دلایل درد مفصل لگن

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. دلایل درد مفصل لگن
دلایل درد مفصل لگن

دلایل درد مفصل لگن

هر لگن یک مفصل توپ و کاسه است. توپ بالای استخوان ران شما (سر استخوان ران) است. سوکت (استابولوم) در استخوان لگن شما قرار دارد. بافت صاف و لغزنده ای به نام غضروف به توپ و سوکت اجازه می دهد هنگام حرکت روی همدیگر سر بخورند. یک پوشش نازک (سینوویوم) روی غضروف قرار می گیرد و کمی مایع سینوویال می سازد که مالش را بیشتر آسان می کند. تاندون ها، رباط ها و ماهیچه ها مفصل را کامل می کنند.

دلایل درد مفصل لگن

آرتروز

این نوع “ساییدگی” آرتریت است که بسیاری از افراد در میانسالی به آن مبتلا می شوند. غضروف انتهای توپی استخوان ران و حفره ران به آرامی شکسته می شود و باعث ساییدگی بین استخوان ها می شود. شما سفتی خواهید داشت و ممکن است دردی در ناحیه فاق و جلوی ران خود احساس کنید که به زانو و پشت شما می رسد. اغلب بعد از یک تمرین سخت یا زمانی که برای مدتی حرکت نمی کنید بدتر می شود.

روماتیسم مفصلی

با روماتیسم مفصلی، سیستم ایمنی بدن شما به قسمت هایی از بدن شما حمله می کند که می تواند شامل سینوویوم باشد. این پوشش معمولاً نازک شروع به ضخیم شدن و متورم شدن می کند و مواد شیمیایی تولید می کند که به غضروف پوشاننده استخوان آسیب می زند یا از بین می برد. پزشکان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد. هنگامی که یک لگن تحت تأثیر قرار می گیرد، دیگری نیز اغلب به آن مبتلا می شود. مفصل ممکن است آسیب ببیند و متورم شود و ممکن است متوجه گرما و قرمزی پوست اطراف آن شوید.

دلایل درد مفصل لگن

سیاتیک

نشستن زیاد و ورزش کم، در کنار سیار عوامل ممکن است عصب سیاتیک، بزرگترین عصب بدن انسان را تحریک و ملتهب کند. از پایین ستون فقرات شما از طریق باسن شما و به سمت پایین ساق پای شما می گذرد، جایی که در هنگام نیشگون گرفتن آن درد را احساس خواهید کرد. درد از لگن ساطع می‌شود و ممکن است خفیف، تیز، گزگز، بی‌حس یا حتی مانند شوک الکتریکی باشد. درد سیاتیک یکی از دلایل درد مفصل لگن است.

شکستگی لگن

اگر جوان و سالم هستید، شکستگی لگن به قدرت زیادی نیاز دارد. اما اگر بالای 65 سال دارید، به خصوص اگر زن هستید، یا استخوان های شکننده دارید (پوکی استخوان)، حتی یک زمین خوردن جزئی نیز می تواند باعث آن شود. کشاله ران و قسمت فوقانی و بیرونی ران شما به احتمال زیاد آسیب می بیند، به خصوص زمانی که می خواهید مفصل را خم کنید. در یک استراحت کامل، یک پا ممکن است کوتاهتر از دیگری به نظر برسد.

دررفتگی

دررفتگی و جابجایی مفصل لگن یکی از دلایل درد مفصل لگن است و زمانی اتفاق می افتد که توپ بالای استخوان ران شما از حفره لگنی خود خارج شود. معمولاً نیروی زیادی می طلبد، مانند زمانی که از نردبان سقوط می کنید یا با ماشینی تصادف می کنید. تمام این نیرو اغلب باعث صدمات دیگری مانند پارگی بافت، شکستگی استخوان می شود و حتی می تواند به اعصاب، غضروف و رگ های خونی آسیب برساند. 

دیسپلازی مفصل لگن

در اینجا، حفره لگن شما به اندازه کافی عمیق نیست که توپ به خوبی درون آن قرار گیرد. لقی می تواند از کمی تکان دادن، به بیرون راندن نسبتاً آسان (دررفتگی) تا دررفتگی کامل متفاوت باشد. نوزادان ممکن است با آن به دنیا بیایند یا در سال اول به آن مبتلا شوند. نوزادان مونث، اول‌ و بریچ (اول پاها) بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. همچنین اگر پاهای کودکتان را خیلی سفت بپیچید (بغل کنید) ممکن است باعث ایجاد آن شوید.

بورسیت لگن

زمانی است که کیسه‌های پر از مایع یا «بورس» که اصطکاک بین ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌ها را کاهش می‌دهند، تحریک و متورم می‌شوند. این می تواند در قسمت بیرونی استخوان لگن شما (بورسیت تروکانتریک) اتفاق بیفتد، جایی که باعث درد شدید و شدید می شود که در طول زمان کسل کننده و گسترش می یابد. کمتر اوقات، در داخل رخ می دهد (بورسیت لگن)، جایی که باعث درد در کشاله ران می شود. ممکن است هنگام راه رفتن، چمباتمه زدن یا بالا رفتن از پله ها بدتر شود.

پارگی لابرال

آسیب غضروف لبه استخوانی حفره لگن که به حفظ مفصل کمک می کند یکی از دلایل درد مفصل لگن است. ممکن است در یک سقوط یا تصادف به طور ناگهانی به آن آسیب برسانید، یا ممکن است به سادگی با همان حرکت به مرور زمان آن را از بین ببرید. ممکن است احساس کلیک کنید و درد در کشاله ران یا لگن داشته باشید. اگر هاکی روی یخ، فوتبال یا گلف بازی کنید، احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

کشیدگی رباط ها

زمانی است که عضلات و تاندون هایی را که به حرکت مفصل ران شما کمک می کند بیش از حد کشیده یا پاره می کنید. (وقتی برای یک رباط اتفاق می‌افتد، «پیچ‌خوردگی» است.) می‌تواند بر بسیاری از ماهیچه‌ها مانند خم‌کننده‌های لگن، باسن، ابدکتور، ادکتور، چهارسر ران و همسترینگ تأثیر بگذارد. این ناحیه ممکن است متورم، ضعیف و دردناک شود، به خصوص زمانی که از آن استفاده می کنید. استراحت، یخ و مسکن‌های بدون نسخه اغلب برای سلامتی دوباره کافی هستند.

درمان درد مفصل لگن

استراحت کنید، اما تمام حرکات را متوقف نکنید (که می تواند اوضاع را بدتر کند)، فقط آنهایی که آسیب می زنند. هر بار 20 دقیقه یخ بگذارید و از پارچه استفاده کنید تا به پوستتان آسیب نرسانید. ناحیه دردناک را با بانداژ الاستیک فشرده کنید، اما نه بیش از حد. 

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی یا NSAID ها اغلب برای کاهش درد و التهاب برای آرتریت و سایر مشکلات دردناک لگن استفاده می شوند.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی بخش مهمی از برنامه درمان آسیبهای مفصل لگن هستند که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما با بالاترین کیفیت ارائه می شود.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

دلایل درد مفصل لگن – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی امری ضروری است و کمک زیادی به تخفیف عوارض و بهبود شرایط کودکان مبتلا به این عارضه می کند. فلج مغزی (CP) علت اصلی ناتوانی عصبی دوران کودکی است و شایع ترین ناتوانی رشد جسمانی در دوران کودکی است که شامل گروهی از اختلالات رشد حرکتی و وضعیتی است که…

اسپوندیلولیز

اسپوندیلولیز یا شکستگی استرسی ستون مهره ها زمانی اتفاق می افتد که مشکلی در ستون فقرات باعث ایجاد یک ترک یا شکستگی کوچک بین دو مهره (استخوان های ستون فقرات) شود. اسپوندیلولیز باعث کمردرد می شود اما معمولاً بدون جراحی قابل درمان است. درمان هایی مانند دارو درمانی و فیزیوتراپی زمانی که زودتر شروع شوند…

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی یکی از حوزه های تخصصی فیزیوتراپی است که به ارزیابی ، درمان و توانبخشی آسیب های ورزشی می پردازد. کشیدگی عضلانی، رگ به رگ شدن رباط و مشکلات تاندون مانند آرنج تنیس بازان یا تاندینوپاتی آشیل از جملخ شایع ترین آسیب های ورزشی هستند که متخصصان فیزیوتراپی در درمان و توانبخشی…

فیزیوتراپی پس از جراحی

فیزیوتراپی پس از جراحی برای بهبودی بهتر و سریع تر و کاهش عوارض ناشی از جراحی همچون درد ، تورم و کاهش دامنه حرکتی ضروری است. انجام یک جراحی موفقیت آمیز به این معنی نیست که می توانید از یک زندگی سالم که قبل از ورود به سالن جراحی در آن زندگی می کردید لذت…

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس نقش موثر و کمک کننده ای در مدیریت علائم و غلبه بر چالش ها و مشکلات ناشی از این بیماری پیشرونده عصبی دارد. رشته های عصبی توسط یک غلاف میلین احاطه شده اند که از آنها محافظت می کند. میلین همچنین به اعصاب کمک می کند تا سیگنال های الکتریکی…

فیزیوتراپی در منزل برای فلج مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای فلج مغزی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما در کلیه مناطق تهران بزرگ و کرج ارائه می شود. فلج مغزی (CP) در مجموع به مجموعه ای از اختلالات عصبی اشاره می کند که بر حرکت و هماهنگی تأثیر می گذارد. این بیماری در اثر آسیب مغزی یا ناهنجاری در رشد مغز…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ