فیزیوتراپی برای درد گردن

فیزیوتراپی برای درد گردن

فیزیوتراپی برای درد گردن در شریعتی توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ارائه می شود و به درمان مشکلات مرتبط با گردن و ستون فقرات گردنی کمک می کند.

گردن قسمت بالایی ستون فقرات است ، هفت مهره بالایی که ما آن را ستون فقرات گردنی می نامیم.

توانبخشی ورزشی و فیزیوتراپی برای گردن درد، سفتی، از دست دادن تحرک، ضعف و سردرد موثر است. بنابراین، اگر از هر یک از این علائم رنج می‌برید، تشخیص زودهنگام و درمان به شما کمک می‌کند تا به بهبودی مطلوب برسید.

فیزیوتراپی یکی از رایج ترین درمان ها برای گردن درد مزمن است. اکثر برنامه های فیزیوتراپی برای گردن درد شامل استفاده از درمان هایی برای کاهش درد و یا سفتی به اندازه کافی برای شروع یک برنامه تمرینی تقویت و کشش گردن است. روش ها و تمرینات خاص مورد استفاده در فیزیوتراپی و همچنین مدت زمان برنامه درمانی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

اهداف فیزیوتراپی برای درد گردن

فیزیوتراپی برای گردن درد معمولاً شامل اهداف زیر است:

  • کاهش درد و سفتی
  • بهبود دامنه حرکتی سر و گردن
  • تقویت پویا گردن و عضلات پشتیبان آن
  • آموزش استراتژی هایی برای جلوگیری از عود درد

حتی اگر نتوان درد را به طور کامل از بین برد، فیزیوتراپی ممکن است نقش مهمی در بهبود وضعیت و عملکرد گردن برای حرکات روزانه داشته باشد.

فیزیوتراپی چه زمانی توصیه می شود؟

فیزیوتراپی برای گردن درد ممکن است در موارد مختلفی توصیه شود، مانند:

درد مزمن نامشخص زمانی که گردن درد ادامه دارد یا مدام عود می کند، شناسایی منبع یا مکانیسم دقیق درد ممکن است دشوار باشد. حتی بدون تشخیص، افزایش قدرت عضلات گردن ممکن است به آنها کمک کند تا ستون فقرات گردنی را بهتر حمایت کنند و در برابر درد مقاوم‌تر شوند.

بهبودی از آسیب دیدگی. برخی از آسیب‌ها، مانند ضربه شلاقی گردن، می‌توانند به بافت‌ های نرم و مفاصل گردن آسیب برسانند و منجر به درد و یا سفتی شوند که می‌تواند هفته‌ها یا بیشتر طول بکشد. یک برنامه فیزیوتراپی برای گردن درد می تواند درد را کاهش دهد و به بازگشت گردن به عملکرد طبیعی کمک کند.

بهبودی پس از جراحی. برخی از جراحی های انجام شده روی گردن می تواند منجر به درد و سفتی قابل توجهی در هفته ها و ماه های بعد شود. به عنوان مثال، عمل جراحی دیسککتومی قدامی گردن با فیوژن (ACDF) شامل ادغام 2 یا چند مهره در گردن است که می تواند نحوه حرکت برخی از عضلات گردن و قسمت بالایی پشت را تغییر دهد. در چنین مواردی، فیزیوتراپی ممکن است به رفع سفتی، افزایش عملکرد گردن و کاهش یا جلوگیری از اسپاسم دردناک در حین بازسازی عضلات کمک کند.

فیزیوتراپی برای گردن ممکن است در موارد دیگر نیز توصیه شود، مانند بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر برای سایر بیماری ها یا شرایط مزمن.

چه زمانی از فیزیوتراپی برای گردن درد اجتناب کنیم؟

در برخی موارد، فیزیوتراپی ممکن است به کاهش درد گردن کمکی نکند یا حتی می‌تواند مشکل را بدتر کند. اگر هر یک از موارد زیر درست باشد، معمولاً برای گردن درد مزمن فیزیوتراپی توصیه نمی شود:

بی ثباتی قابل توجه ستون فقرات. گاهی اوقات ستون فقرات گردنی به اندازه کافی برای ورزش پایدار نیست، مثلاً اگر استخوان مهره شکسته شود، یا اگر انحطاط ستون فقرات باعث فشرده شدن طناب نخاعی یا ریشه عصبی شود. در چنین مواردی، ستون فقرات باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر قبل از شروع مجدد فیزیوتراپی تثبیت شود.

مشکل جدی زمینه ای پزشکی. اگر گردن درد ناشی از عفونت یا تومور باشد، ابتدا باید به علت اصلی رسیدگی شود. به عنوان مثال، اگر یک تومور سرطانی به درد گردن کمک می کند، انجام تمرینات باعث کاهش اندازه تومور نمی شود و مشکل می تواند رشد کند و بدتر شود.

دلایل دیگری برای توصیه نکردن فیزیوتراپی نیز ممکن است وجود داشته باشد، مانند اینکه بدن بیمار درمان را به خوبی تحمل نمی کند.

ما در طول جلسه اولیه فیزیوتراپی تشخیص خواهیم داد که آیا علت گردن درد ماهیچه‌ای – اسکلتی – عضلانی است یا خیر و مناسب‌ترین اقدام را توصیه می‌کنیم.

گردن درد مانند هر بیماری ستون فقرات، می تواند بسیار دردناک و نگران کننده باشد، به خصوص اگر بر توانایی شما در انجام سبک زندگی عادی شما تأثیر بگذارد.

هرچه زودتر به دنبال درمان درد ستون فقرات گردنی باشید، نتایج بهتری حاصل می شود و همچنین سریعتر به آنها دست خواهید یافت.

دلایل گردن درد

خم شدن گردن در طی استفاده از تلفن همراه یا رایانه شخصی یکی از رایج ترین دلایلی است که امروزه در بروز گردن درد نقش داشته باشد.

گردن درد می تواند توسط عوامل زیادی مانند وضعیت نامناسب، تغییرات دژنراتیو مربوط به سن ، شیوه نادرست انجام فعالیت ها، حمل کیف روی شانه، گذاشتن گوش روی شانه هنگام استفاده از تلفن، خوابیدن در حالت های نامناسب، وضعیت های ثابت طولانی مدت و البته ضربه هایی مانند تصادفات رانندگی رخ دهد.

اگر به دنبال درمان زودرس نباشید، ممکن است علائم مزمن ایجاد شود و شانس بهبودی بهینه شما کاهش یابد.

فیزیوتراپی برای درد گردن

درمان فیزیوتراپی برای درد گردن شامل تکنیک‌های زیادی است که به شرایط بیمار از جمله میزان درد ، عامل بوجود آورنده درد ، سن بیمار و البته نظر و تشخیص فیزیوتراپیست بستگی دارد، از جمله: ماساژ، تحرک، دستکاری، الکتروتراپی، برنامه‌های ورزشی، آموزش مجدد وضعیت بدن، توصیه‌های ارگونومیک و خود مدیریتی.

درمان گردن درد چقدر طول می کشد؟

البته این می تواند به طور قابل توجهی به عوامل زیادی بستگی داشته باشد، مانند اینکه چقدر زود به دنبال درمان هستید، شدت برنامه درمانی شما، سن شما، سطح تناسب اندام و پایبندی شما به توصیه های داده شده توسط فیزیوتراپیست. 

آیا برای گردن درد نیاز به جراحی دارم؟

بسیار نادر است که بیماران مبتلا به گردن درد به جراحی نیاز داشته باشند. معمولاً زمانی مناسب است که اعصاب به شدت تحت فشار قرار گرفته و باعث ضعف شدید در بازوها شود.

روشهای فیزیوتراپی برای درد گردن

  • فیزیوتراپی غیرفعال، که شامل درمان هایی است که بدون تلاش بیمار اعمال می شوند. روش های درمانی متعددی مانند استفاده از کمپرس یخ، گرما درمانی، ماساژ درمانی، اولتراسوند، الکتروتراپی و غیره موجود است. هدف فیزیوتراپی غیرفعال کمک به کاهش درد و تورم است.
  • فیزیوتراپی فعال، که شامل حرکت دادن بدن خود بیمار از طریق تمرینات و حرکات کششی است. با بهبود قدرت و انعطاف پذیری در گردن، این ماهیچه ها ممکن است درد کمتری داشته باشند و بهتر بتوانند وضعیت بدنی خود را حفظ کنند، که باعث کاهش استرس بر ستون فقرات گردنی می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای درد گردن – فیزیوتراپی گردن درد – درمان درد گردن با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در پاسداران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ