توانبخشی سالمندان

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. توانبخشی سالمندان
توانبخشی سالمندان

توانبخشی سالمندان با هدف بازگرداندن عملکرد یا افزایش توانایی عملکردی باقیمانده و بهبود کیفیت زندگی در افراد مسن به‌ویژه افرادی که دارای اختلالات ناتوان کننده و یا ضعیف هستند، انجام می‌شود.

توانبخشی بیماران سالمند برای رفاه بیماران و جامعه امری ضروری است تا بتوانیم از نظر اجتماعی و اقتصادی پیشرفت کنیم.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل شرق تهران با هدف بهبود کیفیت و لذت سالمندان عزیز از زندگی خدمات توانبخشی سالمندان را ارائه می دهند.

تمرینات توانبخشی در این عزیزان بر عملکرد و رفاه تمرکز دارد، نه منحصراً بر بیماری. توانبخشی بیماران مسن می تواند به حفظ استقلال عملکردی و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

مشخصه افزایش سن ، کاهش در عملکرد فیزیولوژیکی عمومی است و این امر باعث شیوع بیماری مزمن و چند بیماری در میان سالمندان می شود.

این ویژگی‌ها، در میان سایر ویژگی‌ها، بهبودی را در میان سالمندان چالش‌برانگیز می‌سازد، بنابراین، درک اصول توانبخشی، ارائه نتایج درمانی مؤثر به سالمندان را تسهیل می‌کند.

نقش متخصصان بهداشتی از جمله متخصصان فیزیوتراپی با دانش و مهارت های تخصصی در برخورد با مسائل سالمندان ضروری است و برای ارائه مراقبت های بهینه در پاسخ به نیازها و آرزوهای سالمندان به یک تیم چند رشته ای نیاز است.

پس از بستری شدن در بیمارستان، 11 درصد از بیماران مسن تر به مراکز توانبخشی ارجاع داده می شوند. افزایش جمعیت سالمندان و افزایش آشکار ناتوانی های مربوط به مانند اختلالات اسکلتی عضلانی، افسردگی، دیابت و اختلالات عصبی، که بر فعالیت های مرتبط با تحرک به ویژه تأثیر می گذارد، نیاز به توانبخشی را افزایش می دهد. بیماریهای نورول<ژیک همچون سکته مغزی و پارکینسون نیز با افزایش سن شیوع بالاتری پیدا می کنند و فیزیوتراپی بخش مهمی از برنامه توانبخشی در این بیماری ها است.

توانبخشی بزرگسالان مسن باید:

 • بر فعالیت عملکردی برای حفظ تحرک و توانایی عملکردی تأکید کند.
 • بهبود تعادل از طریق ورزش و برنامه‌های فعالیت عملکردی (مانند تمرینات تغییر وزن، پیاده‌روی با تغییر جهت و ارتفاع و رسیدن به فعالیت‌ها)،
 • تغذیه خوب و مراقبت عمومی خوب (شامل بهداشت، آبرسانی، ملاحظات روده و مثانه، و استراحت و خواب مناسب)
 • و حمایت اجتماعی و عاطفی.

توانبخشی سالمندان

فواید توانبخشی سالمندان چیست؟

 • بازیابی استقلال فرد سالمند که کمک زیادی به کاهش وابستگی به اطرافیان می کند.
 • افزایش ایمنی و کارایی
 • کاهش خطر سقوط
 • بازیابی اعتماد به نفس
 • بهبود کیفیت زندگی
 • کمک به سالمند برای انجام فعالیت های روزمره زندگی
 • بهبود تحرک در داخل و خارج از منزل
 • حفظ قدرت عضلانی
 • تعادل و آموزش مجدد راه رفتن

فیزیوتراپی برای توانبخشی سالمندان می تواند بسیار مفید باشد اگر زمین خورده اید، تصادف کرده اید یا فقط می خواهید استقلال و توانایی های عملکردی خود را بهبود ببخشید، فیزیوتراپی در منزل برای شما بسیار مناسب است.

خدمات توانبخشی سالمندان برای این دسته از افراد بسیار مفید و ضروری است:

 • اخیراً تحرک آنها کاهش زیادی پیدا کرده است.
 • اخیرا از بیمارستان مرخص شده است.
 • افتادن یا خطر بالای افتادن دارند.
 • اخیرا تصادف کرده است.
 • دردی که آنها را محدود می کند.
 • اخیرا جراحی کرده است.
 • علاقه به بهبود استقلال و توانایی های عملکردی خود دارد.

پس از یک بیماری یا اقامت در بیمارستان، سالمندان ممکن است قبل از بازگشت به خانه‌های خود به حمایت کمی نیاز داشته باشند. یک مرکز توانبخشی متخصص در توانبخشی افراد سالمند می تواند به ایمن شدن این انتقال تا حد امکان کمک کند.

توانبخشی سالمندان خدماتی است که بر بهبود کیفیت زندگی افراد سالمند و ناتوان تمرکز دارد. این برنامه های توانبخشی دارای درمانگران و پرستارانی هستند که دانش خاصی در مورد بهترین نحوه ارائه مراقبت به بیماران مسن دارند.

اهداف برنامه بر بازگرداندن بیماران به عملکرد فیزیکی و ذهنی که قبل از وقوع دوره سلامت در آن بودند تمرکز دارد.

توانبخشی معمولاً با توجه به نیازهای بیمار، شامل فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتار درمانی می شود.

فیزیوتراپی درمانی است که بیشتر افراد وقتی به توانبخشی فکر می کنند به آن فکر می کنند. فیزیوتراپیست از تمرینات و تجهیزات مختلف برای کمک به بیماران برای بازیابی تحرک پس از تصادف، جراحی یا بیماری طولانی مدت که مدت طولانی را در رختخواب گذرانده اند، استفاده می کند، از آن جایی که بسیاری از افرادی که در دوران سالمندی قرار دارند و توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل بهره مند شوند.

کاردرمانی از فعالیت‌های زندگی روزمره – مانند لباس پوشیدن، انجام کارهای خانه و سرگرمی‌های مورد علاقه – برای بازیابی یا حفظ توانایی فیزیکی استفاده می‌کند. این نوع درمان به بازیابی مهارت هایی مانند سوار و پیاده شدن از ماشین، بالا رفتن از پله ها و مانور در اطراف آشپزخانه کمک می کند.

و در نهایت، گفتار درمانی برای کمک به بیمار در بازیابی مهارت های زبانی و شناختی و همچنین غلبه بر مشکلات مربوط به خوردن و بلع که ممکن است پس از یک دوره سلامتی رخ دهد، طراحی شده است. گفتار درمانی معمولاً پس از سکته مغزی یا آسیب مغزی مورد نیاز است.

برنامه های توانبخشی در افراد سالمند

 • مراقبت های بعد از جراحی
 • توانبخشی قلبی
 • بیماری های ریوی و مراقبت های تنفسی
 • مدیریت دیابت
 • مراقبت از زخم
 • بیماری عصبی
 • مراقبت های ارتوپدی

مزایای توانبخشی سالمندان

اگر شما یک سالمند هستید یا یکی از عزیزان مسن دارید که نیاز به توانبخشی دارد، یک مرکز تخصصی در مراقبت از سالمندان می تواند مزایای زیادی داشته باشد. درمانگران و تیم پزشکی به طور ویژه در مورد مداخلات و تکنیک هایی که برای افراد مسن مناسب است آموزش دیده اند. آنها می‌توانند سرعت درمان را طوری تنظیم کنند که برای بیمار مسن‌تر مناسب باشد و به طور بالقوه آسیب‌دیدگی را کاهش دهد و در عین حال به کاهش زمان بهبودی کمک کند.

توانبخشی مناسب می تواند به جلوگیری از آسیب و بستری شدن در بیمارستان در آینده کمک کند، در حالی که به سالمندان کمک می کند استقلال خود را حفظ کنند و از قرار گرفتن در مراقبت های طولانی مدت اجتناب کنند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل سالمندان – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل افراد سالمند – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی سالمندان در منزل

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ