درمان درد سیاتیک بدون جراحی

درمان درد سیاتیک بدون جراحی

درمان درد سیاتیک بدون جراحی با روشهای همچون فیزیوتراپی و ورزش امکان پذیر است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود.

سیاتیک دردی را توصیف می کند که از پشت ران و به پایین ساق پا منتشر می شود. ممکن است در اثر تحریک یک یا چند عصب تحتانی ستون فقرات ایجاد شود. درد می تواند خفیف یا شدید باشد و اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی در قسمت تحتانی ستون فقرات ایجاد می شود. خبر خوب این است که درمان درد سیاتیک بدون جراحی اغلب از طریق روش های محافظه کارانه در عرض چند هفته امکان پذیر است.

تلاش برای بهبود قدرت کمر و مرکز بدن و در عین حال افزایش انعطاف پذیری در سرتاسر باسن و پایین بدن، شانس شما را برای تجربه کمردرد و سایر علائم سیاتیک کاهش می دهد.

علائم درد سیاتیک

علائم سیاتیک می تواند از یک درد خفیف تا درد طاقت فرسایی که در طول مسیر عصب سیاتیک شما منتشر می شود، متفاوت باشد، که از قسمت پایین کمر شما به پایین از باسن شما و به هر پا کشیده می شود.

این علائم می تواند شامل بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا ضعف عضلانی باشد که از پشت ران شما و به ساق پا یا ساق پا می رسد. اغلب با سرفه یا عطسه بدتر می شود.

به طور معمول، افراد مبتلا به سیاتیک علائم را تنها در یک طرف بدن تجربه می کنند. اگرچه درد ممکن است شدید باشد، سیاتیک اغلب می تواند از طریق فیزیوتراپی، درمان های کایروپراکتیک و ماساژ، بهبود قدرت و انعطاف پذیری، و استفاده از کمپرس های گرما و یخ تسکین یابد.

عوامل خطر

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند شما را مستعد ابتلا به سیاتیک کند، که هم ورزشکاران و هم کسانی را که فعالیت کمتری دارند، تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که سبک زندگی کم تحرک دارند بیشتر از افراد فعال در معرض ابتلا به سیاتیک هستند. با این حال، ورزشکاران استقامتی نیز مستعد ابتلا به سیاتیک ناشی از کار زیاد و سفت شدن عضلات هستند.

سن نیز عامل مهمی است، زیرا افراد بین 30 تا 60 سال اغلب دچار انحطاط ناشی از افزایش سن در ستون فقرات خود می شوند، از جمله فتق دیسک، خار استخوان و اختلال عملکرد مفصل در لگن. به گفته کلینیک مایو، چاقی و دیابت از دیگر عوامل شایع هستند.

درمان درد سیاتیک بدون جراحی

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا سیاتیک می تواند از طریق روش های محافظه کارانه مانند تنظیمات کایروپراکتیک، کشش استاتیک و سرما درمانی تسکین یابد یا خیر. اکثر افراد به تکنیک های ساده به خوبی پاسخ می دهند و در عرض چند هفته بدون درد هستند. تنظیمات کایروپراکتیک و ماساژ درمانی ممکن است به بهبود هم ترازی ستون فقرات شما و رفع سایر بیماری های زمینه ای کمک کند و همچنین گردش خون و آرامش عضلانی را بهبود بخشد. درد جزئی را نیز می توان با استفاده از گرما و سرما درمان کرد.

در حالی که برخی از پزشکان ممکن است پس از شکست اقدامات غیرتهاجمی، جراحی را به عنوان درمانی برای سیاتیک توصیه کنند، کارشناسان می گویند که این جراحی همیشه انتخاب مناسبی برای همه نیست.

بر اساس آمارها نزدیک به 50 درصد از افراد مبتلا به سیاتیک، علائم خود را در عرض 1.5 ماه پس از تشخیص بهبود می‌دهند. درمان درد سیاتیک بدون جراحی ممکن است شامل دوره بهبودی طولانی تری باشد. با این حال، جراحی خطرات خاص خود را دارد که شامل عفونت و لخته شدن خون می شود. مهم است که با پزشک خود در مورد سیاتیک خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام درمان برای شما بهترین است.

درمان درد سیاتیک بدون جراحی

تمرینات فیزیوتراپی در درمان درد سیاتیک بدون جراحی

عضلانی اطراف ستون فقرات و شکم شما ممکن است ضعیف یا بیش از حد سفت باشد و مانع از حمایت آن در صورت لزوم از بدن شما شود. وضعیت نامناسب و ضعیف شدن عضلات می تواند بر روی تراز ستون فقرات شما تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به کمردرد و سیاتیک را افزایش دهد. تمرینات تقویتی ملایمی که قسمت مرکزی بدن و پشت شما را هدف قرار می دهند، وضعیت و توانایی شما را برای پاسخ به استرس بهبود می بخشد و احتمال و شدت کمردرد را کاهش می دهد. در حالی که در حال نقاهت پس از سیاتیک هستید، ممکن است بخواهید از ورزش‌های شدید مانند دویدن و پلایومتریک خودداری کنید.

سفت شدن عضلات همسترینگ، باسن و باسن می تواند وضعیت شما را تغییر دهد و فشار وارده بر کمر را افزایش دهد که ممکن است به سیاتیک کمک کند. بیشتر انواع سیاتیک از یک روال کششی که باسن و همسترینگ را هدف قرار می دهد و عضله پیریفورمیس که بیش از حد استفاده شده یا ملتهب شده را تسکین می دهد، به طور قابل توجهی سود می برند. پیریفورمیس عضله کوچکی است که در پایه ستون فقرات می چسبد و درست بالای عصب سیاتیک قرار دارد. عدم تحرک یا نشستن طولانی مدت، پیریفورمیس را روی عصب سیاتیک فشرده می کند که می تواند منجر به تشدید و درد شود. اثرات تنگی باسن و همسترینگ را با اتخاذ یک روال کششی ساده یا ترکیب یوگا در رژیم کلی تناسب اندام خود معکوس کنید.

داروها
فیزیوتراپی اغلب اولین خط درمان سیاتیک است. با این حال، اگر علائم شما بهبود نیافت، ممکن است پزشک مصرف دارو را به شما توصیه کند. رایج ترین انواع داروهای تجویز شده برای درد سیاتیک عبارتند از:

  • داروهای ضد التهابی
  • شل کننده های عضلانی
  • تزریق استروئید اپیدورال
  • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

درمان های کایروپراکتیک و ماساژ 
درمان های جایگزین برای درمان درد سیاتیک بدون جراحی نیز می تواند تا حدودی درد را تسکین دهد. یک کایروپراکتیک می تواند ستون فقرات شما را به گونه ای تنظیم کند که حرکت ستون فقرات را افزایش دهد، که عملکرد ستون فقرات را بهبود می بخشد و درد را کاهش می دهد. درمان کایروپراکتیک همچنین می تواند کمردرد ناشی از سیاتیک را تسکین دهد، اما برای تشعشع درد کمتر موثر است.

ممکن است در نتیجه درد سیاتیک، عضلات سفت داشته باشید. ماساژ می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌ها، کاهش درد و بهبود تحرک و انعطاف‌پذیری کمک کند.

استفاده از سرما و گرما برای تسکین درد سیاتیک
هنگامی که برای اولین بار شروع به تجربه درد سیاتیک می کنید، استفاده از بسته سرد می تواند تسکین زیادی ایجاد کند. یک بسته سرد یا یک کیسه نخود فرنگی یخ زده را در یک حوله تمیز بپیچید و آن را چند بار در روز به مدت حداکثر 20 دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید.

اگر سیاتیک بعد از چند روز همچنان شما را آزار می دهد، امتحان گرما به جای آن می تواند مفید باشد.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

درمان درد سیاتیک بدون جراحی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ