فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی برای کمردرد و مدیریت علائم آن روشی موثر و ایمن است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یا بصورت فیزیوتراپی در منزل می توان از آن بهره برد.

کمردرد مشکلی است که 80 درصد از ما را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می دهد. این می تواند تجربه ای ناتوان کننده و دردناک باشد و ما را از انجام کارهای عادی روزمره در محل کار و خانه ترسانده باشد. در هر زمان، تا یک چهارم بزرگسالان گزارش می دهند که در 3 ماه گذشته کمردرد را تجربه کرده اند. عوامل متعددی وجود دارد که خطر ابتلا به کمردرد را افزایش می‌دهد، که شامل بالا رفتن سن، عدم تناسب اندام، باردار بودن، افزایش وزن، ژنتیک خاص، داشتن یک شغل سنگین و مشکلات سلامت روان می‌شود. برخی از این خطرات را می‌توانیم مدیریت و تغییر دهیم، اما برخی غیرقابل اجتناب هستند.

فیزیوتراپی برای کمردرد توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما بر اساس بروزترین متدهای درمانی ارائه می شود و می تواند به بهبود عملکرد حرکتی ستون فقرات نیز کمک زیادی بکند.

فیزیوتراپی برای کمردرد

دلایل و عوامل خطر کمردرد

قسمت پایین کمر از 5 مهره یا استخوان پشت، استخوان خاجی و دنبالچه تشکیل شده است. ساختارهای رباط فیبری به نام دیسک وجود دارد که در بین استخوان ها، مهره ها قرار می گیرد تا به جذب ضربه و انتقال نیرو کمک کند. دیسک ها می توانند با حرکات چرخشی و یا نیروهای فشاری آسیب ببینند. استخوان ها از طریق مفاصل و رباط های اطراف به یکدیگر متصل می شوند که همچنین می توانند رگ به رگ شوند و می توانند به کمردرد کمک کنند. ماهیچه های محلی اطراف توسط تاندون ها به استخوان ها متصل می شوند و در مواقعی نقاط ماشه ای میوفاسیال نیز می توانند به کمردرد کمک کنند.

طناب نخاعی از وسط هر مهره می گذرد و در هر سطح از ستون فقرات یک جفت عصب ایجاد می کند که قسمت های مختلف اندام ها را عصب دهی می کند. اگر اینها فشرده شوند می توانند منبع درد باشند. یک ریشه عصبی فشرده شده حاد می تواند ناشی از افتادگی دیسک باشد یا در یک بیمار مسن می تواند در نتیجه ضخیم شدن استخوان در اطراف ریشه عصبی باشد.

فیزیوتراپی برای کمردرد در هر دو نوع حاد و مزمن می تواند کمک کننده باشد.

هر گونه ساختار ایجاد کننده درد در ستون فقرات کمری ممکن است باعث کمردرد شود. درد می تواند از ناراحتی خفیف تا درد شدید با علائم تابشی که به عنوان درد رادیکول یا رادیکولوپاتی نیز شناخته می شود، متفاوت باشد. کمردرد گاهی اوقات می تواند با بی حسی و یا سوزن سوزن همراه باشد. کمردرد می تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد. برای اکثر بیماران، هیچ تشخیص واضحی قابل تایید نیست. علل غیر اختصاصی یا ناشناخته، از جمله کشیدگی یا رگ به رگ شدن، بیش از دو سوم کمردرد مزمن را تشکیل می دهند. یک چهارم بیشتر از کمردرد مزمن مربوط به علل مکانیکی مانند شرایط مرتبط با ریشه عصبی (رادیکولوپاتی)، شرایط دژنراتیو یا فتق یا پارگی دیسک است.

اکثر دوره‌های کمردرد حاد هستند، به این معنی که بیشتر علائم در عرض شش هفته پس از شروع دوره کمردرد برطرف می‌شوند. اگر درد تا 12 هفته طول بکشد و دوباره عود کند، به آن درد زیر حاد گفته می شود. اگر دوره کمردرد بیش از 3 ماه طول بکشد، درد مزمن توصیف می شود. این بدان معنا نیست که شما همیشه آن را خواهید داشت، اما این دوره‌ها معمولاً به مدیریت درد و درمان شدیدتری برای رفع علائم نیاز دارند. خبر خوب این است که اغلب چیزی برای ترس وجود ندارد، و با گذشت زمان و یک برنامه تمرینی یا بارگذاری تدریجی، می توانید به بهبودی کامل از قسمت کمردرد خود برسید. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که 90 درصد از افراد مبتلا به کمردرد در عرض 6 هفته بهبود می یابند.

فیزیوتراپی برای کمردرد

در ابتدا فیزیوتراپیست یک ارزیابی کامل از ستون فقرات شما را تکمیل می کند و یک برنامه مدیریت مناسب را با شما در میان می گذارد. ارزیابی شامل بررسی تحرک، انعطاف پذیری و قدرت در اطراف ستون فقرات و باسن است. متخصص و دکتر فیزیوتراپی ساختارهای مختلفی را در اطراف ستون فقرات لمس می کند تا علت ناراحتی شما را شناسایی کند. اغلب تصویربرداری ضروری نیست، اما در صورت نیاز، فیزیوتراپیست شما می تواند شما را برای عکسبرداری با اشعه ایکس معرفی کند. اگر به تصویربرداری پیشرفته تری نیاز باشد، مانند ام آر آی یا سی تی اسکن، می توان شما را به یک متخصص ارجاع داد.

مدیریت کمردرد بستگی به علائمی دارد که با آن مواجه می شوید. اولین خط درمان مدیریت درد است و شما را دوباره به حرکت وا می دارد.

نشان داده شده است که استفاده از درمان دستی و سوزن خشک باعث تسکین کوتاه مدت می شود که به نوبه خود به شما امکان می دهد سطح فعالیت خود را افزایش دهید و دوباره روی پاهای خود بازگردید.

فیزیوتراپیست شما می تواند یک برنامه حرکتی و تقویتی مناسب برای شما را در برنامه فیزیوتراپی برای کمردرد ارائه دهد که به تدریج ستون فقرات را بارگیری می کند. در حال حاضر شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ناتوانی در استفاده از عضلات تثبیت کننده شما از جمله عضلات عرضی شکم و عضلات مولتی فیدوس مهم است و فیزیوتراپیست شما می تواند تمرینات مناسبی را برای هدف قرار دادن این نواحی به شما ارائه دهد.

سایر راهکارهای درمانی

بسته های گرمایی و یخ:
استفاده از بسته های گرما یا سرما، اگرچه شواهد محدودی دارد، ممکن است به تسکین درد کمک کند . اکثر مردم استفاده از بسته های حرارتی یا بطری های آب گرم را هر بار تا 10 دقیقه ترجیح می دهند. استفاده از استخر آبگرم یا سونا نیز می تواند مفید باشد.

مسکن درد:
استفاده کوتاه مدت از داروهای مسکن بدون نسخه نیز ممکن است برای کنترل درد و حرکت مجدد شما مفید باشد. توصیه ها شامل استفاده از پاراستامول و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به عنوان اولین خط درمان است. این توصیه همچنین برای استفاده منظم از این داروها در ابتدا به جای استفاده ضروری است. اگر درد توانایی شما را برای انجام فعالیت‌های عادی و حجم کاری محدود می‌کند، تسکین درد می‌تواند به بازگشت به این موارد کمک کند که به نوبه خود به حرکت مجدد شما و کاهش سفتی کمک می‌کند. اگر اینها نمی توانند درد شما را کنترل کنند، ممکن است به شما توصیه کنیم که برای بحث در مورد گزینه های تسکین درد کافی به پزشک عمومی مراجعه کنید.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای کمردرد – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس شرقی – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس غربی – فیزیوتراپی کمردرد در منزل – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی – فیزیوتراپی زانودرد در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل -فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در نارمک – دلایل بروز زانودرد – فیزیوتراپی در امامت

 

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ