فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

پزشک ستون فقرات شما ممکن است به عنوان بخشی از طرح درمان چند رشته ای سیاتیک شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد. فیزیوتراپی (PT) معمولاً شامل درمان‌های غیرفعال و فعال است. PT غیرفعال به درمان‌هایی (مانند بسته‌های گرما/سرما) اشاره دارد که توسط فیزیوتراپ انجام می‌شود و PT فعال به مشارکت «فعال» شما (مثلاً ورزش درمانی) نیاز دارد.

چرا فیزیوتراپی برای افراد مبتلا به سیاتیک مفید است؟

زیرا می تواند به کاهش التهاب و درد، بهبود عملکرد فیزیکی و جلوگیری از عود علائم سیاتیک کمک کند. بعلاوه، برنامه فیزیوتراپی شما ممکن است به شما یاد دهد که چگونه وضعیت بدنی خود را بهبود بخشید و اغلب شامل یک برنامه تمرینی خانگی برای بهبود سلامت بدنی طولانی مدت است.

فیزیوتراپی غیرفعال ممکن است شامل حرکات ورزشی درمانی برای افزایش دامنه حرکتی باشد. 

در طول اولین قرار ملاقات یا متخصص فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک، درمانگر سابقه پزشکی، عادات سبک زندگی شما را بررسی می کند و از شما سوالاتی در مورد تجربه سیاتیک شما می پرسد. او ممکن است از زمان شروع سیاتیک بپرسد، آیا آسیب یا رویداد خاصی باعث علائم سیاتیک شده است یا خیر، و در مورد سطح فعالیت شما قبل از ایجاد درد در ناحیه کمر و ساق پا سوال کند.

در مرحله بعد، فیزیوتراپیست شما ممکن است از شما بخواهد که یک سری حرکات ساده را برای ارزیابی دامنه حرکتی، وضعیت بدن، رفلکس ها و توانایی حرکتی خود انجام دهید. ممکن است از شما خواسته شود که از پهلو به پهلو خم شوید، از ناحیه کمر به جلو خم شوید، به سمت عقب دراز شوید یا در کمر بچرخید. درمانگر شما را نیز در حال راه رفتن مشاهده می کند. این بخش از معاینه شما یک ارزیابی پایه از وضعیت فعلی شما و اینکه چگونه سیاتیک بر توانایی عملکرد فیزیکی شما برای انجام فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد، به درمانگر ارائه می دهد.

سپس متخصص فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک آنچه را که از ارزیابی شما بدست آمده است را ترکیب می کند و یک برنامه فیزیوتراپی سازماندهی شده برای شما ایجاد می کند. برنامه درمانی غیرفعال و فعال شما طوری طراحی شده است که شامل اهداف واقع بینانه ای باشد که می خواهید به آنها برسید. با کاهش درد کمر و ساق پا و قابل کنترل تر شدن، برنامه درمانی شما ممکن است طوری تنظیم شود که شامل انواع کشش ها و تمرینات باشد.

مانند بسیاری از گزینه های درمانی، فیزیوتراپی یک راه حل سریع نیست و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به نتایج دلخواه برسید. 

 

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

چگونه فیزیوتراپی غیرفعال سیاتیک را کاهش می دهد؟

هدف فیزیوتراپی غیرفعال این است که با آرام کردن بدن، تنش دردناک بافت نرم را به آرامی کاهش دهد، در نتیجه بدن شما را برای درمان‌های فعالی که قدرت، انعطاف‌پذیری و پیشگیری طولانی‌مدت از درد را تقویت می‌کند، آماده می‌کند. طرح فیزیوتراپی غیرفعال فردی شما ممکن است شامل برخی از درمان های زیر باشد.

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

ماساژ بافت های عمیق

ماساژ بافت عمیق ماهیچه‌های نخاعی و فاسیا (بافت همبند عضلانی) را در ستون فقرات کمری (کمر)، باسن و باسن هدف قرار می‌دهد که ممکن است عصب سیاتیک و یا اعصابی را که از عصب سیاتیک منشعب می‌شوند، فشرده کنند. درمانگر از فشار و اصطکاک مستقیم استفاده می‌کند تا تنش را در بافت‌های نرم شما (رباط‌ها، تاندون‌ها، ماهیچه‌ها) آزاد کند.

گرما و سرما درمانی

با استفاده از گرما، فیزیوتراپیست به دنبال رساندن خون بیشتری به ناحیه مورد نظر است ، جریان خون بیشتر، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به آن ناحیه می‌آورد. به عنوان مثال، یک کمپرس گرم که روی عضله پیریفورمیس شما قرار داده می شود ممکن است به کاهش اسپاسم عضلانی که می تواند باعث سیاتیک شما شود، کمک کند. از طرف دیگر، کمپرس سرد گردش خون را کند می کند و به کاهش التهاب، اسپاسم عضلانی و درد کمک می کند. فیزیوتراپ شما به طور متناوب بین درمان های گرم و سرد جایگزین می کند تا بیشترین سود را از هر یک به دست آورد.

TENS (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست)

TENS توسط دستگاهی فعال می شود که ماهیچه های شما را از طریق شدت های متغیر (اما ایمن) جریان الکتریکی تحریک می کند. TENS به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می کند و ممکن است تولید اندورفین را در بدن شما افزایش دهد – مسکن های طبیعی بدن شما. حتی اگر درمانگر شما لازم بداند می‌توانید از آن در خانه استفاده کنید. تجهیزات TENS که فیزیوتراپیست شما استفاده می کند بزرگتر از دستگاه استفاده «در خانه» است. با این حال، چه بزرگ یا کوچک، یک واحد TENS می تواند یک درمان مفید باشد.

اولتراسوند

اولتراسوند امواج صوتی تولید می کند که به عمق بافت های عضلانی شما حرکت می کند و گرمای ملایمی ایجاد می کند که گردش خون را بهبود می بخشد و به سرعت بهبودی کمک می کند. افزایش گردش خون به کاهش اسپاسم عضلانی، گرفتگی، تورم، سفتی و درد کمک می کند.

فیزیوتراپی های فعال برای تسکین سیاتیک

در بخش فعال فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک، درمانگر شما حرکات کششی و تمرینات درمانی مختلفی را به شما آموزش می دهد که برای بهبود انعطاف پذیری و قدرت عضلانی طراحی شده اند. برنامه PT شما با در نظر گرفتن سلامت و سابقه شما فردی است. ممکن است شامل تهویه هوازی، تمرینات تقویتی و حرکاتی برای افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی باشد.

همانطور که هر فرد مبتلا به سیاتیک می داند، داشتن درد عصبی ناتوان کننده در کمر و پاها باعث می شود ورزش جذابیت کمتری داشته باشد. با این حال، عضلات قوی یک دفاع قوی در برابر درد هستند. در حقیقت، برخی از ورزش‌های شدید در صورت انجام نادرست می‌توانند فشار زیادی بر ستون فقرات شما وارد کنند. خوشبختانه، هدف از درمان‌های فعال این نیست که شما را به حداکثر برسانند. در عوض، فیزیوتراپ شما تمرینات ملایمی را به شما آموزش می دهد تا ستون فقرات و شکم شما را آماده کند.

آب درمانی نوعی ورزش ملایم است که فیزیوتراپیست شما ممکن است به عنوان بخشی از برنامه مدیریت سیاتیک شما توصیه کند. آب درمانی از مقاومت ملایم آب برای ساختن و تقویت ماهیچه ها استفاده می کند – و بسیاری از افرادی که ورزش تحمل وزن در خشکی را دردناک می دانند، در این شکل از فعالیت موفقیت زیادی کسب می کنند. ایروبیک در آب و شنا از انواع آب درمانی هستند.

علاوه بر تمرینات ملایم برای کمک به تقویت قسمت مرکزی، کمر و پاها، فیزیوتراپیست شما ممکن است به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه وضعیت خود را اصلاح کنید و اصول ارگونومیک را در فعالیت های روزمره خود بگنجانید تا بهتر از ستون فقرات خود محافظت کنید. این تغییرات ساده در حرکات روزانه کمک زیادی به پیشگیری از حملات سیاتیک در آینده خواهد کرد.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک – فیزیوتراپی سیاتیک در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ