فیزیوتراپی برای درمان یبوست

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی برای درمان یبوست
فیزیوتراپی برای درمان یبوست

فیزیوتراپی برای درمان یبوست توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ، نرسیده به ظفر ارائه می شود.

تمرین کف لگن که برای بهبود رابطه جنسی دردناک و سایر مشکلات زیر کمربند لگنی شناخته شده است، می تواند یبوست را نیز کاهش دهد. 

محققان بیان کردند که اختلال عملکرد کف لگن یکی از شناخته شده ترین علل یبوست است. علل دیگر عبارتند از:

خوشبختانه، بسیاری از افرادی که با یبوست مزمن زندگی می‌کنند، می‌توانند با تغییر شیوه زندگی و درمان‌های خاص، از جمله درمان کف لگن، تسکین پیدا کنند.

علائم یبوست

یبوست می تواند به روش های مختلفی مانند حرکات ضعیف روده یا مشکل در تخلیه روده ظاهر شود.

علائم یبوست می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کمتر از سه بار اجابت مزاج در هفته
  • مدفوع خشک، سفت یا توده ای
  • مدفوع دردناک یا سخت
  • احساسی مثل اینکه تمام مدفوع تخلیه نمی شود.

یبوست هر گونه نارضایتی از حرکات روده است. این می تواند به معنای حرکات نادر روده، اجابت مزاج ناقص، مشکل در دفع مدفوع، یا زور زدن برای اجابت مزاج باشد. یبوست یک موضوع چند عاملی است و با رژیم غذایی، مصرف آب، سطح فعالیت، اختلال در عملکرد عضلات کف لگن، داروها، هورمون ها، افزایش سن، نادیده گرفتن هوس ها و سایر شرایط مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ایجاد می شود. یبوست همچنین می تواند در اثر افتادگی مثانه، راست روده یا رحم در زنان ایجاد شود. افتادگی می تواند رکتوم را فشرده کند، روده ها را فشرده کند، یا “کیسه هایی” در رکتوم ایجاد کند که در آن مدفوع گیر کند. سایر علائم مرتبط با پرولاپس عبارتند از احساس سنگینی، احساس گیرکردن چیزی در واژن، یا نیاز به فشار دادن به پرینه، واژن یا راست روده برای کمک به اجابت مزاج.

تشخیص یبوست با توجه به علائم، سابقه پزشکی و دارویی بیمار تعیین می شود. فیزیوتراپیست معاینه لگنی را برای ارزیابی وجود و شدت پرولاپس انجام می دهد. اگر مشکوک به بیماری هایی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، رشد بیش از حد باکتری روده کوچک (SIBO) یا بیماری التهابی روده (IBD) باشد، بیماران برای آزمایشات بیشتر به متخصصان گوارش ارجاع داده می شوند.

بسیاری از بیماران برای دفع مدفوع مجبورند فشار زیادی متحمل شوند یا زور بزنند، که گاهی تا 60 دقیقه در توالت طول می‌کشد. برخی حتی مجبور شده اند از انگشت برای بیرون آوردن مدفوع استفاده کنند زیرا در غیر این صورت، آنها گفتند، احساس می شود که هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

از آنجایی که یبوست دلایل زیادی دارد، باید به رژیم غذایی و مصرف مایعات، سطح فعالیت و سایر عادات توجه کنیم. اصلاح این عوامل سبک زندگی باعث کاهش شدت و علائم یبوست می شود.

نوشیدن آب کافی یکی از گام های مهم در مدیریت یبوست است. کم آبی می تواند منجر به مدفوع سفت، توده ای و سخت شود. موضوع مهم دیگر مصرف فیبر است. فیبر می تواند به افزایش جذب آب در طول فرآیند هضم، نرم شدن مدفوع و تقویت حرکت در سراسر دستگاه گوارش کمک کند.

فعالیت بدنی بیشتر نیز بسیار مفید است. ورزش ضربان قلب شما را افزایش می دهد و جریان خون را در سراسر بدن افزایش می دهد. این حرکت در روده شما را نیز تشویق می کند.

اما گاهی اوقات تغییر این عادات برای بهبود یبوست کافی نیست. اینجاست که فیزیوتراپی کف لگن مطرح می شود.

فیزیوتراپی کف لگن برای درمان یبوست

فیزیوتراپی کف لگن به مدیریت سفتی موجود در عضلات از جمله در سراسر روده و دیافراگم کمک می کند. در طول اجابت مزاج، عضلات کف لگن شما باید شل شوند تا اجازه عبور مدفوع را بدهد.

برخی از افراد دچار دیسینرژی کف لگن هستند، وضعیتی که در آن عضلات کف لگن در حالی که سعی می‌کنند روده‌ها را خالی کنند، به جای شل شدن، منقبض می‌شوند. این الگوی متناقض عضلانی می تواند روند مدفوع را متوقف کند و به یبوست کمک کند. بازآموزی ماهیچه های درگیر در مدفوع برای عملکردی که باید انجام دهند می تواند به حرکت مدفوع در روده کمک کند.

فیزیوتراپیست های کف لگن از ترکیبی از درمان های داخلی برای مدیریت تنش عضلانی، تنفس و تمرینات تمدد اعصاب استفاده می کنند تا به کاهش تون عضلانی کمک کنند و به شما یاد می دهند که چگونه آن عضلات را شل کنید و حرکات روده خود را بهبود بخشید.

درمان داخلی می تواند برای بسیاری از افرادی که با یبوست شدید سر و کار دارند موثر باشد و زمانی که توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود بی خطر است.

یک فیزیوتراپیست کف لگن هر عضله ای را که کف لگن شما را تشکیل می دهد (تعداد کمی وجود دارد) را احساس می کند تا مشخص کند کدام عضلات سفت، اسپاستیک یا ضعیف هستند. این کار را می توان به صورت واژینال یا مقعدی انجام داد، که هر یک از این گزینه ها امکان بررسی دقیق بخش های مختلف لگن را فراهم می کند.

اگر عضلات سفت باشند، فیزیوتراپیست با استفاده از تکنیک‌های مختلف در طول جلسه روی آن‌ها کار می‌کند تا به آن ماهیچه‌ها کمک کند تا آرام شوند و بهتر عمل کنند تا علائم یبوست بهبود یابد.

فیزیوتراپیست های کف لگن در فیزیوتراپی در درمان یبوست همچنین تمرینات و حرکات کششی را در خانه آموزش می دهند. اینکه کدام حرکات کششی و تمرینی توصیه می شود بستگی به این دارد که کدام عضلات ضعیف یا سفت هستند.

همچنین ابزارهایی مانند گشادکننده‌ های رکتوم وجود دارد که می‌تواند به تنش در کف لگن کمک کند.

ماساژ شکم یک تکنیک رایج است که فیزیوتراپیستهای کف لگن به افراد آموزش می دهند تا روی خودشان انجام دهند.

ماساژ شکم به مدیریت درد شکمی مرتبط با یبوست، افزایش دفعات اجابت مزاج، جلوگیری از یبوست، کاهش مصرف ملین و افزایش کیفیت زندگی بیماران کمک می کند.

این تکنیک شامل ماساژ و ورز دادن شکم در یک الگوی ثابت است و اغلب در طول جلسات درمانی استفاده می شود.

موقعیت های توالت

فیزیوتراپیست های کف لگن همچنین در مورد عادات توالت رفتن و وضعیت قرار گرفتن هنگام مدفوع صحبت می کنند و مشاوره های خوبی را به بیماران ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان یبوست – درمان یبوست با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در بی اختیاری ادرار – درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کف لگن در شریعتی – فیزیوتراپی در ظفر

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ