نوبت دهی فیزیوتراپی 09122655648

توانبخشی فلج مغزی

  1. خانه
  2. بیماری های مغز و اعصاب
  3. فلج مغزی
  4. توانبخشی فلج مغزی
توانبخشی فلج مغزی

توانبخشی فلج مغزی

توانبخشی شامل مجموعه اقداماتی می شود که برای یک فرد معلول یا ناتوان برای کمک به کاهش مشکلات و عوارض بیماری و افزایش استقلال فردی و کاهش وابستگی به اطرافیان انجام می گیرد.

فلج مغزی یا سی پی CP یکی از ناهنجاری های رشدی است که می تواند مشکلاتی در زمینه حرکت ، توانایی های ذهنی ، گفتار و … برای فرد مبتلا به همراه داشته باشد.

فلج مغزی کودکان به دلیل رشد ناقص یا غیر طبیعی و یا وارد شدن آسیب به قسمتی از مغز که مسئول کنترل حرکات بدن است ایجاد شده و عوامل مختلف قبل ، حین و پس از تولد در بروز آن موثرند.

فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی از مهم ترین اقدامات توانبخشی هستند که برای مبتلایان به فلج مغزی انجام می گیرند.

عوامل مختلفی قبل از تولد و در دوران بارداری ، حین تولد و یا پس از آن در دروان کودکی ممکن است موجب بروز فلج مغزی شود.

وارد شدن آسیب به مادر و جنین در دوران بارداری ، نرسیدن اکسیژن به مغز نوزاد حین تولد در طی زایمان های سخت و طولانی و یا وارد شدن آسیب به سر در دوران کودکی می توانند منجر به بروز فلج مغزی شوند.

اختلالات جسمی _ حرکتی که سبب ناتوانی در حفظ تعادل و راه رفتن بطور صحیح می شود ، اختلالاتی در زمینه گفتار و تکلم صحیح و مشکلات ذهنی و شناختی از مهم ترین عوارض فلج مغزی هستند که فرد مبتلا را نیازمند خدمات توانبخشی می کنند.

توانبخشی فلج مغزی به بیمار کمک می کند تا مشکلاتی که در زمینه های حرکت ، گفتار ، درک  و هماهنگی بین فعالیت ها برای وی ایجاد شده را به حداقل برساند و از این طریق زندگی بهتری را در آینده تجربه کند.

در توانبخشی شناختی از مجموعه تکنیک های برای درگیر و فعال نمودن مغز کودک برای کمک به کاهش مشکلات جسمی و ذهنی استفاده می شود.

توانبخشی فلج مغزی

عدم هماهنگی عضلات ، ضعف شدید اندام ها ، اختلال در انجام فعالیت ها ، راه رفتن بطور غیر طبیعی ، خشکی و انقلاض غیر عادی عضلات و اختلالات گفتاری از مهم ترین عوارضی هستند که این بیماری ایجاد می کند.

عفونت های بارداری ، وارد شدن ضربه به سر جنین در دوران بارداری ، نرسیدن اکسیژن به مغز نوزاد حین زایمان و رشد غیر طبیعی مغز در دوران جنینی از جمله مهم ترین عواملی هستند که خطر ابتلا به این بیماری را به همراه دارند.

فیزیوتراپی فلج مغزی

فیزیوتراپی مهم ترین بخش توانبخشی فلج مغزی را شامل می شود.

متخصص فیزیوتراپی تمرینات ورزشی ویژه ای را برای جلوگیری از تشدید ضعف عضلانی و افزایش قدرت عضلات که می تواند به بهبود وضعیت حرکتی بیماران کمک کند تنطیم کرده و نحوه انجام آن ها را به بیمار و خانواده وی آموزش می دهد.

فیزیوتراپی در منزل و یا در کلینیک فیزیوتراپی نقش مهمی در توانمندسازی مبتلایان سی پی دارد و به کاهش مشکلات این افراد در بزرگسالی کمک می کند.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتباط با استفاده از وسایل کمکی مانند اسپیلنت ، کفش طبی و ارتز پروتز به بیماران فلج مغزی می کند که در این بخش نیز متخصصین ارتوپد فنی می توانند به بیمار کمک کنند.

کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی که در دو حیطه جسمی و ذهنی اراده می شود می تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران سی پی کمک کند.

کاردرمانی مهارت های حرکتی را بهبود بخشیده و به فرد کمک می کند تا از اندام های خود بطور بهینه استفاده کند.

کاردرمانگر بسته به شدت آسیب و اینکه کدام اندام دچار مشکل شده تمرینات توانبخشی ویژه ای را برای بیمار تنطیم می کند.

کاردرمانی ذهنی نیز از حیطه های تخصصی فعالیت کاردرمانگران است که افراد مبتلا به فلج مغزی که دچار مشکلات شناختی و ذهنی هستند می توانند از آن بهره ببرند.

مبتلایان به این بیماری که به دلیل مشکلات جسمی ایجاد شده قادر به مراجعه به کلینیک کاردرمانی نیستند می توانند از خدمات کاردرمانی در منزل استفاده کنند.

گفتاردرمانی فلج مغزی

همانطور که گفته شده اختلال تکلم و گفتار و در مواردی اختلال در بلع غذا از دیگر مشکلات مبتلایان به این بیماری است که نیازمند گفتاردرمانی است.

آسیب شناس گفتار و زبان از دانش خود در جهت کمک به بیماران سی پی استفاده می کند.

گفتاردرمانگر همچنین به کودک مبتلا در ارتباط با کاهش مشکلات تغذیه ای و مشکلات جسمی پس از آن کمک می کند.

 

فیزیوتراپیست جانپور

متخصص فیزیوتراپی و توانبخشی

ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک فیزیوتراپی

تلفن های تماس : 09122655648 – 77699708

 

مقالات بیشتر

توانبخشی سکته مغزی

توانبخشی سکته مغزی یکی از ضروری ترین اقدامات در کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی و بهبود شرایط مبتلایان پس از این آسیب مغزی می باشد. سكته مغزی نوعی آسيب عصبی حاد ناشی از اختلال در خون رسانی به قسمت هایی از مغز است که به دلایلی همچون انسداد عروق مغز به دلیل وجود لخته…

درمان فلج مغزی

درمان فلج مغزی فلج مغزی به گروهی از اختلالات دائمی و غیرپیشرونده گفته میشود كه به دلیل بروز آسیب مغزی در دوران جنینی یا در سال های ابتدایی زندگی رخ می دهد. این آسیب مغزی منجر به از دست رفتن كنترل حركات جسمی در فرد می شود و بندرت منجر به بروز اختلالات ذهنی نیز…

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن یکی از ضروری ترین اقداماتی است که برا کمک به تسریع فرایند بهبودی و کاهش عوارض جراحی توصیه می شود. تعویض مفصل لگن یکی از روش های جراحی موفق در سالیان اخیر است و در مواردی که مفصل لگن در اثر مشکلاتی همچون آرتروز یا شکستگی شدید دچار تخریب…

دلایل کمردرد

دلایل کمردرد کمردرد به عنوان یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به مراکز درمانی شناخته می شود و بحدی شایع است که بر اساس آمارها بیش از 80 درصد از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. دلایل و عوامل مختلفی در بروز کمردرد نقش دارند از یک رگ به رگ…

انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر عارضه ای است که به علت التهاب تاندون های خم کننده انگشت رخ داده و موجب ناتوانی در خم و راست کردن انگشت و همچنین درد و حساسیت انگشت می شود. این عارضه دردناک سبب می شود تا انگشتان هنگام خم شدن قفل شده و فرد توانایی راست کردن…

فلج بلز و درمان آن با فیزیوتراپی

فلج بلز یا فلج صورت عارضه ای است که در آن عضلات یک طرف صورت ضعیف و فلج شده و با عوارضی همچون یک طرف شدن لبخند فرد و افتادگی یا سفتی یک طرف صورت همراه است. این بیماری به دلیل تورم و التهاب در عصب هفتم جمجمه‌ای که عصب صورت یا فاسیال نام دارد…

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فهرست