فیزیوتراپی برای مثانه بیش فعال

فیزیوتراپی برای مثانه بیش فعال

فیزیوتراپی برای مثانه بیش فعال

افراد مبتلا به مثانه بیش فعال (OAB) یک میل شدید و ناگهانی برای ادرار کردن را تجربه می کنند. ممکن است هر شب دو یا چند بار بیدار شوند تا از سرویس بهداشتی استفاده کنند. مثانه بیش فعال همچنین ممکن است باعث از دست دادن غیر ارادی ادرار شود که به عنوان بی اختیاری فوری شناخته می شود.

تصور می شود که علائم OAB به دلیل ارتباط نادرست بین مغز و مثانه ایجاد می شود.

مثانه بیش فعال ممکن است گاهی ناراحت کننده و حتی دردناک باشد. این وضعیت می تواند کیفیت زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و می تواند منجر به ناراحتی عاطفی شود. خوشبختانه، درمان می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند.

یکی از گزینه های درمانی برای بی اختیاری فوری ناشی از OAB یک فرم تخصصی از فیزیوتراپی است که به عنوان فیزیوتراپی کف لگن شناخته می شود. یک فیزیوتراپیست آموزش دیده با شما همکاری خواهد کرد تا به شما کمک کند تا عضلات کف لگن و مثانه را از طریق تمرینات تمرینی عضلانی مانند کگل هماهنگ کنید.

فیزیوتراپی کف لگن در شریعتی

فیزیوتراپی کف لگن نوعی فیزیوتراپی است که به شما کمک می‌کند تا ماهیچه‌های کف لگن را که ترشح ادرار و مدفوع را تنظیم می‌کنند، به درستی درگیر کنید. اگر OAB دارید، فیزیوتراپی کف لگن ممکن است به شما کمک کند تا میل ناگهانی یا مکرر برای ادرار کردن را کنترل کنید.

فیزیوتراپیست آموزش دیده ابتدا کف لگن شما را ارزیابی می کند. آنها به شما کمک می کنند تا ماهیچه های مناسب را شناسایی کرده و از آنها استفاده کنید، سپس شما را از طریق مجموعه ای از تمرینات کف لگن بر اساس نیازهای فردی خود راهنمایی می کنند.

برخی از این تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمرینات کگل، که بر سفت کردن و نگه داشتن عضلات کنترل کننده جریان ادرار تمرکز دارند
 • تمرینات شکم
 • ورزش هایی که عضلات باسن را هدف قرار می دهند، مانند پل های باسن و اسکات
 • تمریناتی برای کمک به تقویت وضعیت بدن

اگر در شناسایی عضلات کف لگن خود مشکل دارید، بیوفیدبک می تواند به شما کمک کند. فیزیوتراپیست کف لگن حسگرهای خاصی را روی کف لگن اعمال می کند که فعالیت الکترونیکی را ثبت می کند. یک مانیتور نموداری را نمایش می دهد که با سفت شدن عضله سمت راست تغییر می کند یا روشن می شود.

فیزیوتراپیست کف لگن همچنین ممکن است راهبردهای رفتاری دیگری را به شما آموزش دهد که می تواند به کنترل میل ناگهانی، مکرر یا غیرقابل کنترل برای ادرار کردن کمک کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آموزش مثانه و راهبردهای سرکوب اصرار
 • اقدامات سبک زندگی، مانند رژیم غذایی
 • ادرار برنامه ریزی شده

فیزیوتراپی برای مثانه بیش فعال

کف لگن گروهی از ماهیچه ها و رباط هاست که از مثانه، رکتوم، رحم و پروستات شما حمایت می کند. ماهیچه ها به استخوان لگن شما می چسبند و دور راست روده می روند. آنها به شما کمک می کنند تا عملکرد مثانه و روده را کنترل کنید و به شما اجازه می دهند تا زمانی که برای تسکین ادرار یا مدفوع آماده شوید، خود را نگه دارید.

ماهیچه های اطراف مثانه می توانند به دلیل تعدادی از عوامل ضعیف شوند، مانند:

 • زایمان
 • وزن
 • سن
 • تغییرات در هورمون ها
 • یبوست
 • درمان های سرطان پروستات

اگر عضلات کف لگن ضعیف شوند، ممکن است با نشت ادرار، فوریت و تکرر ادرار مشکل داشته باشید.

برای کمک به این علائم OAB، مهم است که عضلات کف لگن را قوی نگه دارید تا بتوانند به درستی از مثانه و سایر اندام ها حمایت کنند. فیزیوتراپی کف لگن به شما کمک می کند تا این عضلات را شناسایی و تقویت کنید.

نظریه دیگری نشان می دهد که انقباض عضلات کف لگن می تواند کنترل آگاهانه مثانه را با فعال کردن بخشی از مغز که مسئول رفلکس مهار اختیاری ادرار است، بهبود بخشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که فیزیوتراپی کف لگن می‌تواند علائم OAB از جمله فراوانی، فوریت و نشت را کاهش دهد. همچنین ممکن است به کاهش درد لگن و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که تمرین عضلات کف لگن به طور قابل توجهی علائم مختلفی را در زنان مبتلا به OAB بهبود می بخشد، از جمله نشت ادرار، شب ادراری (تکرر ادرار در شب)، و میزان ناراحتی ناشی از علائم ادراری.

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که تمرین عضلات کف لگن همراه با بیوفیدبک به طور قابل توجهی علائم و شکایات OAB را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شرکت کنندگان در مطالعه را پس از 9 هفته درمان افزایش می دهد.

یک متاآنالیز چندین مطالعه همچنین نشان داد که تمرین عضلات کف لگن به طور قابل توجهی علائم OAB از جمله تکرر ادرار و بی اختیاری فوری ادرار را در حداقل پنج مطالعه کاهش می دهد. 

فیزیوتراپی کف لگن گزینه خوبی برای هر کسی که OAB دارد است. اگر نمی توانید کف لگن خود را پیدا کنید یا می خواهید مطمئن شوید که تمرینات کف لگن را که توسط پزشک معالج OAB شما توصیه شده است، به درستی انجام می دهید، ممکن است بخواهید به فیزیوتراپ مراجعه کنید.

این نوع درمان ممکن است بیشترین نتایج را در افرادی که نشت ادرار خفیف تا متوسط ​​دارند، داشته باشد. اگر علائم شدید دارید، ممکن است به داروها و درمان های دیگر در کنار تمرینات ورزشی برای بهبود علائم خود نیاز داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که پروسه فیزیوتراپی برای مثانه بیش فعال چندین ماه طول بکشد.

نکات پایانی

فیزیوتراپی کف لگن می تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد که به شما کمک می کند کنترل مثانه خود را به دست آورید و علائم خود را کاهش دهید. یک فیزیوتراپیست آموزش دیده کف لگن می تواند به شما کمک کند تا عضلات کف لگن خود را پیدا کرده و منقبض کنید و برنامه ای را برنامه ریزی کنید که برای شما مفید باشد.

اگر پس از کار با فیزیوتراپ کف لگن همچنان در کنترل مثانه مشکل دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد این تکنیک ها را با دارو یا درمان های دیگر ترکیب کنید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای مثانه بیش فعال – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در بی اختیاری ادرار

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ