فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM) امکان حرکت مفاصل پس از جراحی را فراهم می کند. یک فرد ممکن است پس از انجام عمل جراحی روی مفاصل مانند زانو یا لگن از دستگاه CPM استفاده کند.

دستگاه های حرکت منفعل مداوم (CPM) در مرحله اول توانبخشی به دنبال جراحی های مفصل اندام تحتانی یا تروما استفاده می شود. دستگاه CPM به طور مداوم و به طور مکرر مفصل را از طریق دامنه کنترل شده حرکت می دهد.

درمان روزانه باعث افزایش حرکت در ابتدا مفصل می شود و برای جلوگیری از اثرات منفی بیحرکتی مفاصل مانند سفتی مفصل ، تورم ، تغذیه غضروف مفصلی ضعیف ، از دست دادن کلاژن یا بیماری ترومبوآمبولیک استفاده می شود.

این درمان با ارائه حرکت منفعل ، تمرین ایمن را در طول بهبود و ترمیم بافت تضمین می کند ، درد بعد از عمل را کاهش می دهد و احتمال التهاب را به حداقل می رساند. CPM همچنین به افزایش دامنه حرکت کمک می کند و تأثیر مطلوبی بر قدرت عضلات دارد. CPM متابولیسم کندروسیت ها را تحریک می کند که باعث می شود فرآیندهای بازسازی مشترک اهمیت یابد.

دستگاه CPM نوعی مدالیته درمانی است که فرد ممکن است از آن برای کمک به بهبودی پس از انجام عمل جراحی مفصل استفاده کند. فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام دامنه حرکت را افزایش می‌دهد.

افراد ممکن است در هنگام تلاش برای حرکت دادن مفصل خود پس از انجام عمل جراحی درد داشته باشند. این می تواند باعث شود آنها از حرکت دادن مفصل خودداری کنند که می تواند منجر به سفتی، از دست دادن حرکت و ایجاد بافت اسکار شود. در این شرایط سی پی ام با ایجاد حرکات غیرفعال پیوسته در مفصل از این عوارض جلوگیری می کند.

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام

افراد ممکن است پس از انجام عمل جراحی برای افزایش دامنه حرکتی مفصل از دستگاه CPM استفاده کنند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که یک دستگاه CPM می تواند:

 • کاهش درد
 • کاهش مدت بستری شدن در بیمارستان
 • کاهش نیاز به حرکت دستی مفصل در زمانی که افراد تحت بیهوشی هستند

دستگاه CPM حرکات منظم مفاصل را بدون نیاز به استفاده از ماهیچه های افراد انجام می دهد. می تواند به خم شدن مفصلی که ممکن است سفت و حرکت آن دشوار باشد کمک کند.

فرد می تواند قسمت آسیب دیده بدن را در دستگاه CPM قرار دهد و دستگاه را با یک کنترل دستی کنترل کند. به عنوان مثال، آنها می توانند از کنترل برای شروع و توقف حرکت و همچنین تنظیم سطوح حرکت استفاده کنند.

مدت زمانی که یک فرد برای استفاده از دستگاه CPM نیاز دارد بستگی به وضعیت او و اینکه روی کدام مفصل از آن استفاده می کند، دارد. دکتر فیزیوتراپی دستورالعمل هایی را در مورد نحوه استفاده از دستگاه و مدت زمان ارائه می دهد.

به عنوان مثال، فردی که از دستگاه CPM برای ریکاوری لگن استفاده می کند، ممکن است به مدت 4 ساعت در روز به مدت 4 هفته از آن استفاده کند. دکتر فیزیوتراپی ممکن است به دیگران توصیه کنند که هر بار 45 دقیقه از دستگاه استفاده کنند و بین جلسات استراحت کنند.

CPM (حرکت غیرفعال مداوم) روشی مطمئن و موثر برای جلوگیری از سفتی، کاهش درد و تورم پس از جراحی ارتوپدی در زانو، شانه و آرنج است. در صورت اعمال و استفاده صحیح، CPM شانس دستیابی به حداکثر دامنه حرکتی را پس از جراحی یا تروما افزایش می دهد.

مزایای دستگاه CPM

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام مزایای زیادی دارد از جمله :

زانو
برخی از افراد ممکن است از دستگاه CPM برای بهبودی پس از جراحی تعویض زانو استفاده کنند.

هیپ
فیزیوتراپی از طریق استفاده از دستگاه CPM ممکن است به بهبودی پس از انجام عمل جراحی لگن کمک کند.

هدف فیزیوتراپی این است که:

 • افزایش انعطاف پذیری
 • بهبود دامنه حرکتی
 • کاهش التهاب
 • از بین بردن علائم دردناک
 • کاهش خطر سفتی و ایجاد بافت اسکار

استفاده از دستگاه CPM ممکن است به کاهش از دست دادن حرکت کمک کند، که فرد برای بازیابی آن به فیزیوتراپی گسترده نیاز دارد.

استفاده از دستگاه CPM ممکن است به افزایش دامنه حرکتی پس از جراحی روی مفصل کمک کند. فرد ممکن است پس از انجام عمل جراحی روی زانو یا لگن از دستگاه CPM استفاده کند.

اثرات دستگاه CPM ممکن است به شرایط فرد و مفصل آسیب دیده بستگی داشته باشد. در برخی موارد، استفاده از دستگاه CPM ممکن است به بهبود دامنه حرکتی و تسکین درد کمک کند.

ممکن است برای هر یک از موارد زیر نیاز به استفاده از دستگاه CPM داشته باشید:

 • پس از جراحی مانند تعویض کامل زانو یا ترمیم روتاتور کاف
 • پس از برداشتن بافت اسکار از مفصل با دستکاری برای سفتی
 • برای شرایطی مانند آرتروز یا بعد از شکستگی در بازو یا پای شما

سایر مزایای سی پی ام

دامنه حرکت (ROM) بازو یا پای شما افزایش می یابد. دستگاه CPM مفصل شما را برای شما خم می کند. دکتر فیزیوتراپی های ممکن است دستگاه CPM را طوری برنامه ریزی کند که میزان خم شدن مفصل شما در طول زمان افزایش یابد. ROM ممکن است از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کند. این همچنین ممکن است از درد و سفتی در زانو شما جلوگیری کند.

ماهیچه های شما ممکن است سریعتر قوی تر شوند. دستگاه CPM به آرامی عضلات بازو و پای شما را تمرین می دهد تا از ضعیف شدن آنها جلوگیری کند. تاندون ها و رباط های شما، بافتی که ماهیچه ها و استخوان های شما را به هم متصل می کند، ممکن است با استفاده از CPM قوی تر شوند.

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام ممکن است به شما کمک کند درد کمتری داشته باشید. دستگاه CPM پا یا بازوی شما را بالا می برد و تورم را کاهش می دهد. اگر تورم شما کاهش یابد ممکن است درد کمتری داشته باشید.

در طی استفاده از این دستگاه ممکن است جریان خون در بازو یا پای شما افزایش یابد. افزایش جریان خون به بافت های شما به شما کمک می کند تا سریع تر بهبود پیدا کنید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی آرنج با سی پی ام – سی پی ام پس از جراحی زانو

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ