فیزیوتراپی مشکلات کف لگن

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن با هدف بهبود عملکرد کف لگن از طریق ورزش، اصلاح سبک زندگی، آموزش و درمان دستی برای کاهش و از بین بردن علائم افرادی که دچار مشکلات مرتبط با اختلالات کف لگن هستند ارائه می شود.

کف لگن، مجموعه ای از عضلات است که در کف لگن قرار دارند. ماهیچه های کف لگن احشاء لگن شامل مثانه، روده و رحم (در زنان) را در بر می گیرند و حفره لگن بالا را از ناحیه پرینه (که بین مقعد و اندام تناسلی آشکار قرار دارد) در زیر جدا می کنند. کف لگن از احشاء شکم و لگن حمایت می کند، مدفوع و مثانه را حفظ می کند و در دفع ادرار، اجابت مزاج، فعالیت جنسی و زایمان نقش دارد.

ضعف، کشیدگی یا بیش از حد سفت شدن عضلات کف لگن می تواند منجر به اختلال عملکرد کف لگن شود که ممکن است شامل درد لگن، بی اختیاری ادرار و مدفوع، درد در رابطه جنسی، اختلال عملکرد جنسی و افتادگی اندام لگنی باشد.

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن شامل ارزیابی و درمان گروهی از عضلات است که با عملکرد ادرار، روده و جنسی درگیر هستند. اگر این عضلات به درستی کار نکنند، می تواند منجر به علائمی مانند بی اختیاری، افزایش فوریت و یا تکرار، احتباس (ناتوانی در تخلیه مثانه یا روده) و درد لگن شود.

هنگامی که عضلات کف لگن شما ضعیف هستند، این می تواند منجر به علائمی مانند بی اختیاری، افتادگی، و همچنین فوریت و تکرر ادرار شود. اگر مشخص شد که کف لگن ضعیف است، تمرینات Kegels یا تقویت کف لگن نقش مهمی در کمک به بهبود این علائم دارند.

در مورد سفت بودن کف لگن، تمرینات متمرکز بر آرامش و کشش های ملایم می توانند به آزادسازی عضلات کف لگن کمک کنند تا علائم شما بهبود یابد.

ورزش‌های کف لگن می‌توانند کنترل عصبی عضلانی روی عضله کف لگن را تقویت و افزایش دهند و ممکن است علائم مرتبط با اختلال عملکرد کف لگن را کاهش داده یا از بین ببرند.

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن

مشکلات کف لگن می تواند به اشکال مختلف برای مردان و زنان رخ دهد. نشت مدفوع یا ادرار و درد لگن، همه از مشکلات شایع کف لگن هستند. کف لگن ماهیچه ها، رباط ها و بافت همبند اطراف اندام های لگن شما (مانند مثانه، رکتوم، و در مورد زنان، رحم و واژن) را در بر می گیرد. با توجه به ناحیه‌ای از بدن که مشکلات کف لگن در آن رخ می‌دهد، صحبت کردن و تجربه کردن در مورد آن احساس خجالت یا ناراحتی می‌کند.

فیزیوتراپیست های کف لگن ما برای تشخیص و ایجاد برنامه های درمانی سفارشی برای وضعیت کف لگن شما آموزش دیده اند. فیزیوتراپیست های ما متعهد هستند که به شما کمک کنند تا سلامت لگن خود را به مسیر درست برگردانید.

درمان مشکلات کف لگن با فیزیوتراپی

شایع ترین مشکلاتی که با فیزیوتراپی کف لگن قابل درمان هستند عبارتند از :

 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع
 • درد لگن و واژن
 • آسیب های عصبی لگن
 • اندومتریوز
 • التهاب پروستات
 • ناتوانی در ادرار کردن (احتباس ادرار)
 • یبوست
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • دردهای مربوط به قبل یا بعد از بارداری در لگن یا پشت
 • افتادگی اندام لگن
 • واژینیسموس
 • مشکلات ارتوپدی مانند درد در لگن، کمردرد، درد مفاصل، درد دنبالچه، یا درد استخوان شرمگاهی
 • درد یا ضعف پس از ضربه در لگن
 • ریکاوری لگن از اعمال جراحی مانند واژینوپلاستی

در بسیاری از موارد، فیزیوتراپی کف لگن تنها یا بهترین گزینه برای درمان بیماری های لگنی است. در مواردی که گزینه‌های جراحی وجود دارد و سلامتی و وضعیت شما واجد شرایط جراحی است، فیزیوتراپی کف لگن هنوز هم می‌تواند قبل و بعد از جراحی مفید باشد.

در طول معاینه اولیه، فیزیوتراپ کف لگن سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و در مورد سلامتی و رفتارهایی که ممکن است بر وضعیت شما تأثیر بگذارد، سؤالاتی می‌پرسد.

چه چیزی در معاینه عضلات کف لگن داخلی دخالت دارد؟

اکثر بیماران مبتلا به شرایط کف لگن نیاز به معاینه داخلی عضلات کف لگن خود دارند. این معاینه که توسط فیزیوتراپ کف لگن انجام می‌شود، می‌تواند به شناسایی هر گونه مشکل عضلانی، قدرتی یا هماهنگی که باعث درد، ناراحتی یا اختلالات عملکردی شما می‌شود، کمک کند.

به عنوان بخشی از معاینه داخلی عضلات کف لگن، فیزیوتراپیست کف لگن شما باید انگشت خود را در راست روده یا واژن قرار دهد تا عضلات کف لگن شما را ارزیابی کند.

معاینه داخلی کف لگن برای ایجاد یک برنامه درمانی دقیق مهم است. با این حال، ما می توانیم عضلات کف لگن شما را با استفاده از تکنیک های دیگر ارزیابی کنیم:

ارزیابی کمربند لگنی – فیزیوتراپیست کف لگن شما سلامت کمربند لگنی شما را که حلقه پیچیده ای از مفاصل، رباط ها و عضلات است که اسکلت را به اندام های تحتانی و همچنین کف لگن متصل می کند، بررسی می کند.

غربالگری شکم قبل و بعد از زایمان – ما عضلات شکم شما را بررسی می کنیم تا مشخص کنیم که آیا ماهیچه های شکمی جدا شده اند (دیاستاز شکمی).

تست الکترومیوگرافی و بیوفیدبک – ما می‌توانیم از حسگرهای بیوفیدبک با جریان الکتریکی کم برای تحریک پاسخ عضلانی استفاده کنیم که به تشخیص ناهنجاری‌های عصبی عضلانی کمک می‌کند.

این ارزیابی‌های دیگر اغلب به اندازه معاینه داخلی لگن در آزمایش قدرت، تون یا هماهنگی عضلات شما دقیق نیستند. این انتخاب شماست که تصمیم بگیرید کدام ارزیابی برای نیازها و راحتی شما مناسب تر است.

متخصصان فیزیوتراپی مشکلات کف لگن از یک رویکرد تیمی هنگام درمان شما برای شرایط سلامت لگن استفاده می کنند. 

برنامه های درمانی فیزیوتراپی کف لگن بر اساس شرایط شما و اهداف شخصی شما کاملاً فردی است که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اصلاحات رفتاری برای تأثیرگذاری بر عادات روده و مثانه، مصرف مایعات و عادات رژیم غذایی.
 • آگاهی از بدن و آموزش برای بهبود وضعیت بدنی و حرکت مفاصل و رباط های شما.
 • تکنیک‌های تنفس «شکم» یا «سینه» دیافراگمی – این تکنیک‌ها به درد اسکلتی عضلانی کمک می‌کنند.
 • ورزش هایی که می توانید در خانه انجام دهید که بسته به شرایط شما باعث تقویت، آرامش یا ماساژ عضلات می شود.
 • ورزش هایی که می توانند به کنترل مثانه کمک کنند، مانند کگل (انقباض مکرر عضلات لگنی که جریان ادرار را کنترل می کنند).
 • استفاده از حسگرهای بیوفیدبک با جریان الکتریکی با درجه پایین برای تحریک پاسخ عضلانی.
 • دستکاری های دستی – فیزیوتراپیست کف لگن شما از تکنیک هایی مانند ورز دادن عضلات، تحرک مفصل و دستکاری مفاصل استفاده می کند.
 • تکنیک‌های انرژی عضلانی – ما یک سری تمرینات انقباض و آرام‌سازی عضلانی را برای تحرک بخشیدن به مفصل محدود شده با در نظر گرفتن دامنه کامل حرکت آن اعمال می‌کنیم.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن – فیزیوتراپی کف لگن با بیمه – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی با بیمه سلامت ایرانیان

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ