درمان کمردرد با فیزیوتراپی

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. درمان کمردرد با فیزیوتراپی
درمان کمردرد با فیزیوتراپی

درمان کمردرد با فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یا بصورت فیزیوتراپی در منزل می توان از آن بهره برد.

کمردرد یکی از علل اصلی درد و ناتوانی در سراسر جهان است. فیزیوتراپی در مدیریت درد و اختلال عملکرد مرتبط با مشکلات این ناحیه بسیار موثر است.

قسمت تحتانی کمر (ستون فقرات) از 5 مهره (استخوان) در پایین ترین قسمت ستون فقرات تشکیل شده است. کمردرد یک بیماری شایع است که اکثر ما در مرحله ای از زندگی خود آن را تجربه خواهیم کرد.

چندین علت مختلف برای کمردرد وجود دارد که اکثریت قریب به اتفاق موارد منشاء اسکلتی عضلانی بدون آسیب ساختاری جدی دارند. این موارد به درمان کمردرد با فیزیوتراپی که معمولاً شامل درمان دستی، تمرینات و فعالیت تغییر وضعیت وضعیت بدن می‌شود، بسیار خوب پاسخ می‌دهند.

به ندرت، کمردرد یک فرد ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی جدی تری باشد. در چنین مواردی، فیزیوتراپیست قادر است مشکل را ارزیابی کرده و برای مراقبت مناسب به پزشک متخصص مراجعه کند.

چه چیزی باعث کمردرد می شود؟

در بسیاری از موارد کمردرد، تشخیص اینکه دقیقاً کدام ساختار باعث درد می شود، دشوار است. در طول معاینه ما، اولین قدم این است که هر چیز جدی را رد کنیم. ما عملکرد ستون فقرات را آزمایش می کنیم و تصمیم می گیریم که در کجا محدودیت هایی در حرکت یا انقباض عضلانی وجود دارد. کمردرد معمولاً به دلیل ترکیبی از ساختارها و الگوهای حرکتی به جای یک مفصل، دیسک یا عضله خاص ایجاد می شود. بنابراین، تلاش برای مشخص کردن یک ساختار خاص به عنوان علت علائم اغلب گمراه کننده است.

ما درمان خود را بر اساس علائم ارائه شده و همچنین الگوهای حرکتی و فعال سازی پشت قرار می دهیم. هدف ما بهبود عملکرد است که منجر به کاهش فوری درد و بازگرداندن حرکت عادی بدون درد می شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که اغلب با کمردرد مرتبط هستند، به ویژه زمانی که فرد علائم طولانی مدت یا مکرر داشته باشد. اینها ممکن است شامل کیفیت پایین خواب، استرس، تناسب اندام پایین، مشکلات در محل کار یا خانه یا سایر بیماری ها و شرایط پزشکی باشد. این عوامل می توانند باعث ایجاد دوره های کمردرد یا افزایش شدت علائم شوند. فیزیوتراپیست ها پیچیدگی های کمردرد را درک می کنند و سعی می کنند تمام عوامل موثر در درمان ما را بررسی کنند.

علائم ساق پا مرتبط با کمردرد، که اغلب به عنوان “سیاتیک” شناخته می شود، می تواند به دلیل درد ارجاعی جسمی یا درد ارجاعی ریشه ای باشد که هر دو در زیر توضیح داده شده اند. فیزیوتراپیست ها برای استفاده از آزمایش های خاص برای تعیین علت علائم پا و درمان مناسب آموزش دیده اند.

درد ارجاعی سوماتیک شایع ترین علت علائم ساق در بیماران مبتلا به کمردرد است و اغلب علت درد در باسن یا پشت ران است. علائم به دلیل درد ارجاعی است، جایی که احساس درد از ناحیه کمر با احساسات ساق پا مخلوط می شود. در این مورد، هیچ فشار یا تحریک مستقیمی در ریشه‌های عصبی که از ستون فقرات خارج می‌شوند، وجود ندارد، بلکه صرفاً به دلیل «تقاطع» بین اعصاب حسی ناشی از عضلات ، مفاصل پشت و اعصاب حسی ناشی از عضلات/پوست است. از پاها این پدیده در بسیاری از نواحی دیگر بدن مانند علائم شانه با درد گردن یا علائم ران، زانو همراه با درد لگن رخ می دهد. درد ارجاعی جسمانی با از دست دادن حس یا ضعف در پاها همراه نیست.

درد ارجاع شده رادیکولار اصطلاحی است که برای توصیف علائمی در ساق پا به کار می رود که به دلیل فشرده شدن یا تحریک یک ریشه عصبی در قسمت پایین کمر ایجاد می شود. درمان کمردرد با فیزیوتراپی در این موارد نیز کمک کننده است ، ریشه عصب ممکن است از نظر فیزیکی توسط یک دیسک، استخوان یا رباط در ستون فقرات مسدود شود یا ممکن است توسط مواد شیمیایی التهابی که با آسیب به یکی از این ساختارها مرتبط است، تحریک شود. درد در ساق پا اغلب از یک الگوی “درماتومال” پیروی می کند، جایی که علائم در یک خط از کمر به پایین تا پا منتقل می شوند. همچنین ممکن است بی حسی پوست یا ضعف ماهیچه هایی که توسط ریشه عصبی آسیب دیده تامین می شوند، وجود داشته باشد. ضروری است که درد ارجاعی رادیکولار توسط یک متخصص آموزش دیده مانند فیزیوتراپیست به طور کامل ارزیابی شود، زیرا این آسیب های عصبی می تواند منجر به ضعف شود که می تواند طولانی مدت باشد.

درمان کمردرد با فیزیوتراپی

آیا باید برای کمردرد اسکن بگیرم؟

برای اکثریت قریب به اتفاق افراد اسکن غیر ضروری است. برای اکثر موارد کمردرد، یک ارزیابی جامع فیزیوتراپی تمام اطلاعاتی را که برای درمان موثر درد شما نیاز داریم، ارائه می‌کند.

گاهی اوقات تصویربرداری از کمر می تواند گیج کننده باشد. ما می دانیم که بسیاری از ناهنجاری هایی که در اسکن مشاهده می شوند در واقع علائمی ایجاد نمی کنند و بسیاری از افراد بدون کمردرد «ناهنجاری» مشابهی خواهند داشت. یک مطالعه علمی بزرگ نشان داد که 50٪ از افراد بالای 30 سال بدون کمردرد دچار مشکل دیسک هستند! و این شیوع با افزایش سن افزایش یافت. اگر ما با همه تنها بر اساس آنچه در اسکن مشهود بود رفتار می‌کردیم، مشکل واقعی ممکن بود نادیده گرفته شود و بنابراین بهبود نمی‌یابد. در مواردی که معاینه ما نشان دهنده آسیب شناسی جدی باشد، شما را برای اسکن و/یا برای معاینه بیشتر به متخصص ارجاع می دهیم.

درمان کمردرد با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها برای درمان کمردرد است. تحقیقات زیادی برای پشتیبانی از تکنیک هایی که ما استفاده می کنیم وجود دارد. اکثر موارد کمردرد به خوبی به یک برنامه درمان دستی و تمرینات درجه بندی شده پاسخ می دهند. درمان دستی می تواند شامل ماساژ، حرکت و دستکاری مفصل باشد. این تکنیک ها درد را کاهش می دهند و به بازیابی حرکت کمک می کنند. برنامه تمرینی معمولاً شامل ترکیبی از دامنه حرکات و تمرینات حرکتی، تمرینات تقویت تنه و پا و بازگشت تدریجی به فعالیت‌ها است. فیزیوتراپیست ها همچنین می توانند از سایر اشکال درمانی مانند سوزن خشک، نوار چسب و TENS استفاده کنند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل نیروهوایی – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – فواید فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل پیروزی – هزینه فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ