فیزیوتراپی شانه در منزل

فیزیوتراپی شانه در منزل

فیزیوتراپی شانه در منزل روشی موثر در درمان غیرجراحی آسیب های مفصل شانه است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود.

شانه از نظر آناتومیک ناحیه پیچیده ای از بدن است و متأسفانه این بدان معناست که نواحی بالقوه زیادی برای آسیب وجود دارد. مفصل شانه محل اتصال را در بر می گیرد که در آن استخوان بازو (بازو) با استخوان ترقوه (ترقوه) و تیغه شانه (کتف) در پشت ملاقات می کند.

رباط‌های شانه نسبتاً ضعیف هستند و بنابراین مفصل برای ثبات به عضلات اطراف، به‌ویژه گروهی از ماهیچه‌ها که به نام روتاتور کاف شناخته می‌شوند، متکی است. این ماهیچه ها “توپ” استخوان بازو را در حفره مفصل نگه می دارند. عضلات روتاتور کاف نقش اساسی در حرکت شانه ایفا می کنند و بنابراین اغلب در آسیب های شانه دخالت دارند، اما ساختارهای بسیاری مانند غضروف، تاندون ها، لابروم، بورسا و ریشه های عصبی نیز وجود دارند که می توانند تحت تأثیر قرار گیرند.

آسیب های شانه اغلب پس از شروع تدریجی، اغلب در بازوی غالب به دلیل استفاده بیش از حد ظاهر می شود، به عنوان مثال. وضعیت کار مداوم یا ورزشکاری که به طور مکرر از بازوی غالب استفاده می کند (مثلاً برای پرتاب). با این حال، آسیب های شانه نیز می تواند در اثر ضربه ناگهانی ایجاد شود، همانطور که اغلب در مورد دررفتگی اتفاق می افتد.

فیزیوتراپی شانه در منزل در چه آسیبهایی کاربرد دارد؟

در ابتدا پروتکل توانبخشی برای آسیب های شانه اغلب شامل محافظت، استراحت، یخ و تمرینات ملایم برای حفظ حرکت بدون درد است.

پس از مراحل اولیه، درمانگر شما را از طریق یک برنامه فردی از دامنه حرکتی و تمرینات تقویتی راهنمایی می کند که به شما کمک می کند به کارهایی که دوست دارید و باید انجام دهید بازگردید.

فیزیوتراپیست های شما که در توانبخشی شانه تخصص دارند، ممکن است از تکنیک های دیگری مانند نوار چسب، حرکت مفصل و درمان بافت نرم و یا تکنیک های سوزن خشک برای بهبود نتیجه آسیب شانه شما استفاده کنند.

شایع ترین آسیبهای شانه

بورسیت – بورس کیسه های کوچک پر از مایع هستند که در مفاصل بدن یافت می شوند. اینها به عنوان بالشتک بین استخوان ها عمل می کنند، اما ممکن است ملتهب شوند که می تواند منجر به تورم و درد شود. این می تواند توانایی درگیر شدن با فعالیت های روزمره مانند لباس پوشیدن یا آرایش کردن مو را کاهش دهد.

تاندونوپاتی روتاتور کاف – روتاتور کاف ممکن است به دلیل بار بیش از حد روی بافت دردناک و ضعیف شود. این معمولاً می تواند به دلیل انجام کارهای تکراری در موقعیت های نامناسب یا چالش برانگیز یا تغییرات دژنراتیو در بافت باشد. فیزیوتراپی شانه در منزل می تواند به درمان این آسیب شایع شانه کمک کند.

پارگی تاندون روتاتور کاف – پارگی تاندون می تواند ضخامت جزئی یا کامل باشد. آنها می توانند از صدمات حاد یا تغییرات دژنراتیو که با افزایش سن و استفاده بیش از حد رخ می دهد رخ دهند.

ناپایداری – ناپایداری شانه به زمانی اطلاق می شود که سازه هایی که برای متمرکز کردن توپ در مفصل سوکت عمل می کنند، به طور موثر این را حفظ نمی کنند. این می تواند زمانی رخ دهد که استخوان بازو به طور جزئی (معروف به سابلوکساسیون) یا به طور کامل (معروف به دررفتگی) از حفره خود خارج شود. این می تواند باعث پارگی و شل شدن رباط ها، تاندون ها و ماهیچه های اطراف مفصل شود و بنابراین دررفتگی می تواند به طور مکرر رخ دهد. بی ثباتی شانه همچنین می تواند به دلیل ویژگی های مادرزادی مفصل یا اعمال تکراری در موقعیت های خاص ایجاد شود.

آرتریت – در حالی که انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد، شایع ترین نوع آرتریت که در مفصل شانه دیده می شود، آرتروز است که اغلب به دلیل ساییدگی و پارگی ایجاد می شود. فیزیوتراپی شانه در منزل به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمان آرتروز شانه است.

فیزیوتراپی شانه در منزل

جلوگیری از درد شانه

  • وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید
  • از فعالیت هایی که ممکن است باعث آسیب مجدد یا ایجاد درد در ناحیه آسیب دیده شود، خودداری کنید
    در صورت وجود جراحت استراحت کنید
  • برنامه تمرینی منظم برای حفظ انعطاف پذیری بافت های نرم اطراف شانه و تمرینات تقویتی برای داشتن قدرت کافی در عضلات اطراف مفصل شانه.
  • در صورت بروز علائم، درگیر شدن در خدمات تخصصی فیزیوتراپی

آیا از تمرینات تقویتی در شانه درمانی استفاده می شود؟

یکی از اجزای بسیار مهم توانبخشی شانه که توسط متخصصان فیزیوتراپی شانه در منزل ارائه می شود، تمرینات تقویتی است. مفصل شانه توسط چندین ماهیچه از جمله تثبیت کننده های کتف و عضلات روتاتور کاف احاطه شده است. این عضلات برای حرکت و تثبیت مفصل شانه بسیار مهم هستند. برای داشتن دامنه حرکتی طبیعی شانه و جلوگیری از میکروتروما به مفصل شانه، این عضلات باید قدرت کافی داشته باشند و به طور هماهنگ کار کنند. علاوه بر این، درد و بی حرکتی طولانی مدت به دنبال آسیب دیدگی شانه، مانند شکستگی یا جراحی، باعث ضعف عضلات شانه می شود. بنابراین، یکی از عناصر مهم برنامه فیزیوتراپی شانه، تمرینات تقویتی برای شانه است.

آیا فیزیوتراپی بعد از شکستگی شانه اجباری است؟

اکثر شکستگی‌های شانه به یک دوره بی‌حرکتی شانه در بند نیاز دارند. شکستگی و متعاقب آن بی حرکتی می تواند فیزیولوژی و بیومکانیک شانه را تغییر دهد که مانع از عملکرد طبیعی شانه می شود. فیزیوتراپی به طور کلی برای آموزش و راهنمایی شما در مورد بازگشت تدریجی به فعالیت به روشی ایمن با توجه به جدول زمانی مناسب درمان و ارائه تمرینات خانگی و درمان دستی برای بازیابی تحرک و قدرت مفصل بسیار توصیه می شود تا به شما امکان بازگشت به حداکثر را بدهد. عملکرد.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه در منزل – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل اندرزگو – فیزیوتراپی در منزل قیطریه – فیزیوتراپی در منزل درد شانه – فیزیوتراپی در منزل پاسداران – فیزیوتراپی در منزل برای کمردرد – فیزیوتراپی در منزل برای زانودرد – فیزیوتراپی آرتروز شانه – درمان آرتروز شانه با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ