درمان واژینیسموس با بیوفیدبک

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. درمان واژینیسموس با بیوفیدبک
درمان واژینیسموس با بیوفیدبک

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک یکی از تکنیک های موثر درمانی است که توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود.

بیوفیدبک به بیماران می آموزد که چگونه تنش کف لگن را کاهش دهند. این می تواند در بیماران با شدت کمتر مبتلا به واژینیسموس ارزشمند باشد، اما نیاز به کاوشگری در ناحیه لگن دارد که ممکن است موارد شدیدتر واژینیسموس را ناراحت کننده کند.

بنابراین، طبقه بندی بیماران با توجه به شدت واژینیسموس بسیار مهم است. قرار دادن هر بیمار در یک دسته کلی از واژینیسموس، بدون درک شدت، به برخی از بیماران امکان می دهد از درمان بهره مند شوند در حالی که برخی دیگر پیشرفت نمی کنند.

واژینیسموس هم یک مشکل جسمی و هم یک مشکل روانی است و درمان باید هر دو موضوع را برطرف کند. جنبه های فیزیکی اسپاسم ورودی واژن باعث ایجاد درجه عمیقی از ترس و اضطراب به نفوذ به دلیل درد شدید می شود.

واژینیسموس وضعیتی است که در آن رابطه جنسی به دلیل انقباض غیرارادی عضلات اطراف واژن غیرممکن می شود.

رفلکس واژینال غیر ارادی ممکن است در حین مقاربت جنسی، قرار دادن تامپون، معاینه پزشک و حتی وارد کردن انگشت خود بیمار ایجاد شود. اسپاسم ایجاد شده ورودی واژن را می بندد و رابطه جنسی را غیرممکن می کند.

اگر طولانی شود باعث درد می شود. همچنین ممکن است باعث اسپاسم در سایر گروه های عضلانی بدن شود، حتی گاهی اوقات باعث مشکل در تنفس می شود. هنگامی که انقباض به پایان می رسد، عضلات شل می شوند و به حالت عادی خود باز می گردند.

واژینیسموس در زنان به اشکال مختلف دیده می شود. برخی از آنها فقط در حین مقاربت ظاهر می شوند اما در معاینه یا قرار دادن تامپون مشکلی ایجاد نمی کنند. در برخی دیگر ورود هر شیی را غیرممکن می کنند. برخی اجازه ورود جزئی به آلت تناسلی را می دهند. اما باعث مقاربت دردناک می شود.

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک می تواند به کاهش مشکلات ناشی از این اختلال کمک زیادی بکند.

اگرچه میزان شیوع آن ناشناخته است، اما تخمین زده می شود که حدود 15 درصد باشد. گزارش های مختلف آمارهای مختلفی در این زمینه ارائه می دهند. دلیل این اختلاف این است که زوج ها از این مشکل خجالت می کشند و واژینیسموس را مخفی نگه می دارند. این باعث تاخیر می شود و دریافت کمک های پزشکی را دشوار می کند. صدها هزار زن از تمام جوامع در سراسر جهان از نوعی واژینیسموس رنج می برند.

علل واژینیسموس

برای اکثر زنان، تعجب آور است که عضلات واژن می توانند به طور غیرارادی و ناخودآگاه منقبض شوند. حتی اگر زن احساس میل جنسی کند، آمیزش غیرممکن است. علت این واکنش متفاوت، وجود پیام های جنسی نادرست و ناسالم در ضمیر ناخودآگاه است که به طور غیرارادی باعث انقباض عضلات اطراف واژن می شود. این پیام ها ممکن است ناشی از ترس از درد، ترس از بارداری، سوء استفاده جنسی، شرایط پزشکی یا فیزیکی، هیجان بیش از حد، آموزش جنسی ناکافی، آموزش بیش از حد محافظه کارانه یا نامتعادل، خشونت خانگی، ترس از خانواده یا بی اعتمادی باشد.

برای برنامه ریزی درمان مناسب، سایر شرایط پزشکی و فیزیکی که باعث مقاربت دردناک می شوند باید رد شوند. برخی از شرایطی که باعث ایجاد آمیزش جنسی دردناک می شوند عبارتند از: ولوودینیا – وستیبولودینیا، بیماری های التهابی لگن (PID)، کیست تخمدان، عفونت های مثانه یا مجاری ادراری، آتروفی واژن، خشکی واژن، افتادگی واژن، پرده بکارت سفت یا ضخیم، تروما هنگام تولد، سرطان رحم و تخمدان، عفونت های واژن، بیماری های پوستی (لیکن اسکلروزیس، اگزما، پسوریازیس)، بیماری های روماتیسمی که مفاصل را درگیر کرده و حرکات مفاصل را محدود می کند.

افرادی که قبلاً به دلیل انقباض غیرارادی عضلات هرگز رابطه جنسی بدون درد نداشتند، به عنوان واژینیسموس اولیه در نظر گرفته می شوند. این نوع اولیه در طول رابطه جنسی یا در اولین معاینه زنان شناسایی می شود. نوع به نام واژینیسموس ثانویه شامل مواردی است که در آن رابطه جنسی قبلاً طبیعی و بدون درد بوده است. گاهی اوقات، حتی اگر مشکلات اولیه به طور کامل پس از جراحی ناپدید شوند، باز هم موفق به برقراری رابطه جنسی نمی شوند.

روش های درمان

برداشتن پرده بکارت
اکثر زنان مبتلا به واژینیسموس فکر می کنند یا به این فکر می افتند که اگر پرده بکارت برداشته شود، بر مشکل غلبه خواهند کرد. با این حال، در بیشتر موارد، برداشتن غشاء باعث ایجاد بافت اسکار و در نتیجه منجر به درد بیشتر می شود. در موارد نادر، پرده بکارت اگر خیلی سفت یا ضخیم باشد را می توان با جراحی برداشت. با این حال، این بدان معنا نیست که واژینیسموس درمان می شود.

روان درمانی
آرامش مهارتی است که باید آموخت. اگر کسی نداند که چگونه آرام شود، با گفتن به کسی که آرام شود، چیزی به دست نمی آید. بنابراین روان درمانی به تنهایی یک روش درمانی موثر نیست. با این حال، زنانی که در گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، نیاز به روان درمانی دارند. ترس از شکست ممکن است باعث اضطراب در فردی شود که نمی داند چگونه آرام شود. بنابراین ضربان قلب افزایش می یابد، ماهیچه ها منقبض می شوند، تنفس سطحی می شود و فشار خون بالا می رود. از آنجایی که واژینیسموس نتیجه انقباض غیرارادی عضلات کف لگن است، درمان نیز باید به سمت شل شدن این عضلات باشد.

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک

بیوفیدبک موثرترین، بدون درد و بدون عوارض جانبی روش درمانی در واژینیسموس است. 95 درصد بیماران پس از دو تا سه هفته درمان به طور کامل بهبود می یابند. هنگامی که با سایر روش های درمانی یا برنامه های ورزشی خانگی ترکیب شود، مدت درمان کوتاه شده و میزان موفقیت افزایش می یابد.

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک به بیمار این امکان را می دهد که در مدت زمان کمتری استراحت کند. ماهیچه ها را می توان با بیوفیدبک تقویت کرد. علاوه بر این، اسپاسم‌های عضلانی از طریق سایر عوامل فیزیوتراپی ناپدید می‌شوند و با تجویز فعلی تسکین‌دهنده درد، می‌توان به تسکین درد دست یافت.

در طول جلسات درمانی، بیمار می تواند نحوه انقباض و شل شدن عضلات کف لگن را روی صفحه نمایش ببیند یا صدای انقباض را بشنود. بنابراین، انقباض و آرامش را می توان در مدت کوتاهی با استفاده از بیوفیدبک یاد گرفت. با پیشرفت جلسات درمانی، بیماران همچنین متوجه می شوند که چقدر در درمان موفق هستند.

 

مقالات مرتبط :

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری مدفوع با بیوفیدبک

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ