فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو

فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو

فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو برای کمک به توانبخشی سریع تر و بازیابی حرکات زانو امری ضروری است.

تعویض جزئی زانو درمانی برای آرتریت شدید مفصل زانو و جایگزینی برای جایگزینی کامل زانو برای برخی از بیماران خاص است. در طی یک جراحی تعویض کامل زانو، جراح ارتوپد شما کل مفصل زانو را برداشته و آن را با ایمپلنت مصنوعی جایگزین می‌کند. علاوه بر برداشتن تمام غضروف مفصل زانو، مقدار زیادی استخوان و بافت رباطی نیز وجود دارد که با تعویض کامل زانو نیز برداشته می شود. تعویض جزئی زانو به بخش کوچکتری از مفصل زانو محدود می‌شود و تمام رباط‌های طبیعی را دست نخورده باقی می‌گذارد و استخوان طبیعی بسیار کمتری را خارج می‌کند.

ما به طور کلی زانو را به سه قسمت مختلف جدا می کنیم. یکی از این محفظه ها زیر کاسه زانو (بخش کشکک رانی)، دیگری در سمت داخلی مفصل (محفظه داخلی) و یکی در سمت بیرونی مفصل (محفظه جانبی) قرار دارد.

معمولاً افرادی که آرتروز زانو دارند، آسیب هایی در چندین قسمت از مفصل زانو ایجاد می شود. هنگامی که این آسیب به هر سه قسمت مفصل زانو گسترش می یابد (آرتریت سه بخشی) آنگاه درمان جایگزینی کامل زانو است.

با این حال، زمانی که آسیب به یک محفظه محدود می شود، گاهی اوقات گزینه ای برای انجام تعویض جزئی زانو وجود دارد. در این مواقع فقط قسمت آسیب دیده مفصل زانو تعویض می شود. مزایای تعویض جزئی زانو عبارتند از:

  • بهبودی سریعتر
  • احساس طبیعی تر زانو
  • درد کمتر

تعویض جزئی زانو درمان مناسبی برای بسیاری از بیماران مبتلا به آرتریت زانو نیست، اما برخی از افراد کاندیدای خوبی برای این روش جراحی هستند. یکی از مزایای تعویض جزئی زانو این واقعیت است که افراد می توانند زودتر به فعالیت های خود بازگردند و تمایل به بهبود سریع تری دارند.

فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو

فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو

روز جراحی

ایمپلنت های تعویض جزئی زانو به محض کاشت پایدار هستند. معمولاً افراد می توانند به همان اندازه که بعد از جراحی راحت هستند وزن خود را روی زانوی جراحی خود قرار دهند.

در روز جراحی، فیزیوتراپیست به بیمارانی که تحت تعویض جزئی زانو قرار می‌گیرند، تمرین‌هایی برای کمک به دامنه حرکتی زانو آموزش داده می‌شود. آنها بر بازیابی اکستنشن کامل (صاف کردن) زانو تمرکز خواهند کرد. خم شدن زانو بلافاصله پس از جراحی مجاز است.

دستورالعمل استفاده از عصا یا واکر می تواند ارائه شود. در حالی که وزن کامل را می توان روی ساق پا گذاشت، استفاده از وسایل کمکی تا زمانی که مکانیک راه رفتن بهبود نیافته و تعادل به حالت عادی بازگردد، مهم است.

برخی از بیمارانی که تحت تعویض جزئی زانو قرار می گیرند، این عمل جراحی را به صورت سرپایی انجام می دهند. این بدان معناست که آنها صبح به بیمارستان می آیند و همان روز می روند تا به خانه برگردند. اغلب افراد یک شب را در بیمارستان می گذرانند و روز بعد به خانه می روند.

پس از تعویض جزئی زانو معمولاً نیازی به گذراندن بیش از یک شب در بیمارستان نیست. در حین بستری شدن در بیمارستان، افراد باید با یک فیزیوتراپیست کار کنند و وظایفی (پله ها، صندلی ها، توالت کردن) را که پس از بازگشت به خانه باید انجام دهند، انجام دهند.

1 تا 2 هفته بعد از جراحی

اهداف فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو تا دو هفته اول پس از جراحی بهبود مکانیک راه رفتن و ثبات، اطمینان از اینکه دامنه حرکت از امتداد کامل تا 90 درجه خم شدن است و مدیریت علائم درد و تورم است. تلاش های اولیه برای تقویت زانو می تواند آغاز شود، اما تمرکز باید بر حرکت و کنترل درد باشد.

در چند هفته اول، توجه به دستورالعمل های خاص جراح مهم است. این ممکن است شامل دستورالعمل هایی برای اطمینان از بهبودی برش باشد. برخی از افراد ممکن است نیاز به بخیه از برش خود داشته باشند. ممکن است در مورد اینکه چه زمانی می توانید برش را خیس کنید، الزامات و توصیه های خاصی برای بانداژ داشته باشید.

3 تا 6 هفته بعد از جراحی

پس از ادامه یافتن فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو در این مدت، افراد می توانند راه رفتن را شروع کنند و به تدریج در طول مدت ورزش خود پیشرفت کنند. خم کردن زانو باید بیش از 90 درجه در هفته های سوم و چهارم پیشرفت کند.

افراد باید فعالیت های ورزشی هوازی کم تاثیر از جمله دوچرخه سواری ثابت و افزایش مدت پیاده روی را آغاز کنند. معمولاً تا شش هفته پس از جراحی، افراد بیشتر فعالیت‌های عادی خود را از سر گرفته‌اند و در حال انجام تمرینات سبک هستند.

نتایج بلند مدت

چندین دهه است که تعویض جزئی زانو انجام شده است. در ابتدا آنها به دلیل بهبودی سریع‌تر محبوب بودند، اما به دلیل اینکه نتایج طولانی‌مدت کمتر موفقیت‌آمیز بودند، از بین رفتند.

با تکنیک های بهبود یافته و مواد ایمپلنت، تعویض جزئی زانو دوباره محبوب تر می شود. در حالی که برخی از افراد تعویض جزئی زانو را پله‌ای برای نیاز نهایی به تعویض کامل زانو می‌دانند، به نظر می‌رسد بسیاری از بیماران با تعویض جزئی زانو نتایج متوسط ​​تا دراز مدت بسیار خوبی دارند.

همانطور که گفته شد، تعویض جزئی زانو اغلب توسط بیماران ترجیح داده می شود، زیرا آنها تمایل دارند حتی سال ها پس از عمل جراحی، زانویی طبیعی تر احساس کنند. با حفظ بخش‌های سالم‌تر مفصل زانو و حذف نکردن ساختارهای بافت نرم اطراف زانو، افرادی که تعویض جزئی زانو انجام می‌دهند، مکانیک طبیعی‌تری از مفصل زانو دارند.

متأسفانه، همه کاندیدای مناسبی برای تعویض جزئی زانو نیستند. هنگامی که افراد آرتریت شدیدتر یا تغییر شکل مفصل زانو دارند، جایگزینی جزئی زانو بعید است که موفقیت آمیز باشد.

تعویض جزئی زانو چقدر عمر می کند؟

همانطور که یک تعویض کامل زانو می تواند در طول زمان فرسوده شود، تعویض جزئی زانو نیز می تواند فرسوده شود. طول عمر تعویض جزئی زانو همیشه کمتر از تعویض کامل زانو در نظر گرفته شده است. دلیل این امر نتیجه مسائل متعدد است.

اولاً، افرادی که تعویض جزئی زانو دارند، اغلب انتظار بیشتری از زانوی خود دارند و از طریق افزایش فعالیت، فشار بیشتری بر مفصل زانو وارد می‌کنند. دوم اینکه، تعویض جزئی زانو امکان اصلاح ناهنجاری های همراستایی زانو را نمی دهد و ممکن است در نتیجه انحراف زانو فرسوده شود. در نهایت، بقیه مفصل زانو که تعویض نشده است می تواند به مرور زمان فرسوده شود و تعویض جزئی زانو در نهایت علائم آرتریت را کنترل نکند.

تعویض جزئی زانو معمولاً یک یا دو دهه عمر می کند. برخی از مطالعات نتایج خوبی را با این ایمپلنت‌ها نشان داده‌اند که تا دهه دوم به خوبی دوام می‌آورند و اکثر جایگزین‌های جزئی زانو کاشته شده هنوز به خوبی کار می‌کنند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض جزئی زانو – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در منزل – دکتر فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ