فیزیوتراپی برای درمان یبوست

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی برای درمان یبوست
فیزیوتراپی برای درمان یبوست

فیزیوتراپی برای درمان یبوست توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ، نرسیده به ظفر ارائه می شود.

تمرین کف لگن که برای بهبود رابطه جنسی دردناک و سایر مشکلات زیر کمربند لگنی شناخته شده است، می تواند یبوست را نیز کاهش دهد. 

محققان بیان کردند که اختلال عملکرد کف لگن یکی از شناخته شده ترین علل یبوست است. علل دیگر عبارتند از:

خوشبختانه، بسیاری از افرادی که با یبوست مزمن زندگی می‌کنند، می‌توانند با تغییر شیوه زندگی و درمان‌های خاص، از جمله درمان کف لگن، تسکین پیدا کنند.

علائم یبوست

یبوست می تواند به روش های مختلفی مانند حرکات ضعیف روده یا مشکل در تخلیه روده ظاهر شود.

علائم یبوست می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کمتر از سه بار اجابت مزاج در هفته
  • مدفوع خشک، سفت یا توده ای
  • مدفوع دردناک یا سخت
  • احساسی مثل اینکه تمام مدفوع تخلیه نمی شود.

یبوست هر گونه نارضایتی از حرکات روده است. این می تواند به معنای حرکات نادر روده، اجابت مزاج ناقص، مشکل در دفع مدفوع، یا زور زدن برای اجابت مزاج باشد. یبوست یک موضوع چند عاملی است و با رژیم غذایی، مصرف آب، سطح فعالیت، اختلال در عملکرد عضلات کف لگن، داروها، هورمون ها، افزایش سن، نادیده گرفتن هوس ها و سایر شرایط مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ایجاد می شود. یبوست همچنین می تواند در اثر افتادگی مثانه، راست روده یا رحم در زنان ایجاد شود. افتادگی می تواند رکتوم را فشرده کند، روده ها را فشرده کند، یا “کیسه هایی” در رکتوم ایجاد کند که در آن مدفوع گیر کند. سایر علائم مرتبط با پرولاپس عبارتند از احساس سنگینی، احساس گیرکردن چیزی در واژن، یا نیاز به فشار دادن به پرینه، واژن یا راست روده برای کمک به اجابت مزاج.

تشخیص یبوست با توجه به علائم، سابقه پزشکی و دارویی بیمار تعیین می شود. فیزیوتراپیست معاینه لگنی را برای ارزیابی وجود و شدت پرولاپس انجام می دهد. اگر مشکوک به بیماری هایی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، رشد بیش از حد باکتری روده کوچک (SIBO) یا بیماری التهابی روده (IBD) باشد، بیماران برای آزمایشات بیشتر به متخصصان گوارش ارجاع داده می شوند.

بسیاری از بیماران برای دفع مدفوع مجبورند فشار زیادی متحمل شوند یا زور بزنند، که گاهی تا 60 دقیقه در توالت طول می‌کشد. برخی حتی مجبور شده اند از انگشت برای بیرون آوردن مدفوع استفاده کنند زیرا در غیر این صورت، آنها گفتند، احساس می شود که هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

از آنجایی که یبوست دلایل زیادی دارد، باید به رژیم غذایی و مصرف مایعات، سطح فعالیت و سایر عادات توجه کنیم. اصلاح این عوامل سبک زندگی باعث کاهش شدت و علائم یبوست می شود.

نوشیدن آب کافی یکی از گام های مهم در مدیریت یبوست است. کم آبی می تواند منجر به مدفوع سفت، توده ای و سخت شود. موضوع مهم دیگر مصرف فیبر است. فیبر می تواند به افزایش جذب آب در طول فرآیند هضم، نرم شدن مدفوع و تقویت حرکت در سراسر دستگاه گوارش کمک کند.

فعالیت بدنی بیشتر نیز بسیار مفید است. ورزش ضربان قلب شما را افزایش می دهد و جریان خون را در سراسر بدن افزایش می دهد. این حرکت در روده شما را نیز تشویق می کند.

اما گاهی اوقات تغییر این عادات برای بهبود یبوست کافی نیست. اینجاست که فیزیوتراپی کف لگن مطرح می شود.

فیزیوتراپی کف لگن برای درمان یبوست

فیزیوتراپی کف لگن به مدیریت سفتی موجود در عضلات از جمله در سراسر روده و دیافراگم کمک می کند. در طول اجابت مزاج، عضلات کف لگن شما باید شل شوند تا اجازه عبور مدفوع را بدهد.

برخی از افراد دچار دیسینرژی کف لگن هستند، وضعیتی که در آن عضلات کف لگن در حالی که سعی می‌کنند روده‌ها را خالی کنند، به جای شل شدن، منقبض می‌شوند. این الگوی متناقض عضلانی می تواند روند مدفوع را متوقف کند و به یبوست کمک کند. بازآموزی ماهیچه های درگیر در مدفوع برای عملکردی که باید انجام دهند می تواند به حرکت مدفوع در روده کمک کند.

فیزیوتراپیست های کف لگن از ترکیبی از درمان های داخلی برای مدیریت تنش عضلانی، تنفس و تمرینات تمدد اعصاب استفاده می کنند تا به کاهش تون عضلانی کمک کنند و به شما یاد می دهند که چگونه آن عضلات را شل کنید و حرکات روده خود را بهبود بخشید.

درمان داخلی می تواند برای بسیاری از افرادی که با یبوست شدید سر و کار دارند موثر باشد و زمانی که توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود بی خطر است.

یک فیزیوتراپیست کف لگن هر عضله ای را که کف لگن شما را تشکیل می دهد (تعداد کمی وجود دارد) را احساس می کند تا مشخص کند کدام عضلات سفت، اسپاستیک یا ضعیف هستند. این کار را می توان به صورت واژینال یا مقعدی انجام داد، که هر یک از این گزینه ها امکان بررسی دقیق بخش های مختلف لگن را فراهم می کند.

اگر عضلات سفت باشند، فیزیوتراپیست با استفاده از تکنیک‌های مختلف در طول جلسه روی آن‌ها کار می‌کند تا به آن ماهیچه‌ها کمک کند تا آرام شوند و بهتر عمل کنند تا علائم یبوست بهبود یابد.

فیزیوتراپیست های کف لگن در فیزیوتراپی در درمان یبوست همچنین تمرینات و حرکات کششی را در خانه آموزش می دهند. اینکه کدام حرکات کششی و تمرینی توصیه می شود بستگی به این دارد که کدام عضلات ضعیف یا سفت هستند.

همچنین ابزارهایی مانند گشادکننده‌ های رکتوم وجود دارد که می‌تواند به تنش در کف لگن کمک کند.

ماساژ شکم یک تکنیک رایج است که فیزیوتراپیستهای کف لگن به افراد آموزش می دهند تا روی خودشان انجام دهند.

ماساژ شکم به مدیریت درد شکمی مرتبط با یبوست، افزایش دفعات اجابت مزاج، جلوگیری از یبوست، کاهش مصرف ملین و افزایش کیفیت زندگی بیماران کمک می کند.

این تکنیک شامل ماساژ و ورز دادن شکم در یک الگوی ثابت است و اغلب در طول جلسات درمانی استفاده می شود.

موقعیت های توالت

فیزیوتراپیست های کف لگن همچنین در مورد عادات توالت رفتن و وضعیت قرار گرفتن هنگام مدفوع صحبت می کنند و مشاوره های خوبی را به بیماران ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان یبوست – درمان یبوست با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در بی اختیاری ادرار – درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کف لگن در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ