اهداف فیزیوتراپی کف لگن

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. اهداف فیزیوتراپی کف لگن
اهداف فیزیوتراپی کف لگن

اهداف فیزیوتراپی کف لگن شامل توانبخشی اختلالات و مشکلات مربوط به بارداری، لگن و ضعف و یا سفتی عضلات کف لگن است.

این شامل مشکلاتی از مشکلات اسکلتی ـ عضلانی مربوط به بارداری، بی اختیاری ادرار و مدفوع، درد کمربند لگنی و اختلال در عملکرد روده مانند یبوست است.

فیزیوتراپی کف لگن (PFPT) نوعی فیزیوتراپی است که به طور خاص برای ماهیچه های پایه لگن شما (عضلات کف لگن) انجام می شود. فیزیوتراپی کف لگن می تواند برای کسانی که با اختلال عملکرد کف لگن، بی اختیاری، درد لگن و پرولاپس اندام لگنی سر و کار دارند مفید باشد.

فیزیوتراپی کف لگن ترکیبی از ارزیابی، خود مدیریتی و درمان تمام مشکلات مربوط به سلامت لگن است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی ارائه می شود.

بسیاری از افراد اغلب بر این باورند که فیزیوتراپی سلامت لگن فقط برای زنان در طول یا بعد از بارداری است، با این حال، تعداد زیادی از مسائل غیر مرتبط با بارداری وجود دارد که می‌توان آنها را از طریق فیزیوتراپی سلامت لگن، از جمله مسائل مربوط به سلامت لگن مردان، درمان کرد.

به طرز تکان دهنده ای، از هر 3 زن، 1 زن در طول زندگی خود مشکلات مربوط به سلامت لگن را تجربه می کند، اما بسیاری از آنها این مشکلات را اغلب برای سال ها تحمل می کنند، یا خیلی خجالت می کشند که به دنبال کمک باشند یا کاملاً از وجود چنین درمان هایی بی اطلاع هستند.

یکی از مهم اهداف فیزیوتراپی کف لگن کمک به بهبود اختلالات عملکرد کف لگن برای داشتن زندگی با حداقل مشکل و با بالاترین کیفیت است.

اختلال عملکرد کف لگن یک اصطلاح کلی برای عملکرد غیرطبیعی کف لگن است و می تواند به دلیل ناهنجاری های آناتومیک زمینه ای، بیماری یا آسیب فیزیکی باشد. اختلال عملکرد زمانی رخ می دهد که تون عضلانی یا بیش از حد (هیپرتونیک) یا کافی (هیپوتونیک) وجود نداشته باشد.

اختلال عملکرد کف لگن می تواند بر عملکرد ادرار یا روده تأثیر بگذارد و می تواند باعث درد لگن شود. PFPT می تواند به شل کردن و طولانی شدن عضلات کف لگن در مورد هیپرتونیک کمک کند. همچنین می تواند به تقویت ماهیچه های کف لگن در مورد هیپوتونیسیته کمک کند.

بی اختیاری از دست دادن کنترل اختیاری مثانه یا روده است که منجر به نشت مایعات (که می تواند ادرار یا مدفوع باشد) می شود. بی اختیاری استرسی ادرار نشت ادرار هنگام خنده، سرفه، عطسه یا بلند کردن بدن است. ایده آل نیست! اما غیر معمول نیست! خطر بی اختیاری برای کسانی که جثه بزرگتری دارند بیشتر است و با افزایش سن افزایش می یابد. بارداری همچنین خطر بی اختیاری را افزایش می دهد و خطر در طول بارداری افزایش می یاب. همانطور که ممکن است تصور کنید، این پیامدهایی بر کیفیت زندگی و سلامت روان دارد. افرادی که بی اختیاری را تجربه می کنند اثرات منفی بر زندگی اجتماعی، فعالیت های روزمره، خواب و زندگی جنسی خود گزارش کرده اند.

اهداف فیزیوتراپی کف لگن

مشکلات سلامتی مرتبط با عضلات کف لگن می تواند تأثیر زیادی بر زندگی اجتماعی، اعتماد به نفس، سطح فعالیت بدنی و زندگی روزمره ما داشته باشد. مزیت اصلی فیزیوتراپی این است که از طریق یک ارزیابی کامل و درمان منظم، می توانید دوباره از زندگی خود لذت ببرید و به دور از نگرانی های سلامتی خود استقلال پیدا کنید.

در کنار یک برنامه توانبخشی ورزشی فیزیوتراپی لگن شخصی، مهم است که ما دانشی را در مورد بهترین روش مدیریت علائم خود به منظور بهبود عملکرد و کیفیت زندگی به شما ارائه دهیم. متخصص سلامت لگن ما موارد زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

 • توسعه استراتژی هایی برای کمک به سرکوب فوریت تخلیه مثانه و روده.
 • درک اینکه چه چیزی بر علائم شما تأثیر می گذارد و چگونه آنها را تغییر دهید به شما می دهد.
 • راهبردهای یادگیری و بهبود توانایی بدن برای تخلیه موثر مثانه و روده.
 • اطمینان حاصل کنید که می توانید فعالیت بدنی مورد علاقه خود را بدون ترس از علائم محدود کننده مانند بی اختیاری ادرار و بی اختیاری باد انجام دهید.
 • کمک به افرادی که درد ناحیه تناسلی (مزمن یا در حین رابطه جنسی) را تجربه می کنند. 
 • تمرینات کگل نیز می تواند در کاهش درد و بی اختیاری ادرار پس از جراحی سرطان پروستات مفید باشد.
 • فیزیوتراپی کف لگن می تواند با هدف بهبود عملکرد جنسی، افزایش حساسیت و برانگیختگی، قدرت ارگاسم و یا کاهش علائم اختلال نعوظ ارائه شود.

توانبخشی اختلال عملکرد کف لگن

کف لگن گروهی از عضلات است که از اندام های لگن حمایت می کند، کانال زایمان را تشکیل می دهد و مجرای ادرار و مدفوع را ایجاد می کند. این ماهیچه ها باید بتوانند بدرستی منقبض و آزاد شوند.

اگر اختلالی در عضلات کف لگن داشته باشیم که به موجب آن کف لگن بیش از حد ضعیف یا خیلی سفت است، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مربوط به لگن، اندام‌های لگنی و عملکرد طبیعی بدن شود.

این عضلات کف لگن را می توان از طریق یک برنامه تمرینی فیزیوتراپی لگن فردی و ساختار یافته به منظور توانبخشی این گروه از عضلات برای بهبود سلامت کلی کف لگن تمرین داد.

فیزیوتراپی کف لگن در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

فیزیوتراپیست های سلامت لگن می توانند به درمان طیف گسترده ای از بیماری ها کمک کنند، به موجب آن ما با شما همکاری خواهیم کرد تا یک برنامه شخصی سازی کنید. بسته به علائم و اهداف فیزیوتراپی کف لگن برای درمان شما، این طرح می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • درمان درد کمربند لگنی
 • درمان اختلال عملکرد عضلات کف لگن
 • درمان بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • درمان افتادگی اندام لگن
 • درمان اختلال عملکرد جنسی
 • درمان مشکلات قبل و بعد از زایمان
 • درمان کمر درد
 • درمان طیف گسترده ای از مشکلات اسکلتی عضلانی مرتبط با بارداری مانند دردهای لگنی

فیزیوتراپی کف لگن می تواند شامل دستکاری های داخلی (از طریق واژن یا راست روده) و خارجی عضلات و رباط های کف لگن برای کشش، تقویت یا تسکین عضلات باشد. این می تواند به ویژه برای اختلال عملکرد کف لگن، بی اختیاری، درد لگن و افتادگی اندام لگن، به عنوان یک گزینه درمانی کم خطر و مفید باشد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در میرداماد – اهداف فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در خیابان شریعتی – فیزیوتراپی زنان – فیزیوتراپی برای واژینیسموس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ