فیزیوتراپی برای درمان یبوست

فیزیوتراپی برای درمان یبوست

فیزیوتراپی برای درمان یبوست توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ، نرسیده به ظفر ارائه می شود.

تمرین کف لگن که برای بهبود رابطه جنسی دردناک و سایر مشکلات زیر کمربند لگنی شناخته شده است، می تواند یبوست را نیز کاهش دهد. 

محققان بیان کردند که اختلال عملکرد کف لگن یکی از شناخته شده ترین علل یبوست است. علل دیگر عبارتند از:

خوشبختانه، بسیاری از افرادی که با یبوست مزمن زندگی می‌کنند، می‌توانند با تغییر شیوه زندگی و درمان‌های خاص، از جمله درمان کف لگن، تسکین پیدا کنند.

علائم یبوست

یبوست می تواند به روش های مختلفی مانند حرکات ضعیف روده یا مشکل در تخلیه روده ظاهر شود.

علائم یبوست می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کمتر از سه بار اجابت مزاج در هفته
  • مدفوع خشک، سفت یا توده ای
  • مدفوع دردناک یا سخت
  • احساسی مثل اینکه تمام مدفوع تخلیه نمی شود.

یبوست هر گونه نارضایتی از حرکات روده است. این می تواند به معنای حرکات نادر روده، اجابت مزاج ناقص، مشکل در دفع مدفوع، یا زور زدن برای اجابت مزاج باشد. یبوست یک موضوع چند عاملی است و با رژیم غذایی، مصرف آب، سطح فعالیت، اختلال در عملکرد عضلات کف لگن، داروها، هورمون ها، افزایش سن، نادیده گرفتن هوس ها و سایر شرایط مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ایجاد می شود. یبوست همچنین می تواند در اثر افتادگی مثانه، راست روده یا رحم در زنان ایجاد شود. افتادگی می تواند رکتوم را فشرده کند، روده ها را فشرده کند، یا “کیسه هایی” در رکتوم ایجاد کند که در آن مدفوع گیر کند. سایر علائم مرتبط با پرولاپس عبارتند از احساس سنگینی، احساس گیرکردن چیزی در واژن، یا نیاز به فشار دادن به پرینه، واژن یا راست روده برای کمک به اجابت مزاج.

تشخیص یبوست با توجه به علائم، سابقه پزشکی و دارویی بیمار تعیین می شود. فیزیوتراپیست معاینه لگنی را برای ارزیابی وجود و شدت پرولاپس انجام می دهد. اگر مشکوک به بیماری هایی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، رشد بیش از حد باکتری روده کوچک (SIBO) یا بیماری التهابی روده (IBD) باشد، بیماران برای آزمایشات بیشتر به متخصصان گوارش ارجاع داده می شوند.

بسیاری از بیماران برای دفع مدفوع مجبورند فشار زیادی متحمل شوند یا زور بزنند، که گاهی تا 60 دقیقه در توالت طول می‌کشد. برخی حتی مجبور شده اند از انگشت برای بیرون آوردن مدفوع استفاده کنند زیرا در غیر این صورت، آنها گفتند، احساس می شود که هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

از آنجایی که یبوست دلایل زیادی دارد، باید به رژیم غذایی و مصرف مایعات، سطح فعالیت و سایر عادات توجه کنیم. اصلاح این عوامل سبک زندگی باعث کاهش شدت و علائم یبوست می شود.

نوشیدن آب کافی یکی از گام های مهم در مدیریت یبوست است. کم آبی می تواند منجر به مدفوع سفت، توده ای و سخت شود. موضوع مهم دیگر مصرف فیبر است. فیبر می تواند به افزایش جذب آب در طول فرآیند هضم، نرم شدن مدفوع و تقویت حرکت در سراسر دستگاه گوارش کمک کند.

فعالیت بدنی بیشتر نیز بسیار مفید است. ورزش ضربان قلب شما را افزایش می دهد و جریان خون را در سراسر بدن افزایش می دهد. این حرکت در روده شما را نیز تشویق می کند.

اما گاهی اوقات تغییر این عادات برای بهبود یبوست کافی نیست. اینجاست که فیزیوتراپی کف لگن مطرح می شود.

فیزیوتراپی کف لگن برای درمان یبوست

فیزیوتراپی کف لگن به مدیریت سفتی موجود در عضلات از جمله در سراسر روده و دیافراگم کمک می کند. در طول اجابت مزاج، عضلات کف لگن شما باید شل شوند تا اجازه عبور مدفوع را بدهد.

برخی از افراد دچار دیسینرژی کف لگن هستند، وضعیتی که در آن عضلات کف لگن در حالی که سعی می‌کنند روده‌ها را خالی کنند، به جای شل شدن، منقبض می‌شوند. این الگوی متناقض عضلانی می تواند روند مدفوع را متوقف کند و به یبوست کمک کند. بازآموزی ماهیچه های درگیر در مدفوع برای عملکردی که باید انجام دهند می تواند به حرکت مدفوع در روده کمک کند.

فیزیوتراپیست های کف لگن از ترکیبی از درمان های داخلی برای مدیریت تنش عضلانی، تنفس و تمرینات تمدد اعصاب استفاده می کنند تا به کاهش تون عضلانی کمک کنند و به شما یاد می دهند که چگونه آن عضلات را شل کنید و حرکات روده خود را بهبود بخشید.

درمان داخلی می تواند برای بسیاری از افرادی که با یبوست شدید سر و کار دارند موثر باشد و زمانی که توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود بی خطر است.

یک فیزیوتراپیست کف لگن هر عضله ای را که کف لگن شما را تشکیل می دهد (تعداد کمی وجود دارد) را احساس می کند تا مشخص کند کدام عضلات سفت، اسپاستیک یا ضعیف هستند. این کار را می توان به صورت واژینال یا مقعدی انجام داد، که هر یک از این گزینه ها امکان بررسی دقیق بخش های مختلف لگن را فراهم می کند.

اگر عضلات سفت باشند، فیزیوتراپیست با استفاده از تکنیک‌های مختلف در طول جلسه روی آن‌ها کار می‌کند تا به آن ماهیچه‌ها کمک کند تا آرام شوند و بهتر عمل کنند تا علائم یبوست بهبود یابد.

فیزیوتراپیست های کف لگن در فیزیوتراپی در درمان یبوست همچنین تمرینات و حرکات کششی را در خانه آموزش می دهند. اینکه کدام حرکات کششی و تمرینی توصیه می شود بستگی به این دارد که کدام عضلات ضعیف یا سفت هستند.

همچنین ابزارهایی مانند گشادکننده‌ های رکتوم وجود دارد که می‌تواند به تنش در کف لگن کمک کند.

ماساژ شکم یک تکنیک رایج است که فیزیوتراپیستهای کف لگن به افراد آموزش می دهند تا روی خودشان انجام دهند.

ماساژ شکم به مدیریت درد شکمی مرتبط با یبوست، افزایش دفعات اجابت مزاج، جلوگیری از یبوست، کاهش مصرف ملین و افزایش کیفیت زندگی بیماران کمک می کند.

این تکنیک شامل ماساژ و ورز دادن شکم در یک الگوی ثابت است و اغلب در طول جلسات درمانی استفاده می شود.

موقعیت های توالت

فیزیوتراپیست های کف لگن همچنین در مورد عادات توالت رفتن و وضعیت قرار گرفتن هنگام مدفوع صحبت می کنند و مشاوره های خوبی را به بیماران ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان یبوست – درمان یبوست با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در بی اختیاری ادرار – درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کف لگن در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ