فواید فیزیوتراپی سکته مغزی

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. فواید فیزیوتراپی سکته مغزی
فواید فیزیوتراپی سکته مغزی

فواید فیزیوتراپی سکته مغزی به حدی زیاد است که فیزیوتراپی را به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان درمان این عارضه معرفی می کند.

سکته مغزی نوعی آسیب حاد و ناگهانی مغزی است که در نتیجه اختلال خون رسانی به قسمتی از مغز رخ داده و بر اساس شدت و محلی که ایجاد شده علائم و عوارضی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

اختلال در خونرسانی موجب نرسیدن اکسیژن به سلول های مغزی و در نتیجه آسیب و در موارد شدید مرگ سلول های مغزی شده و با بروز احتلالات جدی در عملکرد مغز همراه بوده و در موارد شدید حتی می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

پس از سکته مغزی، سلول‌ های جدیدی در مغز نمی‌توانند رشد کنند تا جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده شوند اما مغز قادر است سلول‌های سالم خود را دوباره سازماندهی کرده و آنچه را از دست داده جبران کند که به این فرایند، نوروپلاستیسیتی گفته می‌شود.

از فواید فیزیوتراپی سکته مغزی کمک به این فرایند است که با کمک فیزیوتراپیست می توان به بهبود چشمگیر شرایط بیمار پس از سکته مغزی تا حدود زیادی امیدوار بود.

فیزیوتراپیست نکات مهمی را در ارتباط با بازآموزی حرکات و بازیابی عملکرد را به بیمار مبتلا به سکته مغزی ارائه می دهد که نقش زیادی در بهبود شرایط وی پس از این عارضه مغزی دارد.

سکته مغزی باید بطور اورژانسی تحت درمان قرار بگیرد چراکه هرچه زمان بیشتری از بروز این عارضه بگذرد ریسک بروز عوارض جدی تر و حتی از دست دادن جان بیمار افزایش پیدا می کند.

پزشک برای تشخیص دقیق این عارضه ، محل دقیق ، نوع و شدت آن از روش های تشخیصی مانند سی تی اسکن یا ام آر آی بهره می برد.

یگی دیگر از فواید فیزیوتراپی سکته مغزی کمک به تخفیف عوارض جسمی و حرکتی ایجاد شده برای بیمار پس از این عارضه مغزی است.

هدف از برنامه فیزیوتراپی بهبود وضعیت بیمار و کمک به افزایش استقلال وی در انجام کارهای شخصی است.

افزایش سن ، اضافه وزن ، سبک زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کم ، بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت ، فشارخون بالا ، کلسترول خون بالا و اعتیاد به سیگار و الکل از جمله مهم ترین عواملی هستند که ریسک بروز این بیماری را تا حد زیادی افزایش می دهند.

علائم سکته مغزی

 • ضعف یا بی‌حسی یک طرف بدن
 • اختلال در راه رفتن
 • از دست دادن تعادل
 • بریده بریده حرف زدن
 • سردرد شدید
 • سرگیجه ناگهانی
 • اختلال در بینایی مانند دوبینی و تاری دید
 • فلج موقتی یا دائمی بدن
 • آتروفی عضلات
 • تورم مغز
 • اختلال در تکلم
 • اختلال در بلع
 • مشکلات حرکتی
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • افسردگی و دیگر مشکلات روحی
 • اختلال در هماهنگی اندام های بدن
 • اختلال هوشیاری
 • برخی افراد نیز ممکن است احساسات غیرعادی دیگری نظیر احساس سوزن سوزنی شدن، گرما و سرما یا احساس این که در زیر پوست آنها آب حرکت می‌کند داشته باشند. گاهی اوقات نیز این احساس‌ها با درد همراه هستند.

فواید فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی بلافاصله پس از کنترل علائم بیماری و در بیمارستان آغاز شده و پس از آن در کلینیک فیزیوتراپی یا در منزل ادامه پیدا کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی مهم ترین اقدام در جهت کاهش عوارض و بهبود شرایط بیمار است.

فیزیوتراپیست با بهره گیری از دانش خود در زمینه درمان سکته مغزی نهایت تلاش خود را برای کمک به بهبود شرایط جسمی و حرکتی بیمار به کار می بندد.

افزایش توانایی حرکتی، تسکین درد و کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی از مهم ترین فواید سکته مغزی است.

از آن جایی که بسیاری از بیماران سکته مغزی دچار مشکلات حرکتی عدیده ای شده اند و خروج از منزل برای آن ها دشوار است می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

فیزیوتراپی سکته مغزی به بیمار کمک می کند تا بتواند به نحو موثری از اندام های خود استفاده کند و میزان وابستگی بیمار به اطرافیانش کاهش یابد.

بهبود انعطاف‌ پذیری مفاصل، پیشگیری از خشکی مفاصل، بازیابی قدرت عضلات ضعیف شده و در کل رساندن شرایط جسمی بیمار به بهترین شرایط ممکن از دیگر فواید فیزیوتراپی سکته مغزی است.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتبط با نحوه صحیح انجام فعالیت ها پس از سکته مغزی و همچنین چگونگی استفاده صحیح از اندام های ضعیف شده و وسایل کمک حرکتی به بیمار خواهد کرد.

در مراحل اولیه سکته مغزی اقدامات فیزیوتراپی بر جلوگیری از بروز عوارض و بازیابی توانایی‌های حرکتی و انجام فعالیت‌ها تمرکز دارد و بتدریج تمرکز اقدامات فیزیوتراپی برای کمک به افزایش استقلال فردی و انجام کارهای مهم فردی مانند استفاده از تجهیزات یا انجام کارها خواهد بود.

اقدامات درمانی و توانبخشی مناسب در روزهای ابتدایی پس از ابتلا به سکته مغزی در جلوگیری از خشک‌شدگی مفاصل و انقباض عضلات نقش بسیار مهمی دارد. اگر بیمار مجبور به ماندن در رختخواب یا نشستن روی صندلی هستید، درمانگر با تلاش برای تغییر وضعیت وی به منظور بهبود وضعیت بدنی و افزایش تعادل، درمان را شروع می‌کند تا وی احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

فیزیوتراپیست در کنار ارائه برنامه تمرینی برای بیمار از مدالیته های فیزیوتراپی همچون الکتروتراپی نیز برای کمک به بیماران مبتلا به سکته مغزی بهره می برد.

لازم بذکر است که برنامه توانبخشی سکته مغزی زمان بر است و نیازمند مداومت و پیگیری منظم و همچنین تمایل بیمار برای شرکت در برنامه توانبخشی است و هرچه این فرایند سریع تر آغاز شود نتایج بهتری نیز به همراه خواهد داشت.

بهبود شرایط روحی بیمار که پس از بهبود شرایط جسمانی بیمار ایجاد خواهد شد از دیگر فواید فیزیوتراپی سکته مغزی است که نشان دهنده نقش مهم و ارزشمند فیزیوتراپی در این بیماران است که خود به عنوان عاملی در جهت تشویق برای شرکت در جلسات توانبخشی شناخته می شود.

متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما آماده هستند تا خدمات توانبخشی را با بالاترین کیفیت به آن دسته از عزیزانی که توان مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی ندارد ارائه دهند.

 

کلمات مرتبط :

فواید فیزیوتراپی سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران – فیزیوتراپی در نارمک

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ