درمان درد سیاتیک بدون جراحی

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. بیماری های ستون فقرات
  4. درمان درد سیاتیک بدون جراحی
درمان درد سیاتیک بدون جراحی

درمان درد سیاتیک بدون جراحی با روشهای همچون فیزیوتراپی و ورزش امکان پذیر است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود.

سیاتیک دردی را توصیف می کند که از پشت ران و به پایین ساق پا منتشر می شود. ممکن است در اثر تحریک یک یا چند عصب تحتانی ستون فقرات ایجاد شود. درد می تواند خفیف یا شدید باشد و اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی در قسمت تحتانی ستون فقرات ایجاد می شود. خبر خوب این است که درمان درد سیاتیک بدون جراحی اغلب از طریق روش های محافظه کارانه در عرض چند هفته امکان پذیر است.

تلاش برای بهبود قدرت کمر و مرکز بدن و در عین حال افزایش انعطاف پذیری در سرتاسر باسن و پایین بدن، شانس شما را برای تجربه کمردرد و سایر علائم سیاتیک کاهش می دهد.

علائم درد سیاتیک

علائم سیاتیک می تواند از یک درد خفیف تا درد طاقت فرسایی که در طول مسیر عصب سیاتیک شما منتشر می شود، متفاوت باشد، که از قسمت پایین کمر شما به پایین از باسن شما و به هر پا کشیده می شود.

این علائم می تواند شامل بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا ضعف عضلانی باشد که از پشت ران شما و به ساق پا یا ساق پا می رسد. اغلب با سرفه یا عطسه بدتر می شود.

به طور معمول، افراد مبتلا به سیاتیک علائم را تنها در یک طرف بدن تجربه می کنند. اگرچه درد ممکن است شدید باشد، سیاتیک اغلب می تواند از طریق فیزیوتراپی، درمان های کایروپراکتیک و ماساژ، بهبود قدرت و انعطاف پذیری، و استفاده از کمپرس های گرما و یخ تسکین یابد.

عوامل خطر

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند شما را مستعد ابتلا به سیاتیک کند، که هم ورزشکاران و هم کسانی را که فعالیت کمتری دارند، تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که سبک زندگی کم تحرک دارند بیشتر از افراد فعال در معرض ابتلا به سیاتیک هستند. با این حال، ورزشکاران استقامتی نیز مستعد ابتلا به سیاتیک ناشی از کار زیاد و سفت شدن عضلات هستند.

سن نیز عامل مهمی است، زیرا افراد بین 30 تا 60 سال اغلب دچار انحطاط ناشی از افزایش سن در ستون فقرات خود می شوند، از جمله فتق دیسک، خار استخوان و اختلال عملکرد مفصل در لگن. به گفته کلینیک مایو، چاقی و دیابت از دیگر عوامل شایع هستند.

درمان درد سیاتیک بدون جراحی

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا سیاتیک می تواند از طریق روش های محافظه کارانه مانند تنظیمات کایروپراکتیک، کشش استاتیک و سرما درمانی تسکین یابد یا خیر. اکثر افراد به تکنیک های ساده به خوبی پاسخ می دهند و در عرض چند هفته بدون درد هستند. تنظیمات کایروپراکتیک و ماساژ درمانی ممکن است به بهبود هم ترازی ستون فقرات شما و رفع سایر بیماری های زمینه ای کمک کند و همچنین گردش خون و آرامش عضلانی را بهبود بخشد. درد جزئی را نیز می توان با استفاده از گرما و سرما درمان کرد.

در حالی که برخی از پزشکان ممکن است پس از شکست اقدامات غیرتهاجمی، جراحی را به عنوان درمانی برای سیاتیک توصیه کنند، کارشناسان می گویند که این جراحی همیشه انتخاب مناسبی برای همه نیست.

بر اساس آمارها نزدیک به 50 درصد از افراد مبتلا به سیاتیک، علائم خود را در عرض 1.5 ماه پس از تشخیص بهبود می‌دهند. درمان درد سیاتیک بدون جراحی ممکن است شامل دوره بهبودی طولانی تری باشد. با این حال، جراحی خطرات خاص خود را دارد که شامل عفونت و لخته شدن خون می شود. مهم است که با پزشک خود در مورد سیاتیک خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام درمان برای شما بهترین است.

درمان درد سیاتیک بدون جراحی

تمرینات فیزیوتراپی در درمان درد سیاتیک بدون جراحی

عضلانی اطراف ستون فقرات و شکم شما ممکن است ضعیف یا بیش از حد سفت باشد و مانع از حمایت آن در صورت لزوم از بدن شما شود. وضعیت نامناسب و ضعیف شدن عضلات می تواند بر روی تراز ستون فقرات شما تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به کمردرد و سیاتیک را افزایش دهد. تمرینات تقویتی ملایمی که قسمت مرکزی بدن و پشت شما را هدف قرار می دهند، وضعیت و توانایی شما را برای پاسخ به استرس بهبود می بخشد و احتمال و شدت کمردرد را کاهش می دهد. در حالی که در حال نقاهت پس از سیاتیک هستید، ممکن است بخواهید از ورزش‌های شدید مانند دویدن و پلایومتریک خودداری کنید.

سفت شدن عضلات همسترینگ، باسن و باسن می تواند وضعیت شما را تغییر دهد و فشار وارده بر کمر را افزایش دهد که ممکن است به سیاتیک کمک کند. بیشتر انواع سیاتیک از یک روال کششی که باسن و همسترینگ را هدف قرار می دهد و عضله پیریفورمیس که بیش از حد استفاده شده یا ملتهب شده را تسکین می دهد، به طور قابل توجهی سود می برند. پیریفورمیس عضله کوچکی است که در پایه ستون فقرات می چسبد و درست بالای عصب سیاتیک قرار دارد. عدم تحرک یا نشستن طولانی مدت، پیریفورمیس را روی عصب سیاتیک فشرده می کند که می تواند منجر به تشدید و درد شود. اثرات تنگی باسن و همسترینگ را با اتخاذ یک روال کششی ساده یا ترکیب یوگا در رژیم کلی تناسب اندام خود معکوس کنید.

داروها
فیزیوتراپی اغلب اولین خط درمان سیاتیک است. با این حال، اگر علائم شما بهبود نیافت، ممکن است پزشک مصرف دارو را به شما توصیه کند. رایج ترین انواع داروهای تجویز شده برای درد سیاتیک عبارتند از:

  • داروهای ضد التهابی
  • شل کننده های عضلانی
  • تزریق استروئید اپیدورال
  • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

درمان های کایروپراکتیک و ماساژ 
درمان های جایگزین برای درمان درد سیاتیک بدون جراحی نیز می تواند تا حدودی درد را تسکین دهد. یک کایروپراکتیک می تواند ستون فقرات شما را به گونه ای تنظیم کند که حرکت ستون فقرات را افزایش دهد، که عملکرد ستون فقرات را بهبود می بخشد و درد را کاهش می دهد. درمان کایروپراکتیک همچنین می تواند کمردرد ناشی از سیاتیک را تسکین دهد، اما برای تشعشع درد کمتر موثر است.

ممکن است در نتیجه درد سیاتیک، عضلات سفت داشته باشید. ماساژ می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌ها، کاهش درد و بهبود تحرک و انعطاف‌پذیری کمک کند.

استفاده از سرما و گرما برای تسکین درد سیاتیک
هنگامی که برای اولین بار شروع به تجربه درد سیاتیک می کنید، استفاده از بسته سرد می تواند تسکین زیادی ایجاد کند. یک بسته سرد یا یک کیسه نخود فرنگی یخ زده را در یک حوله تمیز بپیچید و آن را چند بار در روز به مدت حداکثر 20 دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید.

اگر سیاتیک بعد از چند روز همچنان شما را آزار می دهد، امتحان گرما به جای آن می تواند مفید باشد.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

درمان درد سیاتیک بدون جراحی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ