فیزیوتراپی کف لگن در ظفر

فیزیوتراپی کف لگن در ظفر

فیزیوتراپی کف لگن در ظفر توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای کمک به درمان مشکلات و اختلالات کف لگن ارائه می شود.

فیزیوتراپی کف لگن اختلالات عملکرد کف لگن را ارزیابی و درمان می کند. اختلال عملکرد کف لگن زمانی رخ می دهد که عضلات کف لگن شما ضعیف و یا بیش از حد سفت می شوند که منجر به بی اختیاری (نشت از روده یا مثانه)، یبوست، درد در ناحیه کمر، لگن یا، مقاربت دردناک و … می شود.

هدف فیزیوتراپیست بهبود علائم شما است، بنابراین اگرچه ممکن است برخی از رویکردهای درمانی ناراحتی ایجاد کنند، اما هدف این است که پاسخ دردناکی ایجاد نشود.

در طول ارزیابی، فیزیوتراپیست به دنبال چیزی است که ممکن است باعث علائم شود. در حالی که ممکن است برخی از علائم درد بازتولید شود، این نباید علائم شما را تشدید کند یا بعد از جلسه درد بیشتری ایجاد کند.

اختلال عملکرد کف لگن هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد و شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

آناتومی کف لگن

کف لگن از ماهیچه‌ ها، رباط‌ ها، اعصاب و بافت‌ های همبند تشکیل شده است و جزء ضروری ماهیچه‌های “هسته” شما است. آنها به حمایت از کمر شما کمک می کنند (جلوگیری از کمردرد همراه با عملکرد)، حفظ کنترل روده و مثانه، اجازه عملکرد جنسی و لذت را می دهد و از اندام های داخلی (روده، مثانه، رحم) پشتیبانی می کند.

فیزیوتراپی کف لگن با این هدف ارائه می شود که عضلات کف لگن را برای درمان اختلال عملکرد کف لگن، برای بیمارانی که طیف وسیعی از علائم را تجربه می‌کنند، تقویت کند. نشت ادرار، درد لگن، کمر یا لگن، یبوست یا درد در حین رابطه جنسی تنها برخی از شرایطی هستند که فیزیوتراپی کف لگن می تواند به آنها کمک کند.

فیزیوتراپی کف لگن در ظفر

فیزیوتراپی کف لگن همانطور که از نامش پیداست، هدفش تقویت ماهیچه های بسیار مهم پوشاننده کف لگن است. اینها ماهیچه هایی هستند که هر زمان که میل به دفع ادرار یا مدفوع را کنترل می کنید از آنها استفاده می کنید. آنها از رحم، مثانه و رکتوم حمایت می کنند.

فیزیوتراپیست های کف لگن آموزش های تخصصی در درمان طیف وسیعی از شرایط دارند:

  • بی اختیاری استرسی ادرار (یعنی نشت ادرار در حین سرفه، عطسه، خنده، در حین فعالیت های شدید مانند بلند کردن یا ورزش)
  • بی اختیاری ادرار اضطراری ( احساس نیاز به دستشویی رفتن بطور فوری، مشکل در کنترل مثانه برای مدت زمان طولانی)
  • بی اختیاری ادرار مختلط (ترکیبی از هر دو مورد بالا)
  • درد لگن و درد هنگام مقاربت
  • کمر درد، لگن و اختلال عملکرد مفصل SI
  • قبل و بعد از زایمان
  • افتادگی اندام لگن (اغلب به عنوان احساس “پری” در لگن توصیف می شود)
  • بهبودی پس از پروستاتکتومی
  • یبوست

جلسات فیزیوتراپی کف لگن چگونه است؟

در جلسه اول فیزیوتراپی کف لگن، از شما خواسته می شود که فرم دریافت سلامت و همچنین یک یا چند پرسشنامه در مورد وضعیت فعلی خود را پر کنید. این به فیزیوتراپ شما درک بهتری از تاریخچه سلامتی شما و اینکه چگونه اختلال عملکرد لگن بر زندگی شما تأثیر می گذارد، می دهد.

جلسه فیزیوتراپی کف لگن در یک اتاق خصوصی و راحت برگزار می شود که حفظ حریم خصوصی شما در اولویت قرار دارد.

فیزیوتراپیست معتبر کف لگن شما با پرسیدن یک سری سوالات در مورد سابقه سلامتی و وضعیت فعلی شما شروع می کند.

پس از این سوال و جواب، فیزیوتراپیست شما ممکن است انجام معاینه خارجی و یا داخلی (واژن و یا رکتوم) را توصیه کند. در طول معاینه داخلی، توانایی انقباض و شل کردن عضلات کف لگن و همچنین نحوه عملکرد این عضلات با بقیه بدن شما ارزیابی خواهد شد. ارزیابی مفاصل، تحرک و قدرت کمر، لگن و مفاصل ساکرو ایلیاک (SI) نیز بخش مهمی از ارزیابی کف لگن است.

بر اساس اطلاعاتی که در تاریخچه سلامتی شما داده شده است، شرح علائم و معاینه، فیزیوتراپ کف لگن شما موثرترین دوره درمانی را برای نیازهای شما توصیه می کند.

معاینه داخلی اجباری نیست. با این حال، این استاندارد طلایی برای ارزیابی نحوه عملکرد عضلات کف لگن و بافت های همبند در لگن شما است. ماهیچه های کف لگن ماهیچه های داخلی هستند و ارزیابی صحیح از بیرون دشوار است. اگرچه معمول است که افراد مشکلات لگن را به خاطر عضلات ضعیف کف لگن مقصر می‌دانند، اما همیشه این دلیل مشکل نیست، گاهی اوقات، این عضلات می‌توانند سفت باشند که می‌تواند ریشه مشکل باشد. بدون معاینه داخلی، نمی توان دقیقاً دانست که چه اتفاقی می افتد.

تحقیقات نشان داده است که دستورالعمل های شفاهی و کتبی تمرینات کف لگن (فکر کنید: Kegels) کافی نیست. مردم نمی دانند چگونه عضلات کف لگن خود را فعال کنند و اغلب تمرینات را به اشتباه انجام می دهند. یک معاینه داخلی به متخصص فیزیوتراپی کف لگن در ظفر اجازه می دهد تا تمرینات مناسب را به صورت جداگانه برای شما توصیه کند و به شما کمک کند که آنها را به درستی انجام دهید.

خلاصه مطالب

فیزیوتراپیست های کف لگن به زنان کمک می کنند تا عضلات کف لگن خود را بازسازی کنند. این ماهیچه ها می توانند با زایمان، جراحی، بلند کردن اجسام سنگین، اضافه وزن، یبوست یا یائسگی ضعیف شوند. ماهیچه های کف لگن از رحم (رحم)، مثانه و روده (کولون) حمایت می کنند و از استخوان شرمگاهی در جلو تا دنبالچه در پشت یک “بند” تشکیل می دهند. اگر ماهیچه ها ضعیف باشند، این می تواند بر کنترل مثانه و روده تأثیر بگذارد و منجر به بی اختیاری (نشت) یا افتادگی شود.

برای زنان دیگر، عضلات کف لگن آنها ممکن است بیش فعال باشد. یعنی زمانی که باید در حال استراحت باشند می توانند به طور غیرارادی روشن شوند. این زنان باید یاد بگیرند که عضلات خود را آزاد کنند. بیش فعالی می تواند باعث ایجاد مشکل در رابطه جنسی، تخلیه مثانه یا روده یا استفاده از تامپون شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن در ظفر – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در میرداماد – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی با بیمه تکمیلی – دکتر متخصص فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در شمال تهران

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ