فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل
فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل

فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی این عزیزان و کمک به آن ها در مقابله چالش های دوران پیروزی خواهد داشت.

افزایش سن بدن ما را دچار تغییرات فیزیکی زیادی می کند. این تغییرات معمولاً باعث کاهش قدرت عضلانی، تراکم استخوان، هماهنگی بدن و حتی سفت‌تر شدن مفاصل می‌شود که گاهی منجر به افتادن و شکستگی می‌شود. برای شهروندان مسن، ورزش ممکن است کلید بازگرداندن و حفظ عملکرد فیزیکی مورد نیاز در زندگی روزمره باشد.

برنامه های ورزشی تنظیم شده توسط فیزیوتراپیست می تواند به کاهش درد بدن، تقویت حرکت مفاصل، تسهیل هماهنگی و تقویت عملکرد تنفسی کمک کند. سالمندانی که از بیماری های مزمن رنج می برند نیز می توانند از مزایای فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل بهره مند شوند.

اگرچه فیزیوتراپی برای سالمندان نمی تواند روند پیری را متوقف کند، اما می تواند به کاهش تأثیر آن بر بدن ما کمک کند. فیزیوتراپیست ها متخصصان آموزش دیده ای هستند که می توانند عواملی را شناسایی کنند که از فعال و مستقل بودن سالمندان جلوگیری می کند. ورزش منظم همچنین می تواند به کاهش خطر و تأثیر بیماری هایی که بیشتر افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهند کمک کند. در این وبلاگ به بررسی شرایط مختلف سالمندانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند می پردازیم.

فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل

سالمندان مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی هستند که معمولاً از جمله مشکلات اسکلتی عضلانی، عصبی و قلبی ریوی، بیماری های روانی، مشکلات تعادلی و دردهای مزمن هستند. درمان فیزیوتراپی در مدیریت هر یک از این بیماری ها موفقیت آمیز بوده است.

درد ناشی از شرایط مزمن

فیزیوتراپی می تواند به کاهش ناراحتی ناشی از شرایطی مانند آرتریت یا پوکی استخوان کمک کند. معمولاً درد مفاصل در اثر التهاب مفاصل، جراحات، آرتریت، نقرس و غیره ایجاد می‌شود. اگر برای مدت طولانی‌تری درمان نشود، می‌تواند تحرک را محدود کند و منجر به ضعف یا بی‌ثباتی در انجام فعالیت‌های عادی شود. هدف فیزیوتراپیست بازیابی عملکرد ماهیچه ها، استخوان ها، مفاصل، تاندون ها و رباط ها است.

بهبود قدرت و انعطاف پذیری

به دلیل افزایش سن، کاهش قدرت و انعطاف پذیری یکی از رایج ترین مسائلی است که تقریباً هر فردی با آن مواجه است. علاوه بر این، این وضعیت می تواند با وجود سایر شرایط مزمن مرتبط با مسائل عصبی، مشکلات غدد درون ریز و مسائل اسکلتی عضلانی بدتر شود. در نتیجه تغییرات دژنراتیو که به دلیل کهولت سن رخ می دهد، تون عضلانی ضعیف و مفاصل سفت و غیره وجود دارد. فیزیوتراپیست به کاهش درد کمک می کند و به بازگشت به تحرک کمک می کند. برخی از علل شایع کاهش قدرت عبارتند از بیماری تیروئید، کم خونی و افسردگی، کمبود خواب، دیابت، نارسایی احتقانی قلب و عوارض جانبی داروها. فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل به بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک می کند.

بی ثباتی وضعیتی و اختلال تعادل

اختلال تعادل در سالمندان به دلیل از دست دادن عملکرد طبیعی ماهیچه ها و استخوان ها است. این بیماری بیشتر به دلیل آرتروز و بی حسی در پاها، مشکلات چشمی، مشکلات گردش خون و مصرف چندین دارو ایجاد می شود. درمان فیزیوتراپی شامل تمرینات تعادلی برای کمک به بهبود عملکرد عضلات و استخوان‌ها در افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند بیماری آلزایمر، ALS، بیماری پارکینسون یا آسیب مغزی است.

خطر جراحت

فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل به حفظ ثبات کمک می کند. فیزیوتراپیست به بیمار می آموزد که خود را با اختلالات بینایی، تحرک، تعادل و از دست دادن عضله سازگار کند تا به راحتی فعالیت های روزمره زندگی را تکمیل کند. این آگاهی به کاهش خطر آسیب و آسیب مجدد کمک می کند. بیمارانی که دچار حمله قلبی شده‌اند یا سایر بیماری‌های قلبی عروقی یا ریوی مانند فیبروز ریه یا بیماری انسداد مزمن ریه دارند، می‌توانند با پیروی از یک رژیم درمانی که به آنها در افزایش استقامت و کسب استقلال عملکردی کمک می‌کند، از فیزیوتراپی بهره‌مند شوند.

پیشگیری از خطر سقوط

سقوط علت اصلی تصادفات در میان افراد مسن است که منجر به شکستگی استخوان و آسیب های دیگر می شود. فیزیوتراپیست می تواند تکنیک هایی را برای جلوگیری از زمین خوردن به فرد آموزش دهد.

حفظ سبک زندگی مستقل

بهبودی از درد ناشی از یک بیماری یا آسیب به فرد این امکان را می دهد که برای مدت طولانی تری زندگی فعال و مستقل داشته باشد. ثابت شده است که تمرینات کششی و تقویتی برای افراد مسن موثر است. به بیماران مبتلا به افتادگی پا، آسیب نخاعی و سکته مغزی برای تسهیل زندگی مستقل، وسایل کمکی برای راه رفتن ارائه می شود. درمانگر با بیمار کار می کند تا اطمینان حاصل کند که او می تواند تا حد امکان مستقل باقی بماند.

اهداف فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل

هدف فیزیوتراپیست کمک و رسیدگی به مناطقی است که نیاز به درمان دارند. درمانگر از اطلاعات خود برای طراحی یک برنامه سفارشی استفاده می کند. این برنامه شامل تمرینات تقویتی، دامنه حرکت (ROM)، تعادل و تمرینات پیاده روی است.

فیزیوتراپی شامل تمرینات، تمرینات ورزشی و استفاده از روش های الکتریکی مانند اولتراسوند، TENS، شاک ویو تراپی، لیزر و غیره است.

تمرینات تقویت کننده عضلات دو بار در هفته انجام می شود که یکی از بهترین درمان ها برای آرتروز و سلامت استخوان است.

فعالیت با شدت متوسط ​​مانند پیاده روی سریع توصیه می شود.

تمرینات تقویتی عضلات را می توان در مقابل مقاومت با استفاده از نوارهای کششی انجام داد.

ترکیبی از تمرینات قلبی متوسط، استقامتی و تعادلی.

فواید فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل

 • فیزیوتراپی برای بازگرداندن عملکرد، کاهش درد و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی حیاتی است.
 • تمرینات منظم باعث بهبود تعادل، قدرت، هماهنگی، کنترل حرکتی، انعطاف پذیری، استقامت و حتی حافظه می شود.
 • به حفظ عملکرد شناختی کمک می کند.
 • خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.
 • به حفظ توانایی انجام فعالیت های روزمره کمک می کند.
 • خلق و خو و عزت نفس را بهبود می بخشد.
 • خطر سقوط را کاهش می دهد.
 • به کاهش تأثیر بیماری هایی که احتمال ابتلا به افراد مسن را بیشتر می کنند کمک می کند.
 • درمان و پیشگیری از مشکلات مفصلی، اختلالات تعادل، خطر افتادن، کاهش قدرت و کاهش فشار خون بالا و چاقی.
 • ثابت شده است که فیزیوتراپی برای افراد مسن که از شرایطی مانند مفاصل سفت، رباط های خم نشدنی و حرکت کلی بدن رنج می برند، مفید است. بیماری پارکینسون، آرتریت و مشکلات عصبی.
 • درمان به حفظ تحرک و استقلال کمک می کند.
 • درمان وسیله ای برای دستیابی به هماهنگی درون سیستم های بدن است.
 • همچنین عملکردهای قلبی-تنفسی را بهبود می بخشد.

فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند در مورد اینکه چگونه ورزش‌ها را می‌توان به طور ایمن انجام داد، توصیه‌هایی ارائه می‌کنند و همچنین تمرینات ورزشی را برای بیماران مسن به عنوان بخشی از یک برنامه روزانه به شدت توصیه می‌کنند. در حالی که پیروی از رژیم ورزش، سالمندان به شرایط زندگی ناراحت کننده یا فعالیت های بدنی ناکافی محدود نمی شوند. این درمان منحصر به فرد یک روش اثبات شده برای والدین سالخورده است تا تا زمانی که سلامتی آنها اجازه می دهد در تمرینات شرکت کنند.

 

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل – فیزیوتراپی سالمندان – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ