فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی امری ضروری است و کمک زیادی به تخفیف عوارض و بهبود شرایط کودکان مبتلا به این عارضه می کند.

فلج مغزی (CP) علت اصلی ناتوانی عصبی دوران کودکی است و شایع ترین ناتوانی رشد جسمانی در دوران کودکی است که شامل گروهی از اختلالات رشد حرکتی و وضعیتی است که باعث محدودیت فعالیت می شود.

فلج مغزی به اختلالات غیر پیشرونده ای نسبت داده می شود که در مغز نوزادان در حال رشد رخ می دهد.

اختلالات CP، از جمله اختلالات ثانویه مانند اسپاستیسیته، ضعف عضلانی، بدشکلی مفصل، انقباض عضلانی و اختلالات هماهنگی، باعث محدودیت فعالیت در نتیجه تأثیر اندام تحتانی می شود.

این تاثیر اندام تحتانی منجر به نقص در توانایی راه رفتن می شود و به محدودیت های عملکردی منجر می شود.

علت دقیق CP هنوز مشخص نیست. با این حال، گروهی از عوامل خطر شناسایی شده است. CP می تواند ناشی از هر رویدادی باشد که بر مغز در حال رشد جنین و نوزاد تأثیر بگذارد. ناهنجاری های مادرزادی، محدودیت رشد جنین، حاملگی های متعدد، عفونت در دوران جنینی و نوزادی، خفگی هنگام تولد، زایمان زودرس، کم کاری تیروئید مادر درمان نشده، سکته مغزی پری ناتال و ترومبوفیلی همگی به عنوان عوامل خطر برای CP شناخته می شوند. تولد زودرس، به ویژه قبل از هفته 28 بارداری، عامل خطر اصلی برای ایجاد CP است.

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی کمک زیادی به بهبود و تقویت توانمندی ها و افزایش استقلال این کودکان خواهد کرد که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود.

تشخیص فلج مغزی

تشخیص فلج مغزی بر اساس ارزیابی بالینی است، و نه بر اساس آزمایشات آزمایشگاهی یا تصویربرداری عصبی.در عمل بالینی، تشخیص CP معمولاً بر اساس مشاهدات یا گزارشات والدین در مورد نقاط عطف حرکتی دست نیافتنی، مانند نشستن، کشیدن برای ایستادن، و راه رفتن، و ارزیابی وضعیت بدن، رفلکس‌های تاندون عمیق و تون عضلانی است.

 

مدیریت کودکان مبتلا به فلج مغزی با ارزیابی، تشخیص و درمان خیلی زود شروع می شود. این به این دلیل است که یک درمان خیلی زودهنگام نتیجه سریعتر و بهتری خواهد داشت.

برنامه های توانبخشی و فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی باید متناسب با سن و وضعیت عملکردی بیماران باشد. هدف از توانبخشی فلج مغزی باید به حداقل رساندن ناتوانی و ارتقای استقلال و مشارکت اجتماعی باشد.

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

فیزیوتراپی (PT) شاخه ای از سلامت توانبخشی است که یکی از مهم ترین جنبه های درمان کودکان فلج مغزی محسوب می شود. افراد مبتلا به فلج مغزی چالش‌های تحرک، عملکرد، وضعیت بدنی و تعادل را در درجات مختلف تجربه می‌کنند و فیزیوتراپی – که بر تحرک اولیه مانند ایستادن، راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها، رسیدن یا استفاده از ویلچر تمرکز دارد – یک عنصر کلیدی در رویکرد چند رشته‌ای است. 

فیزیوتراپی عبارت است از توانبخشی نارسایی‌های جسمی با تمرین و تقویت عضلات بزرگ بیمار – عضلات بازوها، پاها و شکم. هدف فیزیوتراپی به حداکثر رساندن کنترل عملکردی بدن یا افزایش عملکرد حرکتی درشت است.

فیزیوتراپی در مبتلایان به فلج مغزی حرکت بهینه و عملکرد فیزیکی را بازیابی، حفظ و ارتقا می دهند. آنها محدودیت‌های فعالیت، محدودیت‌های مشارکت، و موانع محیطی که توسط افراد دارای اختلال حرکتی تجربه می‌شوند را هدف قرار می‌دهند. فیزیوتراپی از آموزش عملکردی، درمان دستی، فناوری های کمکی و روش های الکتروتراپی استفاده می کند.

هدف فیزیوتراپی کمک به افراد است:

 • توسعه هماهنگی
 • افزایش قدرت
 • بهبود تعادل
 • حفظ انعطاف پذیری
 • بهینه سازی سطوح عملکرد فیزیکی
 • به حداکثر رساندن استقلال

فیزیوتراپیست های متخصص در زمینه فلج مغزی پس از تشخیص فلج مغزی توسط پزشک، مسائل حرکتی را شناسایی کرده و توانایی ها و محدودیت های فیزیکی منحصر به فرد کودکان را با در نظر گرفتن سن و عملکرد شناختی آنها تعیین می کنند.

سپس متخصص فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی یک دوره درمانی را ایجاد می کند که شامل تمرینات، کشش ها و احتمالاً تجهیزات کمکی و تطبیقی ​​طراحی شده برای دستیابی به تحرک است. این درمان همچنین ممکن است از روش‌های غیرفعال شامل بسته‌های سرد و گرم، فناوری اولتراسوند یا سایر وسایلی که کودک در آن نقش فعالی ندارد، استفاده کند.

تمام درمان ها به گونه ای طراحی شده اند که نیازهای فردی کودک را برآورده سازند که بر آمادگی جسمانی تاکید داشته باشد و آسیب ها و درد را به حداقل برساند.

علاوه بر این، فیزیوتراپیست با تمرکز بر توانایی های کودک، نه محدودیت ها، تقویت مثبتی را برای کودک فراهم می کند. درمانگر اهدافی را برای بیماران جوان تعیین می کند و با آنها کار می کند تا معیارهای از پیش تعیین شده را با اطمینان در یک محیط امن و حمایتی برآورده کنند.

اهداف کلی فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی مانند:

 • غلبه بر محدودیت های فیزیکی
 • گسترش دامنه حرکت مفصل
 • ساخت و حفظ تون عضلانی
 • افزایش قابلیت های تفریحی
 • شناسایی راه های جایگزین برای انجام وظایف روزمره
 • تقویت استقلال
 • کاهش احتمال انقباضات، تغییر شکل استخوان
 • آموزش کودکان و والدین در مورد تجهیزات تطبیقی
 • ارائه تحریک حسی
 • افزایش تناسب اندام
 • افزایش انعطاف پذیری
 • بهبود وضعیت بدن
 • بهبود راه رفتن
 • به حداقل رساندن درد و ناراحتی

فواید فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

یک کودک و والدین یا مراقبان او از فیزیوتراپی بسیار سود می برند زیرا به کودک کمک می کند با افزایش تحرک بر محدودیت های فیزیکی غلبه کند و روش های جایگزین برای تکمیل وظایف را شناسایی کند.

توانایی حرکت از مکانی به مکان دیگر و تعامل با سایر کودکان یا بزرگسالان از طریق بازی یا انجام وظایف از مهم ترین مزایای توانبخشی با فیزیوتراپی است. درمان همچنین با تقویت بدن به گونه ای که عملکرد را نه تنها ممکن، بلکه بدون درد و استرس نیز می کند، سلامت کلی را افزایش می دهد.

این امر نه تنها با ایجاد قدرت و انعطاف در بدن، بلکه با استفاده از تکنیک‌های تطبیقی یا تجهیزاتی که کودک می‌تواند آن را اداره کند – به دست می‌آید که به بیمار امکان می‌دهد مسیری جایگزین برای انجام وظایفی که کودکان هم سن و سال خود انجام می‌دهند، انجام دهند.

فیزیوتراپی کودک را از نظر جسمی و عاطفی توانمند می کند و زمینه را برای ورود به بزرگسالی به عنوان فردی مستقل فراهم می کند.

والدین و مراقبان از آن سود می برند زیرا با پیشرفت بیمار، تربیت کودک مبتلا به فلج مغزی کار کمتری می کند. والدین و مراقبان اغلب تحت سطح شدید استرس هستند. آنها چندین مسئولیت دارند، از جمله کمک به فرزند خود در بسیاری از وظایف فیزیکی، ارائه عشق و حمایت عاطفی، اطمینان از اینکه کودک از مراقبت کافی در یک محیط پزشکی و آموزش در مدرسه برخوردار است. هر چه کودک بتواند بر چالش های فیزیکی بیشتری غلبه کند یا با آنها سازگار شود، کمک های عملی کمتری از والدین مورد نیاز است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل برای فلج مغزی – فیزیوتراپی فلج مغزی در منزل – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی در منزل برای کودکان

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ