بورسیت چیست؟

 1. خانه
 2. بیماری های ارتوپدی
 3. بورسیت چیست؟
بورسیت چیست؟

بورسیت چیست؟

بورسیت التهاب بورس است. بورس در اصل یک کیسه روان کننده مستقل است که باعث کاهش اصطکاک بین دو ساختار متحرک در بدن شما می شود. اگر تصور کنید که این کیسه را بین دستان خود مالش دهید، حرکت دستان شما نرم و بی دردسر خواهد بود. به عبارت دیگر، بورس یک رابط کم اصطکاک، لغزنده و صاف بین دو جسم متحرک فراهم می کند، به عنوان مثال. یک تاندون و یک استخوان.

شما بیش از 150 بورس در بدن خود دارید. بورس ها در سراسر بدن شما یافت می شوند، جایی که ماهیچه ها و تاندون ها روی استخوان ها می لغزند. بدون بورس شما بین این سطوح، حرکات شما به دلیل اصطکاک دردناک خواهد بود، دقیقاً مانند درد همراه با بورسیت.

دلایل بورسیت چیست؟

بورس شما می تواند از طریق ضربه مستقیم یا معمولاً از طریق تحریک مکرر آسیب ببیند. برخی شرایط سیستمیک نیز می توانند شما را مستعد بورسیت کنند.

در طی بورسیت فعال بورس شما قابلیت سر خوردن بدون درد و اصطکاک کم خود را از دست می دهد. حجم اضافی بورس متورم باعث اصطکاک بیشتر در فضای محدود می شود.

چندین علت رایج برای بورسیت وجود دارد. آنها شامل موارد زیر است:

 • تحریک مکرر بورس
 • آسیب تروماتیک
 • بیماری سیستمیک
 • تحریک مکرر بورسا
 • بورسیت معمولاً در اثر یک حرکت مکرر یا به دلیل فشار طولانی و بیش از حد ایجاد می شود.

بورسیت شانه (یا معمولاً بورسیت ساب آکرومیال) در فعالیت های پرفشار در محل کار یا ورزش، به عنوان مثال، شایع است. شنا، پرتاب، موج سواری، پارو زدن، بولینگ کریکت، واترپلو. در وضعیت نامناسب (مانند شانه های گرد، عضلات کتف ضعیف، سینه های سفت یا تکنیک ضعیف) شیوع بیشتری دارد. همه این کسری ها را می توان توسط یک فیزیوتراپیست ماهر شانه ارزیابی و با موفقیت درمان کرد.

بورسیت تروکانتریک یا بورسیت لگن معمولاً در افرادی که عضلات لگن ضعیفی دارند و در حین راه رفتن تمایل دارند به طرفین تاب بخورند (یا فرو بروند) که بورس تروکانتریک شما را تحریک می کند. راه حل طولانی مدت این است که به جای تمرکز بر خود بورسیت، به عضلات ضعیف گلوتئال رسیدگی کنید.

هر بورسی در بدن شما، و به یاد داشته باشید که بیش از 150 آن وجود دارد، می تواند به دلیل کنترل ضعیف عضلات الگوهای حرکتی، مستعد آسیب های مکرر باشد. شناسایی و اصلاح این الگوهای حرکتی ضعیف در مشخصات مهارت حرفه ای فیزیوتراپیست ها قرار می گیرد. لطفا نظر حرفه ای آنها را بخواهید، به خصوص در دوره های طولانی مدت یا تکراری بورسیت.

بورسیت چیست؟

بورسیت چیست؟

سایر دلایل بورسیت چیست؟

آسیب تروماتیک
یکی دیگر از علل بورسیت آسیب تروماتیک است. به دنبال تروما، مانند تصادف یا سقوط، بیمار ممکن است دچار بورسیت شود. معمولاً فشردگی حاد بورس شما باعث یک واکنش بهبود التهابی می شود که منجر به تورم در بورس یا بورسیت می شود. هنگامی که بورس ملتهب می شود، حرکات و فعالیت های عادی می توانند دردناک شوند. واکنش شیمیایی حساس به درد در بورس یا بورس متورم می تواند نیروهای اصطکاک بیشتری را در حرکات بعدی ایجاد کند.

افتادن و فرود آمدن روی زانوی شما می تواند بورس پیش کشکک شما را به شدت فشرده کند و منجر به بورسیت زانو شود.

بیماری های سیستمیک
شرایط التهابی سیستمیک، مانند آرتریت روماتوئید نیز ممکن است منجر به بورسیت شود. این نوع شرایط می تواند بیماران را مستعد ابتلا به بورسیت کند.

علل غیر تروماتیک چیست؟
درد بورسیت معمولاً طی چند هفته با درمان مناسب بورس برطرف می شود. همه بورسیت‌های منشأ غیر ضربه‌ای باید بررسی شوند تا مشخص شود چه چیزی باعث بورسیت شما می‌شود.

شعله ور شدن مکرر یا بورسیت سرکش می تواند برای فرد مبتلا شایع و خسته کننده باشد. نکته مهم در مدیریت بورسیت مداوم این است که عمیقاً به این موضوع بپردازید که چرا بورس شما ملتهب است. هنگامی که دلیل مشخص شد، کنترل بورسیت شما به یک پروژه بسیار ساده تر تبدیل می شود.

به یاد داشته باشید که منبع بورسیت سرکش ممکن است بیومکانیک ضعیف، ضعف عضلانی، سفتی، الگوهای حرکتی یا عادات وضعیتی باشد که فیزیوتراپ شما می تواند آنها را شناسایی کرده و در اصلاح آنها به شما کمک کند.

ثانیاً، علت ممکن است مربوط به بیماری باشد. اگر چنین است، لطفا با پزشک خود مشورت کنید. اگر صلاح بدانند، ممکن است آزمایشاتی را توصیه کنند، به عنوان مثال. آزمایش خون، برای از بین بردن یا تایید یک علت سیستمیک بالقوه بورسیت شما.

جلوگیری از عود
بورسیت اغلب یک علامت ثانویه است که توسط بسیاری از عوامل دیگر ایجاد می شود. بهترین شکل درمان بورسیت، شناسایی و سپس پرداختن به یافته‌های غیرطبیعی کنترل ماهیچه‌ای بیومکانیکی برای کاهش احتمال عود بورسیت است. فیزیوتراپیست شما در شناسایی این کمبودها مهارت بالایی دارد تا به شما در بهبود سریع بورسیت و جلوگیری از عود بورسیت کمک کند. پس از ارزیابی کامل شما، فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه کششی، تقویتی، اصلاح و کنترل حرکت را تجویز کند.

انواع رایج بورسیت چیست؟

بورسیت شانه (بورسیت ساب اکرومیال)
بورسیت هیپ (بورسیت تروکانتریک)
بورسیت زانو (بورسیت کشکک)
بورسیت آرنج (بورسیت Olecranon)
بورسیت پاشنه (بورسیت رتروکلکانئال)

درمان بورسیت چیست؟

درمان بورسیت چند مرحله دارد:

 • کاهش درد بورسیت حاد
 • کاهش التهاب بورسا
 • بررسی علت و اصلاح هر دلیلی که مستعد بورسیت باشد
 • از طریق برنامه توانبخشی مناسب از عود جلوگیری کنید.
 • کاهش التهاب و درد بورسا

درمان بورسا معمولاً با روش‌های درمانی که هدف آن کاهش درد و التهاب بورسا است، آغاز می‌شود. گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یخ
 • داروهای ضد التهاب
 • ژل های ضد التهاب
 • تزریق کورتیکواستروئید/بیهوشی.
 • الکتروتراپی
 • بارگیری نوار (به عنوان مثال نوار کینزیو)
 • از فعالیت هایی که درد شما را تشدید می کنند اجتناب کنید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بورسیت – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – درمان پیچ خوردگی مچ پا با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – بورسیت چیست؟ – درمان بورسیت شانه – فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی آرنج – بهترین درمان بورسیت – فیزیوتراپی در منزل کرج

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ