فیزیوتراپی برای زانودرد

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی برای زانودرد
فیزیوتراپی برای زانودرد

فیزیوتراپی برای زانودرد به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی شناخته می شود که علاوه بر کمک به تسکین درد و ناراحتی به درمان عامل بوجود آورنده زانودرد نیز کمک زیادی خواهد کرد.

زانو از سه مفصل مختلف تشکیل شده است و شایع ترین درد زانو از مفصل کشکک رانی است. با این حال، مفصل زانو (مفصل تیبیوفمورال) چیزی است که بیشتر مردم از آن به عنوان زانو یاد می کنند و دارای تعدادی مشکلات رایج است:

  • آرتروز زانو
  • رگ به رگ شدن رباط زانو
  • آسیب های منیسک زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل درد و محدودیت حرکتی زانو است که اغلب در افراد بالای ۶۵ سال دیده می شود.

از بین رفتن غضروف ها در سر مفاصل که مشخصه اصلی ابتلا به آرتروز است سبب ساییدگی استخوان ها بر روی هم و درد و کاهش دامنه حرکتی زانو می شود.

وارد آمدن فشار ناشی از وزن بر زانو و تحرک بالای این مفصل از عواملی هستند که خطر بروز آرتروز زانو را تا حد زیادی افزایش می دهند.

زانو ها نسبت به سایر مفاصل بدن بیشتر در معرض وارد شدن ضربه هستند و این امر نیز ریسک ابتلا به آرتروز زانو را افزایش می دهد.

افزایش سن و اضافه وزن از مهم ترین عوامل موثر در بروز آرتروز زانو هستند.

فیزیوتراپی برای زانودرد در مواردی که درد به دلیل آرتروز زانو رخ داده بسیار موثر است و علاوه بر کمک به کاهش درد می تواند محدودیتهای حرکتی ایجاد شده برای بیمار را نیز کاهش دهد و از این رو فیزیوتراپی در درمان آرتروز زانو نقش بسیار مهمی دارد.

فیزیوتراپی برای زانودرد

رگ به رگ شدن رباط

چهار رباط اصلی در زانو وجود دارد. رباط های جانبی داخلی و جانبی در هر طرف و رباط های متقاطع قدامی و خلفی قرار دارند. تصویر رباط داخلی را به صورت عمودی و منیسک داخلی سطح مفصل را نشان می دهد.

همه رباط ها از مفاصل در برابر حرکت بیش از حد محافظت می کنند و این کار را با ارائه بازخورد اولیه برای محافظت انجام می دهند. اگر حرکت تغییر نکند و ظرفیت بار بافتی آنها بیشتر شود، ممکن است رباط دچار رگ به رگ شدن شود. رگ به رگ شدن می تواند یک آسیب جزئی بدون از دست دادن ساختاری تراز فیبر تا پارگی کامل ساختار باشد. اما برای آسیب رساندن به رباط ها به نیروی بیش از حد نیاز دارید و این بدان معناست که می توانید تاریخچه نسبتا خوبی از چگونگی و زمان وقوع آن را به فیزیوتراپیست خود بگویید. رباط داخلی شایع ترین آسیب است و به احتمال زیاد باعث درد زانو می شود.

فیزیوتراپی برای زانودرد در صورت آسیب دیدگی رباطها روشی موثر است که در صورت نیاز به جراحی نیز نقش مهمی دارد.

رباط های جانبی معمولاً با مدیریت صحیح به خوبی بهبود می یابند. رباط های جانبی خارجی مفصل هستند و در کیسه ای از مایع سینوویال قرار ندارند. رباط های صلیبی در مرکز مفصل به همان میزان ترمیم نمی شوند و اغلب ضعیف می مانند. این بدتر به نظر می رسد، اما بدن، به دنبال توانبخشی مناسب، اغلب می تواند یاد بگیرد که کمبود رباط را جبران کند. هنگامی که مفصل بی ثباتی دارد و درد زانو ادامه دارد، بازسازی رباط لازم است.

تقویت اطراف ناحیه و داخل اندام در مدت طولانی می تواند به بهبودی کمک کند یا در برخی موارد از نیاز به جراحی جلوگیری کند.
بازگرداندن حس عمقی (توانایی بازخورد بافت های اطراف مفصل) برای کمک به کنترل حرکت نیز توسط متخصص فیزیوتراپی برای زانودرد در نظر گرفته می شود.

آسیب های منیسک

منیسک های زانو ضربه گیر هستند. آنها یکپارچگی مفصل زانو را فراهم می کنند، به ثبات کمک می کنند و نیروهای قابل توجهی را جذب می کنند. منیسک ها در طول فعالیت های تحمل وزن و چرخش کمی حرکت می کنند. فعالیت‌هایی که معمولاً در ورزش یافت می‌شوند اغلب می‌توانند منیسک‌ها را به دام بیاندازند یا پاره کنند. منیسک ها اغلب با افزایش سن به طور طبیعی پاره می شوند و هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. پاره شدن منیسک در حین اضافه بار ساختاری حاد باعث ایجاد درد و تورم (افیوژن) در مفصل می شود. اگر پارگی جزئی باشد و حرکات ساختاری زانو را مسدود نکند. سپس زمان و فیزیوتراپی احتمالا مشکل را حل خواهد کرد. اگر پارگی بزرگ باشد و عملکرد طبیعی مفصل زانو را مسدود کند، ممکن است جراحی لازم باشد. پس از جراحی نیز فیزیوتراپی برای زانودرد و تقویت عضلات زانو و بازیابی دامنه حرکتی از اعمیت زیادی برخوردار است.

فیزیوتراپی برای زانودرد

همانطور که گفته شد فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش در درمان آسیبهای زانو و درد و سایر عوارض ناشی از آن ها است.

متخصصان ما خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک را به عزیزانی که از این مشکل رایج رنج می برند ارائه می دهند.

متخصصان ما پس از معاینه و ارزیابی دقیق شرایط بیمار و با توجه به نوع مشکل و عوارضی که برای بیمار ایجاد کرده از متدها و مدالیته های مختلفی بهره می برند.

سرما و گرما درمانی ، تکنیک های درمان دستی ، کینزیوتیپینگ ، لیزر درمانی ، الکتروتراپی ، شاک ویو تراپی در کنار تمرینات ورزشی که شامل تمرینات کششی و تقویتی می شود از جمله راهکارهای فیزیوتراپی برای زانودرد هستند که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شوند.

فیزیوتراپی روشی ایمن و موثر است که در بسیاری از مشکلات مفصل زانو می تواند به روند درمان و بهبودی کمک کند و نیاز به انجام جراحی های پرهزینه و پرخطر را کاهش دهد.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

 

 

کلمات مرتبط :

درمان زانودرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای زانودرد – فیزیوتراپی برای آرتروز زانو – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی – روشهای درمان آرتروز زانو – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی زانو پس از جراحی – فیزیوتراپی در درمان زانودرد

 

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ