فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی

فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی

فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی در توانبخشی آسیب نخاعی بر بهینه سازی تحرک از طریق تمرینات ورزشی متمرکز است.

از آنجایی که هر آسیب نخاعی منحصر به فرد است، هر فردی به یک برنامه توانبخشی شخصی نیاز دارد.

فیزیوتراپیست توانایی‌ های عملکردی فرد را پس از آسیب نخاعی ارزیابی می‌کند، یک برنامه ورزشی شخصی ایجاد می‌کند و به بیماران کمک می‌کند تا در جهت بهبودی تلاش کنند.

فیزیوتراپی برای توانبخشی بیماران ضایعه نخاعی مفید است چرا که باعث تقویت سیستم عصبی می شود.

نوروپلاستیسیتی به پدیده شگفت انگیزی اطلاق می شود که در آن مغز و نخاع می توانند پس از آسیب بهبود یافته و عملکردهایی را که تحت تأثیر آسیب قرار گرفته اند، به دست آورند.

یکی از بهترین راه‌ها برای ترویج نوروپلاستیسیته از طریق تمرین مکرر فعالیت‌های معنادار است که تقاضا برای آن عملکردهای خاص را تقویت می‌کند. به نوبه خود، تحریک مکرر باعث ایجاد تغییرات عصبی انطباقی در مغز و یا نخاع می شود.

فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی با بازتوانی ضعف و حرکات عملکردی بیماران مانند نشستن یا راه رفتن به تغییرات نوروپلاستیک پس از آسیب نخاعی کمک می کند.

در توانبخشی ضایعه نخاعی هیچ میانبر یا ترفندی وجود ندارد. پیشرفت با تمرکز بر بازیابی قدرت و تحرک عضلانی با استفاده از راهکارها و تمرینات فیزیوتراپی حاصل می شود.

تمرینات فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی

بسته به محل و شدت آسیب نخاعی، تمرینات فیزیوتراپی مختلفی ممکن است لازم باشد.

تمرینات دامنه حرکتی
تمرینات دامنه حرکتی (ROM) شامل حرکت دادن مفاصل در تمام دامنه حرکتی آنهاست.

برای تقویت گردش خون و جلوگیری از سفت شدن مفاصل، انجام تمرینات ROM ضروری است.

تمرینات ROM را می توان به صورت غیرفعال یا فعال انجام داد.

ROM غیرفعال شامل این است که فیزیوتراپیست بدن بیمار را برای آنها حرکت دهد. حتی می توان آن را برای بیمارانی که آسیب نخاعی کامل یا شدید دارند نیز انجام داد.

در مقابل، تمرینات ROM فعال توسط بیمار انجام می شود و نیاز به تلاش بیمار در طول حرکت دارد. اگر قدرت کافی در اندام های خود دارید، سعی کنید تمرینات ROM را به تنهایی انجام دهید تا مسیرهای عصبی در نخاع را تحریک و تقویت کنید.

تمرینات ROM همچنین حرکت را دوباره به بدن باز می‌گرداند که می‌تواند به کاهش درد و سفتی کمک کند.

تمرینات کششی
بسیاری از بیماران ضایعه نخاعی انقباضات غیرارادی عضلانی را تجربه می کنند که به آن اسپاستیسیتی می گویند که ناشی از اختلال در ارتباط بین مغز و عضلات است.

حرکات کششی می تواند به طولانی شدن عضلات دردناک و سفت و کاهش سیگنال های درد در مفاصل کمک کند.

اثرات تمرینات کششی می تواند برای ساعت ها ادامه داشته باشد و به جلوگیری از آسیب در حین ورزش شدیدتر کمک کند.

عضلاتی که به خوبی کشیده شده اند می توانند وزن بیشتری را تحمل کنند و بدون زحمت به دامنه کامل حرکت دست پیدا کنند، که انجام هر تمرینی را آسان تر می کند.

تمرینات هوازی
ورزش هوازی یکی دیگر از ورزش های مهم برای بیماران پس از آسیب نخاعی است. این نوع فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی باعث پمپاژ بهتر قلب و افزایش گردش خون می شود.

تقویت سیستم قلبی عروقی از طریق ورزش های هوازی به ویژه پس از آسیب نخاعی که بر تحرک فرد تأثیر گذاشته است، اهمیت دارد. ضعیف شدن عملکرد قلبی می تواند نبض فرد را کند کرده و فشار خون را کاهش دهد. در صورت عدم توجه، سیستم های اصلی اندام می توانند شروع به اختلال در عملکرد کنند.

در کنار تقویت قلب، تمرینات هوازی به تنظیم وزن نیز کمک می کند که بسیاری از بیماران ممکن است به دلیل کاهش تحرک پس از آسیب نخاعی با آن دست و پنجه نرم کنند.

تمرینات تقویتی
یکی از پیامدهای اصلی آسیب نخاعی کاهش فعالیت بدنی به دلیل ضعف کنترل حرکتی است. اینجاست که تمرینات تقویتی به عنوان بخشی ضروری از فیزیوتراپی برای بیماران آسیب نخاعی وارد عمل می شود.

در نهایت، عدم تحرک می تواند باعث ضعیف شدن و کوچک شدن عضلات بیماران ضایعه نخاعی شود. به این حالت آتروفی عضلانی می گویند. افراد مبتلا به آتروفی عضلانی مستعد افتادن و شکستگی به دلیل از دست دادن تعادل، گردش خون ضعیف و کاهش سرعت متابولیسم هستند و فیزیوتراپی بیماران آسیب نخاعی می تواند کمک زیادی به کاهش خطر بروز این مشکلات کند.

بنابراین، تمرین تمرینات تقویتی برای حفظ توده عضلانی بسیار مهم است. حفظ توده عضلانی انجام فعالیت های روزمره را آسان تر می کند تا افراد بتوانند پس از ضایعه نخاعی استقلال خود را به دست آورند.

آموزش راه رفتن
راه رفتن مجدد بیمار پس از ایجاد عملکردهای پا در فیزیوتراپی یکی از مهم ترین اهداف فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی است.

تمرین راه رفتن نوعی درمان مبتنی بر فعالیت است که بر بازیابی مهارت های راه رفتن پس از آسیب نخاعی تمرکز دارد.

از طریق استفاده از وسایل راه رفتن، میله‌های موازی، دستگاه‌های ارتوتیک، سیستم‌های مهار و روباتیک به کمک فناوری، افراد می‌توانند مهارتهای تغییر وزن، مهارت‌های تعادل و پیشرفت پایین تنه را تمرین کنند.

آموزش راه رفتن ممکن است شامل رفتن به استخر نیز باشد. شناور بودن در آب به کاهش وزن بدن و کاهش تنش روی مفاصل کمک می کند تا بیماران بتوانند حتی با قدرت محدود در برنامه های درمان شرکت کنند.

درمان‌های مبتنی بر فعالیت، رویکردی کاربردی‌تر و ساده‌تر برای توانبخشی آسیب نخاعی ارائه می‌کنند.

نکات پایانی

فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی می تواند یک راه بسیار موثر برای بهینه سازی تحرک باشد. متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما که دارای تجربه و تخصص در زمینه بیماران آسیب نخاعی هستند خدمات توانبخشی را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

در نهایت، فیزیوتراپی برای بیماران ضایعه نخاعی موثر است زیرا به تحریک مسیرهای عصبی در نخاع کمک می کند.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا درک بهتری داشته باشید که چگونه فیزیوتراپی می تواند نقش مهمی در توانبخشی آسیب نخاعی ایفا کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای بیمار ضایعه نخاعی – فیزیوتراپی آسیب نخاعی – فیزیوتراپی در منزل با بیمه – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی بیمار آسیب نخاعی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – دکتر فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ