اهداف فیزیوتراپی برای کمردرد

اهداف فیزیوتراپی برای کمردرد

اهداف فیزیوتراپی برای کمردرد

کمردرد رایج ترین تشخیصی است که توسط فیزیوتراپیست ها مشاهده می شود. اکثر موارد در کمتر از دو هفته با درمان خانگی یا بدون درمان برطرف می‌شوند، اما کمردردی که تیز ، شدید و با انتشار به دیگر اندام ها همراه است، ارجاع به موقع را برای جلوگیری از ناتوان‌کننده شدن علائم ضروری می‌کند.

هر گونه تغییر در آناتومی ستون فقرات می تواند منجر به کمردرد شود، مانند بیماری دیسک دژنراتیو کمر، فتق دیسک کمر، اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک یا آرتروز.

بیماری دژنراتیو دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که دیسک‌های ستون فقرات معمولاً به دلیل افزایش سن، «ساییدگی و پارگی» را تجربه می‌کنند. هنگامی که قسمت داخلی ژل مانند دیسک ها نشت می کند، تحریک می تواند باعث فتق دیسک کمر شود. اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک زمانی اتفاق می‌افتد که حرکت مفصل ساکروایلیاک بیش از حد یا خیلی کم باشد و استئوآرتریت زمانی اتفاق می‌افتد که مفاصل فاست در ستون فقرات فرسوده شده و اصطکاک ایجاد می‌کنند.

درد مرتبط با این شرایط می تواند از متوسط ​​تا شدید متغیر باشد، اما فیزیوتراپی خوشبختانه می تواند به کاهش بیشتر (اگر نه همه) درد کمک کند.

اگر از کمردرد مزمن و یا حاد رنج می برید و می خواهید از مزایا و اهداف فیزیوتراپی برای کمردرد بهره مند شوید می توانید با متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات در شریعتی تماس بگیرید.

اگر به طور کلی از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستید و یک برنامه ورزشی منظم دارید و دردی که به پاهای شما سرایت می کند ندارید، کمردرد شما احتمالاً بدون درمان برطرف می شود. فیزیوتراپی اغلب برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به کمردرد مزمن هستند توصیه می شود. در موارد شدید کمردرد می تواند علائمی همچون بی حسی و گزگز کردن اندام ها نیز رخ دهد.

معمولاً درد به عنوان نشانه ای از آسیب، مانند درد بریدگی یا شکستگی در نظر گرفته می شود، اما کمردرد متفاوت است. کمردرد می تواند شدید و مداوم باشد اما لزوماً نشان دهنده وجود یک آسیب جدی و مداوم نیست. نتایج اشعه ایکس و ام آر آی اغلب نشان دهنده شدت درد گزارش شده توسط فرد نیست. مطالعات مختلف نشان داده است که افرادی که کمردرد شدیدتری را تجربه می‌کنند، اغلب نتایج MRI «بهتر» نسبت به کسانی که کمردرد با شدت کمتری دارند، دارند. سوال این است که چرا افراد بدون توجه به یافته های مطالعات MRI خود، تجربه های متفاوتی از درد دارند؟

برای پاسخ به این سوال، محققان چگونگی و چرایی احساس درد را بررسی کرده اند. آنها مشاهده کرده‌اند که درد تجربه‌ای است که مغز در هنگام وجود خطر یا تهدید خطر برای بافت‌ها ایجاد می‌کند. در طول این فرآیند، مغز اطلاعات را از بقیه بدن، حافظه و احساسات شما جمع آوری می کند و تصمیم می گیرد که آیا درد باید احساس شود یا خیر. سیستم عصبی شما کمردرد را به عنوان یک خطر مهم درک می کند. این درک از خطر شما را به ماندن در رختخواب و استراحت وادار می کند، اما این رویکرد معمولاً اشتباه است. توصیه پزشک یا فیزیوتراپیست شما احتمالاً این است که به آرامی فعال بمانید، که خیلی زودتر شما را روی پاهای خود باز می‌گرداند.

درک درد همچنین به شما در تعیین اینکه کدام فعالیت‌ها مفید هستند و کدام می‌توانند به طور بالقوه مضر باشند به شما کمک می‌کند. به طور کلی، داشتن تحرک در دامنه حرکتی بدون درد بسیار مناسب تر از عدم فعالیت و استراحت مطلق است. بیشتر فعالیت های روزانه مانند پیاده روی، ورزش های سبک و کارهای خانه برای کمر شما مفید هستند.

فعالیت‌هایی که بارهای زیادی را روی کمر وارد می‌کنند، مانند بلند کردن اجسام سنگین با کنترل ضعیف، گاهی اوقات می‌توانند درد را تشدید کنند. گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که از فعالیت های خاصی اجتناب می کنید زیرا نگران احساس درد هستید.

فیزیوتراپیست برنامه درمانی را طراحی می کند که:

  • اختلالات ساختاری در ستون فقرات و لگن شما را بهبود می بخشد.
  • درد را تسکین می دهد یا تجربه درد فعلی شما را اصلاح می کند.
  • در سریع ترین زمان ممکن شما را به فعالیت های عادی خود باز می گرداند.
  • اگرچه ممکن است بهتر به نظر برسد که در رختخواب بمانید و منتظر بمانید تا درد برطرف شود، اما نشان داده شده است که این امر در روند درمان طبیعی اثر معکوس دارد. درعوض، توصیه می‌شود که فعال بمانید، برنامه‌های ورزشی منظم خود را مطابق با تحمل، اصلاح یا کاهش دهید، با بازگشت تدریجی به فعالیت‌های عادی خود.

اهداف فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی یک درمان موثر برای کمردرد است. اهداف و نتایج مورد انتظار این درمان ها عبارتند از:

  • کاهش درد و سفتی. با استفاده از درمان‌های غیرفعال مانند درمان دستی، فیزیوتراپیست شما به کاهش درد در ناحیه آسیب‌دیده و تسریع روند بهبودی کمک می‌کند.
  • توسعه قدرت. فیزیوتراپیست شما یک برنامه ورزشی خاص برای نیازهای خاص شما ایجاد می کند که به تقویت عضلات در ناحیه آسیب دیده کمک می کند.
  • بهبود دامنه حرکتی. فیزیوتراپیست شما تمرینات انعطاف پذیری را در برنامه درمانی شما اعمال می کند که به افزایش دامنه حرکتی در پشت و گردن شما کمک می کند.
  • پیشگیری از مشکلات بعدی با یادگیری مکانیک بدن می توانید از آسیب های بعدی جلوگیری کنید و از عود درد جلوگیری کنید.
  • بهبود کیفیت کلی زندگی. فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند خیلی سریعتر به روال عادی خود بازگردید و به بهبود کلی کیفیت زندگی کمک می کند.

برای رسیدن به اهداف فیزیوتراپی برای کمردرد ، درمان های فیزیوتراپی شما به دو دسته غیرفعال و فعال تقسیم می شود. درمان‌های فیزیوتراپی غیرفعال برای کمردرد و گردن ممکن است شامل یخ و گرما درمانی، ماساژ درمانی، الکتروتراپی یا اولتراسوند باشد. اینها به تسکین درد، سفتی و التهاب کمک می کنند. درمان‌های فیزیوتراپی فعال برای کمردرد و گردن ممکن است شامل هر کشش و تمرینی باشد که فیزیوتراپ شما برای شرایط خاص شما مناسب می‌داند. درمان فعال علاوه بر تسکین درد در ستون فقرات و عضلات آسیب دیده، به افزایش قدرت و انعطاف پذیری کمک می کند.

 

کلمات مرتبط :

اهداف فیزیوتراپی برای کمردرد – فواید فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی دیسک کمر – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در شریعتی

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ