دکتر فیزیوتراپی زانو

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. دکتر فیزیوتراپی زانو
دکتر فیزیوتراپی زانو

دکتر فیزیوتراپی زانو از راهکارهای فیزیکی و غیرجراحی برای کمک به درمان و توانبخشی زانوها پس از آسیب دیدگی و یا بیماریهای مفصل زانو بهره می برد.

زانوها ممکن است در اثر ضربه، فشار مکرر یا در نتیجه نقص در کنترل حرکتی و تعادل عضلانی آسیب ببینند. در هر صورت، مهم است که درد زانو خود را توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی کنید.

برای جلوگیری از ایجاد استراتژی‌های جبران سرسخت که روند توانبخشی را طولانی‌تر و چالش‌برانگیزتر می‌کند، مهم است که هر چه زودتر برای درمان زانو درد خود اقدامات درمانی را آغاز کنید.

زانو برای تحمل وزن و انتقال وزن در طول عمر ساخته شده است. مفاصلی که زانو را تشکیل می دهند عبارتند از:

مفصل تیبیوفمورال – استخوان ران تا ساق پا
مفصل پاتلوفمورال – کلاهک زانو تا استخوان ران
مفصل تیبیوفیبولار فوقانی – در قسمت بیرونی ساق پا درست زیر زانو که دو استخوان ساق پا پایینی را به یکدیگر متصل می کند.
مفصل زانو به دلیل ساختارهای منیسک (غضروف) که بین مفصل تیبیوفمورال قرار دارد پیچیده است. این دو ساختار حلقه غضروفی شیار زانو را عمیق‌تر می‌کنند، روان‌کاری مفصل، تغذیه و همچنین بازخورد حسی را به مغز ما ارائه می‌دهند. مینیسک ممکن است با یک حرکت ناگهانی، مکانیک ضعیف آسیب ببیند یا با افزایش سن و با استراتژی های حرکتی ضعیف مکرر فرسوده شود.

همراه با مینیسک چندین رباط، ماهیچه، تاندون و بورس وجود دارد که بخشی از مجموعه زانو هستند و هر یک از این ساختارها نیز می‌توانند علت زانو درد باشند.

دکتر فیزیوتراپی زانو آشنایی کاملی با اجزای مفصل زانو داشته و می تواند تشخیص دقیقی از مشکل مفصل زانو و درمان مناسب آن را ارائه دهد.

شایع ترین دلایل زانودرد

کشیدگی عضلات
ماهیچه های متعددی وجود دارد که از روی زانو در جلو، پشت، پهلوها و بالای سر زانو عبور می کنند. هنگامی که فشار بیش از حد روی یک یا تعداد بیشتری از این ماهیچه ها اعمال می شود، ممکن است تحت فشار قرار گیرند و یک پاسخ التهابی ایجاد شود. این می تواند فوراً هنگام آسیب دیدگی اتفاق بیفتد یا ممکن است در یک دوره زمانی با بارگذاری مکرر به شیوه ای ناکارآمد رخ دهد. بخشی از عضله که به استخوان می‌چسبد (تاندون) نیز می‌تواند به روشی مشابه آسیب ببیند، یا در اثر انقباض شدید عضله یا بارگذاری تکراری غیر تطبیقی. هنگامی که تاندون چرخه هایی را طی می کند که در آن آسیب دیده، سپس بهبود می یابد و سپس دوباره آسیب می بیند، سلول های داخل تاندون شروع به ناسالم شدن می کنند و می توانند برای همیشه بمیرند. به همین دلیل است که در شروع هر آسیب عضلانی یا تاندون باید در اسرع وقت با دکتر فیزیوتراپی زانو ملاقات کنید.

دکتر فیزیوتراپی زانو

رگ به رگ شدن رباط ها
رباط ها استخوان را به استخوان متصل می کنند و مفاصل را احاطه می کنند تا به ثبات مفصل کمک کنند تا از حرکت اضافی در زانو جلوگیری کنند. وقتی زانوی خود را رگ به رگ می کنید، می تواند یک یا چند رباط را مختل کند. این رباط ها زمانی کشیده می شوند که زانو از حد طبیعی خود خارج شود. این به طور کلی در نتیجه یک ضربه یا رویداد خاص رخ می دهد، اما گاهی اوقات می تواند به تدریج زمانی که هم ترازی استخوان و مشکلات عدم تعادل عضلانی وجود دارد رخ دهد. چهار رباط اصلی زانو عبارتند از: رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط متقاطع خلفی (PCL)، رباط جانبی داخلی (MCL) و رباط جانبی جانبی (LCL). 

آسیب های مینیسک زانو
آسیب به منیسک می‌تواند دژنراتیو باشد که در بتدریج ایجاد می‌شود یا می‌تواند بطور ناگهانی و با ضربه اتفاق بیفتد که به احتمال زیاد نتیجه نیروی چرخش بیش از حد روی زانو خم شده است. علائم و نشانه‌های رایج آسیب مینیسک شامل درد زانو بخصوص هنگام حرکت دادن آن، قفل شدن زانو (احساس گیرکردن و نیاز به تکان دادن آن) به‌علاوه درد در پیچ خوردن، چرخش یا راه رفتن روی سطوح ناهموار است. همچنین ممکن است متوجه کمی تورم شوید و نتوانید هنگام ایستادن زانوی خود را به طور کامل صاف کنید. مطالعات علمی نشان می دهد که اکثر ضایعات منیسک به مدیریت محافظه کارانه تحت نظر دکتر فیزیوتراپی زانو بهترین پاسخ را می دهند.

بورسیت زانو
بورس ها حفره های پر از مایع کوچکی هستند که به طور خاص برای جلوگیری از اصطکاک در هنگام لغزش ماهیچه ها و تاندون ها روی استخوان و سایر بافت ها قرار می گیرند. بورس ها ممکن است در صورت استفاده بیش از حد یا فشار بیش از حد بر روی مفصل زانو تحریک شده و آسیب ببینند. 11 بورس در داخل زانو وجود دارد. دو مورد از شایع ترین مناطق بورسیت در زانو عبارتند از: (1) ناحیه فوق کشکک (بالای کاسه زانو) و ناحیه Pes anserine (زیر و به سمت داخل زانو). اگرچه این وضعیت می تواند بسیار دردناک باشد، اما می توان آن را با موفقیت از طریق راهکارهایی که دکتر فیزیوتراپی زانو ارائه می دهد، مدیریت کرد.

رادیکولوپاتی کمری
در برخی موارد، ممکن است درد در زانو احساس کنید، اما منشأ درد از ناحیه کمر شما نشات می‌گیرد. اعصابی وجود دارند که از کمر شما خارج می شوند و به سمت پایین پا حرکت می کنند تا ماهیچه ها، پوست و بافت های پایین تنه را عصب دهی کنند. اگر یکی از آن اعصاب تحریک یا فشرده شده باشد، می تواند به درد پایین پای شما اشاره کند. اعصاب خاصی وجود دارد که می تواند منجر به درد در اطراف زانو شود. اگر این بیماری را دارید، ممکن است درد و یا سفتی در قسمت پایین کمر خود را نیز تجربه کنید و حتی ممکن است متوجه شوید که وضعیت‌های خاص کمر بر درد زانو تأثیر می‌گذارد.

سایر دلایل زانودرد

  • سندرم درد پاتلوفمورال
  • تغییرات دژنراتیو همچون آرتروز زانو
  • کندرومالاسی کشکک

دکتر فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپیست ابتدا اقدام به ارزیابی دقیقی از شرایط بیمار و معاینه دقیق زانوی دردناک و آسیب دیده کرده و پس از آن از موثرترین متدها و مدالیته ها برای کمک به تسکین درد و درمان عامل درد بهره می برد.

فیزیوتراپیست شما ممکن است از روش هایی مانند لیزر، اولتراسوند، سوزن خشک برای کمک استفاده کند. هنگامی که درد شما کنترل شد، فیزیوتراپیست شما از تکنیک هایی برای بهبود تحرک در مفاصل ران، زانو یا مچ پا از طریق حرکت و دستکاری استفاده می کند. آنها همچنین تمریناتی را به شما می دهند که دستاوردهای درمانی شما را حفظ می کند و به شما کمک می کند قدرت و کنترل را از طریق اندام تحتانی خود ایجاد کنید. آزادسازی بافت نرم نیز یکی از جنبه های مهم مراقبت است.

در صورت نیاز به جراحی نیز بهترین جراح تعویض مفصل زانو می تواند به بیمار در تسکین علائم و بهبود عملکرد زانو کمک کند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی زانودرد – دکتر فیزیوتراپی زانو در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در امامت – فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ