درد روتاتور کاف

درد روتاتور کاف

درد روتاتور کاف چیست؟

روتاتور کاف از چهار ماهیچه تشکیل شده است که تیغه شانه شما را احاطه کرده اند. هر عضله دارای یک تاندون است که آن را به بازوی شما متصل می کند. این تاندون ها به شما اجازه می دهند بازوی خود را بلند کرده و بچرخانید. هنگامی که تاندون آسیب دیده، ملتهب یا فرسوده می شود، می تواند موجب درد روتاتور کاف شود.

این مقاله علائم این آسیب و سه علت اصلی پارگی، تاندونیت یا تاندونوز را مورد بحث قرار می‌دهد. همچنین نحوه تشخیص و درمان انواع آسیب های روتاتور کاف را توضیح می دهد.

علائم درد روتاتور کاف

علائم این درد و آسیب به علت خاصی بستگی دارد، اما برخی از آنها همپوشانی دارند. علائم رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و تورم شدید یا دردناک که در قسمت جلویی یا خارجی (جانبی) شانه و بازو قرار دارد (معمولاً به دلیل التهاب تاندون یا پارگی روتاتور کاف). در برخی موارد، درد دورتر از بازو نیز احساس می شود
 • مشکل در انجام فعالیت هایی مانند شانه کردن موها یا رسیدن به پشت سر.
 • از دست دادن قدرت در بازو (مخصوصاً با پارگی). به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که در کنار گذاشتن ظروف در کابینت های بالایی یا قرار دادن دست در یخچال برای بلند کردن یک کارتن شیر برایتان مشکل است.
 • درد هنگام خواب بر روی شانه آسیب دیده. درد ضربان دار در شب نیز با تاندونیت روتاتور کاف یا پارگی شایع است. گاهی اوقات، درد شانه ممکن است آنقدر شدید باشد که شما را از خواب بیدار کند.
 • در برخی موارد، افراد مبتلا به پارگی روتاتور کاف هیچ دردی ندارند. همچنین، پارگی شدیدتر گاهی اوقات می‌تواند باعث درد کمتری نسبت به پارگی جزئی شود. تاندونوز روتاتور کاف نیز همیشه باعث درد نمی‌شود، مخصوصاً در اوایل.

چه زمانی باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کرد

همه دردهای شانه ناشی از آسیب روتاتور کاف نیست. اگر موارد زیر را دارید باید با فیزیوتراپیست خود تماس بگیرید:

 • درد شدید شانه که به طور ناگهانی ایجاد می شود
 • تورم، کبودی، قرمزی یا گرمی اطراف مفصل شانه
 • درد شانه که مداوم یا بدتر می شود
 • درد شانه همراه با مشکلات تنفسی، سرگیجه یا درد شکم
 • در بلند کردن بازو بالای سر یا حمل اشیا مشکل دارید
 • هر گونه ضربه یا آسیب به شانه، به خصوص اگر تغییر شکل یافته به نظر برسد

دلایل و عوامل خطر

سه علت اصلی درد روتاتور کاف عبارتند از:

تاندونیت روتاتور کاف
تاندونیت روتاتور کاف بیشتر در ورزشکاران جوان و بزرگسالان میانسال شایع است. زمانی اتفاق می‌افتد که یک تاندون روتاتور کاف طبیعی و سالم آسیب ببیند یا ملتهب شود.

ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که نیاز به پرتاب زیاد یا حرکت بالای بازو دارند، اغلب باعث تاندونیت می‌شوند. تنیس، شنا، بیسبال، والیبال و وزنه برداری چند نمونه هستند.

برخی از بیماری های مزمن نیز با تاندونیت روتاتور کاف مرتبط هستند. برای مثال، دیابت و چاقی ممکن است از عوامل خطر باشند

پارگی روتاتور کاف
پارگی روتاتور کاف زمانی رخ می دهد که تاندون از استخوان بازو پاره شود. این پارگی ها عمدتاً در افراد میانسال و مسن یافت می شوند.

پارگی ممکن است در اثر ضربه (به عنوان مثال، افتادن مستقیم روی شانه یا ضربه مستقیم به شانه) ایجاد شود. استفاده بیش از حد مزمن از عضلات روتاتور کاف نیز می تواند در این امر نقش داشته باشد.

چاقی و سیگار نیز ممکن است احتمال پاره شدن روتاتور کاف را در افراد افزایش دهد.

تاندونوز روتاتور کاف
تاندونوز روتاتور کاف وضعیتی است که در آن تاندون‌ها به دلیل افزایش سن شروع به ضعیف شدن و نازک شدن می‌کنند. این به این دلیل است که با افزایش سن، خونرسانی به تاندون‌های روتاتور کاف کاهش می‌یابد.

در نتیجه، هنگامی که تاندون ها تحت فشار قرار می گیرند یا آسیب می بینند، بهبود نمی یابند یا بهبود نمی یابند. احتمال پارگی یا ملتهب شدن این تاندون‌ها بیشتر است.

وضعیت نامناسب، سیگار کشیدن، فعالیت های مکرر بالای سر، و ژن ها نیز ممکن است در ایجاد تاندونوز روتاتور کاف نقش داشته باشند.

درد روتاتور کاف می تواند ناشی از انجام ورزش هایی باشد که شامل پرتاب کردن یا رسیدن به بالای سر است، مانند بیسبال و شنا. علل دیگر شامل پیری و ضعیف شدن تاندون ها و آسیب دیدگی شانه است.

علائم می تواند شامل ضعف در بازو و درد ضربان دار هنگام خواب باشد. با این حال، در برخی موارد، افراد مبتلا به آسیب روتاتور کاف هیچ علامتی ندارند.

تشخیص
پزشکان از انواع آزمایشات برای تشخیص مشکلات روتاتور کاف استفاده می کنند. تست های تصویربرداری، مانند MRI، به ویژه برای کشف علت خاص درد شما مهم هستند.

تشخیص های افتراقی
تمام دردهای روتاتور کاف در واقع به این معنی نیست که شما در آن ناحیه آسیب دیده اید. پزشکان اغلب می خواهند سایر علل احتمالی علائم را رد کنند تا به آنها در تشخیص صحیح کمک کنند. این تشخیص افتراقی نامیده می شود.

برخی دیگر از بیماری‌های اسکلتی عضلانی (آنهایی که بر عضلات و استخوان‌ها تأثیر می‌گذارند) که ممکن است علائمی مشابه آسیب روتاتور کاف داشته باشند عبارتند از:

 • تاندونیت عضله دوسر
 • پارگی لابرال
 • شانه ی یخ زده
 • آرتروز
 • بی ثباتی یا دررفتگی شانه

این شرایط را می توان از طریق آزمایش های تصویربرداری از یکدیگر متمایز کرد. اشعه ایکس می تواند علائم آرتروز را نشان دهد. از MRI ​​می توان برای تشخیص پارگی لبال استفاده کرد.

علاوه بر مشکلات اسکلتی عضلانی، چندین بیماری دیگر نیز می تواند باعث درد شانه در ناحیه روتاتور کاف شود. اینها عبارتند از حمله قلبی یا بیماری قلبی، بیماری کیسه صفرا، یا فشردگی عصب در گردن.

درمان درد روتاتور کاف

درمان مشکل روتاتور کاف بستگی به این دارد که آیا تاندونیت، تاندونوز یا پارگی دارید یا خیر.

تاندونیت و تاندونوز روتاتور کاف
معمولاً می‌توانید تاندونیت و تاندونوز روتاتور کاف را خودتان درمان کنید. شما می توانید درد را با موارد زیر تسکین دهید: 

 • اجتناب از فعالیت‌هایی که درد را تشدید می‌کنند، مانند رسیدن به پشت سر یا رسیدن به پشت
 • بازوی خود را پایین، جلو و نزدیک بدن نگه دارید
 • برای کاهش التهاب، هر چهار تا شش ساعت یک بسته سرد را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی شانه خود قرار دهید.
 • مصرف یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن)
 • اعمال گرما و انجام ماساژ سبک شانه قبل از ورزش در منزل یا فیزیوتراپی در منزل و کلینیک
 • مراجعه به فیزیوتراپ برای تمرینات کششی و دامنه حرکتی 
 • از استفاده از آتل بازو خودداری کنید. بی حرکتی می تواند خطر یخ زدگی شانه را افزایش دهد. این وضعیتی است که در آن درد و سفتی باعث می شود شانه به سختی حرکت کند. ممکن است ماه ها تا سال ها طول بکشد تا بهبود یابد.

پس از حدود دو تا سه ماه از راهبردهای فوق، اکثر افراد بهبودی در درد خود را گزارش می دهند. با این حال، اگر درد ادامه داشت، حتما با فیزیوتراپیست خود صحبت کنید. ممکن است برای جستجوی پارگی روتاتور کاف نیاز به MRI داشته باشید.

پارگی روتاتور کاف
پارگی های کوچک روتاتور کاف مانند تاندونیت روتاتور کاف درمان می شود. اغلب، فیزیوتراپی و یک برنامه ورزشی مناسب می تواند عملکرد مفصل شانه را بهبود بخشد تا از درد ناشی از پارگی تاندون جلوگیری کند.

با این حال، گاهی اوقات جراحی لازم است. ورزشکاران جوان با آسیب روتاتور کاف اغلب نیاز به جراحی دارند.

جراحی ترمیم روتاتور کاف می تواند به صورت یک روش باز یا آرتروسکوپی کم تهاجمی انجام شود. جراح شما روشی را که برای شما بهترین است توصیه می کند. این به محل دقیق آسیب روتاتور کاف شما و شدت آن بستگی دارد.

اگر برای پارگی روتاتور کاف جراحی انجام دهید، چندین ماه پس از آن به فیزیوتراپی نیاز خواهید داشت. این تضمین می کند که شما به درستی بهبود یافته و عملکرد شانه خود را دوباره به دست آورید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی درد شانه – فیزیوتراپی برای درد روتاتور کاف – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی – روشهای درمان آرتروز زانو – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی زانو پس از جراحی – فیزیوتراپی در درمان زانودرد

مقالات بیشتر

بیرون زدگی دیسک گردن

بیرون زدگی دیسک گردن ، یک بیماری شایع است که بر ستون فقرات، به ویژه در ناحیه گردن تاثیر می گذارد. زمانی اتفاق می افتد که هسته داخلی نرم دیسک بین مهره ها از طریق پارگی در لایه بیرونی سخت برآمده یا پاره شود. این وضعیت می تواند اعصاب مجاور را تحریک کرده و تحت…

فیزیوتراپی آسیب نخاعی

فیزیوتراپی آسیب نخاعی (SCI) یک جزء حیاتی از روند کلی توانبخشی در این بیماران است. به دنبال آسیب نخاعی، فرد ممکن است درجات مختلفی از اختلال در تحرک، قدرت، هماهنگی و عملکرد کلی خود را تجربه کند. هدف از فیزیوتراپی آسیب نخاعی پرداختن به این چالش ها از طریق ترکیبی از تمرینات تخصصی، درمان دستی…

فیزیوتراپی در منزل میرداماد

فیزیوتراپی در منزل میرداماد، بر کمک به افراد برای بهبودی از آسیب ها، مدیریت شرایط مزمن، بهبود تحرک و کاهش درد از طریق ابزارهای فیزیکی تمرکز دارد.  دلایل مختلفی وجود دارد که فیزیوتراپی در منزل ممکن است ارجح یا ضروری باشد. برخی از بیماران ممکن است تحرک محدودی داشته باشند و رفتن به کلینیک برای…

فیزیوتراپی بعد از جراحی دست

فیزیوتراپی بعد از جراحی دست نقش مهمی در روند بهبودی پس از جراحی ایفا می کند و به بازیابی تحرک، قدرت و عملکرد دست آسیب دیده کمک می کند. فرآیند توانبخشی معمولاً شامل ترکیبی از تمرینات، درمان دستی و روش‌هایی برای رسیدگی به اهداف خاص جراحی است. مراحل فیزیوتراپی بعد از جراحی دست فیزیوتراپی پس…

جراحی فتق دیسک گردن

جراحی فتق دیسک گردن یک روش پزشکی است که با هدف کاهش علائم ناشی از فتق دیسک در ستون فقرات گردنی انجام می شود.  جراحی فتق دیسک گردن که به نام دیسککتومی گردنی نیز شناخته می شود، یک عمل جراحی است که برای کاهش فشار روی نخاع یا ریشه های عصبی ناشی از فتق دیسک…

کیفوز در کودکان

کیفوز در کودکان که به آن قوز پشت نیز می‌گویند، انحنای غیرطبیعی ستون فقرات به جلو در کودکان است. در حالی که یک انحنای خفیف طبیعی است، گرد شدن شدید بیش از 50 درجه می تواند باعث درد، مشکلات تنفسی و سایر مشکلات سلامتی شود. ستون فقرات که به عنوان ستون مهره نیز شناخته می…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ