فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی برای کمک به کاهش عوارض سکته مغزی و بهبود توانایی های بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است.

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون در بخشی از مغز شما قطع شود، این امر باعث از کار افتادن آن و آسیب به سلول‌های مغز می‌شود. سکته مغزی معمولا ترکیبی از عوامل مختلف است. بر اساس آمارها، همه سنین ممکن است دچار سکته شوند، اما 75 درصد آن در افراد بالای 65 سال اتفاق می افتد.

اگر دچار سکته مغزی شده اید، فیزیوتراپی می تواند نقش بسیار مهمی در بهبودی شما داشته باشد، چه در طول اقامت در بیمارستان و چه پس از ترک آن و در منزل.

فیزیوتراپی باعث بهبود عملکرد و تحرک پس از سکته می شود. متخصصان حداقل 45 دقیقه فیزیوتراپی پنج روز در هفته را به عنوان بخشی از خدمات تخصصی توانبخشی سکته مغزی هفت روزه توصیه می کند. برای یادگیری مجدد توانایی های از دست رفته، درمان با شدت بالا مورد نیاز است.

توانبخشی باید تا زمانی ادامه یابد که فرد بهبودی قابل توجهی را نشان دهد و به اهداف مورد نظر خود دست یافته است. دسترسی به خدمات توانبخشی جامعه باید برای حمایت از نیازهای بلندمدت انعطاف پذیر باشد.

اولین اولویت این است که وضعیت شما از نظر پزشکی پایدار باشد، هنگامی که این اتفاق افتاد تمرکز شما می تواند به توانبخشی تغییر کند. توانبخشی شما توسط یک تیم چند رشته ای انجام می شود. این می تواند شامل فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی باشد.

توانبخشی معمولاً در چند روز اول پس از سکته مغزی شروع می شود – در حالی که هنوز در بیمارستان هستید. نقش فیزیوتراپی شما کمک به بازگشت هر چه بیشتر عملکرد طبیعی است تا بتوانید به انجام کارهایی که در زندگی از آن لذت می برید ادامه دهید.

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

توانبخشی تحت تأثیر شدت سکته مغزی و مشکلات ناشی از آن خواهد بود. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

به شما کمک می کند تا نحوه انجام حرکات اولیه مانند بلند شدن از رختخواب و راه رفتن را دوباره بیاموزید.
تمرینات خاصی برای کمک به ریکاوری شما با تقویت عضلات ضعیف، بهبود تعادل و آموزش راه های جدید برای تکمیل وظایف.
به شما آموزش می دهد که چگونه از تجهیزاتی که ممکن است برای ایمن نگه داشتن شما لازم باشد استفاده کنید.

عوامل خطر رایج برای سکته مغزی عبارتند از:

  • فشار خون بالا
  • سیگار کشیدن
  • عدم تحرک
  • نوشیدن زیاد
  • کلسترول بالا
  • چاقی

عوارض سکته مغزی

کمبود انرژی. این به این دلیل است که بدن شما در حال بهبودی پس از آسیب مغزی است. یادگیری مجدد مهارت‌های جدید نیز شما را خسته‌تر می‌کند، زیرا به تمرکز زیادی نیاز دارند. تقسیم کارها به مراحل بسیار کوچک تر می تواند به این امر کمک کند، زیرا می تواند فعالیت شما را به آرامی به جای گام های بزرگ افزایش دهد، و به یاد داشته باشید که در صورت نیاز، استراحت های منظم را برنامه ریزی کنید.

عضلات ضعیف. گاهی اوقات دست ویا پای شما احساس ضعف می کند یا حرکت آن دشوار است. تمرینات خاصی که توسط متخصص فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی تجویز می شود، می تواند به شما کمک کند قدرت و کنترل عضلانی خود را بازیابی کنید.

فقدان حس. پس از سکته مغزی ممکن است قسمت‌هایی از بدن شما بی‌حس شده یا فقط با حالت عادی متفاوت باشد. ماساژ ملایم (لمس نرم) می تواند کمک کند، همانطور که پوست شما را در معرض بافت ها و دماهای مختلف قرار می دهد تا به عادی سازی حس کمک کند.

تعادل. ممکن است هنگام حرکت در اطراف احساس عدم تعادل یا عدم ثبات کنید. یک متخصص فیزیوتراپی می تواند در مورد چگونگی راه رفتن ایمن و بهبود تعادل توصیه کند، این می تواند شامل تمرین پیاده روی روزانه یا ایمن تر کردن خانه شما باشد، به عنوان مثال. از بین بردن فرش هایی که ممکن است روی آن ها زمین بخورید. گاهی اوقات یک قاب یا چوب برای راه رفتن به شما کمک می کند تا به طور مستقل حرکت کنید.

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی به افراد کمک می کند تا توانایی های حیاتی خود را دوباره بیاموزند. از 24 ساعت پس از سکته مغزی، فیزیوتراپیست ها توانبخشی را در دوره های مکرر کوتاه مدت، با تمرکز بر بلند شدن از رختخواب، ایستادن و راه رفتن آغاز می کنند. این آموزش به افراد کمک می‌کند تا حرکت را دوباره به دست آورند و فعالیت‌های روزمره را دوباره بیاموزند.

فیزیوتراپیست ها از تجهیزات کمکی برای بهبود توانبخشی سکته مغزی استفاده می کنند. دستگاه های به کمک ربات از افراد برای راه رفتن مستقل پشتیبانی می کنند در حالی که تمرین با تردمیل سرعت و استقامت راه رفتن را بهبود می بخشد. 

ادغام تمرینات استقامتی و قدرتی در توانبخشی باعث کاهش ناتوانی می شود. ثبات مرکزی بدن و تمرینات شامل تعادل، تغییر وزن و راه رفتن باعث بهبود تعادل بعد از سکته مغزی می شود.

از آن جایی که اغلب مبتلایان به سکته مغزی که نیازمند خدمات فیزیوتراپی هستند دچار ضعف و محدودیت حرکتی شده و توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ، فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی برای این افراد بسیار مناسب است.

مدت زمان بهبودی به شدت و محل سکته مغزی و دسترسی شما به درمان بستگی دارد. هرکسی مشکلات مختلفی را تجربه می کند و با سرعت های متفاوتی بهبود می یابد. هنگامی که خدمات توانبخشی مبتنی بر بیمارستان احساس می کند که شما برای رفتن به خانه امن هستید، ممکن است به خدمات مناسب مبتنی بر جامعه ارجاع داده شوید، این اغلب شامل فیزیوتراپی می شود.

یک برنامه فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی می تواند به شما در رفع بسیاری از علائم رایج پس از سکته کمک کند. 

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید: ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل توسط دکتر فیزیوتراپی – متخصص فیزیوتراپی – متخصص توانبخشی – توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی – درمان سکته مغزی – دکتر فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – مرکز فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ