درمان اسکولیوز

 1. خانه
 2. بیماری های ارتوپدی
 3. بیماری های ستون فقرات
 4. درمان اسکولیوز
درمان اسکولیوز

درمان اسکولیوز

هنگامی که تشخیص تایید شده اسکولیوز وجود دارد، چندین موضوع برای ارزیابی وجود دارد که می تواند به تعیین گزینه های درمانی کمک کند:

 • بلوغ ستون فقرات – آیا ستون فقرات بیمار هنوز در حال رشد و تغییر است؟
 • درجه و میزان انحنا – شدت انحنا چقدر است و چه تاثیری بر سبک زندگی بیمار دارد؟
 • محل انحنا – به گفته برخی از کارشناسان، احتمال پیشرفت انحنای قفسه سینه بیشتر از انحناهای سایر نواحی ستون فقرات است.
 • امکان پیشرفت منحنی – بیمارانی که قبل از جهش رشد در نوجوانی انحنای بزرگی دارند، احتمال بیشتری دارد که پیشرفت منحنی را تجربه کنند.

پس از ارزیابی این متغیرها، ممکن است گزینه های درمانی زیر توصیه شود:

درمان اسکولیوز

مشاهده و معاینات دوره ای

در بسیاری از کودکان مبتلا به اسکولیوز، انحنای ستون فقرات آنقدر خفیف است که نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر پزشک یا فیزیوتراپیست نگران است که منحنی در حال افزایش است، ممکن است بخواهد کودک را هر چهار تا شش ماه یک بار در دوران نوجوانی معاینه کند.

در بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز، عکس برداری با اشعه ایکس معمولاً هر پنج سال یک بار توصیه می شود، مگر اینکه علائم به تدریج بدتر شوند.

بریس

بریس ها فقط در بیمارانی که به بلوغ اسکلتی نرسیده اند موثر است. اگر کودک هنوز در حال رشد است و انحنای او بین 25 تا 40 درجه است، ممکن است یک بریس برای جلوگیری از پیشرفت انحنا توصیه شود. بهبودهایی در طراحی بریس وجود دارد و مدل‌های جدیدتر زیر بازو قرار می‌گیرند، نه دور گردن. انواع مختلفی از بریس ها موجود است. در حالی که بین متخصصان در مورد اینکه کدام نوع بریس مؤثرتر است، اختلاف نظر وجود دارد، مطالعات بزرگ نشان می‌دهد که بریس‌ها، زمانی که با انطباق کامل استفاده می‌شوند، با موفقیت پیشرفت منحنی را در حدود 80 درصد از کودکان مبتلا به اسکولیوز متوقف می‌کنند.

برای اثربخشی مطلوب، بریس باید به طور منظم بررسی شود تا از تناسب مناسب اطمینان حاصل شود و ممکن است لازم باشد 16 تا 23 ساعت هر روز تا زمانی که رشد متوقف شود، استفاده شود.

فیزیوتراپی اسکولیوز

درمان اسکولیوز

اگر برای درمان اسکولیوز به فیزیوتراپی ارجاع شده اید، اولین جلسه شما با فیزیوتراپیست ارزیابی اولیه خواهد بود. در طی این قرار ملاقات، فیزیوتراپ شما با شما مصاحبه می کند و در مورد درد، تشخیص و کارهایی که تاکنون برای درمان اسکولیوز انجام داده اید، می پرسد. آنها سابقه پزشکی گذشته شما را بررسی می کنند و هر دارویی را که مصرف می کنید یادداشت می کنند. فیزیوتراپیست شما نیز ممکن است بخواهد اشعه ایکس شما را مشاهده کند، بنابراین باید آنها را با خود در قرار ملاقات بیاورید. اگر بریس دارید، آن را هم بیاورید.

پس از مصاحبه، فیزیوتراپیست شما اندازه گیری های مختلفی را انجام می دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ارزیابی وضعیتی
 • دامنه حرکتی ستون فقرات و اندام ها
 • استحکام – قدرت
 • تعادل
 • عملکرد ریوی
 • تحرک عملکردی

پس از اینکه فیزیوتراپیست شما اطلاعاتی در مورد اختلالات شما جمع آوری کرد، هدف گذاری و درمان می تواند آغاز شود. اهداف رایج برای اسکولیوز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد را کنترل کنید
 • بهبود موقعیت و تراز ستون فقرات
 • بهبود قدرت
 • بهبود کنترل وضعیتی
 • دامنه حرکتی را در ستون فقرات و اندام های خود به حداکثر برسانید
 • بهبود تنفس و عملکرد ریه (منحنی جانبی ستون فقرات شما ممکن است عملکرد طبیعی دیافراگم را مختل کند و منجر به مشکل در تنفس شود.)

درمان فیزیوتراپی برای اسکولیوز شما ممکن است در زمان ملاقات اولیه شروع شود. به احتمال زیاد، فیزیوتراپ به شما یک برنامه ورزشی فیزیوتراپی در منزل را آموزش می دهد که می تواند روزانه انجام شود. این برنامه تمرینی کارهایی را که در کلینیک PT برای اسکولیوز انجام می دهید افزایش می دهد.

فیزیوتراپی در منزل می تواند به افرادی که به هر دلیل شرایط مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند کمک کند تا از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شوند.

جراحی

در کودکان، دو هدف اصلی جراحی جلوگیری از پیشرفت انحنا در بزرگسالی و کاهش بدشکلی ستون فقرات است. اکثر متخصصان تنها زمانی عمل جراحی را توصیه می کنند که انحنای ستون فقرات بیشتر از 40 درجه باشد و نشانه هایی از پیشرفت وجود داشته باشد. این جراحی را می توان با استفاده از روش قدامی (از طریق جلو) یا روش خلفی (از پشت) بسته به مورد خاص انجام داد.

برخی از بزرگسالانی که در دوران کودکی تحت درمان قرار گرفته‌اند، ممکن است به جراحی تجدیدنظر نیاز داشته باشند، به‌ویژه اگر 20 تا 30 سال پیش، قبل از اجرای پیشرفت‌های عمده در روش‌های جراحی ستون فقرات، درمان شده‌اند. در آن زمان، جوش دادن یک بخش طولانی از ستون فقرات معمول بود. هنگامی که بسیاری از بخش‌های مهره‌ای ستون فقرات با یکدیگر ذوب می‌شوند، بخش‌های متحرک باقی‌مانده بار و استرس مرتبط با حرکات را بیشتر می‌پذیرند. بیماری بخش مجاور فرآیندی است که در آن تغییرات دژنراتیو در طول زمان در بخش‌های متحرک بالا و زیر فیوژن ستون فقرات رخ می‌دهد. این می تواند منجر به آرتریت دردناک دیسک ها، مفاصل فاست و رباط ها شود.

به طور کلی، جراحی در بزرگسالان ممکن است زمانی توصیه شود که انحنای ستون فقرات بیشتر از 50 درجه باشد و بیمار آسیب عصبی به پاهای خود داشته باشد و یا علائم روده یا مثانه را تجربه کند. بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز دژنراتیو و تنگی ستون فقرات ممکن است به جراحی رفع فشار همراه با فیوژن ستون فقرات و یک رویکرد جراحی از جلو و عقب نیاز داشته باشند.

تعدادی از عوامل می تواند منجر به افزایش خطرات مربوط به جراحی در افراد مسن مبتلا به اسکولیوز دژنراتیو شود. این عوامل شامل موارد زیر است: سن بالا، سیگاری بودن، اضافه وزن و وجود سایر مشکلات بهداشتی ـ پزشکی. به طور کلی، انتظار می رود که هم زمان جراحی و هم زمان بهبودی در افراد مسن مبتلا به اسکولیوز طولانی تر باشد.

پس از جراحی نیز فیزیوتراپی در منزل برای تسریع بهبود ضروری است.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

درمان اسکولیوز – فیزیوتراپی اسکولیوز – بهترین درمان اسکولیوز – بریس اسکولیوز – فیزیوتراپی در منزل اسکولیوز – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – دکتر فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل حکیمیه – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی برای درمان اسکولیوز – علائم اسکولیوز – هزینه فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ