فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

فتق دیسک که به آن برآمدگی دیسک یا بیرون زدگی دیسک نیز گفته می شود، در تصویربرداری در افراد مبتلا به کمردرد و بدون کمردرد (LBP) مشاهده می شود. این به مهاجرت مایع مرکزی “ژله مانند” از مرکز دیسک به سمت انتهایی اشاره دارد. سپس فتق دیسک ممکن است اعصاب خروجی را در هر سطح ستون فقرات فشرده کند و منجر به سوزش و تشعشع درد، ضعف، گزگز و بی حسی شود. این علائم را می توان در هر جایی از کمر، باسن، ران، ساق پا و حتی تا انگشتان پا احساس کرد. احتمال فتق دیسک در تصویربرداری با افزایش سن افزایش می‌یابد و اغلب در افرادی که سابقه فعلی یا گذشته کمردرد ندارند، وجود دارد.

آیا فتق دیسک جدی است؟

خبر خوب این است که بیشتر فتق‌های دیسک جدی نیستند و اغلب می‌توانند از طریق ورزش هدفمند، اصلاح فعالیت، آموزش و توصیه‌های وضعیتی فیزیوتراپیست شما را کاهش دهند. فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر راهکاری موثر در بهبود علائم فتق دیسک کمر است.

در موارد شدید، فتق دیسک ممکن است با فیزیوتراپی بهبود نیابد و ممکن است جراحی برای ترمیم دیسک با تراشیدن قسمت کوچکی از آن نشان داده شود.

هرکسی که درد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر را تجربه کرده باشد به شما خواهد گفت که این درد می تواند ناتوان کننده باشد. با این حال، این مشکل را می توان با فیزیوتراپی برای اغلب این بیماران مدیریت کرد. سایر بیماران ممکن است یاد بگیرند که دیسک برآمده یا فتق دارند و علائم دردناکی ندارند یا حداقل علائم دردناکی دارند.

کمردرد یکی از شکایات جدی جمعیت در سن کار بوده است که سبک زندگی افراد را به نحوی تحت تأثیر قرار داده است. کمردرد دومین دلیل اصلی است که چرا به دنبال مشاوره مراقبت های اولیه است و یکی از شایع ترین دلایل LBP فتق دیسک بین مهره ای در کانال نخاعی است.

برای اکثر افراد فتق و برآمدگی دیسک نتیجه اجتناب ناپذیر و بدون درد زندگی طولانی سالم و فعال است. درست مانند سفید شدن موها با افزایش سن، با گذشت زمان دیسک های ستون فقرات ما تغییر می کنند. اگر متوجه شدید که دیسک بیرون زده یا فتق دارید اما دردی را تجربه نمی کنید، بدانید که این طبیعی است و نیازی به درمان ندارید.

با این حال، همه افراد آنقدر خوش شانس نیستند. دیسک هایی که در نتیجه ضربه یا نیروهای غیرطبیعی روی مفاصل ستون فقرات با سرعت بیشتری برآمده یا فتق می کنند، می توانند بسیار دردناک باشند. آنها ممکن است شامل کمردرد حاد باشند و درد ممکن است به یک یا هر دو پا گسترش یابد. برخی از بیماران هر ترکیبی از بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف را تجربه خواهند کرد. این بیماران از برنامه درمان فیزیوتراپی در منزل دیسک کمر سود خواهند برد.

برنامه فیزیوتراپی هر بیمار بر اساس تظاهرات بالینی آنها از جمله تاریخچه مشکل، عواملی که در ایجاد مشکل نقش داشته اند، رفتار علائم آنها و نقص عملکردی که رخ داده است، طراحی می شود. به همین دلیل، نمی‌توان برنامه فیزیوتراپی معمولی برای برآمدگی و فتق دیسک را ترسیم کرد. با این حال، اکثر برنامه ها ترکیبی از عناصر زیر را شامل می شوند.

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر که بصورت فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ارائه می شود شامل موارد زیر است:

 • تکنیک های تسکین درد
 • درمان دستی برای بازگرداندن دامنه حرکتی طبیعی مفصل ستون فقرات
 • تقویت عضلات مرکزی که از ستون فقرات حمایت می کنند
 • تقویت باسن
 • تکنیک های تحرک عصبی
 • کشش عضلات کوتاه شده
 • آموزش مجدد وضعیت و مشاوره و ارزیابی ارگونومیک
 • اصلاح فعالیت ها
 • تمرینات جهت دار برای بازگرداندن دامنه از دست رفته حرکت و کنترل علائم

گزینه های زیادی در مورد نحوه درمان درد و علائم برآمدگی یا فتق دیسک وجود دارد. مهم است که اطمینان حاصل کنید که یک ارزیابی جامع توسط فیزیوتراپیست و با تجربه انجام شده است که می تواند یک برنامه درمانی را طراحی کند که نیازها و اهداف خاص شما را برآورده کند. شایان ذکر است که روش‌های الکتریکی غیرفعال فقط باید با هدف کاهش درد (اگر اصلاً وجود داشته باشد) بسیار کم استفاده شوند. شواهد برای این نوع درمان ها بسیار ضعیف است.

ملاحظات مهم برای بیماران مبتلا به برآمدگی و فتق دیسک

عوارض جدی ناشی از فتق یا برآمدگی دیسک نادر است، اما دانستن علائم مشکلی که نیاز به ارزیابی فوری دارد، مهم است. اگر بیمار هر یک از علائم زیر را تجربه کرد، باید فوراً به دنبال ارزیابی پزشکی باشد.

 • مشکل در شروع ادرار
 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع
 • بی حسی در ناحیه پرینه
 • ضعف یا اختلال عملکرد سریع پا
 • از دست دادن هماهنگی اندام تحتانی

بار دیگر، اکثریت قریب به اتفاق بیماران هرگز هیچ یک از علائم فوق را بروز نمی دهند. آنها به طور موثری با یک برنامه فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر درمان می شوند و می توانند مشکل خود را با برخی تمرینات خانگی مداوم مدیریت کنند تا ستون فقرات خود را سالم نگه دارند.

با تکمیل یک برنامه توانبخشی جامع متمرکز بر فعالیت بدنی و حرکت، ماده بیرون زده دیسک کمر اغلب می تواند در جهت مخالف حرکت کند، فشرده سازی اعصاب و تحریک مکانیکی گیرنده های درد را کاهش می دهد و در نتیجه علائم کمر را کاهش می دهد.

معمولاً از بسیاری از موارد کمردرد که شامل فتق دیسک می‌شود، می‌توان از طریق فعالیت بدنی منظم، تقویت عضلات مرکزی بدن، توصیه‌های وضعیتی و مدیریت بار جلوگیری کرد. مهم است که به طور مداوم نیروهای کنترل شده را از طریق انواع حرکات، تمرینات و وضعیت های مختلف به ستون فقرات خود هر روز ارائه دهید. هنگامی که نیاز به مواجهه با یک نیرو یا بار غیرعادی دارید، صاف نگه داشتن کمر و فعال کردن هسته بدن می تواند به جلوگیری از آسیب کمک کند.

 

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

دلایل بروز کمردرد

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

فیزیوتراپی کمردرد در منزل

بیرون زدگی دیسک کمر

فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس

روشهای پیشگیری از کمردرد

فیزیوتراپی در منزل تجریش

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ