فیزیوتراپی برای دیسک کمر در منزل

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. بیماری های ستون فقرات
  4. فیزیوتراپی برای دیسک کمر در منزل
فیزیوتراپی برای دیسک کمر در منزل

فیزیوتراپی برای دیسک کمر به عنوان بهترین و موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر شناخته می شود که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود.

فتق دیسک ستون فقرات یک تشخیص نسبتاً رایج است که زمانی رخ می دهد که بخش داخلی ژل مانند یک دیسک (به نام هسته پالپوسوس) از طریق یک بخش پاره شده از لایه بیرونی دیسک (به نام آنولوس) بیرون بزند.

این مشکل می تواند در هر یک از سه بخش ستون فقرات (گردن رحم، قفسه سینه یا کمر) رخ دهد، اگرچه در قسمت تحتانی کمر بیشتر شایع است. در حالی که دیسک ها به طور معمول به جذب فشارهای وارده بر ستون فقرات کمک می کنند، فتق ممکن است زندگی روزمره را دشوار و دردناک کند.

خوشبختانه، فیزیوتراپی برای دیسک کمر ممکن است بتواند با علائم این تشخیص گاهی چالش برانگیز مبارزه کند.

پیدا کردن فتق دیسک در اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) به طور خودکار به این معنی نیست که شما درد خواهید داشت. با این حال، این مشکل می تواند منجر به علائم مختلفی شود.

فتق در ستون فقرات کمری بسته به محل آن ممکن است باعث کمردرد شود یا نباشد. همچنین اگر مواد دیسک با یکی از اعصاب نخاعی در این ناحیه تماس پیدا کند، می‌تواند منجر به درد در باسن، پاها یا پاها شود. اگر نیشگون گرفتن یا فشردگی عصب رخ دهد، ممکن است در پاهای خود ضعف، گزگز یا بی حسی داشته باشید.

فتق دیسک در ستون فقرات گردنی می تواند باعث درد یا اسپاسم در گردن و تیغه شانه (کتف) شود. اگر این بیماری تا جایی پیش برود که فتق عصب را در ناحیه تحت فشار قرار دهد، درد ممکن است یکی از بازوهای شما را پایین بیاورد و باعث بی حسی، گزگز، یا ضعف در بازو، دست یا انگشتان شود.

فتق دیسک قفسه سینه (وسط پشت) نادرتر است و علائم آن کمی منتشرتر است. در بیشتر موارد، فتق در این ناحیه باعث درد شکم، قسمت فوقانی کمر یا کمردرد می شود. این علائم همچنین می تواند به یک یا هر دو پا فرو رود و منجر به ضعف در اندام شود.

فیزیوتراپی برای دیسک کمر در منزل

فیزیوتراپی برای دیسک کمر

به دلیل تنوع گسترده مکان‌هایی که علائم ممکن است رخ دهند، فیزیوتراپیست (PT) باید با یک ارزیابی کامل شروع کند. علاوه بر این که از شما در مورد منشأ وضعیت شما می پرسد، یک PT ستون فقرات شما را برای ارزیابی تحرک و محل درد شما بررسی می کند.

آنها همچنین معمولاً قدرت عضلات بازو و پای شما را بررسی می کنند تا ببینند آیا این عضلات تحت تأثیر قرار گرفته اند یا خیر. علاوه بر این، آنها باید حس و رفلکس شما را ارزیابی کنند، زیرا اینها می توانند بینشی در مورد وجود فتق ارائه دهند.

هنگامی که آنها درک بهتری از مشکل فردی شما پیدا کردند، می توانند درمان های مفیدی برای کمک به بهبود درد شما ارائه دهند.

در بسیاری از موارد، فتق دیسک عصب نخاعی مجاور را تحت فشار قرار می‌دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف ناشی از آن معمولاً به اندام ها گسترش می یابد.

هنگام ارزیابی عصب فشرده شما، فیزیوتراپیست شما معمولاً بررسی می کند که آیا حرکت در یک جهت خاص باعث بهبود یا برطرف شدن کامل علائم در بازوها یا پاهای شما می شود.

این به عنوان ترجیح جهت دار شناخته می شود و نوع تمرینات تجویز شده توسط PT را تعیین می کند. در همین راستا، اگر حرکت در جهات خاص باعث بدتر شدن درد در اندام شما شود (که به آن پریفرالیزاسیون می گویند)، معمولاً از تمرینات مربوط به این نوع حرکت در اوایل درمان اجتناب می شود.

متأسفانه، در برخی موارد، درمان‌های محافظه‌کارانه مانند فیزیوتراپی و داروها برای تسکین دردی که می‌تواند همراه با فشار دادن عصب باشد کافی نیست. در این شرایط، جراحی ممکن است برای برداشتن فتق دیسک و تثبیت بخش آسیب دیده ستون فقرات ضروری باشد.

فیزیوتراپی برای فتق دیسک

پس از تشخیص فتق دیسک توسط پزشک و درمان مناسب، یافتن یک PT با تجربه در درمان این نوع بیماری مهم است.

به طور معمول، فیزیوتراپیست های ارتوپدی یا نورولوژیک در کمک به بیماران با این تشخیص به خوبی تبحر دارند.

پس از ثبت نام در فیزیوتراپی، جلسات شما چندین هدف خاص خواهد داشت. ابتدا، تمریناتی به شما داده می شود که سعی می کند فشار را بر روی هر اعصابی که بر اساس ترجیحات جهتی شما فشرده می شود، کاهش دهد.

در مرحله بعد، معمولاً تمرینات تثبیت کننده مرکزی توسط دکتر فیزیوتراپی برای کمک به تثبیت ستون فقرات تجویز می شود. تهویه هوازی برای کمک به استقامت شما اضافه شده است. در نهایت، انجام حرکات کششی و دستی توسط درمانگر به بهبود انعطاف پذیری کلی شما کمک می کند.

به طور کلی، دریافت فیزیوتراپی برای دیسک کمر همراه با داروهای ضد درد و آموزش در مورد تشخیص شما در مقایسه با عمل جراحی بعد از سه ماه، به همان اندازه در درمان فتق دیسک کمر موثر است.

24-48 ساعت اول
24 تا 48 ساعت اول پس از فتق دیسک اغلب دردناک ترین است و ممکن است از بدتر شدن وضعیت خود بترسید. در حالی که ترسیدن طبیعی است، فیزیوتراپیست شما معمولاً اهمیت فعال ماندن و اجتناب از استراحت در رختخواب را به شما آموزش می دهد.

ورزش‌های هوازی سبک، مانند پیاده‌روی یا شنا، می‌توانند به کاهش اسپاسم عضلانی و تسکین بخشی از درد کمک کنند. تمرینات آرام بخش تقویتی و تحرکی نیز اغلب برای حمایت از ستون فقرات توصیه می شود.

علاوه بر این، دستگاهی به نام کشش کمری که به کاهش فشار روی اعصاب نخاعی شما کمک می‌کند نیز ممکن است در کوتاه‌مدت مفید باشد. هر یک از این تکنیک‌ها می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر به حالت عادی برگردید بدون اینکه علائم شما را تشدید کند.

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل
هنگامی که مرحله حاد فتق دیسک را پشت سر می گذارید، درمانگر شما معمولاً بر پیشبرد برنامه اولیه فیزیوتراپی در منزل تمرکز می کند.

تمرینات تقویتی مرکزی معمولاً چالش برانگیزتر می شوند تا اطمینان حاصل شود که قدرت کافی در این ماهیچه های حمایتی مهم دارید. درمانگر شما همچنین فرم شما را در حین ورزش کنترل خواهد کرد تا از جبران خسارت‌های احتمالی مضر محافظت کند.

علاوه بر این، در حالی که فیزیوتراپی اولیه معمولاً به حرکاتی متمرکز می شود که منجر به متمرکز شدن علائم می شوند، مرحله بعدی توانبخشی معمولاً شامل بازگردانی آرام آرام حرکاتی است که قبلاً تحریک کننده بودند.

هنگامی که وضعیت شما با موفقیت مدیریت شد و علائم فروکش کرد، فیزیوتراپیست شما معمولاً یک برنامه جداگانه برای شما ایجاد می کند تا پس از ترخیص به آن ادامه دهید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

دکتر فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی شانه در نارمک – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی – فیزیوتراپی زانودرد در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل -فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در نارمک – دلایل بروز کمردرد

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ