فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک گردن

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک گردن

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک گردن توسط متخصصان با تجربه ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی تهران ارائه می شود.

فتق دیسک گردن چیست؟

دیسک های گردنی بالشتک هایی بین مهره ها در قسمت فوقانی ستون فقرات هستند.فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که ماده داخلی ژلاتینی دیسک که نوکلئوس پالپوزوس نام دارد دچار پارگی یا بیرون زدگی (فتق) از طریق دیواره بیرونی دیسک (آنالوس فایبروزوس) گردن شود.

علل فتق دیسک گردنی چیست؟

فتق دیسک گردن به دلیل فشار زیاد بر روی دیسک گردن ایجاد می شود که میتواند در نتیجه بلند کردن اجسام سنگین،طولانی مدت نشستن در وضعیت نامناسب و در درازمدت یا سایر حرکات و تروماهای آسیب رسان باشد.وقتی دیسک آسیب دیده به کانال نخاعی یا ریشه های عصبی فشار می آورد درد و سایر علائم ایجاد میشود.

علائم فتق دیسک گردن چیست؟

علائم فتق دیسک گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دردی که از بازو به دست یا انگشتان می رسد
 • بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در شانه،بازو یا دست ها
 • ضعف دست ها و یا بازوها
 • برخی وضعیت ها یا حرکات گردن می تواند درد را تشدید کند
 • علائم فتق دیسک گردن اغلب شبیه اختلالات دیگر مانند سندرم تونل کارپال مچ دست،آسیب عضلات روتاتور کاف و نقرس است.

در برخی از بیماران فتق دیسک گردن می تواند باعث فشرده سازی طناب نخاع شود به این شکل که قسمت بیرون زده دیسک به نخاع فشار می آورد.در شرایطی که فشار روی نخاع وارد آید این بیماری بسیار جدی تر میشود و ممکن است نیاز به برنامه درمانی تهاجمی تری داشته باشد.

علائم فشرده سازی طناب نخاع عبارتند از:

 • راه رفتن نامناسب یا تلو تلو
 • مشکل در مهارت های حرکتی ظریف در دست و بازوها
 • احساس گزگز یا شوک در پایین تنه یا در پاها

چه کسی یک بیمار مبتلا به فتق دیسک گردن است؟

فتق دیسک گردن معمولاً در افراد سی تا پنجاه ساله دیده میشود.ممکن است در بیماران در حتی هشتاد سالگی نیز دیده شود اما این آسیب به ندرت اتفاق می افتد زیرا پدیده پیری طبیعی تمایل به خشک کردن و از دست دادن آب دیسک دارد و از پارگی دیسک جلوگیری می کند.

تشخیص فنق دیسک گردن به چه شکل است؟

پزشک متخصص ستون فقرات شما سابقه پزشکی و علائم شما را در نظر می گیرد و یک معاینه فیزیکی دقیق از شما به عمل خواهد آورد که طی آن پزشک محدودیت های حرکتی در ستون فقرات،مشکلات تعادل و علائم درد و همچنین از دست دادن رفلکس های اندام را بررسی می کند.

ضعف عضلانی،از دست دادن حس یا رفلکس های غیر طبیعی که ممکن است نشان دهنده درگیری نخاع باشد همه و همه بررسی میشوند.پس از معاینه فیزیکی،پزشک می تواند از انواع مختلف تستهای تصویربرداری برای مشاهده دقیق تر فتق دیسک احتمالی از جمله تصویر با اشعه ایکس،ام ار ای،سی تی اسکن،سی تی میلوگرام یا اسکن استخوان استفاده کند.

درمان غیر جراحی فتق دیسک گردن چگونه است؟

تمام درمان های فتق دیسک گردن برای کمک به رفع درد طراحی شده است.بیشتر دردهای مربوط به اندام فوقانی که به دلیل فتق دیسک گردن رخ میدهد معمولا طی چند هفته تا چند ماه برطرف می شود.این دردهای ناشی از فتق دیسک گردن را معمولا میتوان با دارو و فیزیوتراپی کنترل کرد.هنگامی که درد بهبود می یابد بعید است که عود کند اگرچه ممکن است رفع ضعف عضلانی و بی حسی و سوزن سوزن شدن اندام فوقانی کمی طول بکشد تا بطور کامل بهبود یابد.

درمان های مداخله ای برای فتق دیسک گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک گردن

فیزیوتراپی:شامل تمرینات ورزشی فیزیوتراپی در منزل و کلینیک برای کمک به کاهش فشار بر ریشه عصب،استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی کاهنده درد و التهاب،درمانهای دستی (منوال تراپی)

سایر روش های درمانی

 • دارودرمانی:مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای کاهش تورم و درد
 • مصرف مسکن ها برای تسکین درد
 • تزریق استروئید اپیدورال و تزریق به ریشه عصب برای کمک به کاهش تورم و درمان کننده درد حاد که به لگن یا ساق پا تیر میکشد.

درمان جراحی فتق دیسک گردن چگونه است؟

اگر درد ناشی از فتق دیسک گردن بیش از شش تا دوازده هفته طول بکشد یا اگر درد و ناتوانی شدید باشد جراحی ستون فقرات ممکن است یک گزینه منطقی باشد.جراحی ستون فقرات برای فتق دیسک گردن به طور کلی بسیار قابل اعتماد است و می تواند با حداقل میزان درد و عوارض بعد از عمل (عوارض ناخواسته) انجام شود.

با یک جراح ستون فقرات کاربلد،جراحی دارای خطر کم شکست یا عوارض زیاد است.میزان موفقیت جراحی ستون فقرات برای فتق گردن گردن از نظر کاهش و رفع درد بالای هشتاد درصد است.برخی از روشهای جراحی مورد استفاده برای درمان فتق دیسک گردن عبارتند از:

 • دیسککتومی و فیوژن قدامی سرویکال (ACDF)
 • فیوژن ستون فقرات سرویکال

 

نویسنده مقاله:فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و مطب (تهران،کرج)
تماس جهت مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ