فیزیوتراپی برای دیسک ستون فقرات

فیزیوتراپی برای دیسک ستون فقرات

فیزیوتراپی برای دیسک ستون فقرات در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی و بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می شود.

دیسک های ستون فقرات نقش مهمی در ساختار ستون فقرات ایفا می کنند و به عنوان ضربه گیر بین مهره ها عمل می کنند، از کل بدن حمایت می کنند و به طیف وسیعی از حرکت در همه جهات اجازه می دهند.

هر بار که از ستون فقرات خود استفاده می کنید، دیسک های بین مهره ای ، مهره های ستون فقرات شما را از برخورد به یکدیگر باز می دارند. علاوه بر این، آنها حرکت صاف را در تمام قسمت های ستون فقرات شما تسهیل می کنند.

نیازی به گفتن نیست که به عنوان بخشی از ستون فقرات شما، مشکل دیسک های ستون فقرات شما می تواند تاثیرات زیادی بر زندگی روزمره شما، از جمله تحرک کلی داشته باشد!

هر دیسک دارای یک پوشش بیرونی است که به آن حلقه می گویند و در داخل آن یک مرکز نرم و ژله مانند به نام هسته پالپوس وجود دارد.

دیسک های ستون فقرات به دلایلی همچون وارد شدن ضربه شدید و یا فشار بیش از حد ممکن است آسیب ببینند، آنچه در واقع رخ می دهد، خروج هسته ژل مانند ضخیم در وسط دیسک از طریق یک گسل کوچک در دیواره دیسک فیبری است. بنابراین، این برآمدگی کوچک هسته می تواند ریشه عصبی را تحریک کرده و تحت فشار قرار دهد و باعث ایجاد درد شود که ممکن است به پاها نیز منتشر شود. 

فیزیوتراپی برای دیسک ستون فقرات می تواند به تسکین علائم و عارض فتق دیسک کمک زیادی بکند.

دلایل بیرون زدگی دیسک ستون فقرات

به طور کلی اگر در دیواره فیبری دیسک ضعف وجود داشته باشد، فتق دیسک رخ می دهد، که اغلب فقط نیاز به فشار کمی بر روی ستون فقرات دارد تا فتق ایجاد شود. مثلا:

 • بلند کردن یک جسم سنگین به روشی نادرست
 • آسیب مستقیم مانند زمین خوردن یا وارد شدن ضربه شدید به ستون فقرات

چه کسانی در معرض خطر فتق دیسک هستند؟

فتق دیسک ممکن است برای هر فردی و در هر سنی به دلیل آسیب ناشی از نیاز جسمانی اتفاق بیفتد. با این حال، برخی از عوامل وجود دارد که احتمال ابتلا به این نوع آسیب را افزایش می دهد. این شامل:

سن
شایع ترین عامل خطر بین 35 تا 50 سالگی است. این زمانی است که بیشتر آسیب ها رخ می دهد زیرا شما هنوز در این سن فعال هستید و همچنین زمانی است که دژنراسیون دیسک های ستون فقرات شروع می شود.

اشتغال
افرادی که از نظر جسمی شغل سختی دارند، مانند کارگرها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فتق دیسک هستند. این به دلیل حرکات مکرر کشیدن، هل دادن و چرخاندن ستون فقرات در حین نگه داشتن اجسام سنگین است.

چاقی
مطالعات نشان داده اند که حمل وزن اضافی فشار مضاعفی بر دیسک های ستون فقرات وارد می کند و آسیب مجدد به همان دیسک تا 12 برابر افزایش می یابد.

سابقه خانوادگی
مطالعات نشان داده است که سابقه خانوادگی آسیب دیسک کمر با افزایش خطر فتق دیسک در آینده مرتبط است.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

اگرچه قسمت تحتانی کمر یکی از رایج‌ترین نواحی برای فتق دیسک است، اما می‌توانید فتق دیسک را در هر قسمتی از ستون فقرات، از گردن تا کمر، تجربه کنید. ستون فقرات شما شبکه پیچیده ای از اعصاب، رگ های خونی و قسمت های متحرک است. از آنجایی که فتق دیسک می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد، طیف وسیعی از علائم وجود دارد.

 • کمردرد حاد
 • انتشار درد به پاها (علائم سیاتیک)
 • اسپاسم عضلات
 • درد عضلانی
 • بی حسی و یا سوزن سوزن شدن پاها
 • ضعف در ساق پا یا پا

درد در شرایطی تشدید می شود از جمله :

 • نشستن به مدت طولانی
 • خم شدن از کمر
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • سرفه و عطسه

درد اغلب تسکین می یابد:

درد اغلب هنگام دراز کشیدن کاهش می یابد، به ویژه در سمت غیر دردناک. کمردرد و پا درد اغلب صبح ها بعد از استراحت شبانه کمتر است.

درجه و نوع درد می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل مهم است که به محض تجربه کمردرد به فیزیوتراپ مراجعه کنید، به خصوص اگر احساس بی‌حسی یا گزگز دارید.

فیزیوتراپی برای دیسک ستون فقرات

مانند هر مشکل اسکلتی عضلانی، اولین چیزی که فیزیوتراپیست شما روی آن تمرکز می کند تسکین درد شما و محافظت از خود در برابر عوارض بیشتر است.

درمان فیزیوتراپی برای دیسک کمر بسیار موثر است و هدف آن کاهش درد، سفتی و اسپاسم عضلانی و همچنین درد پاها  (سیاتیک) است. هنگامی که علائم دیسک شما کاهش یافت، فیزیوتراپی به بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات شما کمک می کند. فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی یک برنامه تمرینی متناسب با فردی ایجاد می کند که به تسکین درد کمک می کند، شما را قوی و منعطف نگه می دارد و از بروز هرگونه مشکل بعدی برای کمر شما جلوگیری می کند. در مرحله حاد، درمان فیزیوتراپی شامل توصیه های زیادی در مورد نحوه اصلاح فعالیت، نحوه کاهش درد و همچنین راهنمایی در مورد استفاده از مسکن ها خواهد بود. با برطرف شدن دوره حاد، درمان فیزیوتراپی برای دیسک ستون فقرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ماساژ بافت نرم
 • درمان دستی
 • تمرینات کششی و تقویتی
 • تمرینات و تکنیک های کمر برای کمک به بازگرداندن تحرک طبیعی بدون درد و ثبات ستون فقرات
 • سوزن خشک
 • تحریک الکتریکی مانند TENS برای کمک به درد
 • توصیه های وضعیتی
 • کشش ستون فقرات
 • درمان مکنزی

با کاهش درد، فیزیوتراپیست توجه خود را به بازگرداندن دامنه حرکتی طبیعی شما معطوف خواهد کرد.

اینجاست که تمرینات ورزشی نقش مهمی ایفا می کنند. دیسک های ستون فقرات شما هنگام بهبودی شکننده و حساس هستند. فیزیوتراپیست شما روتین هایی را تجویز می کند که در قسمت های آسیب دیده کمر شما قدرت ایجاد می کند و به آرامی عملکرد کمر را بازیابی می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای دیسک ستون فقرات – فیزیوتراپی برای کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در شمال تهران – مرکز فیزیوتراپی در خیابان شریعتی – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی خوب در پاسداران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ