سیاتیک چیست؟

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. سیاتیک چیست؟
سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟ سیاتیک دردی است که از ناحیه کمر منشأ گرفته و اغلب به سمت پایین یک یا هر دو پا منتشر می شود. این ناشی از التهاب عصب سیاتیک در قسمت پایین کمر است که به دلایلی همچون وارد شدن فشار ناشی از دیسک بیرون زده بر عصب سیاتیک رخ می دهد.

خوشبختانه سیاتیک اغلب در عرض چند هفته با روش های محافظه کارانه بدون جراحی تسکین می یابد.

دلایل و عوامل مختلفی در بروز درد سیاتیک نقش دارند که هر کدام با روش متفاوتی درمان می شوند ، به همین دلیل نمی توان یک درمان واحد برای تمام مبتلایان به سیاتیک در نظر گرفت.

علائم سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک ممکن است از کمر شروع شده و به باسن و پشت ساق پا نیز منتشر شود.

درد می تواند بطور مزمن وجود داشته باشد و یا بطور مکرر در دوره های رفت و برگشتی رخ دهد.

انجام فعالیت هایی مانند نشستن و ایستادن به مدت طولانی در مبتلایان به سیاتیک سبب تشدید علائم می شود.

اگرچه سیاتیک به عنوان التهاب عصبی شروع می شود، اما ممکن است در نهایت به آسیب عصبی تبدیل شود. اگر عصب سیاتیک آسیب ببیند، می تواند منجر به بی حسی، سوزن سوزن شدن و در موارد شدیدتر، ضعف در زانوها یا پاها شود. هر چه درمان به تاخیر بیفتد، مدت بیشتری طول می کشد تا بی حسی و ضعف برطرف شود و ممکن است دائمی شوند.

دلایل و عوامل خطر

دلایل احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بیرون زدگی دیسک کمر (در این شرایط قسمت بیرون زده دیسک سبب وارد شدن فشار بر عصب سیاتیک در آن منطقه می شود.)
 • تنگی کانال نخاعی (وضعیتی که با کاهش فضای داخلی کانال نخاعی مشخص می شود)
 • اسپوندیلولیستزیس (لغزش یک مهره بر روی مهره پایینی)
 • آسیب و فرسودگی ستون فقرات که می تواند منجر به خارهای استخوانی شود و به عصب سیاتیک فشار وارد کند.
 • تومورهای ستون فقرات
 • درد سیاتیک می تواند در نتیجه تحریک عصب سیاتیک توسط عضله پیریفورمیس در باسن نیز رخ دهد که با نام سندرم پیریفورمیس شناخته می شود.

روشهای درمان سیاتیک چیست؟

بسته به علت، روش های مختلفی برای مدیریت سیاتیک بدون جراحی وجود دارد. آنها ممکن است شامل داروهای مسکن، تزریق استروئید، فیزیوتراپی، آب درمانی، مدیتیشن و جراحی باشند.

فیزیوتراپی که شامل ورزش است، عموماً اولین درمان برای تسکین، درمان و پیشگیری از علائم سیاتیک است. برای درمان سیاتیک دکتر فیزیوتراپی ممکن است:

 • راهکارهایی را برای تسکین علائم ارائه دهد.
 • از شعله ور شدن و عود مجدد علائم جلوگیری کند

فیزیوتراپی با ورزش می تواند به تقویت و تحرک بافت های کمر، شکم، لگن، باسن و ران شما کمک کند. اهداف فیزیوتراپی همراه با ورزش در درمان علائم سیاتیک عبارتند از:

 • کاهش درد در ناحیه کمر، ران، ساق پا و باسن
 • جلوگیری از تشدید درد در آینده
 • بازیابی الگوهای حرکتی عملکردی در دامنه بدون درد
 • بازیابی عملکرد ستون فقرات کمری و مفصل ساکروایلیاک
 • کاهش اسپاسم عضلانی
 • افزایش سازگاری های عصبی برای کاهش درد
 • بهبود تحرک

برای کاهش درد و بهبود عملکرد ستون فقرات، یک دکتر فیزیوتراپی می تواند با تنظیم ستون فقرات حرکت ستون فقرات را افزایش دهد. درمان دستی ستون فقرات همچنین ممکن است درد کمر مربوط به سیاتیک را کاهش دهد، اما در تشعشع درد موثر نیست.

درد سیاتیک می تواند باعث سفت شدن عضلات نیز شود. تکنیک های ماساژ توسط دکتر فیزیوتراپی می تواند به شل شدن عضلات کمک کند و علاوه بر تسکین درد ، انعطاف پذیری و تحرک را بهبود بخشد.

سایر روشهای درمانی سیاتیک چیست؟

تزریق استروئید در فضای اپیدورال یک گزینه رایج برای درمان بسیاری از انواع درد پا و کمر هستند. این درمان شامل تزریق داروی استروئیدی و بی حس کننده موضعی به طور مستقیم به فضای اپیدورال شماست که ریشه های عصبی و نخاع شما را احاطه کرده است.

اگرچه بیشتر افراد پس از جراحی سیاتیک تا 90 درصد سطح درد خود را بهبود می‌بخشند، هیچ پزشکی نمی‌تواند این را تضمین کند. ممکن است بعد از جراحی همچنان بی حسی وجود داشته باشد و همیشه احتمال بازگشت سیاتیک در مهره دیگری وجود دارد.

بسته به نوع جراحی سیاتیک، بیشتر افراد روز بعد پیاده روی می کنند و بهبودی کامل معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد. جراحی کم تهاجمی معمولاً به معنای بهبودی سریع‌تر است، اما اگر جراحی شامل بیش از یک مهره یا دیسک باشد، ممکن است بهبودی کمر شما بیشتر طول بکشد.

نکات پایانی

سیاتیک می تواند بسیار دردناک باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. می تواند فعالیت های روزمره زندگی را چالش برانگیزتر کند. خوشبختانه، گزینه های درمانی غیر جراحی وجود دارد که می تواند به کاهش درد و کاهش علائم شما کمک کند. شما باید با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید کدام گزینه های درمانی برای علائم و موقعیت شخصی شما مناسب هستند.

در بیشتر مواقع، سیاتیک خفیف ظرف 4 تا 6 هفته از بین می رود. اما باید با شروع علائم با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که با سیاتیک سر و کار دارید. اگر به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید اگر:

 • درد شما به تدریج بدتر می شود.
 • علائم شما پس از یک آسیب ناگهانی شروع می شود.
 • درد شدید، ضعف عضلانی یا بی حسی دارید.
 • کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
 • علائم بیش از 6 هفته طول می کشد.
 • درد در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند.

برخی افراد دردی دارند که ممکن است بیشتر از حد ​​طول بکشد. برای جلوگیری از عود سیاتیک، سعی کنید هنگام بلند کردن کمر خود را خم نکنید. همچنین ایده خوبی است که ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل را در نظر بگیرید.

 

کلمات مرتبط :

سیاتیک چیست؟ – درمان درد سیاتیک – فیزیوتراپی برای سیاتیک – فیزیوتراپی ستون فقرات – بهترین درمان سیاتیک – فیزیوتراپی در خیابان شریعتی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در شمال تهران – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در پاسداران

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ