درمان کیفوز

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. درمان کیفوز
درمان کیفوز

درمان کیفوز بسته به شدت بیماری ، سن و شرایط بیمار و البته نظر جراح ارتوپد و فیزیوتراپیست با روش های مختلفی انجام می گیرد.

کیفوز خفیف اغلب تا زمان غربالگری اسکولیوز در مدرسه مورد توجه قرار نمی گیرد و این باعث تاخیر در مراجعه به پزشک می شود.

اگر تغییراتی در پشت بیمار محسوس باشد ، معمولاً هم برای والدین و هم برای کودک بسیار نگران کننده است و در اغلب موارد ظاهر غیرطبیعی ستون فقرات والدین را به سمت پزشک سوق می دهد.

تشخیص کیفوز

پزشک با گرفتن شرح حال پزشکی و پرسیدن در مورد سلامت عمومی و علائم کودک کار خود را شروع می کند. سپس او کمر کودک  را معاینه می کند و روی ستون فقرات فشار می آورد تا مشخص شود که آیا مناطق حساسیت وجود دارد.

در موارد شدید کیفوز ، گرد شدن قسمت فوقانی کمر یا قوز ممکن است به وضوح دیده شود. با این حال ، در موارد خفیف تر ، تشخیص بیماری دشوارتر است.

در طول معاینه ، پزشک از کودک می خواهد که هر دو پا را به هم متمایل کند ، زانوها را صاف قرار دهد و دست ها آزاد باشد. این آزمایش که “آزمایش خم شدن رو به جلو آدام” نامیده می شود ، پزشک را قادر می سازد تا شیب ستون فقرات را بهتر ببیند و هرگونه تغییر شکل ستون فقرات را مشاهده کند.

پزشک همچنین ممکن است از کودک بخواهد دراز بکشد تا ببیند آیا این کار سبب از بین رفتن انحنا و صاف شدن ستون فقرات می شود یا خیر.

تصویربرداری اشعه ایکس اطلاعاتی را از ساختارهای متراکم مانند استخوان در اختیار پزشک قرار می دهد ، پزشک ممکن است از زوایای مختلف اشعه ایکس را تجویز کند تا تغییراتی در مهره ها یا سایر ناهنجاری های استخوانی را در صورت وجود نشخیص دهد.

آزمایشات عملکرد ریوی. اگر انحنا شدید باشد ، پزشک ممکن است آزمایش عملکرد ریوی را تجویز کند. این آزمایشات به پزشک کمک می کند تا بدانپ که آیا تنفس کودک به دلیل کاهش فضای قفسه سینه محدود شده است.

درمان کیفوز

هدف از درمان کیفوز جلوگیری از پیشرفت انحنا و تغییر شکل بیشتر ستون فقرات است.

اگر کیفوز زود تشخیص داده شود ، اکثر بیماران می توانند بدون جراحی با موفقیت درمان شوند و زندگی سالم و فعالی داشته باشند. اگر درمان نشود ، پیشرفت منحنی به طور بالقوه می تواند منجر به مشکلاتی در بزرگسالی شود. برای بیماران مبتلا به کیفوز ، معاینات منظم برای نظارت بر وضعیت و بررسی روند پیشرفت انحنای ستون فقرات ضروری است.

درمان غیرجراحی

در موراد خفیف تا متوسط کیفوز درمان غیرجراحی اولویت دارد، در این موارد حتی ممکن است درمان خاصی را توصیه نکند و تنها به معاینات دوره ای و منظم ستون فقرات کودک برای پایش کیفوز و بررسی عدم پیشرفت آن توصیه کند و در صورتی که کیفوز در حال پیشرفت نباشد اقدام درمانی خاصی نیاز نخواهد بود.

فیزیوتراپی کیفوز یکی از موثرترین روش در درمان این عارضه است. فیزیوتراپی و ورزش های خاص می توانند با تقویت عضلات شکم و کمر ، به تسکین کمر درد و بهبود وضعیت بدن کمک کنند. برخی از تمرینات همچنین می تواند به کشش همسترس تنگ کمک کرده و مناطقی از بدن را که ممکن است در اثر عدم تنظیم تراز ستون فقرات تحت تأثیر قرار گیرد ، تقویت کند.

در صورت وجود درد استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن توصیه می شود.

استفاده از بریس های ستون فقرات در کودکان در حال رشد می تواند به تخفیف کیفوز و جلوگیری از پیشرفت آن کمک کند.

درمان جراحی

جراحی اغلب برای بیماران مبتلا به کیفوز مادرزادی توصیه می شود.

جراحی نیز ممکن است برای موارد زیر توصیه شود:

  • بیماران مبتلا به کیفوز شوئرمن که ستون فقرات آن ها دارای انحراف بالای ۷۵ درجه است.
  • بیماران مبتلا به کمر درد شدید که با درمان غیر جراحی بهبود نمی یابد.

همجوشی ستون فقرات یک روش جراحی است که معمولاً برای درمان کیفوز استفاده می شود.

جوش خوردن مهره ها درجه انحنا را کاهش می دهد و از آنجا که حرکت بین مهره های آسیب دیده را از بین می برد ، ممکن است به کاهش درد کمر نیز کمک کند.

 

هماهنگی جهت مشاوره و ویزیت :
۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸ فیزیوتراپیست محمدرضا جانپور

 

کلمات مرتبط :

درمان کیفوز – فیزیوتراپی کیفوز – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در شمال تهران – متخصص فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ