فیزیوتراپی برای زانودرد

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی برای زانودرد
فیزیوتراپی برای زانودرد

فیزیوتراپی برای زانودرد به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی شناخته می شود که علاوه بر کمک به تسکین درد و ناراحتی به درمان عامل بوجود آورنده زانودرد نیز کمک زیادی خواهد کرد.

زانو از سه مفصل مختلف تشکیل شده است و شایع ترین درد زانو از مفصل کشکک رانی است. با این حال، مفصل زانو (مفصل تیبیوفمورال) چیزی است که بیشتر مردم از آن به عنوان زانو یاد می کنند و دارای تعدادی مشکلات رایج است:

  • آرتروز زانو
  • رگ به رگ شدن رباط زانو
  • آسیب های منیسک زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل درد و محدودیت حرکتی زانو است که اغلب در افراد بالای ۶۵ سال دیده می شود.

از بین رفتن غضروف ها در سر مفاصل که مشخصه اصلی ابتلا به آرتروز است سبب ساییدگی استخوان ها بر روی هم و درد و کاهش دامنه حرکتی زانو می شود.

وارد آمدن فشار ناشی از وزن بر زانو و تحرک بالای این مفصل از عواملی هستند که خطر بروز آرتروز زانو را تا حد زیادی افزایش می دهند.

زانو ها نسبت به سایر مفاصل بدن بیشتر در معرض وارد شدن ضربه هستند و این امر نیز ریسک ابتلا به آرتروز زانو را افزایش می دهد.

افزایش سن و اضافه وزن از مهم ترین عوامل موثر در بروز آرتروز زانو هستند.

فیزیوتراپی برای زانودرد در مواردی که درد به دلیل آرتروز زانو رخ داده بسیار موثر است و علاوه بر کمک به کاهش درد می تواند محدودیتهای حرکتی ایجاد شده برای بیمار را نیز کاهش دهد و از این رو فیزیوتراپی در درمان آرتروز زانو نقش بسیار مهمی دارد.

فیزیوتراپی برای زانودرد

رگ به رگ شدن رباط

چهار رباط اصلی در زانو وجود دارد. رباط های جانبی داخلی و جانبی در هر طرف و رباط های متقاطع قدامی و خلفی قرار دارند. تصویر رباط داخلی را به صورت عمودی و منیسک داخلی سطح مفصل را نشان می دهد.

همه رباط ها از مفاصل در برابر حرکت بیش از حد محافظت می کنند و این کار را با ارائه بازخورد اولیه برای محافظت انجام می دهند. اگر حرکت تغییر نکند و ظرفیت بار بافتی آنها بیشتر شود، ممکن است رباط دچار رگ به رگ شدن شود. رگ به رگ شدن می تواند یک آسیب جزئی بدون از دست دادن ساختاری تراز فیبر تا پارگی کامل ساختار باشد. اما برای آسیب رساندن به رباط ها به نیروی بیش از حد نیاز دارید و این بدان معناست که می توانید تاریخچه نسبتا خوبی از چگونگی و زمان وقوع آن را به فیزیوتراپیست خود بگویید. رباط داخلی شایع ترین آسیب است و به احتمال زیاد باعث درد زانو می شود.

فیزیوتراپی برای زانودرد در صورت آسیب دیدگی رباطها روشی موثر است که در صورت نیاز به جراحی نیز نقش مهمی دارد.

رباط های جانبی معمولاً با مدیریت صحیح به خوبی بهبود می یابند. رباط های جانبی خارجی مفصل هستند و در کیسه ای از مایع سینوویال قرار ندارند. رباط های صلیبی در مرکز مفصل به همان میزان ترمیم نمی شوند و اغلب ضعیف می مانند. این بدتر به نظر می رسد، اما بدن، به دنبال توانبخشی مناسب، اغلب می تواند یاد بگیرد که کمبود رباط را جبران کند. هنگامی که مفصل بی ثباتی دارد و درد زانو ادامه دارد، بازسازی رباط لازم است.

تقویت اطراف ناحیه و داخل اندام در مدت طولانی می تواند به بهبودی کمک کند یا در برخی موارد از نیاز به جراحی جلوگیری کند.
بازگرداندن حس عمقی (توانایی بازخورد بافت های اطراف مفصل) برای کمک به کنترل حرکت نیز توسط متخصص فیزیوتراپی برای زانودرد در نظر گرفته می شود.

آسیب های منیسک

منیسک های زانو ضربه گیر هستند. آنها یکپارچگی مفصل زانو را فراهم می کنند، به ثبات کمک می کنند و نیروهای قابل توجهی را جذب می کنند. منیسک ها در طول فعالیت های تحمل وزن و چرخش کمی حرکت می کنند. فعالیت‌هایی که معمولاً در ورزش یافت می‌شوند اغلب می‌توانند منیسک‌ها را به دام بیاندازند یا پاره کنند. منیسک ها اغلب با افزایش سن به طور طبیعی پاره می شوند و هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. پاره شدن منیسک در حین اضافه بار ساختاری حاد باعث ایجاد درد و تورم (افیوژن) در مفصل می شود. اگر پارگی جزئی باشد و حرکات ساختاری زانو را مسدود نکند. سپس زمان و فیزیوتراپی احتمالا مشکل را حل خواهد کرد. اگر پارگی بزرگ باشد و عملکرد طبیعی مفصل زانو را مسدود کند، ممکن است جراحی لازم باشد. پس از جراحی نیز فیزیوتراپی برای زانودرد و تقویت عضلات زانو و بازیابی دامنه حرکتی از اعمیت زیادی برخوردار است.

فیزیوتراپی برای زانودرد

همانطور که گفته شد فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش در درمان آسیبهای زانو و درد و سایر عوارض ناشی از آن ها است.

متخصصان ما خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک را به عزیزانی که از این مشکل رایج رنج می برند ارائه می دهند.

متخصصان ما پس از معاینه و ارزیابی دقیق شرایط بیمار و با توجه به نوع مشکل و عوارضی که برای بیمار ایجاد کرده از متدها و مدالیته های مختلفی بهره می برند.

سرما و گرما درمانی ، تکنیک های درمان دستی ، کینزیوتیپینگ ، لیزر درمانی ، الکتروتراپی ، شاک ویو تراپی در کنار تمرینات ورزشی که شامل تمرینات کششی و تقویتی می شود از جمله راهکارهای فیزیوتراپی برای زانودرد هستند که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شوند.

فیزیوتراپی روشی ایمن و موثر است که در بسیاری از مشکلات مفصل زانو می تواند به روند درمان و بهبودی کمک کند و نیاز به انجام جراحی های پرهزینه و پرخطر را کاهش دهد.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

 

 

کلمات مرتبط :

درمان زانودرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای زانودرد – فیزیوتراپی برای آرتروز زانو – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی – روشهای درمان آرتروز زانو – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی زانو پس از جراحی – فیزیوتراپی در درمان زانودرد

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ