فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل به عنوان موثرترین راهکار توانبخشی سکته مغزی شناخته می شود که نقش موثری در بهبود شرایط بیمار پس از این عارضه مغزی جدی دارد.

سکته مغزی نوعی آسیب حاد و ناگهانی و شایع ترین اختلال نورولوژیک در سراسر جهان است که سالانه میلیون ها انسان را درگیر عوارض خود می کند.

سکته مغزی تغییری در عملکرد مغز است که معمولاً حاد بوده و به دلیل آسیب دیدن یا مرگ سلول‌ های مغز رخ می‌دهد.

مشکلات حرکتی و ناتوانی در حفظ تعادل ، اختلالات مغزی ، ضعف و فلج اندام ها و مشکلات گفتاری از مهم ترین علائمی هستند که با مشاهده آن ها باید به بروز سکته مغزی شک کرد.

عدم ‌تشخیص و درمان به موقع سکته مغزی می‌تواند موجب آسیب دائمی عصبی، ایجاد عوارض جدی و حتی از دست دادن جان بیمار شود.

آسیب مغزی که در اثر سکته مغزی ایجاد می شود سبب بروز اختلال در نورون محرکه فوقانی شده و منجر به ضعف و حتی فلج اندام ها در سمت مقابل نیمه آسیب دیده مغز می شود.

علائم و عوارض ناشی از سکته مغزی بسته به محلی که آسیب در آن رخ داده و وسعت عارضه متفاوت بوده و با شدت های مختلفی رخ می دهد.

اختلالات عملکردی ازجمله اختلالات حسی، اختلالات درکی، مشکلات بینایی، اختلالات شخصیتی و دهنی و مشکلات مرتبط با گفتار و زبان در کنار مشکلات جسمی ایجاد شده از مهم ترین عوارض سکته مغزی هستند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل برای کمک به تخفیف عوارض جسمی و حرکتی ایجاد شده پس از سکته مغزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بر اساس آمارها بیش از نیمی از مبتلایان به سکته مغزی دچار مشکلاتی در زمینه حرکت و حفظ تعادل می شود که این عوارض با راهکارهای فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل تا حد زیادی قابل بهبود است.

اختلالات حرکتی ایجاد شده سبب می شود این بیماران حتی در انجام امور روزمره خود دچار مشکل شوند و نتوانند بطور مستقل زندگی کنند ، فیزیوتراپی به بیماران سکته مغزی کمک می کند تا بتوانند بر مشکلات ایجاد شده غلبه کرده و وابستگی کمتری به اطرافیان داشته باشند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

علائم و عوارض سکته مغزی

 • فلج و بی حسی یک نیمه بدن
 • اختلال در بلع غذا
 • مشکلات حسی
 • اختلالات روحی
 • اختلال درک محیط
 • مشکلات بینایی مانند تاری دید
 • ناتوانی در حفظ تعادل
 • مشکلات حرکتی
 • سرگیجه و سردرد شدید و ناگهانی
 • اختلال تکلم

عوامل افزایش دهنده خطر سکته مغزی

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • افزایش سن
 • کم تحرکی
 • هورمون درمانی
 • تنگی عروق خونی
 • بیماری های قلبی و ریوی
 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • اضافه وزن

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

در فاز حاد و بلافاصله پس از بستری در بیمارستان متخصص ابتدا سعی می کند با دارو اقدام به کنترل شرایط بیمار بکند ريال نقش اصلی این داروها جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی و از بین بردن این لخته‌ها، پایین آوردن فشار خون و کاهش میزان کلسترول است  ، جراحی نیز در صورت تورم مغز و یا پارگی عروق مغزی انجام می گیرد.

فیزیوتراپی در بیماران مبتلا به سکته مغزی باید در همان بیمارستان و پس از کنترل شرایط بیمار در وضعیت مناسب و گذر از فاز حاد آسیب مغزی شروع شود و پس از آن بطور منظم در منزل ادامه پیدا کند.

فیزیوتراپی برای جلوگیری از عوارضی همچون کوتاهی اندام ها و یا ضعف و بی حسی اندام ها پس از سکته مغزی از اهمیت زیادی برخوردار است.

فیزیوتراپیست با ارزیابی دقیق شرایط بیمار ، میزان آسیب ایجاد شده مغزی و شدت عوارض ایجاد شده برای بیمار برنامه درمانی و توانبخشی خاص هر بیمار را تنظیم می کند و نحوه انجام تمرینات را به بیمار آموزش می دهد ، فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی به اطرافیان فرد بیمار برای کمک بیشتر آن ها به بیمار در طی برنامه توانبخشی خواهد داشت.

فیزیوتراپیست با تشویق بیمار برای استفاده از سمت ضعیف حرکتی به تقویت عضلات و بهبود وضعیت حرکتی در سمت ضعیف شده بدن کمک می کند.

دریافت خدمات فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل این امکان را فراهم می آورد تا بیمار در کنار سایر اعضای خانواده خدمات توانبخشی را دریافت کرده و از استرس قرار گرفتن در محیط های درمانی دور باشد.

میزان موفقیت روش های توانبخشی از جمله فیزیوتراپی سکته مغزی به شرایط مختلفی از جمله سن بیمار ، شرایط فیزیکی بیمار ، میزان آسیب ایجاد شده ، شدت عوارض ایجاد شده ، منطقه ای از مغز که دچار آسیب شده و میزان مشارکت وی در برنامه توانبخشی بستگی دارد.

بی اختیاری ادرار و مدفوع از عوارض شایع و ناراحت کننده در بیماران سکته مغزی است ، فیزیوتراپی در درمان و بهبود این اختلال نیز کمک کننده است.

فیزیوتراپیست با ارائه تمریناتی در جهت تقویت عضلات مرتبط با کنترل ادرار و مدفوع به بهبود این اختلال کمک می کند.

بیوفیدبک تراپی یکی از راهکارهای فیزیوتراپی سکته مغزی است که می تواند به درمان مشکلاتی همچون بی اختیاری ادرار در بیمار کمک کند.

از آن جایی که بسیاری از بیماران مبتلا به سکته مغزی دچار مشکلات حرکتی هستند و جابجایی و مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی برای آن ها دشوار است خدمات فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل برای آن ها بسیار مناسب است.

فیزیوتراپیست با استفاده از روش های موثر به بازآموزی حرکتی بیمار و آموزش مجدد قابلیت‌های حرکتی و فعالیت‌های عملکردی بیمار کمک می کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل روند بهبودی بیمار پس از این عارضه مغزی را سرعت بخشیده و عوارض جسمی و حرکتی ایجاد شده را به حداقل می رساند.

فیزیوتراپی نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی بیماران پس از سکته مغزی دارد و به افزایش استقلال فرد و کاهش وابستگی وی به اطرافیان کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل به بیمار کمک می کند تا هرچه سریع تر بتواند به زندگی عادی بازگشته و بتواند به انجام فعالیت های عادی خود بپردازد ، بدون فیزیوتراپی پروسه درمانی ناتمام خواهد ماند و عوارض و مشکلات ناشی از سکته مغزی تشدید می شوند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – تعرفه فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ