فیزیوتراپی برای افراد سالمند

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی برای افراد سالمند
فیزیوتراپی برای افراد سالمند

فیزیوتراپی برای افراد سالمند نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی این عزیزان و کاهش مشکلات و عوارض ناشی از افزایش سن دارد.

با افزایش سن، بدن شما ناگزیر ضعیف تر می شود، تراکم استخوان کاهش می یابد، هماهنگی ضعیف تر و مفاصل سفت تر می شود. این می تواند تحرک و تعادل شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث آسان تر افتادن و شکستن استخوان ها شود. بنابراین، مهم است که تمام تلاش خود را برای حفظ تناسب اندام و انعطاف پذیری مفاصل خود انجام دهید. به همین دلیل است که ما معتقدیم کمک به افزایش این عناصر حیاتی در بدن بسیار مهم است.

هدف فیزیوتراپی کاهش دردی است که ممکن است به دلیل افزایش سن با آن مواجه شوید، افزایش تحرک با افزایش سن، با افزایش آن یا حفظ سطح. همچنین برای کمک به بازیابی و بهبود عملکرد با افزایش سن است.

شکستگی‌های لگن جدی‌ترین آسیب ناشی از سقوط در میان سالمندان است، به طوری که 15 درصد در بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند و یک سوم از آسیب ناشی از آسیب بیش از یک سال زنده نمی‌مانند. برای بسیاری از افراد مسن، فیزیوتراپی راهی موثر برای زندگی و بهره مندی از مزایای سبک زندگی مستقل تا زمانی که ممکن است فراهم می کند. به همین دلیل است که فیزیوتراپی برای سالمندان به‌عنوان یک عنصر ضروری در سبک زندگی سالم در نظر گرفته می‌شود.

اهداف فیزیوتراپی برای افراد سالمند

مقابله با تغییرات طبیعی مرتبط با افزایش سن
هر چه بیشتر بتوانیم اطرافیان سالخورده خود را تشویق کنیم که از نظر بدنی فعال بمانند، آنها مدت بیشتری از یک سبک زندگی مستقل سود خواهند برد. هیچ راهی برای دور شدن از این واقعیت وجود ندارد که با افزایش سن، اتفاقات خاصی برای بدن ما رخ می دهد. ما تراکم استخوان و قدرت عضلانی را از دست می دهیم، سطح چربی بدن افزایش می یابد، هماهنگی ما ضعیف تر می شود و مفاصل ما شروع به سفت شدن می کنند.

با این اوصاف، ما کنترل خاصی بر میزان تجربه این کاهش و نحوه دخالت (یا عدم دخالت آن) در زندگی روزمره خود داریم. در واقع، تحقیقات پزشکی نشان می دهد که حداقل نیمی از تغییرات مربوط به سن در عضلات، استخوان ها و مفاصل ناشی از عدم استفاده است، به همین دلیل است که ورزش بسیار مهم است.

فیزیوتراپیست ها برای راهنمایی دقیق و ایمن بیماران مسن از طریق یک سری تمرینات طراحی شده برای کمک به آنها در رفع نیازهای خاص خود آموزش دیده اند. توانایی ورزش در خانه بین جلسات فیزیوتراپی، به بیماران مسن اعتماد به نفس لازم برای به دست گرفتن امور را می دهد و کمی از آن احساس مستقلی را که برای جوان ماندن و زندگی پر از زندگی مهم است، باز می گرداند.

حفظ استقلال
متخصصان فیزیوتراپی می توانند به شما در حفظ یا حتی افزایش استقلال خود کمک کنند. با بازگرداندن تحرک، تعادل و سطح فعالیت بدنی. بنابراین این به شما کمک می کند تا کارهایی را انجام دهید که به شما کمک می کند استقلال خود را حفظ کنید. خواه این حرکت در اطراف خانه باشد ، توانایی زندگی به تنهایی یا انجام فعالیت های اجتماعی در خارج از خانه.

فیزیوتراپیست ها می توانند محدودیت حرکت مفاصل را افزایش داده و از آن جلوگیری کنند و به شما کمک کنند تا فعالیت های روزانه را انجام دهید که با افزایش سن سخت تر می شوند.

بهبود تعادل
ترس از زمین خوردن یا عدم توانایی در نگه داشتن خود یکی از دلایل اصلی مراجعه مراجعین مسن به ما است. ترس از زمین خوردن یکی از دلایل اصلی توقف فعالیت افراد است، زیرا بهبودی بسیار طولانی‌تر از دوران جوانی شما طول می‌کشد.

با این حال، با تقویت قدرت و ثبات خود، این امر به شما کمک می کند تا بدون ترس از افتادن یا آسیب به استخوان ها به انجام فعالیت هایی که انجام می دهید ادامه دهید. بنابراین بهبود تعادل یکی از مهم ترین اهداف و فواید فیزیوتراپی برای افراد سالمند است.

حفاظت و تقویت
فیزیوتراپی همچنین می تواند با تقویت برون ده قلبی و کاهش فشار خون به سالمندان کمک کند تا گردش خون قلبی عروقی را بهبود بخشد. این به نوبه خود به محافظت از آنها در برابر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک می کند و خطر نارسایی احتقانی قلب را به حداقل می رساند.

دیابت می تواند یکی دیگر از مشکلات نگران کننده برای جمعیت سالمندان باشد. ورزش می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند، زیرا توانایی بدن برای تولید و استفاده موثر انسولین را افزایش می دهد. همچنین به کنترل سطح قند خون در بیمارانی که قبلاً از این بیماری رنج می برند کمک می کند. فیزیولوژیست‌های ورزشی و فیزیوتراپیست‌های ما می‌توانند برنامه‌ها و توصیه‌های ایمن و مؤثر برای فعالیت بدنی ارائه دهند.

بهبودی پس از آسیب دیدگی
بیشتر افراد مسن نگران این هستند که مانند گذشته سریع و ثابت روی پاهای خود احساس نکنند و کنار آمدن با پله ها برایشان مشکل باشد. با ضعیف شدن ماهیچه ها، کاهش هماهنگی و سفت شدن مفاصل، بستگان سالخورده ما در معرض خطر بیشتری برای تجربه زمین خوردن هستند که می تواند منجر به شکستگی دردناک و ماه ها بهبودی شود. 

فیزیوتراپی برای افراد سالمند می‌تواند با کمک به بیماران در بازیابی تدریجی قدرت بدنی و تحرکی که قبلا داشته‌اند، بهبودی کامل و مؤثر را از بسیاری از انواع حوادث تضمین کند. تمرین‌هایی که در هر جلسه تمرین می‌کنند نیز می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از سقوط و تصادف دیگر در آینده کند.

تسکین درد
انواع مختلفی از درد وجود دارد که فیزیوتراپی برای افراد می تواند آن ها را تسکین دهد. بیشتر دردهای تجربه شده معمولاً ناشی از گردش خون بد، سفتی و مقدار ناکافی تمرین بدنی است. با به دست آوردن گردش خون بیشتر باید باعث کاهش ناراحتی و افزایش سطح انرژی شود که با استفاده از فیزیوتراپ می توان این کار را انجام داد.

آرتروز یکی دیگر از بیماری های شایع است که به دلیل افزایش سن ایجاد می شود. این می تواند یک وضعیت بسیار دردناک باشد، و هر چه کسی درد بیشتری را تجربه کند، احتمال کمتری دارد که فعالیت بدنی انجام دهد، که فقط مشکل را بدتر می کند.

اینجاست که فیزیوتراپی می تواند وارد عمل شود، ما به شما این امکان را می دهیم که مفاصل را شل کنید و گردش خون را در مفاصل افزایش دهید. که باید میزان دردی را که با آرتریت تجربه می کنید کاهش دهد.

 

مقالات مرتبط :

مزایای فیزیوتراپی برای سالمندان

فیزیوتراپی در منزل اندرزگو

فیزیوتراپی برای بیمار سکته مغزی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ