فیزیوتراپی برای پارکینسون

فیزیوتراپی برای پارکینسون

فیزیوتراپی برای پارکینسون یکی از خدماتی است که متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما با بالاترین کیفیت و بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می دهند.

توانایی حرکت در اطراف و فعال ماندن برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون (PD) از تشخیص در طول دوره بیماری مهم است. نقش فیزیوتراپی این است که به شما کمک کند تا جایی که ممکن است به حرکت خود ادامه دهید و در عین حال توانایی حرکت را افزایش دهید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که فیزیوتراپی از جمله تمرین راه رفتن و تعادل، تمرین مقاومتی و ورزش منظم ممکن است به بهبود یا جلوگیری از علائم PD کمک کند.

فیزیوتراپی برای پارکینسون

فیزیوتراپیست ها می توانند در تمام مراحل پارکینسون مفید باشند. اختلالات حرکتی در مراحل اولیه بیماری همیشه آشکار نیست. افراد مبتلا به پارکینسون با درگیر نکردن یک فیزیوتراپیست با تخصص عصبی به عنوان بخشی از تیم پزشکی خود، اغلب فرصت را برای رسیدگی به این آسیب‌ها از دست می‌دهند. در مورد ارزیابی اولیه فیزیوتراپی با پزشک خود صحبت کنید و سپس با ارزیابی مجدد دوره ای ادامه دهید.

بر اساس نتایج مطالعات انجام شده افزایش فعالیت بدنی به حداقل 2.5 ساعت در هفته می تواند کاهش کیفیت زندگی را کاهش دهد. بنیاد پارکینسون رویکردهای مراقبتی خاص مرتبط با نتایج بهتر را در بیمارانی که به دنبال مراقبت های متخصص در مراکز مراقبت تعیین شده ما هستند، شناسایی کرده است. از جمله، بهترین شیوه ها شامل ارجاع زودهنگام به فیزیوتراپی و تشویق به ورزش به عنوان بخشی از درمان است.

یک متخصص فیزیوتراپی برای پارکینسون به طور منحصر به فردی آموزش دیده است تا یک برنامه ورزشی را طراحی کند که آسیب های حرکتی خاص را هدف قرار دهد. فیزیوتراپیست ها همچنین فرصتی برای ارائه بازخورد مستقیم و مکرر دارند تا به شما کمک کند تا از نحوه انجام تمرینات موثر و ایمن آگاه شوید.

هر بیمار مبتلا به پارکینسون با فیزیوتراپیست خود برای تعیین اهداف حرکتی فردی کار می کند. فیزیوتراپیست ها می توانند به شما کمک کنند تا برنامه ورزشی خود را بر اساس آخرین تحقیقات بهینه کنید، کارهای چالش برانگیز را دوباره یاد بگیرید یا در خانه ایمن و مستقل بمانید. برخی از رایج ترین اهداف حرکتی برای افراد مبتلا به پارکینسون عبارتند از:

 • یادگیری در مورد تمرینات مناسب با شرایط بدن
 • بهبود راه رفتن، تعادل یا وضعیت بدن
 • کاهش خطر سقوط
 • درمان درد

قبل از اولین بازدید، به اهداف حرکت خود فکر کنید و مشکلات و سوالات خود را یادداشت کنید. این به شما کمک می کند تا افکار خود را سازماندهی کنید. برای بازدیدهای بعدی نیز می توانید این کار را انجام دهید.

اهداف فیزیوتراپی برای پارکینسون

هدف فیزیوتراپی این است که شما را به طور ایمن و مستقل در حرکت نگه دارد، در حالی که بدن شما تا حد ممکن در شرایط کاری خوب قرار دارد. یک فیزیوتراپیست (همچنین به عنوان فیزیوتراپیست شناخته می شود) اغلب عضوی از تیم چند رشته ای است، یعنی گروهی از متخصصان با زمینه های مختلف تخصص، که با هم به شما کمک می کنند تا علائم خود را مدیریت کرده و کیفیت زندگی خود را به حداکثر برسانید.

فیزیوتراپیست ها از ورزش و سایر اشکال فیزیوتراپی برای کمک به حفظ استقلال عملکردی خود استفاده می کنند. فیزیوتراپیست ها در بیمارستان ها و محیط های اجتماعی و همچنین در خانه های مردم کار می کنند.

اهداف اصلی فیزیوتراپی در پارکینسون عبارتند از:

 • برای حفظ و بهبود توانایی عملکردی و استقلال
 • برای اصلاح و بهبود وضعیت و تعادل
 • برای به حداقل رساندن خطر سقوط
 • حفظ قدرت و انعطاف پذیری حفظ شود
 • برای تقویت فعالیت های روزانه (بلند شدن و بلند شدن از رختخواب، بلند شدن از روی صندلی)
 • برای حفظ الگوی راه رفتن ایمن (با یا بدون وسایل کمک حرکتی)
 • برای بهبود فعالیت های دستی (گرفتن اجسام)
 • برای حفظ عملکرد تنفسی از طریق تمرینات تنفسی
 • برای آموزش تکنیک های تمدد اعصاب

مراحل فیزیوتراپی برای پارکینسون

مراحل فیزیوتراپی بسته به مرحله تجربه پارکینسون متفاوت است.

مرحله اولیه:
هدف اصلی در مراحل اولیه این بیماری، جلوگیری از عدم تحرک و بهبود توانایی فیزیکی از نظر ظرفیت هوازی، قدرت عضلانی و تحرک مفاصل است. فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ورزشی ارائه دهد که می توانید به تنهایی یا به صورت گروهی، با پیشنهادات و توصیه هایی در مورد حفظ سطح تناسب اندام خود، آن را دنبال کنید.

مرحله میانی:
در این مرحله فیزیوتراپی با هدف بهبود عملکرد اندام فوقانی، به ویژه در دست گرفتن و گرفتن، و همچنین بهبود وضعیت بدنی، تعادل، راه رفتن و انتقال انجام می شود. فیزیوتراپیست شما ممکن است طیف وسیعی از تمرین‌ها را برای کمک به این فعالیت‌ها پیشنهاد کند، از جمله تمرینات دستی برای کمک به مهارت دستی، به‌عنوان مثال، بتوانید راحت‌تر دکمه‌های پیراهن را ببندید. فیزیوتراپیست همچنین ممکن است با یک کاردرمانگر همکاری کند تا مطمئن شود که خانه شما ایمن است و خطر سقوط شما را کاهش می دهد.

همچنین ممکن است راهبردهای نشانه گذاری برای بهبود راه رفتن و غلبه بر خشکی اندام ها پیشنهاد شود. علاوه بر این، استراتژی‌های حرکت شناختی ممکن است آموزش داده شوند که به شما امکان می‌دهند حرکات پیچیده را به دنباله‌ای از حرکات فردی تقسیم کنید که می‌توانید بر روی آن تمرکز کنید، به عنوان مثال هنگام انتقال از تخت یا صندلی و نیاز به حرکت به سمت لبه، زانوها را خم کنید، دست ها را در کنار خود قرار دهید تا فشار دهید، پایین بدن خود را بلند کنید و غیره.

مرحله آخر:
هدف فیزیوتراپی برای پارکینسون در این مرحله پیشگیری از عوارضی است که ممکن است در اثر استفاده از ویلچر یا در بستر بودن ایجاد شود. این شامل حفظ تنفس، جلوگیری از زخم های فشاری و کار با مراقبین برای اطمینان از اینکه آنها شما را به درستی قرار می دهند و از آسیب رساندن به خود هنگام بلند کردن خودداری می کنند، می شود.

فیزیوتراپیست ها همچنین می توانند به مراقب و خانواده شما راهنمایی کنند که چگونه به شما کمک کنند تا حد امکان مستقل بمانید. علاوه بر این، آنها می توانند به مراقبان و خانواده در مورد راه هایی برای مراقبت از سلامتی خود، به عنوان مثال، در صورتی که به شما در بلند شدن از تخت، صندلی یا ماشین کمک کنند، راهنمایی کنند.

 

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ