درد پاشنه پا و روش های درمان

درد پاشنه پا

درد پاشنه پا اغلب به دلیل التهاب فاشیای پلانتار رخ می دهد از دردهای شایع پا است.

فاشیای پلانتار از قسمت جلویی استخوان پاشنه پا شروع شده و به قسمت های کناری متصل می شود.

این فاشیا مهم ترین نقش را در عملکرد طبیعی پا دارد.

زمانی که شخص پاشنه پای خود را از روی زمین بلند می کند تا وزن از عقب پا به پنجه ها منتقل شود این فاشیا کشیده و سفت شده و با کشیدگی آن استخوان های پا به بالا منتقل می شود و در پی آن قوس ها طبیعی کف پا نیز عمیق تر می شوند.

در درد پاشنه پا به دلیل التهاب فاشیای پلنتار به دلیل کشیدگی فاشیا در محل چسبندگی اش به استخوان کالکانئوس (پاشنه پا) پریوست استخوان تحریک و ملتهب شده و در نتیجه در زیر این پرده استخوانی خونریزی و استخوان سازی نابجا ایجاد می شود.

در این وضعیت اسپور پاشنه پا و التهاب فاشیای پلنتار با هم رخ داده و سبب بروز علائم یکسان می شوند، به همین دلیل به صورت مشابه نیز درمان می شوند.

التهاب فاشیای پلنتارعلت شایع درد پاشنه پا است که در هر دو جنس دیده می شود.

این عارضه در افرادی که فعالیت هایی که با راه رفتن یا ایستادن به مدت طولانی همراهند بیشتر از سایر افراد رخ می دهد.

التهاب فاشیای پلنتار سبب بروز درد تیر کشنده بخصوص در ابتدای روز و با برداشتن اولین قدم ها می شود.

علائم همراه با درد پاشنه پا

 • درد مزمن
 • تشدید درد با فعالیت و راه رفتن و فعالیت هایی مانند بالا و پایین رفتن از پله
 • تسکین درد با استراحت
 • کاهش دامنه حرکتی انگشت شست پا
 • درد حین حرکات مچ پا
 • التهاب پاشنه پا
 • پارگی های کوچک و میکروسکوپی در پاشنه پا
 • خار های استخوانی ناشی از استخوان سازی نابجا (این وضعیت اغلب در تصاویر رادیوگرافی تشخیص داده می شود)

دلایل بروز درد

فاشئیت کف پا
فاشئیت کف پا به عنوان یکی از شایع ترین علل درد پاشنه پا حرف اول را می زند. این التهاب فاسیای کف پا است، یک نوار ضخیم از بافت که در پایین پای شما قرار دارد و استخوان پاشنه شما را به انگشتان پا متصل می کند. فشار و التهاب می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند راه رفتن زیاد، دویدن یا پوشیدن کفش نامناسب باشد.

تاندونیت آشیل
درست در پشت پلانتار فاشیاتیت تاندونیت آشیل قرار دارد. این وضعیت تاندون آشیل را که ماهیچه های ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند، تحت تاثیر قرار می دهد. استفاده بیش از حد یا آسیب می تواند منجر به التهاب و درد در این ناحیه شود. تاندونیت آشیل یک بیماری رایج برای ورزشکاران و افراد فعال است.

خار پاشنه
خار پاشنه یا خار استخوانی یکی دیگر از منابع بالقوه درد پاشنه پا است. اینها توده های استخوانی هستند که در طول زمان روی استخوان پاشنه ایجاد می شوند. اصطکاک و فشار روی پاشنه پا می تواند باعث درد و ناراحتی شود.

استفاده بیش از حد و فشار
گاهی اوقات، درد پاشنه در نتیجه استفاده بیش از حد و فشار زیاد است. درگیر شدن در فعالیت‌های پرتحرک بدون تهویه مناسب یا افزایش ناگهانی سطح فعالیت می‌تواند به پاهای شما فشار وارد کند و باعث ایجاد ناراحتی در پاشنه‌ها شود.

کفش نامناسب
آنچه روی پاهای خود قرار می دهید نقش مهمی در درد پاشنه پا دارد. کفش‌های نامناسب، عدم پشتیبانی از قوس یا کفش‌های پاشنه بلند می‌توانند به این مشکل کمک کنند. انتخاب کفش شما بیش از آنچه فکر می کنید اهمیت دارد.

چاقی
وزن اضافی فشار مضاعفی به پاهای شما وارد می کند و پاشنه های شما بار سنگین آن را تحمل می کنند. چاقی می تواند خطر ابتلا به درد پاشنه پا را افزایش دهد، به خصوص اگر به حفظ وزن سالم توجه نکنید.

افزایش سن
با افزایش سن، بدن ما دچار تغییراتی می شود. متأسفانه پاهای ما از گذر زمان مصون نیست. روند طبیعی پیری می تواند منجر به درد پاشنه پا شود زیرا لایه چربی زیر پاشنه نازک می شود و ماهیچه ها و رباط ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند.

صدمات و حوادث
حوادث و جراحات، مانند افتادن، پیچ خوردگی یا ضربه، می تواند به ساختار پاشنه پا آسیب برساند. این ضربه ناگهانی می تواند منجر به درد پاشنه پا شود که نیاز به توجه فوری دارد.

دیابت
دیابت وضعیتی است که می تواند قسمت های مختلف بدن از جمله پاهای شما را تحت تاثیر قرار دهد. آسیب عصبی و گردش خون ضعیف مرتبط با دیابت می تواند منجر به درد پاشنه پا شود. برای افراد مبتلا به دیابت ضروری است که مراقب سلامت پاهای خود باشند.

نقرس
نقرس نوعی آرتریت است که می تواند باعث درد ناگهانی و شدید پاشنه پا شود. زمانی اتفاق می‌افتد که کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل از جمله پاشنه پا جمع می‌شوند. درد می تواند طاقت فرسا باشد و نیاز به مدیریت مناسب دارد.

آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید یکی دیگر از عوامل بالقوه درد است. این بیماری خودایمنی مفاصل از جمله مفاصل پا را تحت تاثیر قرار می دهد. التهاب و آسیب مفاصل می تواند منجر به ناراحتی در ناحیه پاشنه پا شود.

اختلالات عصبی
در برخی موارد، اختلالات عصبی مانند سندرم تونل تارسال یا نوروپاتی محیطی می تواند باعث درد پاشنه پا شود. این شرایط بر اعصاب پا تأثیر می گذارد و منجر به اشکال مختلف ناراحتی می شود.

درمان درد پاشنه پا

 • درمان و از بین بردن التهاب ایجاد شده 
 • استراحت و کاهش فشار وارده بر پاشنه پا
 • تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی در محل درد می تواند به تسکین درد و التهاب کمک کند.
 • قرار دادن کمپرس یخ در محل دردناک به کاهش درد و التهاب کمک می کند.
 • استفاده از آتل و اسپلینت بمنظور محدود کردن حرکات پاشنه پا می تواند به تسکین درد و تسریع بهبودی کمک کند.
 • نوارهای درمانی کینزیوتپینگ بریا طبیعی کردن حرکات پاشنه پا بسیار موثر است.
 • ارتزهای مخصوص با جذب فشار و نیروهای وارده به کف پا می تواند به بهبود وضعیت پا کمک کند.
 • فیزیوتراپی پا و تمرین درمانی موثرترین درمان التهاب و درد است.
  تمرینات تقویتی برای بهبود وضعیت عضلات قوس کف پا که توسط دکتر فیزیوتراپی تجویز می شود می تواند کمک زیادی به کاهش درد و التهاب پاشنه پا بکند.
  درمان این عارضه با مدالیته های فیزیوتراپی همچون شاک ویو تراپی و تمرین درمانی می تواند بدون داشتن عوارض جانبی به بهبود وضعیت پا کمک کند.
  بیماران مبتلا به این عارضه برای درمان درد پاشنه پا به دلیل درد پاشنه پا می توانند از مزایای فیزیوتراپی در منزل بهره ببرند.
 • در موارد شدید که مشکلات بیمار با روش های ذکر شده قابل کنترل نباشد جراحی برای آزاد کردن فاشیای پلنتار و خارج کردن خار های استخوانی ایجاد شده انجام می گیرد.

درد پاشنه پا

 

فیزیوتراپیست جانپور

ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک در شریعتی

تلفن تماس : 09122655648

 

بیشتر بخوانید :

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

 

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ