فیزیوتراپی برای دیسک گردن

فیزیوتراپی برای دیسک گردن

فیزیوتراپی برای دیسک گردن در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی توسط متخصصان ما ارائه می شود.

ستون فقرات گردنی از استخوان ها به نام مهره تشکیل شده است که هر کدام توسط یک دیسک از هم جدا شده اند. هر دیسک از لایه های زیادی از بافت همبند قوی تشکیل شده است که دور دیسک پیچیده شده است. در وسط دیسک یک ماده نرم ژله مانند قرار دارد که قادر به تغییر شکل است. هنگامی که این ماده ژله مانند از یک دیسک در گردن بیرون می زند، به دلیل پارگی در چندین لایه بافت همبند، این به عنوان فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن شناخته می شود.

فیزیوتراپی برای دیسک گردن به عنوان مهم ترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک گردن شناخته می شود.

فتق دیسک گردن یکی از شایع ترین دلایل گردن درد در افراد است که سبب بروز مشکلاتی همچون درد و ناتوانی در چرخش سر به طرفین می شود.

علائم دیسک گردن

بیماران مبتلا به برآمدگی دیسک گردن اغلب گردن درد یک طرفه را تجربه می کنند که بیشتر ناحیه تحتانی گردن را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین معمولاً بیماران علائم را در مرکز یا در هر دو طرف گردن تجربه می کنند. علائم مرتبط با برآمدگی دیسک گردن گاهی با درد در بازو (گاهی تا دست و انگشتان)، در ناحیه تیغه شانه یا گاهی سردرد همراه است.

در برخی موارد، محل علائم ممکن است با فعالیت همراه با درد که در برخی مواقع بیشتر به سمت پایین بازو حرکت می کند (یعنی محیطی) یا حرکت به سمت ستون فقرات (یعنی متمرکز شدن) بسته به حرکات یا موقعیت های گردن متفاوت باشد. اسپاسم عضلانی، سوزن سوزن، بی حسی یا ضعف نیز ممکن است وجود داشته باشد.

گاهی اوقات ممکن است گردن به طور قابل توجهی از هم ترازی خارج شود و درد از صاف کردن گردن بیمار جلوگیری می کند. حرکات گردن به طور کلی محدود است، به خصوص در یک طرف.

بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن ممکن است در حین فعالیت باعث بروز ناگهانی گردن درد شوند، با این حال، درد و سفتی پس از فعالیت تحریک کننده، به ویژه صبح روز بعد، برای بیماران نیز رایج است.

علائم اغلب با وضعیت‌های پایدار مانند خواندن کتاب، رانندگی، نشستن پشت کامپیوتر، استفاده از دستگاه‌ ها (مانند تلفن همراه یا تبلت) یا تماشای تلویزیون بدتر می‌شوند. علائم همچنین ممکن است با انجام فعالیت هایی که از بازوها در جلوی بدن استفاده می کنند (مانند پخت و پز، اتو کشیدن، جاروبرقی و غیره)، نشستن طولانی مدت (به خصوص در صورت خم شدن)، بلند کردن و برخی حرکات گردن شامل چرخش، خم شدن به پهلو، خم شدن به جلو یا به عقب تشدید شوند.

عطسه همچنین ممکن است علائم را تشدید کند. بیماران مبتلا به برآمدگی دیسک گردن اغلب درد و سفتی را تجربه می کنند که در اول صبح بدتر است.

فیزیوتراپی برای دیسک گردن کمک زیادی به تسکین این علائم در بیماران می کند.


بیشتر بخوانید : درمان فتق دیسک گردن با فیزیوتراپی


دلایل و عوامل خطر چیست؟

چهار فعالیت اصلی در زندگی روزمره وجود دارد که معمولاً باعث آسیب دیسک در گردن می‌شوند، به شرطی که به اندازه کافی قوی، تکراری یا طولانی باشند. این موارد عبارتند از: خم کردن گردن به جلو، وضعیت نامناسب (مانند خم شدن) به ویژه در هنگام خواب یا نشستن، فعالیت هایی که با استفاده از بازوها در جلوی بدن انجام می شود (مانند شستن ظروف، رانندگی، استفاده از رایانه و غیره) و بلند کردن بدن.

حرکات پیچشی یا خم شدن جانبی گردن نیز ممکن است با تمرکز تنش بر روی یک طرف دیسک به آسیب (به ویژه در ترکیب با نیروهای دیگر) کمک کند.

گاهی اوقات، فتق دیسک گردن ممکن است به دنبال یک حرکت بی اهمیت شامل خم شدن به جلو مانند برداشتن یک شی کوچک یا عطسه ایجاد شود.

فیزیوتراپی برای دیسک گردن

در بیمارانی که تعادل کاملی در فعالیت ها دارند، دیسک گردن آسیب دیده ممکن است در عرض سه روز به موقعیت خود بازگردانده شود. با این حال، به طور معمول، بیماران تقریباً 2 تا 3 هفته طول می کشند تا دیسک خود را به داخل برگردانند. هنگامی که دیسک به داخل بازگشت، بیمار باید بدون درد باشد و حرکت کامل داشته باشد. با این حال، بافت همبند پاره شده در پشت دیسک تنها از این نقطه شروع به بهبود می کند. تقریباً شش هفته طول می‌کشد تا دیسک را به طور مداوم در داخل نگه دارید تا بافت پاره شده تا حدود 80 درصد قدرت اولیه خود بهبود یابد.

در برخی بیماران با یک یا چند برآمدگی شدید دیسک، یا تغییرات دژنراتیو شدید علاوه بر دیسک آنها، ممکن است علیرغم مدیریت محافظه کارانه مناسب فیزیوتراپی، امکان بازگرداندن دیسک برآمده به موقعیت خود وجود نداشته باشد. در این موارد ممکن است توانبخشی به طور قابل توجهی طولانی شود و گاهی اوقات ممکن است نیاز به مداخله دیگری باشد.

درمان فیزیوتراپی برای دیسک گردن برای تسریع بهبود، کاهش احتمال عود و اطمینان از نتیجه مطلوب حیاتی است. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ماساژ بافت نرم
 • الکتروتراپی (به عنوان مثال اولتراسوند)
 • استفاده از نوار چسب پاسچرال
 • استفاده از پشتیبانی وضعیتی
 • کشش دستی و مکانیکی گردن
 • استفاده از گردن بند طبی مناسب
 • استفاده از تکیه گاه کمر برای نشستن
 • سوزن خشک
 • تمرین هایی برای فشار دادن دیسک به عقب و بهبود قدرت، ثبات هسته، انعطاف پذیری و وضعیت بدن
 • آموزش نحوه انجام صحیح فعالیت ها برای جلوگیری از آسیب بیشتر
 • اصلاح بیومکانیکی
 • توصیه های ارگونومیک
 • یک برنامه بازسازی عملکردی
 • برنامه بازگشت تدریجی به فعالیت

فیزیوتراپی برای دیسک گردن موثرترین روش درمان غیرجراحی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی ارائه می شود. متخصصان ما با بهره گیری از متدهای درمانی روز دنیا خدمات فیزیوتراپی را برای درمان مشکلات ارتوپدی و … ارائه می دهند.

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ