فیزیوتراپی سالمندان در منزل

فیزیوتراپی سالمندان در منزل

فیزیوتراپی سالمندان در منزل به توانبخشی آسیب ها و ناتوانی های ناشی از بیماری یا آسیب در افراد سالمند می پردازد.

فیزیوتراپیست یک تاریخچه کامل می گیرد و یک معاینه فیزیکی برای تشخیص و ایجاد یک برنامه مراقبتی متمرکز بر کاهش درد، بهبود دامنه حرکتی، قدرت، تعادل و استقامت برای دستیابی به سطح بهینه راحتی و تحرک عملکردی ارائه می دهد.

فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل اغلب توسط بیماران سالمندی درخواست می شود که نمی توانند محل زندگی خود را ترک کنند، اما هنوز یک بیماری پزشکی دارند که نیاز به درمان و توانبخشی دارد.

فیزیوتراپی سالمندان در منزل چگونه می تواند کمک کند؟

اغلب، تمرینات قدرتی برای درمان یک بیمار سالمند از طریق فیزیوتراپی کلیدی است. بیماران مسالمند اغلب به دلیل عدم استقامت بدنی خود ناامید می شوند. حتی اگر استقامت کسی مثل سابق نباشد، امید به بهبود روش زندگی او وجود دارد. با ایجاد برخی تغییرات در زندگی روزمره خود و شامل فعالیت های بدنی، بیماران سالمند می توانند قدرت و هماهنگی خود را بهبود بخشند.

بر کسی پوشیده نیست که با افزایش سن توده عضلانی را از دست می دهیم. با این حال، ما توانایی کاهش سرعت از دست دادن قدرت خود را داریم. بیماران سالخورده ای که ورزش نمی کنند نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند، کاهش بسیار سریعتری در قدرت و توده عضلانی خود مشاهده می کنند. با افزودن یک برنامه تمرین قدرتی به زندگی آنها، جامعه سالمندان می تواند قوی بماند و زندگی خود را در این روند بهبود بخشد.

هنگامی که تمرین می کنیم، عضلات، استخوان ها و تاندون های خود را با افزایش اندازه و تراکم آنها تقویت می کنیم. وقتی ما کار نمی کنیم برعکس اتفاق می افتد. ماهیچه‌ها و استخوان‌های ما در واقع می‌توانند منقبض شوند و وقتی از آنها استفاده نمی‌کنیم کمتر تراکم شوند و این با افزایش سن با سرعت بسیار بیشتری اتفاق می‌افتد. حتی بیماران مسن با قدرت ضعیف می توانند نتایج را نسبتاً سریع ببینند اگر برنامه تمرین قدرتی مناسبی را شروع کنند.

یکی از دلایل اصلی که بیماران سالمند تصمیم نمی گیرند در تمرینات قدرتی شرکت نکنند این است که می ترسند تمرینات بیش از حد سخت باشد و باعث ایجاد عوارض بیشتر برای شرایط سلامت موجود مانند آرتریت شود. تمرینات قدرتی می تواند اثرات منفی به خصوص برای مبتدیان داشته باشد. بنابراین عاقلانه است که قبل از شروع با پزشک مشورت کنید و برنامه ای برای شروع به آرامی ارائه دهید. پس از آن، فیزیوتراپی سالمندان در منزل می تواند برنامه تجویز شده برای درمان باشد.

یک برنامه ورزشی معمولی شامل تمرین با وزنه آزاد و ماشینی است که برای تقویت هر دو قسمت فوقانی و پایین تنه کار می کند. ایده خوبی است که هنگام تمرین، قسمت های مختلف بدن را به طور متناوب تغییر دهید و حداقل سه روز در هفته ورزش کنید. فقط با اضافه کردن یک برنامه تمرین قدرتی ساده مانند این، یک فرد در هر سنی می تواند سلامت کلی خود را بهبود بخشد. افراد مسن می توانند از مزایای اضافی بهبود زندگی روزمره خود با آسان کردن کارهای ساده برخوردار شوند.

مزایای فیزیوتراپی سالمندان در منزل

 • از بین بردن نیاز به مسافرت برای دریافت درمان.
 • افزایش قدرت در ناحیه آسیب دیده.
 • انعطاف پذیری و دامنه حرکت را بهبود بخشید.
 • استقلال و توانایی خود را برای مشارکت در برنامه روزانه عادی خود بازیابی کنید.
 • جلوگیری از سقوط و آسیب مجدد

فیزیوتراپی سالمندان در منزل در چه مشکلاتی کمک کننده است؟

زندگی با عواقب آسیب ها و شرایط خاص می تواند کاری غیرممکن به نظر برسد. با این حال، وقتی جلسه ای را با یکی از درمانگران ما برنامه ریزی می کنید، علائم و عوارض بالقوه می توانند از بین بروند و شما را به حالت بدون درد بازگرداند. شایع ترین آسیب ها و شرایطی که ما به بیماران کمک می کنیم عبارتند از:

 • شکستگی.
 • آسیب های رباط/عضله.
 • اسکلروز چندگانه.
 • تعویض مفصل ران، مفصل، زانو و شانه.
 • آرتروز مفاصل
 • پوکی استخوان

مراقبت از سالمندان یا خدمات فیزیوتراپی در منزل

مزیت فیزیوتراپی سالمندان در منزل دریافت مراقبت مناسب و فردی در آسایش خانه شماست. ارائه بیمارانی که نمی توانند در درمان سرپایی شرکت کنند، یکی از مزایای بی شمار فیزیوتراپی در منزل است بر ارائه توانبخشی جامع برای افراد متمرکز است. ما با تخصص در انواع مختلف درمان و شرایط، می‌توانیم به پوکی استخوان و بسیاری از بیماری‌های دیگر که ممکن است تجربه می‌کنید کمک کنیم.

پس از تحمل آسیب، فیزیوتراپی اغلب گزینه درمانی عالی برای بهبودی شما است. با این حال، سفر به یک مرکز برای این درمان ممکن است گاهی اوقات دشوار باشد، به خصوص در ماه های سرد زمستان.

فیزیوتراپی سالمندان در منزل به عنوان نوعی توانبخشی برای بسیاری از بیماران بسیار مفید است. هنگامی که یکی از متخصصان ما این مراقبت را به خانه شما می آورد، مزایای آن تنها افزایش می یابد. اگر به ما اجازه دهید فیزیوتراپی در منزل را به شما ارائه دهیم، این مزایا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مراقبت یک به یک با یک فیزیوتراپیست آموزش دیده تضمین شده است.
 • حرکات کششی و تمرینات توانبخشی را یاد بگیرید که حتی پس از ترک درمانگر ما قابل انجام است.
 • انعطاف پذیری و دامنه حرکتی خود را پس از آسیب یا جراحی بهبود بخشید.
 • نیاز به مسافرت برای مراقبت را از بین ببرید.
 • استقلال مورد نیاز برای از سرگیری روال روزانه خود را دوباره به دست آورید.

علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، یکی از مزایای فیزیوتراپی، طیف گسترده ای از بیماری ها است که می تواند درمان کند. همچنین انواع کشش، ورزش و سایر روش های توانبخشی وجود دارد که به روند بهبودی قسمت های مختلف بدن کمک می کند. در زیر فقط برخی از مشکلاتی که فیزیوتراپی برای اصلاح و درمان استفاده شده است آورده شده است:

 • بهبودی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن و سایر جراحی های ارتوپدی
 • کشیدگی و پارگی عضلات.
 • مشکلات رباطی
 • آسیب های زانو.
 • فتق دیسک.
 • فاشیای کف پا.
 • مشکلات شانه از جمله شانه یخ زده

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ