درمان کمر درد با فیزیوتراپی

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. درمان کمر درد با فیزیوتراپی
درمان کمر درد با فیزیوتراپی

درمان کمر درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام عمل جراحی را به حداقل می رساند.

کمردرد یک بیماری شایع است که می‌تواند حاد باشد، از چند روز تا چند هفته طول بکشد، یا مزمن باشد و سه ماه یا بیشتر طول بکشد.

رایج ترین دلایل کمردرد عبارتند از :

کشیدگی عضلات یا رباط ها: این یکی از شایع ترین علل کمردرد است. کشیدگی یا رگ به رگ شدن ماهیچه‌ها یا رباط‌ های پشت می‌تواند در اثر حرکات ناگهانی، بلند کردن اجسام سنگین یا وضعیت نامناسب ایجاد شود.

فتق دیسک: دیسک های ستون فقرات به عنوان بالشتک بین مهره ها عمل می کنند. فتق یا لغزش دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که مرکز نرم دیسک از شکافی در لایه بیرونی سخت‌تر عبور می‌کند و اعصاب مجاور را تحریک کرده و باعث درد می‌شود.

تنگی کانال نخاعی: این وضعیت شامل باریک شدن کانال نخاعی، فشار بر نخاع و اعصاب است. اغلب مربوط به سن است و می تواند باعث کمردرد و همچنین بی حسی، گزگز و ضعف در پاها شود. درمان کمر درد با فیزیوتراپی در مواردی که تنگی کانال نخاعی رخ داده است به عنوان یکی از روشهای موثر در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی تهران ارائه می شود.

سایر دلایل

آرتریت: استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می توانند بر ستون فقرات تأثیر بگذارند و منجر به کمردرد شوند. استئوآرتریت شامل تخریب غضروف در مفاصل است، در حالی که آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است.

وضعیت نامناسب: نشستن یا ایستادن در یک وضعیت نامناسب برای مدت طولانی می تواند عضلات و رباط های کمر را تحت فشار قرار دهد و باعث درد شود.

آسیب یا تروما: کمردرد می تواند ناشی از تصادف، افتادن یا آسیب های ورزشی باشد که باعث شکستگی، رگ به رگ شدن یا کشیدگی می شود.

ناهنجاری های ساختاری: برخی از مسائل ساختاری مانند اسکولیوز (انحنای غیرطبیعی ستون فقرات) یا کیفوز (گردش بیش از حد به سمت جلو قسمت بالای کمر) می تواند منجر به کمردرد شود.

عوامل دیگر: عوامل مختلفی می توانند در ایجاد کمردرد نقش داشته باشند، از جمله چاقی، سبک زندگی کم تحرک، عدم تعادل عضلانی، استرس و برخی شرایط پزشکی مانند سنگ کلیه یا عفونت.

درمان کمر درد

درمان کمردرد به علت اصلی و شدت درد بستگی دارد. در اینجا چند روش رایج برای مدیریت و درمان کمردرد آورده شده است:

خودمراقبتی و اصلاح سبک زندگی:

 • استراحت: دوره های کوتاه استراحت می تواند مفید باشد، اما استراحت طولانی مدت در بستر معمولاً توصیه نمی شود.
 • یخ یا گرما درمانی: استفاده از کیسه های یخ یا پدهای گرم کننده روی ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.
 • مسکن‌ های بدون نسخه: داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، می‌توانند درد را به طور موقت تسکین دهند.
 • ورزش های ملایم: شرکت در فعالیت های کم فشار مانند پیاده روی یا شنا می تواند به کاهش کمردرد و بهبود انعطاف پذیری و قدرت کمک کند.
 • حفظ وضعیت بدنی خوب: هنگام نشستن، ایستادن و بلند کردن اجسام به وضعیت بدن خود توجه کنید.
 • مدیریت وزن: حفظ وزن سالم می تواند استرس روی کمر را کاهش دهد.
 • ترک سیگار: سیگار می تواند خطر کمردرد را افزایش دهد، زیرا جریان خون به ستون فقرات را کاهش می دهد.

درمان کمر درد با فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست می تواند تمرینات، کشش ها و تکنیک هایی را برای بهبود قدرت، انعطاف پذیری و وضعیت بدن ارائه دهد. آنها همچنین ممکن است از روش هایی مانند اولتراسوند، تحریک الکتریکی یا درمان دستی برای تسکین درد و بهبودی استفاده کنند.

 • درمان های دستکاری که توسط متخصص فیزیوتراپی انجام می شود می تواند به کاهش کمردرد کمک کند.
 • سوزن خشک قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن ممکن است باعث تسکین درد شود.
 • ماساژ درمانی نیز می تواند به شل شدن عضلات و کاهش تنش در پشت کمک کند.

فیزیوتراپی با پرداختن به علل زمینه‌ای، کاهش درد، بهبود تحرک و ارتقای بهبودی طولانی‌ مدت، نقش مهمی در درمان کمردرد ایفا می‌کند.

مداخله جراحی: جراحی معمولا به عنوان آخرین راه حل برای کمردرد مزمن در نظر گرفته می شود که به درمان های محافظه کارانه پاسخ نمی دهد. ممکن است برای شرایطی مانند فتق دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی یا بدشکلی ستون فقرات توصیه شود.

 

بیشتر بخوانید :

علائم فتق دیسک کمر

دلایل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی کمر درد

درمان فتق دیسک کمر

روشهای فیزیوتراپی در درمان سیاتیک

درمان کمردرد مکانیکی

فیزیوتراپی کمردرد

درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

لیزر درمانی دیسک کمر

روشهای درمان کمردرد

فیزیوتراپی بیماریهای ستون فقرات

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ