فواید فیزیوتراپی سکته مغزی

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. فواید فیزیوتراپی سکته مغزی
فواید فیزیوتراپی سکته مغزی

فواید فیزیوتراپی سکته مغزی به حدی زیاد است که فیزیوتراپی را به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان درمان این عارضه معرفی می کند.

سکته مغزی نوعی آسیب حاد و ناگهانی مغزی است که در نتیجه اختلال خون رسانی به قسمتی از مغز رخ داده و بر اساس شدت و محلی که ایجاد شده علائم و عوارضی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

اختلال در خونرسانی موجب نرسیدن اکسیژن به سلول های مغزی و در نتیجه آسیب و در موارد شدید مرگ سلول های مغزی شده و با بروز احتلالات جدی در عملکرد مغز همراه بوده و در موارد شدید حتی می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

پس از سکته مغزی، سلول‌ های جدیدی در مغز نمی‌توانند رشد کنند تا جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده شوند اما مغز قادر است سلول‌های سالم خود را دوباره سازماندهی کرده و آنچه را از دست داده جبران کند که به این فرایند، نوروپلاستیسیتی گفته می‌شود.

از فواید فیزیوتراپی سکته مغزی کمک به این فرایند است که با کمک فیزیوتراپیست می توان به بهبود چشمگیر شرایط بیمار پس از سکته مغزی تا حدود زیادی امیدوار بود.

فیزیوتراپیست نکات مهمی را در ارتباط با بازآموزی حرکات و بازیابی عملکرد را به بیمار مبتلا به سکته مغزی ارائه می دهد که نقش زیادی در بهبود شرایط وی پس از این عارضه مغزی دارد.

سکته مغزی باید بطور اورژانسی تحت درمان قرار بگیرد چراکه هرچه زمان بیشتری از بروز این عارضه بگذرد ریسک بروز عوارض جدی تر و حتی از دست دادن جان بیمار افزایش پیدا می کند.

پزشک برای تشخیص دقیق این عارضه ، محل دقیق ، نوع و شدت آن از روش های تشخیصی مانند سی تی اسکن یا ام آر آی بهره می برد.

یگی دیگر از فواید فیزیوتراپی سکته مغزی کمک به تخفیف عوارض جسمی و حرکتی ایجاد شده برای بیمار پس از این عارضه مغزی است.

هدف از برنامه فیزیوتراپی بهبود وضعیت بیمار و کمک به افزایش استقلال وی در انجام کارهای شخصی است.

افزایش سن ، اضافه وزن ، سبک زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کم ، بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت ، فشارخون بالا ، کلسترول خون بالا و اعتیاد به سیگار و الکل از جمله مهم ترین عواملی هستند که ریسک بروز این بیماری را تا حد زیادی افزایش می دهند.

علائم سکته مغزی

 • ضعف یا بی‌حسی یک طرف بدن
 • اختلال در راه رفتن
 • از دست دادن تعادل
 • بریده بریده حرف زدن
 • سردرد شدید
 • سرگیجه ناگهانی
 • اختلال در بینایی مانند دوبینی و تاری دید
 • فلج موقتی یا دائمی بدن
 • آتروفی عضلات
 • تورم مغز
 • اختلال در تکلم
 • اختلال در بلع
 • مشکلات حرکتی
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • افسردگی و دیگر مشکلات روحی
 • اختلال در هماهنگی اندام های بدن
 • اختلال هوشیاری
 • برخی افراد نیز ممکن است احساسات غیرعادی دیگری نظیر احساس سوزن سوزنی شدن، گرما و سرما یا احساس این که در زیر پوست آنها آب حرکت می‌کند داشته باشند. گاهی اوقات نیز این احساس‌ها با درد همراه هستند.

فواید فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی بلافاصله پس از کنترل علائم بیماری و در بیمارستان آغاز شده و پس از آن در کلینیک فیزیوتراپی یا در منزل ادامه پیدا کند.

فیزیوتراپی سکته مغزی مهم ترین اقدام در جهت کاهش عوارض و بهبود شرایط بیمار است.

فیزیوتراپیست با بهره گیری از دانش خود در زمینه درمان سکته مغزی نهایت تلاش خود را برای کمک به بهبود شرایط جسمی و حرکتی بیمار به کار می بندد.

افزایش توانایی حرکتی، تسکین درد و کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی از مهم ترین فواید سکته مغزی است.

از آن جایی که بسیاری از بیماران سکته مغزی دچار مشکلات حرکتی عدیده ای شده اند و خروج از منزل برای آن ها دشوار است می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

فیزیوتراپی سکته مغزی به بیمار کمک می کند تا بتواند به نحو موثری از اندام های خود استفاده کند و میزان وابستگی بیمار به اطرافیانش کاهش یابد.

بهبود انعطاف‌ پذیری مفاصل، پیشگیری از خشکی مفاصل، بازیابی قدرت عضلات ضعیف شده و در کل رساندن شرایط جسمی بیمار به بهترین شرایط ممکن از دیگر فواید فیزیوتراپی سکته مغزی است.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتبط با نحوه صحیح انجام فعالیت ها پس از سکته مغزی و همچنین چگونگی استفاده صحیح از اندام های ضعیف شده و وسایل کمک حرکتی به بیمار خواهد کرد.

در مراحل اولیه سکته مغزی اقدامات فیزیوتراپی بر جلوگیری از بروز عوارض و بازیابی توانایی‌های حرکتی و انجام فعالیت‌ها تمرکز دارد و بتدریج تمرکز اقدامات فیزیوتراپی برای کمک به افزایش استقلال فردی و انجام کارهای مهم فردی مانند استفاده از تجهیزات یا انجام کارها خواهد بود.

اقدامات درمانی و توانبخشی مناسب در روزهای ابتدایی پس از ابتلا به سکته مغزی در جلوگیری از خشک‌شدگی مفاصل و انقباض عضلات نقش بسیار مهمی دارد. اگر بیمار مجبور به ماندن در رختخواب یا نشستن روی صندلی هستید، درمانگر با تلاش برای تغییر وضعیت وی به منظور بهبود وضعیت بدنی و افزایش تعادل، درمان را شروع می‌کند تا وی احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

فیزیوتراپیست در کنار ارائه برنامه تمرینی برای بیمار از مدالیته های فیزیوتراپی همچون الکتروتراپی نیز برای کمک به بیماران مبتلا به سکته مغزی بهره می برد.

لازم بذکر است که برنامه توانبخشی سکته مغزی زمان بر است و نیازمند مداومت و پیگیری منظم و همچنین تمایل بیمار برای شرکت در برنامه توانبخشی است و هرچه این فرایند سریع تر آغاز شود نتایج بهتری نیز به همراه خواهد داشت.

بهبود شرایط روحی بیمار که پس از بهبود شرایط جسمانی بیمار ایجاد خواهد شد از دیگر فواید فیزیوتراپی سکته مغزی است که نشان دهنده نقش مهم و ارزشمند فیزیوتراپی در این بیماران است که خود به عنوان عاملی در جهت تشویق برای شرکت در جلسات توانبخشی شناخته می شود.

متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما آماده هستند تا خدمات توانبخشی را با بالاترین کیفیت به آن دسته از عزیزانی که توان مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی ندارد ارائه دهند.

 

کلمات مرتبط :

فواید فیزیوتراپی سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران – فیزیوتراپی در نارمک

 

مقالات بیشتر

بورسیت تروکانتریک

بورسیت تروکانتریک یکی از شایع ترین دلایل درد لگن است که به دلیل التهاب بورس تروکانتریک رخ می دهد و شیوع آن در دوندگان بیش از سایر افراد است. بورس ها کیسه های محتوی مایع سینوویال هستند که نقش مهمی در کاهش اصطکاک در محل مفاصل دارند. بورس ها بعنوان ضربه گیر در محل مفاصل…

فیزیوتراپی زانو درد

فیزیوتراپی زانو درد بهترین روش غیر جراحی در درمان و توانبخشی بیماری ها و آسیب های مفصل زانو است. مفصل زانو یکی از پرتحرک ترین مفاصل بدن است و از آن جایی که فشار ناشی از وزن نیز بر آن وارد می شود بیش از دیگر مفاصل بدن در معرض خطر آسیب دیدگی و بیماری…

فیزیوتراپی خار پاشنه پا

فیزیوتراپی خار پاشنه پا امروزه به عنوان موثرترین روش درمان خار پاشنه شناخته می شود که در بیش از 80 درصد مبتلایان به این عارضه موثر واقع می شود. خار پاشنه پا یکی از شایع ترین عوامل زمینه ساز درد پاشنه پا است که به دلیل وجود زایده استخوانی در ناحیه استخوانی پاشنه پا رخ…

فیزیوتراپی ستون فقرات

فیزیوتراپی ستون فقرات موثرترین روش درمان غیرجراحی بیماری ها و اختلالات ستون فقرات است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یا بصورت خدمات فیزیوتراپی در منزل می توان از آن بهره برد. مشکلات ستون فقرات که کمردرد مهم ترین و رایج ترین مشخصه آن است از شایع ترین مشکلات سیستم اسکلتی بدن انسان هستند که…

فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی امری ضروری برای کمک به بهبود شرایط مبتلایان به این عارضه مغزی شایع است که عوارض ایجاد شده برای بیمار را به حداقل می رساند. سکته مغزی شایع ترین اختلال نورولوژیک و نوعی آسیب حاد و ناگهانی مغز هستند که به دلیل پارگی یا انسداد عروق خونرسان به مغز رخ…

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل برای بازیابی توانایی های حرکتی مفصل و بهبود وضعیت مفصل و تسریع بهبودی امری ضروری است. فیزیوتراپی به بیمار کمک می کند تا هرچه سریع تر با شرایط جدید خود کنار آمده و بتواند از مفصل مصنوعی همانند مفصل طبیعی خود استفاده کند. جراحی تعویض مفصل یکی از جراحی…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست