فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

فیزیوتراپی می تواند اولین خط دفاعی برای مدیریت علائم آرتروز زانو باشد.

فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد، تورم و سفتی آرتروز زانو کمک کند و به بهبود عملکرد مفصل زانو کمک کند. همچنین می تواند راه رفتن، خم شدن، زانو زدن، چمباتمه زدن و نشستن را برای شما آسان تر کند.

استفاده بیش از حد از زانوها می تواند سلامت مفصل و آرتروز زانو را بدتر کند، اما هرچه کمتر زانوهای خود را حرکت دهید، ضعیف تر می شوند. شما باید تعادل حرکت مفاصل زانو را به اندازه کافی پیدا کنید تا قوی و سالم باشند و فیزیوتراپی به شما در انجام این کار کمک می کند.

با آرتروز زانو، عضلات اطراف زانو ضعیف می شوند و مفاصل زانو سفت می شوند. این کار انجام کارهای روزمره مانند راه رفتن یا بلند شدن از رختخواب را دشوار می کند.

استئوآرتریت زانو التهاب و ساییدگی غضروف استخوان‌هایی است که مفصل زانو را تشکیل می‌دهند. تشخیص OA زانو بر اساس 2 یافته اولیه است: شواهد رادیوگرافیک تغییرات در سلامت استخوان (از طریق تصاویر پزشکی مانند اشعه ایکس و MRI)، و علائم فرد (احساس شما).

فیزیوتراپی برای آرتروز زانو نقش موثری در مدیریت علائم دارد.

آرتروز زانو یک بیماری پیشرونده ناشی از التهاب و تحلیل مفصل زانو است که با گذشت زمان بدتر می شود. کل مفصل از جمله استخوان، غضروف، رباط ها و ماهیچه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. پیشرفت آن تحت تأثیر سن، شاخص توده بدنی (BMI)، ساختار استخوان، ژنتیک، قدرت عضلانی و سطح فعالیت است. استئوآرتریت زانو همچنین ممکن است به عنوان یک وضعیت ثانویه پس از آسیب تروماتیک زانو ایجاد شود. بسته به مرحله بیماری و وجود صدمات یا شرایط مرتبط با آن، OA زانو را می توان با فیزیوتراپی مدیریت کرد. موارد شدیدتر یا پیشرفته ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

فیزیوتراپیست‌ها برای کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی استئوآرتریت زانو از روش های مختلفی استفاده می کنند.

فیزیوتراپیست ها متخصص حرکت هستند. آنها کیفیت زندگی را از طریق مراقبت عملی، آموزش بیمار و حرکات تجویز شده بهبود می بخشند. برای ارزیابی می توانید مستقیماً با فیزیوتراپیست تماس بگیرید. 

افرادی که به آرتروز زانو مبتلا می شوند ممکن است طیف گسترده ای از علائم و محدودیت ها را بر اساس پیشرفت بیماری تجربه کنند. درد زمانی رخ می دهد که غضروف پوشاننده استخوان های مفصل زانو فرسوده شود. مناطقی که غضروف فرسوده یا آسیب دیده است، استخوان زیرین را آشکار می کند. قرار گرفتن در معرض استخوان باعث افزایش استرس و فشردگی غضروف و گاهی اوقات تماس استخوان به استخوان در طول حرکت می شود که می تواند باعث درد شود. از آنجایی که زانو یک مفصل تحمل کننده وزن است، سطح فعالیت شما و نوع و مدت فعالیت شما معمولاً تأثیر مستقیمی بر علائم شما دارد. علائم ممکن است با فعالیت های تحمل وزن بدتر شوند، مانند راه رفتن در حین حمل یک جسم سنگین.

علائم آرتروز زانو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تشدید درد در حین یا بعد از فعالیت، به ویژه با راه رفتن، بالا رفتن، یا پایین آمدن از پله ها، یا حرکت از حالت نشسته به ایستاده.
  • درد یا سفتی پس از نشستن با زانو خم یا صاف برای مدت طولانی.
  • احساس ترک خوردن، ترک خوردن یا ساییدن هنگام حرکت دادن زانو
  • تورم بدنبال فعالیت
  • حساسیت به لمس در امتداد مفصل زانو.

فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد، تورم و سفتی آرتروز زانو کمک کند و به بهبود عملکرد مفصل زانو کمک کند. همچنین می تواند راه رفتن، خم شدن، زانو زدن، چمباتمه زدن و نشستن را برای شما آسان تر کند. در واقع، یک مطالعه در سال 2000 نشان داد که ترکیبی از فیزیوتراپی دستی و ورزش تحت نظارت مزایای عملکردی برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو دارد و ممکن است نیاز به جراحی را به تاخیر بیاندازد یا از آن جلوگیری کند.

دو نوع اصلی فیزیوتراپی برای آرتروز زانو استفاده می شوند ، درمان‌های غیرفعال و فعال ، می‌توانند به کنترل‌ آرتروز زانو شما کمک کنند. با درمان های غیرفعال، فیزیوتراپیست اکثر کارها را انجام می دهد. اما با درمان‌های فعال، کارهای بیشتری را انجام می‌دهید، مانند تمرینات فیزیوتراپی در منزل

درمان‌های غیرفعال رایج فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

سرما درمانی: با کاهش گردش خون، سرما درمانی می تواند به کاهش تورم کمک کند. به عنوان مثال، فیزیوتراپ شما ممکن است یک کمپرس سرد روی مفصل زانو قرار دهد.

گرما درمانی: گرما درمانی جریان خون را برای کاهش سفتی مفاصل زانو و عضلات اطراف زانو افزایش می دهد. به عنوان مثال، فیزیوتراپ می تواند یک پد گرم کننده گرم را روی مفصل زانو شما قرار دهد تا گردش خون را بهبود بخشد.

آب درمانی: این درمان گاهی اوقات به عنوان آب درمانی نیز شناخته می شود، از آب برای کاهش علائم آرتروز زانو استفاده می کند. آب درمانی چندین مزیت دارد. به عنوان مثال، می توانید تمرینات ملایمی را در آب انجام دهید (که مفاصل شما را تشدید نمی کند). همچنین، فقط قرار گرفتن در آب گرم می تواند به تسهیل حرکت و همچنین کمک به مقابله با درد و سایر علائم OA زانو کمک کند.

درمان‌های فعال فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

تمرینات تقویتی: فیزیوتراپ تمرینات خاصی را به شما نشان می دهد که می توانید در خانه انجام دهید تا عضلات خود را تقویت کنید. تمرین ماهیچه های پا می تواند به قوی تر شدن مفاصل زانو کمک کند. تقویت این عضلات به تنهایی می تواند به کاهش درد آرتروز زانو کمک کند.

تمرینات انعطاف پذیری: از آنجایی که OA زانو اغلب حرکت را سخت می کند، تمرینات انعطاف پذیری بسیار مهم هستند. انجام منظم آنها می تواند به افزایش دامنه حرکتی، انعطاف پذیری بیشتر زانوها و بازگرداندن عملکرد طبیعی مفصل زانو کمک کند.

انجام هر دو تمرین تقویتی و انعطاف پذیری بسیار مهم است زیرا می تواند به رفع فشار از روی زانو کمک کند. 

فیزیوتراپیست شما یک برنامه فیزیوتراپی برای شما ایجاد می کند که ممکن است ترکیبی از درمان های غیرفعال و فعال برای آرتروز زانو را در بر گیرد.

در مورد شروع یک برنامه فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید فعالیت های روزانه خود را افزایش دهید. هرچه زودتر استئوآرتریت زانو را درمان کنید، در دراز مدت وضعیت بهتری خواهید داشت.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو – فیزیوتراپی آرتروز زانو – فیزیوتراپی در منزل زانودرد

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ