فیزیوتراپی زانو در شریعتی

فیزیوتراپی زانو در شریعتی

فیزیوتراپی زانو در شریعتی توسط متخصصان ما برای کمک به درمان و توانبخشی بیماری ها و آسیبهای مفصل زانو ارائه می شود.

مفصل زانو به دلیل شیوع بالای آسیب های زانو در ورزش مورد مطالعه گسترده قرار گرفته است و با مداخله زودهنگام مدیریت درد و آسیب های زانو با اقدامات ساده می تواند بسیار موثر باشد.

زانو یکی از مهم ترین و پیچیده ترین مفاصل بدن است. نقطه مرکزی چهار استخوان اصلی، چهارده رباط و چندین گروه عضلانی کلیدی، زانو می‌تواند برای بسیاری از افراد یک ناحیه دردسرساز باشد. اگرچه اغلب یک آسیب ورزشی رایج است، اما آسیب زانو می تواند به روش های مختلفی رخ دهد.

زانو که برای حمایت و حرکت یکپارچه است، یکی از جنبه های اصلی کنترل حرکت و تعادل ما است. به دلیل اتصالات ماهیچه ای و موقعیت بسیار زیاد در بدن، زانوهای ما برای زمانی که راه می رویم، می دویم، می پریم و …، مهم هستند. ساختار زانو به الگوی راه رفتن ما کمک می کند و دلیلی است که انسان ها، در میان صدها پستاندار، می توانند روی دو پا ایستاده باشند.

زانو به دلیل موقعیت آن به عنوان “لولا” پا و کشکک ما (کشکک زانو)، به کارآمدتر و مؤثرتر شدن حرکت کمک می کند، زیرا زمانی که خم می شود، سپس امتداد می یابد، در طول راه رفتن انرژی مورد نیاز برای حرکت را کاهش می دهد.

مفصل زانو که برای حمایت نیز یکپارچه است، مسئول انتقال نیرو در حین حرکات اندام تحتانی و هنگام ایستادن است. از آنجایی که مقدار زیادی حرکت از طریق اندام تحتانی در دسترس است، نیروی زیادی نیز از طریق آن منتقل می شود. هنگامی که ایستاده ایم یا پای خود را در حین راه رفتن بر روی زمین قرار می دهیم، نیرویی از فشار وارده به زمین به سمت پا فرستاده می شود.

برای کاهش فشار روی استخوان‌ها، این نیرو از طریق زانو به پا منتقل می‌شود، جایی که جذب می‌شود و از بین می‌رود تا اطمینان حاصل شود که فشار غیرضروری روی مچ پا یا باسن وارد نمی‌شود.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی زانو در شریعتی می تواند برای کمک به درمان مشکلات مفصل زانو از راهکارهای موثری بهره ببرند ، متخصصان ما همچنین با ارائه نکاتی در انجام صحیح فعالیت ها می تواند ریسک آسیب های زانو را به حداقل برسانند.

صرفاً به دلیل نقش بزرگی که در عملکرد صحیح بدن ایفا می کند، زانو می تواند یکی از متداول ترین قسمت های بدن باشد که آسیب می بیند. از آسیب عمده رباط ها و غضروف های فرسوده گرفته تا شکستگی استخوان، زانو در صورت آسیب می تواند باعث محدودیت شدید زندگی روزمره شود.

آسیب اجزای زانو

پاتلا
قسمت قدامی مفصل زانو توسط کشکک، یک استخوان کوچک و مسطح (سیساموئید) که در تاندون تعبیه شده است که عضلات ران، چهارسر ران را به پایین ساق متصل می کند، تشکیل می شود.

کشکک در حرکت بسیار مهم است، زیرا باعث افزایش ممان بازوی چهار سر ران می شود تا کارایی حرکتی بیشتری داشته باشد. همچنین از قسمت های داخلی زانو محافظت می کند.

گاهی اوقات شکستگی کشکک نیز رخ می دهد که علائم آن درد شدید، حساسیت، تورم، تغییر شکل و ناتوانی در حرکت دادن زانو است. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما در مورد تاندون پاتلا مراجعه کنید.

دررفتگی کشکک یک آسیب شایع در ورزش است که به موجب آن کشکک از موقعیت معمول خود در جلوی زانو به دلیل پارگی بافت همبند اطراف آن جابجا می شود. دررفتگی اغلب به دلیل وارد شدن نیروی بیش از حد از طریق کشکک، یا در اثر ضربه مستقیم یا فرود یا حرکات پیچشی ایجاد می شود.

علائم شامل درد شدید در محل آسیب، جابجایی و تغییر شکل کشکک و زانو، تورم و عدم توانایی تحمل وزن و محدودیت دامنه حرکتی است.

مینیسک زانو
مینیسک ها پدهای کوچکی از فیبرو غضروف هستند که در فلات تیبیا (ناحیه بالای استخوان ساق پا)، بین سر استخوان ران و درشت نی قرار دارند. مینیسک به توزیع بار در زانو کمک می کند و با جذب نیرویی که از زانو عبور می کند، حرکت را تسهیل می کند.

آسیب منیسک معمولاً زمانی رخ می دهد که زانو پیچ خورده باشد در حالی که خم شدن جزئی دارد. این می تواند با پارگی رباط یا به صورت مجزا رخ دهد و مینیسک داخلی به طور منظم پاره شود. مینیسک ها نیز با افزایش سن تخریب می شوند.

علائم شایع آسیب مینیسک عبارتند از تورم، درد و حساسیت در مفصل، محدودیت دامنه حرکتی، تحمل وزن ضعیف در زانوی آسیب دیده و احساس گرفتگی یا قفل شدن در هنگام حرکت.

خدمات متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی زانو در شریعتی می تواند به درمان آسیب های مینیسک زانو از جمله پارگی مینیسک زانو کمک کند.

رباط ها
رباط‌های زانو به گونه‌ای عمل می‌کنند که حرکت به سمت سطح طبیعی خود را حفظ کنند. دو گروه اصلی از رباط ها در زانو وجود دارد. رباط های داخل (داخلی) و خارج (خارجی) کپسولی.

آسیب های رباط صلیبی قدامی (ACL).
یک آسیب ورزشی رایج، پارگی ACL اغلب به دلیل کاهش سریع سرعت، حرکات چرخشی یا کشش بیش از حد مانند تغییر جهت سریع رخ می دهد. درد شدید، ناتوانی در ادامه فعالیت و عدم توانایی تحمل وزن در پا، تورم و از دست دادن دامنه حرکتی علائم این آسیب هستند.

آسیب های رباط صلیبی خلفی (PCL).
PCL یک فرد به طور کلی قوی تر از ACL است، بنابراین مکانیسم آسیب، در حالی که از طریق افزایش کشش یا چرخش امکان پذیر است، اغلب به دلیل اعمال نیروی قابل توجه به تیبیا پروگزیمال (بالای ساق پا) ایجاد می شود. 

فیزیوتراپی زانو در شریعتی

فیزیوتراپی برای این آسیب ها برای اطمینان از بهبودی مناسب و کامل بسیار مهم است. اگرچه هر آسیب اندکی متفاوت خواهد بود، اما فیزیوتراپی می تواند به اطمینان از وجود روند صحیح بهبودی و کار بر روی یک برنامه توانبخشی کمک کند که به شما امکان می دهد اهداف بهبودی کامل را به موقع اجرا کنید تا به محض اینکه به سلامتی خود بازگردید. ممکن است. درمان تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

برنامه های ورزشی در طول توانبخشی آسیب های زانو از اهمیت کلیدی برخوردار خواهند بود. از آنجایی که زانو یک مرکز حرکتی اصلی است و برای ثبات برای بازگرداندن عملکرد کامل برای کار، ورزش و زندگی عمومی مهم است، زانو به بارگیری مجدد تدریجی نیاز دارد، در غیر این صورت ممکن است عوارض بیشتری رخ دهد.

تمرینات فیزیوتراپی شامل تمرینات کششی ، تمرینات تقویتی و تمرینات دامنه حرکتی می شود که توسط متخصصام ما در مرکز فیزیوتراپی زانو در شریعتی به بیماران آموزش داده می شود.

متخصصان ما در صورت نیاز از مدالیته های ضددرد مانند الکتروتراپی و لیزر درمانی نیز بهره می برند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی با بیمه – فیزیوتراپی برای زانودرد – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در خیابان شریعتی – فیزیوتراپی در قلهک

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ