سندرم شانه یخ زده

سندرم شانه یخ زده

سندرم شانه یخ زده یکی از دلایل شایع درد و ناراحتی شانه است. در واقع، شانه یخ زده دومین علت شایع درد شانه پس از تاندونیت روتاتور کاف است، اما ممکن است تشخیص این بیماری سخت‌تر باشد.

تمایز بین بورسیت و شانه یخ زده می تواند گیج کننده باشد، اما با یک معاینه مناسب، فیزیوتراپیست شما باید بتواند این شرایط را تشخیص دهد. جالب اینجاست که معمولاً آزمایش‌ها یا مداخلات خاصی لازم نیست و بهترین راه برای افتراق این شرایط معاینه فیزیکی دقیق است.

شانه یخ زده یکی از دلایل رایج محدودیت حرکت مفصل شانه است. اغلب با درد شدید شانه مشخص می شود – حتی با فعالیت های ساده.

شانه یخ زده اغلب با شروع تدریجی ناراحتی و سفتی شانه شروع می شود.

این وضعیت بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد:

  • زنان
  • افراد 40 تا 60 ساله

شانه یخ زده می تواند شبیه به حالت روتاتور کاف باشد. اما شانه یخ زده با تاندونیت روتاتور کاف یا پارگی روتاتور کاف متفاوت است – و در حالی که هر دو می توانند درد قابل توجهی ایجاد کنند، شانه یخ زده به احتمال زیاد منجر به سفت شدن مفصل می شود.

سندرم شانه یخ زده

علائم سندرم شانه یخ زده

  • درد شانه: درد معمولی شانه یخ زده به عنوان درد مبهم و دردناک توصیف می شود. اغلب این ناراحتی جلو، پشت و کنار شانه را احاطه می کند. گاهی اوقات درد به سمت بالای بازو کشیده می شود. معمولاً درد با نگه داشتن بازو در کنار شما قابل کنترل است، اما حتی حرکات کوچک ممکن است باعث ناراحتی قابل توجهی شود.
  • محدوده حرکتی محدود: یافته بارز بیماران با شانه یخ زده دامنه حرکت محدود است. در حالی که بسیاری از شرایط شانه می تواند باعث درد مفصل شود، شانه یخ زده نیز با سفتی قابل توجهی مشخص می شود.
  • دشواری در فعالیت ها: بسیاری از فعالیت های معمولی، مانند برس زدن مو، پوشیدن پیراهن، بستن کمربند ایمنی، می تواند بسیار دشوار شود. شایع ترین مشکل رسیدن به پشت شما است و بیماران اغلب متوجه می شوند که شانه سالم آنها می تواند بسیار بالاتر از شانه یخ زده آنها باشد.

سایر شرایط شانه ممکن است هنگام تلاش برای حرکت دادن بازوی خود مشکل ایجاد کنند، اما کلید تشخیص شانه یخ زده زمانی است که معاینه کننده شما نیز قادر به حرکت بازوی شما نباشد. به عنوان مثال، در حالی که بیماران مبتلا به پارگی روتاتور کاف ممکن است نتوانند بازوی خود را بلند کنند، معاینه کننده مطمئناً می تواند بازو را از بالای سر خود بلند کند. در بیماران مبتلا به شانه یخ زده، مفصل نه تنها ضعیف است، بلکه در واقع سفت است.

تقریباً همیشه، سندرم شانه یخ زده را می توان در معاینه فیزیکی تشخیص داد و نیازی به آزمایش خاصی نیست. معمولاً برای اطمینان از طبیعی به نظر رسیدن مفصل شانه و شواهدی مبنی بر آسیب تروماتیک یا آرتریت شانه، عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود.

اگر تشخیص شانه منجمد زیر سوال باشد، گاهی اوقات MRI انجام می‌شود، اما این آزمایش به جای جستجوی شانه منجمد، برای بررسی مشکلات دیگر بهتر است. اگر MRI انجام شود، بهتر است قبل از MRI ​​با تزریق مایع حاجب به مفصل شانه انجام شود. این به نشان دادن حجم مفصل شانه کمک خواهد کرد که ممکن است در بیماران مبتلا به شانه یخ زده کوچک باشد.

دلایل و عوامل خطر

چندین عامل خطر برای سندرم شانه یخ زده وجود دارد. این بیماری ها در افرادی که شانه یخ زده تشخیص داده می شود بسیار بیشتر دیده می شود، اما اگر شانه یخ زده دارید، لزوماً مجبور نیستید آنها را داشته باشید.

شرایط مرتبط با شانه یخ زده عبارتند از:

  • ناهنجاری های غدد درون ریز: شایع ترین شرایطی که همراه با یخ زدگی خود به خودی شانه است، ناهنجاری های غدد درون ریز است. برای برخی افراد، اختلال غدد درون ریز تنها پس از تشخیص شانه یخ زده شناسایی می شود. شایع ترین مسائل مرتبط دیابت و شرایط تیروئید (پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید) است.
  • بی حرکتی: دومین علت شایع شانه یخ زده بی حرکتی است. که اغلب آنها را شانه منجمد ثانویه می نامند (برخلاف شانه منجمد اولیه) زمانی که شانه شما در حال بهبودی از یک آسیب تروماتیک، جراحی (مانند جراحی روتاتور کاف) یا بهبودی از یک بیماری طولانی مدت بی حرکت است، ایجاد می شود.
  • اختلالات عصبی: در حالی که علت کمتری نسبت به ناهنجاری های غدد درون ریز است، اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و سکته مغزی ممکن است منجر به یخ زدگی شانه شود.
  • بیماری قلبی: ناهنجاری های قلبی، از جمله بیماری عروق کرونر و سایر بیماری های قلبی، می توانند با ایجاد شانه یخ زده مرتبط باشند.

در حالی که این شرایط ممکن است فرد را مستعد ایجاد شانه منجمد کند، شانه یخ زده معمولاً ایدیوپاتیک است (بدون علت قابل شناسایی).

درمان شانه یخ زده

مانند هر شرایطی، برای موفقیت درمان، دقیق بودن تشخیص بسیار مهم است. از آنجایی که سندرم شانه یخ زده اغلب اشتباه تشخیص داده می شود، درمان گاهی اوقات ایده آل نیست. بسیاری از بیماران مبتلا به شانه یخ زده تحت درمان برای وضعیت روتاتور کاف قرار می گیرند در حالی که واقعاً مشکل آنها نیست. درمان شانه یخ زده نیاز به کشش تهاجمی دارد و می تواند چندین ماه – حتی سالها ادامه یابد. خوشبختانه اکثر بیماران مبتلا به شانه یخ زده می توانند عملکرد طبیعی مفصل را بازیابی کنند. اگر احساس می کنید که در درمان شانه درد خود پیشرفت نمی کنید، فقط مطمئن شوید که مفصل شانه یخ زده ای ندارید که می تواند باعث علائم شما شود.

معمولاً با فیزیوتراپی و سایر درمان‌ها، می‌توانید انتظار بهبودی از این وضعیت را داشته باشید. رفع درد ممکن است ماه‌ها طول بکشد، و دامنه حرکتی شما ممکن است حتی بیشتر طول بکشد تا کاملاً بازگردد، اما عملکرد تقریباً همیشه به حالت عادی بهبود می‌یابد. خبر خوب دیگر این است که تقریباً در همه موارد سندرم شانه یخ زده بدون جراحی بهبود می یابد.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

متخصص فیزیوتراپی در منزل  – – دکتر فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی شانه – سندرم شانه یخ زده

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ