فیزیوتراپی در منزل پارگی مینیسک زانو

فیزیوتراپی در منزل پارگی مینیسک زانو

فیزیوتراپی در منزل پارگی مینیسک زانو در دوران توانبخشی این آسیب از اهمیت زیادی برخوردار است و به تسریع روند بهبود کمک زیادی می کند.

پارگی مینیسک ممکن است به دلیل آسیب یا یک فرآیند دژنراتیو مانند افزایش سن اتفاق بیفتد. مینیسک نوعی غضروف در مفصل زانو شماست. مینیسک بین سطوح غضروفی استخوان قرار می گیرد تا وزن را توزیع کند و ثبات مفصل را بهبود بخشد. این مهم است زیرا از مفصل زانو در بیشتر فعالیت ها استفاده می شود. 

مفصل زانو از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان ران (استخوان فمور)، درشت نی (استخوان ساق پا) و کشکک (کلاهک زانو). سطوح این استخوان ها در داخل مفصل با لایه ای از غضروف پوشیده شده است. این سطح مهم به استخوان‌ ها اجازه می‌دهد بدون آسیب رساندن به استخوان، به آرامی روی یکدیگر سر بخورند. دو مینیسک در زانوی شما وجود دارد. هر کدام بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارند.

مینیسک داخلی در سمت داخلی زانو و منیسک جانبی در سمت بیرونی زانوی شما قرار دارد.

مینیسک از غضروف سخت ساخته شده و با سطوح استخوانی که روی آن قرار دارند مطابقت دارد. عملکرد مینیسک برای توزیع وزن بدن در سراسر مفصل زانو است. بدون وجود مینیسک، وزن بدن شما به طور نابرابر روی استخوان های پاها (فمور و درشت نی) اعمال می شود. این توزیع وزن ناهموار باعث ایجاد نیروهای بیش از حد در مناطق خاصی از استخوان می شود که منجر به آرتریت اولیه مفصل زانو می شود. بنابراین، عملکرد مینیسک برای سلامت زانوی شما حیاتی است.

پس از آسیب دیدگی مینیسک متخصص و دکتر فیزیوتراپی در منزل پارگی مینیسک زانو کمک زیادی به بازیابی حرکات زانو می کند و روند بهبودی را سرعت می بخشد ، از آن جایی که این آسیب سبب اختلال در عملکرد اندام تحتانی می شود و راه رفتن و تحرک را برای فرد دشوار می کند، فیزیوتراپی در منزل بسیار مناسب است.

منیسک به شکل C است و با جلوگیری از لغزش سطح گرد فمور روی سطح صاف تیبیا، به حفظ ثبات مفصل کمک می‌کند. منیسک توسط رگ های خونی کوچک تغذیه می شود، اما منیسک همچنین دارای یک ناحیه بزرگ در مرکز است که خون رسانی مستقیم ندارد (عروقی). این مشکل زمانی ایجاد می شود که مینیسک آسیب دیده باشد زیرا نواحی بدون عروق تمایل به بهبود ندارند. بدون مواد مغذی ضروری که توسط رگ‌های خونی تامین می‌شود، بهبودی منیسک ممکن نیست.

هم پوشش استخوان داخل مفصل و هم منیسک از غضروف ساخته شده اند. با این حال، آنها انواع مختلفی از غضروف هستند. مردم معمولاً غضروف را به معنای منیسک (گوه های غضروف بین استخوان) یا به معنای سطح مفصل (به اصطلاح غضروف مفصلی که انتهای استخوان را می پوشاند) می گویند.

وقتی مردم در مورد پارگی غضروف صحبت می کنند، به طور کلی در مورد پارگی منیسک صحبت می کنند. وقتی مردم در مورد ورم مفاصل و غضروف فرسوده صحبت می کنند، اغلب در مورد غضروف مفصلی در انتهای استخوان صحبت می کنند.

علائم پارگی مینیسک زانو

افرادی که پارگی مینیسک را تجربه می کنند معمولاً درد و تورم را به عنوان علائم اولیه خود تجربه می کنند. شکایت رایج دیگر قفل شدن مفصل یا ناتوانی در صاف کردن کامل مفصل است. این به دلیل پارگی غضروف است که از نظر فیزیکی از حرکت طبیعی زانو جلوگیری می کند. این شرایط عملکرد حرکتی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند.

شایع ترین علائم پارگی مینیسک زانو عبارتند از:

  • زانو درد که با راه رفتن و حرکت دادن زانو تشدید می شود.
  • تورم و التهاب زانو
  • حساسیت زانو هنگام فشار دادن روی مینیسک
  • شنیده شدن صدای چیزی در زانو
  • محدود شدن دامنه حرکات زانو

دلایل پارگی مینیسک زانو

دو علت شایع پارگی منیسک به دلیل آسیب تروماتیک (اغلب در ورزشکاران دیده می شود) و فرآیندهای دژنراتیو (در بیماران میانسال و سالمند که غضروف شکننده تری دارند دیده می شود).

پارگی مینیسک همراه با آسیب های دیگر در داخل زانو غیر معمول نیست. آسیب دیدگی ها معمولاً در ساختارهایی از جمله رباط متقاطع قدامی (ACL) و رباط جانبی داخلی (MCL) رخ می دهد. وقتی هر سه این آسیب‌ها با هم اتفاق می‌ افتند، به عنوان سه‌گانه ناراضی شناخته می‌ شوند، یک الگوی آسیب دیده در ورزش‌هایی مانند فوتبال وقتی بازیکن به قسمت خارجی زانو ضربه می‌خورد.

این آسیب به هر دلیلی که رخ داده باشد ، فیزیوتراپی در منزل پارگی مینیسک زانو می تواند در دوران نقاهت پس از آسیب کمک زیادی به تسریع روند بهبودی و کاهش عوارض ناشی از این آسیب بکند.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

هر بیماری که زانو درد داشته باشد از نظر پارگی احتمالی مینیسک مورد بررسی قرار می گیرد. یک شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی می تواند به تمایز بیماران مبتلا به پارگی منیسک از بیماران مبتلا به زانو درد از سایر بیماری ها کمک کند. برای تشخیص پارگی منیسک، می‌توان آزمایش‌های خاصی را توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی انجام داد.

اشعه ایکس و ام آر آی دو آزمایشی هستند که معمولا در بیمارانی که پارگی منیسک دارند استفاده می شود. برای تعیین اینکه آیا شواهدی از آرتریت در مفصل زانو وجود دارد، می توان از اشعه ایکس استفاده کرد. MRI برای دیدن منیسک پاره شده مفید است. با این حال، دیدن پارگی منیسک در MRI لزوماً به معنای نیاز به درمان خاصی نیست. درمان پارگی منیسک به عوامل مختلفی بستگی دارد، زیرا همه پارگی‌های منیسک به جراحی نیاز ندارند.

فیزیوتراپی در منزل پارگی مینیسک زانو

درمان پارگی منیسک به عوامل مختلفی از جمله نوع پارگی، سطح فعالیت بیمار و پاسخ به اقدامات درمانی ساده بستگی دارد.

در موارد پارگی جزیی استراحت دادن به زانو ، استفاده از کمپرس سرد ، استفاده از داروهای ضددرد و فیزیوتراپی موثر است.

زمانی که درمان جراحی پارگی منیسک مورد نیاز است، درمان معمول این است که قسمت پاره شده را کوتاه کنیم. از منیسک، روشی به نام منیسککتومی. ترمیم منیسک و پیوند منیسک نیز گزینه های درمانی جراحی هستند. 

پس از جراحی نیز فیزیوتراپی در منزل برای کاهش عوارض جراحی و بازیابی حرکات زانو ضروری است.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل پارگی مینیسک زانو – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل -فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در فلکه دوم تهرانپارس – فیزیوتراپی در فلکه سوم تهرانپارس – دکتر فیزیوتراپی در منزل

 

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ