فیزیوتراپی مشکلات ستون فقرات و کمر

فیزیوتراپی مشکلات ستون فقرات

فیزیوتراپی مشکلات ستون فقرات توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی برای کمک به تسکین درد و بهبود شرایط حرکتی بیماران ارائه می شود.

آیا می دانستید که ۸۰ درصد افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود دچار کمردرد می شوند؟ این تعداد زیادی از ماست! اکثر محققان می گویند که رقم واقعی حتی بالاتر است.

اگر تا به حال از کمردرد حاد یا مزمن رنج برده اید، می دانید که می تواند ناتوان کننده باشد. با این حال، بسیاری از مردم تا زمانی که کمردرد سبک زندگی آنها را محدود کند، به فیزیوتراپی مراجعه نمی کنند. ممکن است شما را از شرکت در فعالیت های ورزشی یا اوقات فراغت منع کند، بر توانایی شما برای کار تأثیر بگذارد یا شما را در شب بیدار نگه دارد.

علت کمردرد هرچه که باشد، یک فیزیوتراپیست ماهر می تواند کمک کند. فیزیوتراپیست ها برای ارزیابی نحوه حرکت افراد و چرایی ارتباط الگوهای حرکتی با درد آموزش دیده اند. ما محدوده حرکت، کیفیت و کنترل و محدودیت‌های حرکت را بررسی می‌کنیم.

سپس بررسی می کنیم که چرا این حرکت غیرعادی است. آیا مشکل مفصلی است یا عضلانی؟ آیا می تواند کنترل ضعیف یا ضعف باشد؟ ما از این دانش بیومکانیک برای بازآموزی و بهبود حرکت شما و جلوگیری از عود کمردرد استفاده می کنیم.

شایع ترین مشکلات ستون فقرات

مشکلات ستون فقرات به خصوص کمردرد، به ندرت نتیجه یک علت واحد است. بدن ما بسیار سازگار است و در صورت آسیب دیدگی یا سفت شدن به خوبی جبران می کند.

بنابراین، اگر یک مفصل در ستون فقرات شما در اثر یک وضعیت کار مداوم سفت شود، بدن شما با استفاده از نواحی دیگر، مانند لگن یا باسن، سازگار خواهد شد. در ابتدا، این به خوبی کار می کند. اما عدم تعادل مداوم منجر به عادات حرکتی ضعیف می شود. آن موقع است که درد می تواند شروع شود.

درک ما از بیومکانیک و نحوه تعامل نواحی مختلف بدن در دهه گذشته پیشرفت زیادی داشته است و به ما امکان می دهد علائم را بهتر از قبل شناسایی و توضیح دهیم.

علل کمردرد می تواند شامل موارد زیر باشد اما محدود به آنها نیست:

 • ضعف عضلات کمر
 • کشیدگی عضلات یا رباطهای ستون فقرات
 • کم تحرکی (کاهش دامنه حرکتی) یا بیش حرکتی (افزایش انعطاف پذیری).
 • اختلال عملکرد مفاصل.
 • ثبات هسته ضعیف.
 • مشکلات مرتبط با دیسک بین مهره ای
 • عوامل مرتبط با سن مانند رشد اسکلتی در نوجوانان و پوکی استخوان در سالمندان.

فیزیوتراپی مشکلات ستون فقرات

به طور کلی، هر چیزی که مربوط به عضلات و مفاصل باشد توسط فیزیوتراپیست قابل کنترل است. بسیاری از مشکلات عضلانی و مفصلی می توانند باعث ایجاد کمردرد شوند که فیزیوتراپیست می تواند آن ها را مدیریت کند، از جمله اسپاسم، رگ به رگ شدن، پارگی و ضعف.

برای یافتن علت یا دلایل کاوش عمیق‌تر ضروری است. فیزیوتراپیست ها می توانند عوامل موثر را ارزیابی و تعیین کنند و درمان فردی را ارائه دهند. ما این کار را با ارزیابی کامل الگوهای حرکتی انجام می دهیم، به دنبال هرگونه عدم تعادل یا تفاوت در حالت عادی هستیم. ما همچنین یک تاریخچه کامل از پیشرفت درد شما می گیریم. گاهی اوقات تغییر روال، وظایف کاری متفاوت، فعالیت های ورزشی جدید یا سرگرمی می تواند بارهای زیادی را بر سازه هایی وارد کند که نمی توانند با آن مقابله کنند. ما از یک رویکرد عملی استفاده می کنیم، حرکت مفاصل فردی را احساس می کنیم، عضلات و سایر بافت های نرم را لمس می کنیم و این اطلاعات را برای تعیین علت احتمالی تجزیه و تحلیل می کنیم.

اگر تا به حال برای کمردرد و دیگر مشکلات ستون فقرات تحت درمان قرار گرفته اید، ممکن است متوجه شده باشید که این درد نواحی غیر از محل درد را درگیر کرده است. اغلب اوقات، کمردرد می تواند ناشی از حرکت ضعیف در سایر نواحی بدن شما باشد. به عنوان مثال، دامنه حرکتی ضعیف لگن می‌تواند بار بر روی کمر را افزایش دهد، در حالی که حرکت ضعیف لگن یا تراز آن می‌تواند بارهای مفصلی را در ستون فقرات کمری افزایش دهد. بیومکانیک پا و زانو می تواند کمر را به طور ناهموار بارگذاری کند و در نتیجه باعث درد شود.

تکنیک های فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی مشکلات ستون فقرات برای تسکین کمر درد ممکن است از مداخلات مختلفی استفاده کند، از جمله:

 • تحرک و دستکاری مفاصل.
 • ماساژ بافت عمیق و درمان نقطه ماشه ای.
 • سوزن خشک برای اسپاسم عضلانی و سفتی و کنترل درد.
 • بازآموزی حرکتی تقویت عضلات و کشش و دامنه تمرینات حرکتی.
 • تکنیک تیپینگ

تمرکز اولیه ما در مرکز فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات دستیابی به حرکت صحیح و متعادل ستون فقرات است. هنگامی که حرکت صحیح به دست آمد، می توانیم استراتژی های نگهداری را برای جلوگیری از عود ایجاد کنیم.

برای مسائل پیچیده تر، درمان ممکن است به چندین جلسه عملی و همچنین تمرینات تقویتی و کششی در خانه نیاز داشته باشد. مهمترین هدف ما پیشگیری است!

کمردرد حاد در مقابل درد مزمن

درد می تواند حاد (کمتر از چهار هفته طول بکشد) یا مزمن (بیش از 4-6 هفته طول بکشد). درد حاد معمولاً به عواملی مربوط می شود که تغییرات وضعیتی یا جبرانی ایجاد نکرده اند و اغلب برای درمان پیچیدگی کمتری دارند.

درد مزمن معمولاً عوامل مؤثر بسیاری دارد و همیشه درمان آن از درد حاد چالش برانگیزتر است. اغلب افراد تا زمانی که چندین ماه کمردرد نداشته باشند، وقت فیزیو نمی گیرند. درد ناخوشایند است. اما دردی که ماه‌ها ادامه می‌یابد می‌تواند شدیدتر و درمان آن سخت‌تر باشد، زیرا مزمن شده است.

پس چه مدت پس از تجربه کمردرد یا کمردرد باید به فیزیوتراپیست مراجعه کرد؟ وقتی صحبت از کمردرد به میان می آید، هیچ دردی درد خوبی نیست، بنابراین توصیه می کنیم در مراحل اولیه به دکتر فیزیوتراپی مراجعه کنید.

اگر درد بی امان وجود دارد که با استراحت یا دارو بهبود نمی یابد، هرچه سریع تر به دنبال درمان باشید. علائم عصبی مانند ضعف، بی حسی یا درد در پاهای شما می تواند نشان دهنده آسیب شناسی شدید ستون فقرات باشد که باید توسط یک فیزیوتراپیست یا پزشک مجرب ارزیابی شود.

بسیاری از افراد با یک جلسه فیزیوتراپی بهبود قابل توجهی را احساس می کنند. مشکلات پیچیده و درد مزمن ممکن است به چندین درمان نیاز داشته باشد. سپس با برنامه های خانگی بر نگهداری و پیشگیری تمرکز می کنیم.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مشکلات ستون فقرات – فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی – فیزیوتراپی کمر در میرداماد – فیزیوتراپی خوب در پاسداران – فیزیوتراپی در خیابان دولت

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ