درمان واژینیسموس با بیوفیدبک

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک یکی از تکنیک های موثر درمانی است که توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود.

بیوفیدبک به بیماران می آموزد که چگونه تنش کف لگن را کاهش دهند. این می تواند در بیماران با شدت کمتر مبتلا به واژینیسموس ارزشمند باشد، اما نیاز به کاوشگری در ناحیه لگن دارد که ممکن است موارد شدیدتر واژینیسموس را ناراحت کننده کند.

بنابراین، طبقه بندی بیماران با توجه به شدت واژینیسموس بسیار مهم است. قرار دادن هر بیمار در یک دسته کلی از واژینیسموس، بدون درک شدت، به برخی از بیماران امکان می دهد از درمان بهره مند شوند در حالی که برخی دیگر پیشرفت نمی کنند.

واژینیسموس هم یک مشکل جسمی و هم یک مشکل روانی است و درمان باید هر دو موضوع را برطرف کند. جنبه های فیزیکی اسپاسم ورودی واژن باعث ایجاد درجه عمیقی از ترس و اضطراب به نفوذ به دلیل درد شدید می شود.

واژینیسموس وضعیتی است که در آن رابطه جنسی به دلیل انقباض غیرارادی عضلات اطراف واژن غیرممکن می شود.

رفلکس واژینال غیر ارادی ممکن است در حین مقاربت جنسی، قرار دادن تامپون، معاینه پزشک و حتی وارد کردن انگشت خود بیمار ایجاد شود. اسپاسم ایجاد شده ورودی واژن را می بندد و رابطه جنسی را غیرممکن می کند.

اگر طولانی شود باعث درد می شود. همچنین ممکن است باعث اسپاسم در سایر گروه های عضلانی بدن شود، حتی گاهی اوقات باعث مشکل در تنفس می شود. هنگامی که انقباض به پایان می رسد، عضلات شل می شوند و به حالت عادی خود باز می گردند.

واژینیسموس در زنان به اشکال مختلف دیده می شود. برخی از آنها فقط در حین مقاربت ظاهر می شوند اما در معاینه یا قرار دادن تامپون مشکلی ایجاد نمی کنند. در برخی دیگر ورود هر شیی را غیرممکن می کنند. برخی اجازه ورود جزئی به آلت تناسلی را می دهند. اما باعث مقاربت دردناک می شود.

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک می تواند به کاهش مشکلات ناشی از این اختلال کمک زیادی بکند.

اگرچه میزان شیوع آن ناشناخته است، اما تخمین زده می شود که حدود 15 درصد باشد. گزارش های مختلف آمارهای مختلفی در این زمینه ارائه می دهند. دلیل این اختلاف این است که زوج ها از این مشکل خجالت می کشند و واژینیسموس را مخفی نگه می دارند. این باعث تاخیر می شود و دریافت کمک های پزشکی را دشوار می کند. صدها هزار زن از تمام جوامع در سراسر جهان از نوعی واژینیسموس رنج می برند.

علل واژینیسموس

برای اکثر زنان، تعجب آور است که عضلات واژن می توانند به طور غیرارادی و ناخودآگاه منقبض شوند. حتی اگر زن احساس میل جنسی کند، آمیزش غیرممکن است. علت این واکنش متفاوت، وجود پیام های جنسی نادرست و ناسالم در ضمیر ناخودآگاه است که به طور غیرارادی باعث انقباض عضلات اطراف واژن می شود. این پیام ها ممکن است ناشی از ترس از درد، ترس از بارداری، سوء استفاده جنسی، شرایط پزشکی یا فیزیکی، هیجان بیش از حد، آموزش جنسی ناکافی، آموزش بیش از حد محافظه کارانه یا نامتعادل، خشونت خانگی، ترس از خانواده یا بی اعتمادی باشد.

برای برنامه ریزی درمان مناسب، سایر شرایط پزشکی و فیزیکی که باعث مقاربت دردناک می شوند باید رد شوند. برخی از شرایطی که باعث ایجاد آمیزش جنسی دردناک می شوند عبارتند از: ولوودینیا – وستیبولودینیا، بیماری های التهابی لگن (PID)، کیست تخمدان، عفونت های مثانه یا مجاری ادراری، آتروفی واژن، خشکی واژن، افتادگی واژن، پرده بکارت سفت یا ضخیم، تروما هنگام تولد، سرطان رحم و تخمدان، عفونت های واژن، بیماری های پوستی (لیکن اسکلروزیس، اگزما، پسوریازیس)، بیماری های روماتیسمی که مفاصل را درگیر کرده و حرکات مفاصل را محدود می کند.

افرادی که قبلاً به دلیل انقباض غیرارادی عضلات هرگز رابطه جنسی بدون درد نداشتند، به عنوان واژینیسموس اولیه در نظر گرفته می شوند. این نوع اولیه در طول رابطه جنسی یا در اولین معاینه زنان شناسایی می شود. نوع به نام واژینیسموس ثانویه شامل مواردی است که در آن رابطه جنسی قبلاً طبیعی و بدون درد بوده است. گاهی اوقات، حتی اگر مشکلات اولیه به طور کامل پس از جراحی ناپدید شوند، باز هم موفق به برقراری رابطه جنسی نمی شوند.

روش های درمان

برداشتن پرده بکارت
اکثر زنان مبتلا به واژینیسموس فکر می کنند یا به این فکر می افتند که اگر پرده بکارت برداشته شود، بر مشکل غلبه خواهند کرد. با این حال، در بیشتر موارد، برداشتن غشاء باعث ایجاد بافت اسکار و در نتیجه منجر به درد بیشتر می شود. در موارد نادر، پرده بکارت اگر خیلی سفت یا ضخیم باشد را می توان با جراحی برداشت. با این حال، این بدان معنا نیست که واژینیسموس درمان می شود.

روان درمانی
آرامش مهارتی است که باید آموخت. اگر کسی نداند که چگونه آرام شود، با گفتن به کسی که آرام شود، چیزی به دست نمی آید. بنابراین روان درمانی به تنهایی یک روش درمانی موثر نیست. با این حال، زنانی که در گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، نیاز به روان درمانی دارند. ترس از شکست ممکن است باعث اضطراب در فردی شود که نمی داند چگونه آرام شود. بنابراین ضربان قلب افزایش می یابد، ماهیچه ها منقبض می شوند، تنفس سطحی می شود و فشار خون بالا می رود. از آنجایی که واژینیسموس نتیجه انقباض غیرارادی عضلات کف لگن است، درمان نیز باید به سمت شل شدن این عضلات باشد.

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک

بیوفیدبک موثرترین، بدون درد و بدون عوارض جانبی روش درمانی در واژینیسموس است. 95 درصد بیماران پس از دو تا سه هفته درمان به طور کامل بهبود می یابند. هنگامی که با سایر روش های درمانی یا برنامه های ورزشی خانگی ترکیب شود، مدت درمان کوتاه شده و میزان موفقیت افزایش می یابد.

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک به بیمار این امکان را می دهد که در مدت زمان کمتری استراحت کند. ماهیچه ها را می توان با بیوفیدبک تقویت کرد. علاوه بر این، اسپاسم‌های عضلانی از طریق سایر عوامل فیزیوتراپی ناپدید می‌شوند و با تجویز فعلی تسکین‌دهنده درد، می‌توان به تسکین درد دست یافت.

در طول جلسات درمانی، بیمار می تواند نحوه انقباض و شل شدن عضلات کف لگن را روی صفحه نمایش ببیند یا صدای انقباض را بشنود. بنابراین، انقباض و آرامش را می توان در مدت کوتاهی با استفاده از بیوفیدبک یاد گرفت. با پیشرفت جلسات درمانی، بیماران همچنین متوجه می شوند که چقدر در درمان موفق هستند.

 

مقالات مرتبط :

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری مدفوع با بیوفیدبک

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ