فیزیوتراپی برای درد گردن

فیزیوتراپی برای درد گردن

فیزیوتراپی برای درد گردن در شریعتی توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ارائه می شود و به درمان مشکلات مرتبط با گردن و ستون فقرات گردنی کمک می کند.

گردن قسمت بالایی ستون فقرات است ، هفت مهره بالایی که ما آن را ستون فقرات گردنی می نامیم.

توانبخشی ورزشی و فیزیوتراپی برای گردن درد، سفتی، از دست دادن تحرک، ضعف و سردرد موثر است. بنابراین، اگر از هر یک از این علائم رنج می‌برید، تشخیص زودهنگام و درمان به شما کمک می‌کند تا به بهبودی مطلوب برسید.

فیزیوتراپی یکی از رایج ترین درمان ها برای گردن درد مزمن است. اکثر برنامه های فیزیوتراپی برای گردن درد شامل استفاده از درمان هایی برای کاهش درد و یا سفتی به اندازه کافی برای شروع یک برنامه تمرینی تقویت و کشش گردن است. روش ها و تمرینات خاص مورد استفاده در فیزیوتراپی و همچنین مدت زمان برنامه درمانی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

اهداف فیزیوتراپی برای درد گردن

فیزیوتراپی برای گردن درد معمولاً شامل اهداف زیر است:

  • کاهش درد و سفتی
  • بهبود دامنه حرکتی سر و گردن
  • تقویت پویا گردن و عضلات پشتیبان آن
  • آموزش استراتژی هایی برای جلوگیری از عود درد

حتی اگر نتوان درد را به طور کامل از بین برد، فیزیوتراپی ممکن است نقش مهمی در بهبود وضعیت و عملکرد گردن برای حرکات روزانه داشته باشد.

فیزیوتراپی چه زمانی توصیه می شود؟

فیزیوتراپی برای گردن درد ممکن است در موارد مختلفی توصیه شود، مانند:

درد مزمن نامشخص زمانی که گردن درد ادامه دارد یا مدام عود می کند، شناسایی منبع یا مکانیسم دقیق درد ممکن است دشوار باشد. حتی بدون تشخیص، افزایش قدرت عضلات گردن ممکن است به آنها کمک کند تا ستون فقرات گردنی را بهتر حمایت کنند و در برابر درد مقاوم‌تر شوند.

بهبودی از آسیب دیدگی. برخی از آسیب‌ها، مانند ضربه شلاقی گردن، می‌توانند به بافت‌ های نرم و مفاصل گردن آسیب برسانند و منجر به درد و یا سفتی شوند که می‌تواند هفته‌ها یا بیشتر طول بکشد. یک برنامه فیزیوتراپی برای گردن درد می تواند درد را کاهش دهد و به بازگشت گردن به عملکرد طبیعی کمک کند.

بهبودی پس از جراحی. برخی از جراحی های انجام شده روی گردن می تواند منجر به درد و سفتی قابل توجهی در هفته ها و ماه های بعد شود. به عنوان مثال، عمل جراحی دیسککتومی قدامی گردن با فیوژن (ACDF) شامل ادغام 2 یا چند مهره در گردن است که می تواند نحوه حرکت برخی از عضلات گردن و قسمت بالایی پشت را تغییر دهد. در چنین مواردی، فیزیوتراپی ممکن است به رفع سفتی، افزایش عملکرد گردن و کاهش یا جلوگیری از اسپاسم دردناک در حین بازسازی عضلات کمک کند.

فیزیوتراپی برای گردن ممکن است در موارد دیگر نیز توصیه شود، مانند بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر برای سایر بیماری ها یا شرایط مزمن.

چه زمانی از فیزیوتراپی برای گردن درد اجتناب کنیم؟

در برخی موارد، فیزیوتراپی ممکن است به کاهش درد گردن کمکی نکند یا حتی می‌تواند مشکل را بدتر کند. اگر هر یک از موارد زیر درست باشد، معمولاً برای گردن درد مزمن فیزیوتراپی توصیه نمی شود:

بی ثباتی قابل توجه ستون فقرات. گاهی اوقات ستون فقرات گردنی به اندازه کافی برای ورزش پایدار نیست، مثلاً اگر استخوان مهره شکسته شود، یا اگر انحطاط ستون فقرات باعث فشرده شدن طناب نخاعی یا ریشه عصبی شود. در چنین مواردی، ستون فقرات باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر قبل از شروع مجدد فیزیوتراپی تثبیت شود.

مشکل جدی زمینه ای پزشکی. اگر گردن درد ناشی از عفونت یا تومور باشد، ابتدا باید به علت اصلی رسیدگی شود. به عنوان مثال، اگر یک تومور سرطانی به درد گردن کمک می کند، انجام تمرینات باعث کاهش اندازه تومور نمی شود و مشکل می تواند رشد کند و بدتر شود.

دلایل دیگری برای توصیه نکردن فیزیوتراپی نیز ممکن است وجود داشته باشد، مانند اینکه بدن بیمار درمان را به خوبی تحمل نمی کند.

ما در طول جلسه اولیه فیزیوتراپی تشخیص خواهیم داد که آیا علت گردن درد ماهیچه‌ای – اسکلتی – عضلانی است یا خیر و مناسب‌ترین اقدام را توصیه می‌کنیم.

گردن درد مانند هر بیماری ستون فقرات، می تواند بسیار دردناک و نگران کننده باشد، به خصوص اگر بر توانایی شما در انجام سبک زندگی عادی شما تأثیر بگذارد.

هرچه زودتر به دنبال درمان درد ستون فقرات گردنی باشید، نتایج بهتری حاصل می شود و همچنین سریعتر به آنها دست خواهید یافت.

دلایل گردن درد

خم شدن گردن در طی استفاده از تلفن همراه یا رایانه شخصی یکی از رایج ترین دلایلی است که امروزه در بروز گردن درد نقش داشته باشد.

گردن درد می تواند توسط عوامل زیادی مانند وضعیت نامناسب، تغییرات دژنراتیو مربوط به سن ، شیوه نادرست انجام فعالیت ها، حمل کیف روی شانه، گذاشتن گوش روی شانه هنگام استفاده از تلفن، خوابیدن در حالت های نامناسب، وضعیت های ثابت طولانی مدت و البته ضربه هایی مانند تصادفات رانندگی رخ دهد.

اگر به دنبال درمان زودرس نباشید، ممکن است علائم مزمن ایجاد شود و شانس بهبودی بهینه شما کاهش یابد.

فیزیوتراپی برای درد گردن

درمان فیزیوتراپی برای درد گردن شامل تکنیک‌های زیادی است که به شرایط بیمار از جمله میزان درد ، عامل بوجود آورنده درد ، سن بیمار و البته نظر و تشخیص فیزیوتراپیست بستگی دارد، از جمله: ماساژ، تحرک، دستکاری، الکتروتراپی، برنامه‌های ورزشی، آموزش مجدد وضعیت بدن، توصیه‌های ارگونومیک و خود مدیریتی.

درمان گردن درد چقدر طول می کشد؟

البته این می تواند به طور قابل توجهی به عوامل زیادی بستگی داشته باشد، مانند اینکه چقدر زود به دنبال درمان هستید، شدت برنامه درمانی شما، سن شما، سطح تناسب اندام و پایبندی شما به توصیه های داده شده توسط فیزیوتراپیست. 

آیا برای گردن درد نیاز به جراحی دارم؟

بسیار نادر است که بیماران مبتلا به گردن درد به جراحی نیاز داشته باشند. معمولاً زمانی مناسب است که اعصاب به شدت تحت فشار قرار گرفته و باعث ضعف شدید در بازوها شود.

روشهای فیزیوتراپی برای درد گردن

  • فیزیوتراپی غیرفعال، که شامل درمان هایی است که بدون تلاش بیمار اعمال می شوند. روش های درمانی متعددی مانند استفاده از کمپرس یخ، گرما درمانی، ماساژ درمانی، اولتراسوند، الکتروتراپی و غیره موجود است. هدف فیزیوتراپی غیرفعال کمک به کاهش درد و تورم است.
  • فیزیوتراپی فعال، که شامل حرکت دادن بدن خود بیمار از طریق تمرینات و حرکات کششی است. با بهبود قدرت و انعطاف پذیری در گردن، این ماهیچه ها ممکن است درد کمتری داشته باشند و بهتر بتوانند وضعیت بدنی خود را حفظ کنند، که باعث کاهش استرس بر ستون فقرات گردنی می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای درد گردن – فیزیوتراپی گردن درد – درمان درد گردن با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در پاسداران

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ