فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است.

بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های دیداری و شنیداری را فراهم می کند و به شما بازخوردی را در مورد اینکه چقدر خوب تمرینات را انجام می دهید ارائه می دهد.

درمان بیوفیدبک برای مشکلات عملکردی روده شامل استفاده از طیف وسیعی از روش‌های درمانی بسته به علائم برای کمک به بهبود تخلیه و یا کنترل روده است. این معمولاً ترکیبی از آموزش رفتاری، یادگیری نحوه صحیح تخلیه روده، تغییر رژیم غذایی، تمرین کف لگن است و می‌تواند استفاده از دستگاه‌های عصبی عضلانی یا بیوفیدبک را در بر بگیرد. 

درمان اختلالات کف لگن می تواند شامل داروها، جراحی، فیزیوتراپی و بیوفیدبک باشد. هدف تمرین عضلات کف لگن برای اختلالات کف لگن، افزایش قدرت، سرعت، و یا استقامت یا هماهنگی انقباضات اسفنکتر مقعد و عضلات کف لگن است. درمان بیوفیدبک بر پایه فیزیوتراپی با استفاده از تجهیزاتی برای ثبت یا تقویت فعالیت‌های بدن و بازگرداندن اطلاعات به بیماران استوار است. 

دکتر فیزیوتراپی کف لگن مجموعه ای از انقباضات و شل شدن عضلات کف لگن و اسفنکتر خارجی مقعد را با هدف به حداکثر رساندن قدرت و بهبود هماهنگی انقباضات آموزش می دهد. بیوفیدبک با ارائه نشانه های دیداری و یا شنیداری به بیمار در مورد یک فرآیند فیزیولوژیک (یعنی انقباض و شل شدن عضله) بر اساس تمرینات انجام می شود. این بازخورد می‌تواند برای شناسایی عملکرد اختلال استفاده شود و سپس همراه با تکنیک‌های تمرینی (مانند تمرینات کف لگن) برای یادگیری نحوه کنترل یا تغییر اختلال استفاده شود. 

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

بیوفیدبک درمانی است که در آن از تجهیزات برای ثبت یا تقویت و سپس بازخورد دادن به بیمار، استفاده می شود. فرآیند فیزیولوژیکی انقباض و شل شدن عضله به یک سیگنال دیداری یا شنیداری تبدیل می‌شود که سپس به بیمار بازخورد داده می‌شود، با هدف یادگیری از بازخورد برای کنترل عملکرد اختلال.

در حالی که مکانیسم عمل آن به طور کامل شناخته نشده است، تصور می‌شود که افزایش نیروهای محرکه رکتوم، بهبود آرامش مقعد و کف لگن و بهبود آستانه‌های حسی به بهبود علائم کمک می‌کند. تکنیک های بیوفیدبک شامل تمرین حساسیت مقعدی، تمرین قدرتی و تمرین هماهنگی است. پروتکل ها در مراکز مختلف متفاوت است. با این حال، به طور کلی، پزشک و بیمار باید قبل از شروع درمان، ابتدا اختلال آنورکتال و ارتباط آن را درک کنند.

درمان یبوست با بیوفیدبک

یبوست اغلب از نظر بالینی به صورت داشتن سه یا کمتر اجابت مزاج در هفته تعریف می شود. گاهی اوقات این در مورد انتظارات است. اگر هر روز اجابت مزاج نداشته باشند، عموماً احساس می کنند که «سالم» نیستند. اما سه بار اجابت مزاج در هفته می تواند برای برخی افراد طبیعی باشد، به خصوص اگر الگوی آنها برای مدت طولانی بوده است.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که بر نحوه درک افراد از حرکات روده تأثیر می گذارد. بیمارانی که از دو یا چند مورد از موارد زیر شکایت دارند نیز واجد شرایط تشخیص یبوست هستند:

  • احساس تخلیه ناقص (بیرون نیاوردن همه چیز)
  • زور زدن هنگام دفع مدفوع
  • سفتی مدفوع
  • احساس انسداد
  • استفاده از انگشت برای بیرون آوردن مدفوع

هنگامی که یبوست یک مشکل است، دو دلیل اصلی برای آن وجود دارد: حرکت آهسته روده بزرگ و اختلال در عملکرد کف لگن. درمان کندی حرکت روده بزرگ معمولاً ملین ها و داروهای حرکت روده بزرگ است. اما ارزیابی کف لگن ارزشمند است، زیرا تشخیص اختلال عملکرد کف لگن معمولاً شامل درمان غیردارویی است.

کف لگن یک کاسه عضلانی است که رکتوم، مثانه و (برای زنان) رحم را در بر می گیرد. یک تعامل پیچیده بین این اندام های مختلف وجود دارد. در عمل اجابت مزاج، یا اجابت مزاج، اسفنکتر مقعدی (گروهی از عضلات در انتهای راست روده) باید شل شود و عضلات شکم منقبض شوند.

برخی از افرادی که یبوست دارند، نمی توانند اسفنکتر مقعدی خود را شل کنند یا در واقع سفت کنند، در حالی که از عضلات شکم خود برای انقباض روده بزرگ هنگام تلاش برای اجابت مزاج استفاده می کنند. این منجر به احساس تخلیه ناقص می شود. مدفوع سفت و کوچک.

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک به عنوان یک روش موثر در درمان یبوست شناخته می شود که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن در شریعتی ارائه می شود.

بهترین راه برای انجام فیزیوتراپی در یک محیط خصوصی، با کمک یک فیزیوتراپیست آموزش دیده است که شما را در مورد پویایی اجابت مزاج راهنمایی می کند. در طی این جلسات، فیزیوتراپیست یک پروب را در اسفنکتر مقعدی شما قرار می دهد و پدهای چسبنده را روی شکم شما قرار می دهد تا حرکت اسفنکتر مقعد و دیواره شکم شما را در حین شبیه سازی اجابت مزاج تشخیص دهد.

با انجام این کار، بازخورد (بصری یا شفاهی) در مورد کاری که با عضلات دیواره شکم و اسفنکتر مقعد خود در طول اجابت مزاج انجام می دهید، دریافت می کنید. فیزیوتراپیست شما را از طریق تمرینات تنفسی و همچنین تمرینات تقویت عضلات و آرام سازی راهنمایی می کند تا به شما در آموزش مجدد حرکت و هماهنگی کف لگن کمک کند.

دکتر فیزیوتراپی همچنین توصیه‌های غذایی از جمله افزایش مصرف آب و فیبر، تکنیک‌های موثر دفع یا ماساژ شکم برای تحریک روده را مورد بحث قرار می‌دهد.

تعداد جلسات درمانی معمول حدود چهار تا هشت جلسه و یک جلسه در هفته است. مانند فیزیوتراپی برای شانه یا کمرتان، یادگیری کارهایی که در فیزیوتراپی انجام داده اید به زمان و همچنین تمرین در خانه نیاز دارد. برخی از افراد فوراً این تکنیک ها را درک می کنند و به کار می برند و برخی دیگر زمان و تمرین بیشتری را می طلبند.

در مطالعه ای در مورد بیوفیدبک برای اختلال عملکرد کف لگن در مقایسه با ملین ها (درمان معمول برای یبوست)، تقریباً 80٪ از افرادی که تحت بیوفیدبک قرار می گرفتند در مقایسه با 22٪ در گروه ملین، بهبودی در یبوست داشتند. همچنین به نظر می رسد این اثر با گذشت زمان، تا دو سال بهبود می یابد.

بازآموزی بدن برای تغییر روش دفع مدفوع زمان بر است. اما به طور بالقوه می تواند به تمام علائم یبوست کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در میرداماد – فیزیوتراپی در الهیه – فیزیوتراپی در منزل با بیمه

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ