فیزیوتراپی در منزل پارگی رباط صلیبی زانو

فیزیوتراپی در منزل پارگی رباط صلیبی زانو

فیزیوتراپی در منزل پارگی رباط صلیبی زانو

در این مقاله هدف ما آن است که با فیزیوتراپی در منزل پارگی رباط صلیبی زانو و درمان های مختلف دیگر در کنار فیزیوتراپی در منزل بیمار جهت درمان بیماران مبتلا به پارگی رباط صلیبی قدامی زانو صحبت کنیم.

پارگی رباط صلیبی قدامی چگونه رخ میدهد؟

آسیب رباط صلیبی قدامی شامل پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی قدامی یا ACL است. رباط صلیبی جلویی یا قدامی یکی از باندهای قوی بافتی زانو است که به اتصال استخوان ران (استخوان فمور) به استخوان ساق پا (استخوان درشت نی) کمک میکند. آسیب های ACL بیشتر در حین ورزش هایی رخ می دهد که شامل توقف ناگهانی یا تغییر جهت،پرش و فرود میشود مانند ورزشهای فوتبال،بسکتبال و اسکی در سراشیبی.

بسیاری از مردم هنگامی که یک آسیب ACL رخ میدهد صدای ترکیدن یا پاپینگ را حس میکنند یا میشنوند.زانو ممکن است متورم بشود،احساس ناپایداری وجود داشته باشد و همچنین ممکن است برای تحمل وزن بسیار دردناک شود.

بسته به شدت آسیب رباط صلیبی قدامی درمان ممکن است شامل استراحت ‌و تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک فیزیوتراپی باشد که به شما در بازیابی کردن قدرت و ثبات زانو کمک می کند یا جراحی برای تعویض رباط پاره شده و به دنبال آن توانبخشی با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک.یک برنامه آموزشی فیزیوتراپی در منزل مناسب ممکن است به کاهش خطر آسیب ACL یا رباط صلیبی قدامی کمک کند.

علائم پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی قدامی (جلویی) چگونه است؟

علائم و نشانه های آسیب ACL معمولا شامل موارد ذیل است:

 • صدای بلند پاپ یا احساس پاپ و ترکیدن چیزی در زانو
 • درد شدید زانو و ناتوانی در ادامه فعالیت
 • تورم سریع در زانو
 • از دست دادن دامنه حرکتی زانو
 • احساس بی ثباتی زانو یا خالی کردن در زانو با تحمل وزن روی زانو

زمان مراجعه به پزشک کی خواهد بود؟

اگر هرگونه صدمه به زانو باعث علائم یا نشانه های آسیب ACL یا رباط صلیبی قدامی می شود، فورا از زانو مراقبت کنید. مفصل زانو یک ساختار پیچیده از استخوان ها،رباط ها،تاندون ها و سایر بافت هایی است که با هم فعالیت هماهنگ دارند. مهم است که یک تشخیص سریع و دقیق برای تعیین شدت آسیب و دریافت درمان مناسب آسیب زانو انجام شود.

علل پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی قدامی (جلویی) چیست؟

رباط ها نوارهای قوی بافتی هستند که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند.ACL یا رباط صلیبی قدامی (جلویی) یکی از دو رباطی که از وسط زانو عبور می کند و استخوان ران شما را به استخوان ساق پا متصل کرده و به تثبیت مفصل زانو کمک بزرگی میکند.آسیب های ACL اغلب در حین فعالیت های ورزشی و تناسب اندام رخ میدهد که می تواند بر زانو فشار وارد کند و ممکن است در شرایط زیر رخ‌ دهد:

 • کاهش سرعت ناگهانی و تغییر جهت (کاتینگ)
 • با پای خود محکم و ناگهان چرخیدن
 • فرود ناخوشایند از یک پرش
 • ناگهان متوقف شدن در حین ورزش و در سرعت بالا
 • دریافت ضربه مستقیم به مفصل زانو یا برخورد شدید مانند تکل در فوتبال
 • وقتی رباط رباط صلیبی جلویی آسیب میبیند معمولاً پارگی نسبی یا کامل در بافت وجود دارد.در یک آسیب خفیف ممکن است رباط کشیده شود اما رباط سالم بماند.

فاکتورهای خطر چه مواردی میتوانند باشند؟

عوامل متعددی وجود دارد که خطر آسیب رباط ACL را افزایش میدهد از جمله:

 • جنس مونث احتمالا به دلیل تفاوت در آناتومی،قدرت عضلات و تأثیرات هورمونی ببشتر در معرض آسیب acl هستند
 • شرکت در برخی از ورزشها مانند فوتبال،بسکتبال،ژیمناستیک و اسکی در سرازیری
 • استفاده از الگوهای حرکتی معیوب مانند حرکت زانوها به سمت داخل در حین حرکت اسکوات
 • پوشیدن کفش های نامناسب
 • استفاده از تجهیزات ورزشی نامناسب مانند بندهای اسکی که به درستی تنظیم نشده اند
 • بازی روی چمن مصنوعی

عوارض آسیب رباط صلیبی قدامی زانو چیست؟

افرادی که دچار آسیب ACL می شوند بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زانو هستند چرا که acl رباط محوری زانو است و تطابق سطوح مفصلی را تنظیم میکند. آرتریت ممکن است حتی در صورت جراحی بازسازی رباط صلیبی زانو رخ دهد. عوامل متعددی احتمالا بر خطر آرتریت زودرس زانو موثر است مانند شدت آسیب اولیه، وجود صدمات مرتبط با مفصل زانو یا سطح فعالیت پس از درمان.

جلوگیری و پریونشن از پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی زانو

تمرین و ورزش مناسب و برنامه های تمرینی تخصصی فیزیوتراپی در منزل و مطب می تواند به کاهش خطر آسیب ACL کمک کند.یک فیزیوتراپیست میتواند ارزیابی و آموزش را ارائه دهد که می تواند به شما در کاهش خطرات کمک کند.

برنامه های فیزیوتراپی زانو جهت کاهش آسیب ACL عبارتند از :

 • تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک برای تقویت عضلات core شامل تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک باسن،تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک لگن و تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ناحیه شکم
 • آموزش ورزشکاران برای جلوگیری از حرکت زانو به داخل در حین حرکت اسکوات
 • تمرینات فیزیوتراپی زانو در منزل و کلینیک که عضلات اطراف زانو را تقویت میکند به ویژه تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک همسترینگ برای بهبود اطمینان از تعادل کلی در قدرت عضلات پا
 • تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک با تاکید بر تکنیک مناسب و موقعیت زانو هنگام پرش و فرود از پرش
 • آموزش بهبود تکنیک هنگام انجام حرکات محوری و برشی
 • تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک برای تقویت عضلات ساق پا، باسن و قسمت مرکزی بدن و همچنین آموزش بهبود تکنیک های پرش و فرود و جلوگیری از حرکت داخلی زانو ممکن است به کاهش خطر آسیب ACL در زانو در ورزشکاران کمک کند.

تشخیص پارگی رباط صلیبی زانو

در طول معاینه فیزیکی، پزشک متخصص ارتوپدی زانوی شما را از نظر ورم و حساسیت به لمس و درد بررسی میکند. همچنین زانوی آسیب دیده شما را با زانو بدون آسیب مقایسه می کند. او همچنین ممکن است برای ارزیابی دامنه حرکتی و عملکرد کلی مفصل،زانوی شما را در موقعیت های مختلفی قرار دهد.اغلب تشخیص را می توان تنها بر اساس معاینه فیزیکی انجام داد اما ممکن است برای رد علل دیگر و تعیین شدت آسیب دیدگی به تست های تصویربرداری نیاز داشته باشید.این تست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تصویربرداری با اشعه ایکس:ممکن است برای رد شکستگی استخوان به اشعه ایکس نیاز باشد.با این حال اشعه ایکس بافت های نرم مانند رباط ها و تاندون ها و عضلات را نشان نمیدهد.
 • تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی یا ام ار ای(MRI):ام ار ای از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویری از بافتهای سخت و نرم بدن استفاده میکند.ام ار ای می تواند میزان آسیب acl و آسیب به سایر بافتهای زانو از جمله غضروف را نشان دهد.
 • سونوگرافی:استفاده از امواج صوتی برای تجسم ساختارهای داخلی زانو انجام میگیرد.سونوگرافی ممکن است برای بررسی آسیب در رباط ها،تاندون ها و عضلات اطراف زانو استفاده شود.

درمان آسیب رباط صلیبی زانو

مراقبت های اولیه سریع می تواند درد و تورم را بلافاصله پس از آسیب به زانو کاهش دهد.رژیم R.I.C.E را دنبال کنید که شامل مدل مراقبت از خود در خانه ایت بصورت ذیل:

.استراحت:استراحت عمومی برای درمان ضروری است و تحمل وزن روی زانو را محدود می کند.
.یخ:وقتی بیدار هستید سعی کنید حداقل هر دو ساعت یکبار به مدت بیست دقیقه روی زانوی خود یخ بگذارید.
.بستن و فشرده سازی یک باند الاستیک یا فشاری در اطراف زانو
.بالا قراردادن اندام یا الویشن:دراز بکشید و زانو را روی بالش ها قرار دهید.

برنامه فیزیوتراپی در منزل پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پزشکی آسیب ACL با چند هفته درمان فیزیوتراپی آغاز می شود.یک فیزیوتراپیست تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک را به شما آموزش می دهد که یا با نظارت مداوم یا در خانه و منزل خود انجام می دهید.همچنین ممکن است برای تثبیت زانوی خود از بریس استفاده کنید و برای مدتی از عصا نیز استفاده کنید تا از فشار روی زانو جلوگیری کنید.هدف از توانبخشی با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک کاهش درد و تورم،بازگرداندن دامنه کامل حرکت زانو و تقویت عضلات است.

عمل جراحی رباط صلیبی زانو

پزشک ارتوپد ممکن است جراحی را در موارد زیر توصیه کند:

 • شما یک ورزشکار هستید و می خواهید به ورزش حرفه ای خود ادامه دهید به خصوص اگر این ورزش شامل پرش،کاتینگ یا چرخش باشد
 • وقتی بیش از یک رباط یا غضروف فیبری زانو آسیب دیده است
 • این آسیب باعث خم شدن زانو در حین فعالیت های روزمره می شود
 • در حین بازسازی ACL یا رباط صلیبی زانو،جراح رباط آسیب دیده را برداشته و قسمتی از تاندون را جایگزین می کند.تاندون بافتی است شبیه رباط که عضله را به استخوان متصل می کند.به این بافت جایگزین پیوند یا گرافت گفته می شود.جراح شما از تاندون قسمت دیگری از زانو یا تاندون اهدا کننده فرد فوت شده استفاده میکند.بعد از جراحی،دوره درمانی توانبخشی دیگری با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک را باید از سر بگیرید.بازسازی موفقیت آمیز ACL همراه با فیزیوتراپی در منزل و مطب منظم و قوی معمولا میتواند ثبات و عملکرد مفصل زانو را بازگرداند.هیچ زمان مشخصی برای بازگشت ورزشکاران به بازی وجود ندارد.تحقیقات اخیر نشان می دهد که حدود یک سوم ورزشکاران در عرض دو سال دچار پارگی دیگری در همان زانو یا زانوی طرف مقابل میشوند.دوره فیزیوتراپی در منزل و مرکز طولانی تر ممکن است خطر آسیب مجدد را کاهش دهد.به طور کلی ، یک سال یا بیشتر طول میکشد تا ورزشکاران بتوانند با خیال راحت به بازی بازگردند.پزشکان ارتوپد و فیزیوتراپیست ها آزمایش هایی را برای سنجش ثبات،قدرت،عملکرد و آمادگی زانو برای بازگشت به فعالیت های ورزشی در فواصل مختلف در طول دوره فیزیوتراپی در منزل و کلینیک انجام می دهند.مهم است که قبل از بازگشت به فعالیت به جهت کاهش خطر آسیب ACL،زانو از نظر قدرت،ثبات و الگوهای حرکتی بهینه سازی شود.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک
(فیزیوتراپی در منزل تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات کلیدی مرتبط :

فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در منزل زانو – فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی زانو – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی آسیب رباط صلیبی زانو زانو – فیزیوتراپی در منزل توسط خانوم – فیزیوتراپی در منزل کشیدگی رباط صلیبی زانو – دکتر فیزیوتراپ زانو – متخصص فیزیوتراپی زانو – دکتر فیزیوتراپی – دکتر متخصص فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپیست – درمان پارگی رباط صلیبی زانو – درمان پارگی رباط صلیبی زانو – فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی زانو در خانه – درمان درد زانو – فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی جلویی زانو در منزل – فیزیوتراپی در خانه – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی منزل تهران – هزینه فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی زانو در خانه – پارگی رباط صلیبی قدامی زانو – کشیدگی رباط صلیبی زانو – زانودرد – انجمن فیزیوتراپی ایران – نظام پزشکی

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ