درمان کیفوز

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. درمان کیفوز
درمان کیفوز

درمان کیفوز بسته به شدت بیماری ، سن و شرایط بیمار و البته نظر جراح ارتوپد و فیزیوتراپیست با روش های مختلفی انجام می گیرد.

کیفوز خفیف اغلب تا زمان غربالگری اسکولیوز در مدرسه مورد توجه قرار نمی گیرد و این باعث تاخیر در مراجعه به پزشک می شود.

اگر تغییراتی در پشت بیمار محسوس باشد ، معمولاً هم برای والدین و هم برای کودک بسیار نگران کننده است و در اغلب موارد ظاهر غیرطبیعی ستون فقرات والدین را به سمت پزشک سوق می دهد.

تشخیص کیفوز

پزشک با گرفتن شرح حال پزشکی و پرسیدن در مورد سلامت عمومی و علائم کودک کار خود را شروع می کند. سپس او کمر کودک  را معاینه می کند و روی ستون فقرات فشار می آورد تا مشخص شود که آیا مناطق حساسیت وجود دارد.

در موارد شدید کیفوز ، گرد شدن قسمت فوقانی کمر یا قوز ممکن است به وضوح دیده شود. با این حال ، در موارد خفیف تر ، تشخیص بیماری دشوارتر است.

در طول معاینه ، پزشک از کودک می خواهد که هر دو پا را به هم متمایل کند ، زانوها را صاف قرار دهد و دست ها آزاد باشد. این آزمایش که “آزمایش خم شدن رو به جلو آدام” نامیده می شود ، پزشک را قادر می سازد تا شیب ستون فقرات را بهتر ببیند و هرگونه تغییر شکل ستون فقرات را مشاهده کند.

پزشک همچنین ممکن است از کودک بخواهد دراز بکشد تا ببیند آیا این کار سبب از بین رفتن انحنا و صاف شدن ستون فقرات می شود یا خیر.

تصویربرداری اشعه ایکس اطلاعاتی را از ساختارهای متراکم مانند استخوان در اختیار پزشک قرار می دهد ، پزشک ممکن است از زوایای مختلف اشعه ایکس را تجویز کند تا تغییراتی در مهره ها یا سایر ناهنجاری های استخوانی را در صورت وجود نشخیص دهد.

آزمایشات عملکرد ریوی. اگر انحنا شدید باشد ، پزشک ممکن است آزمایش عملکرد ریوی را تجویز کند. این آزمایشات به پزشک کمک می کند تا بدانپ که آیا تنفس کودک به دلیل کاهش فضای قفسه سینه محدود شده است.

درمان کیفوز

هدف از درمان کیفوز جلوگیری از پیشرفت انحنا و تغییر شکل بیشتر ستون فقرات است.

اگر کیفوز زود تشخیص داده شود ، اکثر بیماران می توانند بدون جراحی با موفقیت درمان شوند و زندگی سالم و فعالی داشته باشند. اگر درمان نشود ، پیشرفت منحنی به طور بالقوه می تواند منجر به مشکلاتی در بزرگسالی شود. برای بیماران مبتلا به کیفوز ، معاینات منظم برای نظارت بر وضعیت و بررسی روند پیشرفت انحنای ستون فقرات ضروری است.

درمان غیرجراحی

در موراد خفیف تا متوسط کیفوز درمان غیرجراحی اولویت دارد، در این موارد حتی ممکن است درمان خاصی را توصیه نکند و تنها به معاینات دوره ای و منظم ستون فقرات کودک برای پایش کیفوز و بررسی عدم پیشرفت آن توصیه کند و در صورتی که کیفوز در حال پیشرفت نباشد اقدام درمانی خاصی نیاز نخواهد بود.

فیزیوتراپی کیفوز یکی از موثرترین روش در درمان این عارضه است. فیزیوتراپی و ورزش های خاص می توانند با تقویت عضلات شکم و کمر ، به تسکین کمر درد و بهبود وضعیت بدن کمک کنند. برخی از تمرینات همچنین می تواند به کشش همسترس تنگ کمک کرده و مناطقی از بدن را که ممکن است در اثر عدم تنظیم تراز ستون فقرات تحت تأثیر قرار گیرد ، تقویت کند.

در صورت وجود درد استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن توصیه می شود.

استفاده از بریس های ستون فقرات در کودکان در حال رشد می تواند به تخفیف کیفوز و جلوگیری از پیشرفت آن کمک کند.

درمان جراحی

جراحی اغلب برای بیماران مبتلا به کیفوز مادرزادی توصیه می شود.

جراحی نیز ممکن است برای موارد زیر توصیه شود:

  • بیماران مبتلا به کیفوز شوئرمن که ستون فقرات آن ها دارای انحراف بالای ۷۵ درجه است.
  • بیماران مبتلا به کمر درد شدید که با درمان غیر جراحی بهبود نمی یابد.

همجوشی ستون فقرات یک روش جراحی است که معمولاً برای درمان کیفوز استفاده می شود.

جوش خوردن مهره ها درجه انحنا را کاهش می دهد و از آنجا که حرکت بین مهره های آسیب دیده را از بین می برد ، ممکن است به کاهش درد کمر نیز کمک کند.

 

هماهنگی جهت مشاوره و ویزیت :
۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸ فیزیوتراپیست محمدرضا جانپور

 

کلمات مرتبط :

درمان کیفوز – فیزیوتراپی کیفوز – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در شمال تهران – متخصص فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ