دلایل زانودرد

 1. خانه
 2. بیماری های ارتوپدی
 3. دلایل زانودرد
دلایل زانودرد

دلایل زانودرد و شناسایی علائم هریک از مشکلات زانو نقش مهمی در انتخاب بهترین روش درمان زانودرد دارد.

زانو درد بسیار شایع است. می تواند ناتوان کننده باشد. اما درد زانو اغلب با روش های غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی قابل درمان است.

خیلی شرایط می توانند باعث درد زانو شوند. آنها شامل شرایط پزشکی ارثی، ضربه ناگهانی و فشار بیش از حد به مفصل هستند.

کلید درمان زانو درد یافتن علت آن است. سپس جراح ارتوپد یا فیزیوتراپیست شما می تواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تشکیل دهد.

زانوی شما یک ساختار پیچیده است. شامل سه استخوان است:

 • قسمت پایینی استخوان ران
 • قسمت بالایی ساق پا
 • کاسه زانو
 • رباط ها و تاندون های قوی این استخوان ها را در کنار هم نگه می دارند. غضروف زیر کاسه زانو باعث ایجاد بالشتک و تثبیت استخوان ها می شود.

هر گونه آسیب یا بیماری در این ساختارها می تواند باعث درد زانو شود.

دلایل زانودرد

آرتروز زانو

انواع مختلفی از آرتریت می تواند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهد. دو مورد از رایج ترین آنها آرتروز (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند.

آرتروز زانو در نتیجه “ساییدگی” غضروف زانو ایجاد می شود. در افراد بالای 50 سال شایع تر است. ممکن است هنگام حرکت به صورت درد شدید شروع شود.

دلایل زانودرد

آسیب رباط های زانو

شما چهار رباط اصلی در زانوی خود دارید:

رباط جانبی داخلی (MCL): از داخل زانوی شما می رود.
رباط جانبی جانبی (LCL): از بیرون زانوی شما می رود. 
رباط صلیبی قدامی (ACL): به صورت مورب از داخل مفصل زانو، جلوی PCL می گذرد. 
رباط متقاطع خلفی (PCL): به صورت مورب از داخل مفصل زانو، پشت ACL عبور می کند.

همه آنها استخوان ران (فمور) شما را به درشت نی (استخوان ساق پا) متصل می کنند.

آسیب دیدگی رباط های زانو از دلایل زانودرد بخصوص در افراد ورزشکار است که باعث ایجاد درد و بی ثباتی در زانو می شود.

پارگی مینیسک زانو

این آسیب یکی از دلایل شایع زانودرد در افراد ورزشکار است.

منیسک ها تکه های غضروفی سخت به شکل «C» هستند. دو عدد در هر زانو از مفصل محافظت می کنند. پارگی منیسک یکی از دلایل شایع زانو درد است.

هنگامی که مینیسک پاره می شود، ممکن است صدای “پاپ” را بشنوید. به دنبال آن به تدریج علائمی مانند:

 • سفتی و سختی زانو در کنار درد زانو که مانع حرکت دادن زانو می شود.
 • تورم
 • شنیده شدن صدای پارگی چیزی در زانو
 • قفل کردن
 • گرفتی زانو و محدود شدن دامنه حرکات آن

وقتی جوان هستید، به احتمال زیاد یک آسیب ورزشی است. وقتی در سنین میانسالی و سالمندی قرار دارید، ضعف ناشی از سن آنها را مستعد آسیب می کند.

فیزیوتراپی در منزل پس از این آسیب برای توانبخشی و بازیابی حرکات زانو از اهمیت بالایی برخوردار است. 

تاندونیت و پارگی کشکک

تاندونیت کشکک التهاب تاندون کشکک است. این یک تاندون بزرگ است که کاسه زانو شما را به بالای استخوان درشت نی متصل می کند.

تاندونیت کشکک در ورزشکارانی که دویدن و پریدن زیاد انجام می‌دهند، شایع‌تر است. اغلب به عنوان یک درد مبهم دائمی توصیف می‌شود که هنگام فعالیت شدید می‌شود.

در برخی موارد، تاندون ضعیف کشکک می تواند پاره شود. پارگی تاندون کشکک باعث:

 • درد شدید
 • تورم روی زانو
 • احساس پارگی یا ترکیدن
 • اگر پارگی بدی باشد، ممکن است متوجه فرورفتگی در پایین کاسه زانو شوید. ممکن است هنگام راه رفتن زانو بیرون بیاید.

سندرم درد پاتلوفمورال

سندرم درد پاتلوفمورال بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود. معمولاً ناشی از فعالیت های شدیدی است که به زانو فشار وارد می کند، مانند: 

 • دویدن
 • چمباتمه زدن
 • بالا رفتن از پله ها

سندرم درد پاتلوفمورال باعث ایجاد درد مبهم و دردناک زیر کاسه زانو می شود. درد با خم شدن مکرر زانو یا پس از نشستن طولانی مدت بدتر می شود. ممکن است وقتی از پله ها بالا می روید یا بلند می شوید بیرون بیاید.

تورم و قفل شدن زانو در این سندرم نادر است.

کیست بیکر

یکی دیگر از دلایل زانودرد کیست بیکر است که با تورم در پشت مفصل زانو مشخص می شود. ممکن است به دلیل پارگی مینیسک باشد. می تواند باعث درد ، سفتی و برآمدگی قابل مشاهده شود که با فعالیت بدتر می شود.

بورسیت پیش کشکک

تورم بورس پیش کشکک (کیسه پر از مایع روی کاسه زانو). ممکن است باعث درد خفیف شود. ممکن است در اثر زانو زدن زیاد رخ دهد. تمرینات فیزیوتراپی در منزل می توانند به تسکین علائم این عارضه کمک زیادی بکند.

علل کمتر شایع زانو درد

علل کمتر شایع درد قابل توجه زانو شامل شرایط و صدمات است. صدمات عبارتند از:

 • دررفتگی کاسه زانو: علت آن ضربه های تند به زانو یا پیچ خوردگی است. درد شدید در جلوی زانو به اضافه کمانش، لیز خوردن یا گرفتگی در حین حرکت.
 • شکستگی کاسه زانو: علت آن ضربه مستقیم یا افتادن به زانو است. درد، مشکل در صاف کردن ساق پا، کبودی و تورم ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات تغییر شکل قابل مشاهده است.
 • نقرس: سطوح بالای اسید اوریک کریستال های تیز را در داخل مفصل تشکیل می دهد. زانو، لگن، انگشتان دست و به خصوص شست پا را درگیر می کند. درد می تواند شدید باشد.
 • سندرم پلیکا: تحریک سینوویوم (پوشش مفصلی). درد در وسط و جلوی زانو است. با عدم تحرک یا چمباتمه زدن، دویدن یا زانو زدن بدتر می شود. زانو ممکن است در هنگام خم شدن بترکد.
 • بیماری Osgood-Schlatter: حملات پس از جهش رشد در کودکان بین 9 تا 14 درد در جلوی زانو است. با استراحت بهبود می یابد و با فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن بدتر می شود.
 • Osteochondritis dissecans: در کودکان، کمبود خون باعث ضعیف شدن استخوان و غضروف می شود.  ممکن است زانو از استخوان زیرین جدا شود. با فعالیت باعث درد می شود.
 • عفونت مفصل زانو: باعث درد قابل توجه، تورم، گرما، حرکات دردناک و تب می شود. ممکن است ناشی از عفونت باکتریایی در جریان خون باشد
 • تومور استخوانی: به ندرت منشا زانو درد است. علائم شامل تب، کاهش وزن ناخواسته و دردی است که در شب بدتر می شود.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل زانودرد – فیزیوتراپی زانودرد – فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – دکتر فیزیوتراپی – مرکز فیزیوتراپی در منزل – دلایل زانودرد – فیزیوتراپی ورزشی – متخصص فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ